کد خبر : 12689 / /
/

دبیرکل سازمان بهداشت جهانی ضمن تاکید بر اینکه اطمینان دارد پاندمی کرونا در سال ۲۰۲۲ پایان خواهد یافت اگر به نابرابری پایان داده شود و واکسن به صورت عادلانه در اختیار همگان قرار گیرد، از تمامی کشورهای جهان خواست همکاری بهتری در زمینه مبارزه با ویروس کرونا داشته باشند.

 "تدروس آدهانوم"، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی در سخنرانی به مناسبت آغاز سال ۲۰۲۲ میلادی گفت: همزمان با اینکه جهان وارد سومین سال پاندمی کرونا می‌شود، تمامی ابزارها برای پایان دادن به این پاندمی در دسترس است.

اما وی تاکید کرد که "ناسیونالیسم محدود" و "احتکار واکسن" مانع پایان دادن به پاندمی کرونا می‌شود و منجر به ظهور سویه جدید کرونا با سرعت سرایت بالا موسوم به "اومیکرون" شده است.

تدروس آدهانوم تصریح کرد: هرچه نابرابری بیشتر ادامه داشته باشد، خطرات ابتلا به این ویروس به صورتی که ما نمی‌توانیم از آن پیشگیری و یا آن را پیش بینی کنیم، بیشتر می‌شود. اگر به نابرابری پایان دهیم، به پاندمی کرونا پایان خواهیم داد. ما به نوبه خود جان انسان‌ها را نجات می‌دهیم، فشار را از سیستم‌های بهداشتی کم می‌کنیم و به کادر درمان که در دو سال گذشته تلاش‌های خستگی‌ناپذیر و فداکاری‌های زیادی انجام داده‌اند، کمی استراحت می‌دهیم.

وی گفت: سال ۲۰۲۱ میلادی سال بسیار دشواری بود اما متوجه شدم که خیلی چیزها برای شکرگزاری وجود دارد. اگرچه هیچ کشوری به طور کامل از پاندمی کرونا خارج نشده است، اما ما ابزارهای جدید بسیاری برای پیشگیری و درمان کووید ۱۹ در اختیار داریم. همزمان با اینکه وارد سومین سال از پاندمی کرونا می‌شویم، مطمئنم که امسال سالی است که به این پاندمی پایان خواهیم داد. اما تنها در صورتی که دست به دست یکدیگر دهیم و با هم همکاری کنیم.ایسنا

آسیب جدید کرونا بر این عضو مهم بدن

محققان بیمارستان آموزشی آخن واقع در آلمان دریافتند آلودگی به ویروس SARS-CoV-۲ موجب عفونت کلیه‌ها و آسیب بافت آن‌ها می‌شود. بر اساس این تحقیقات زخم ایجاد شده در کلیه آلوده به ویروس کرونا می‌تواند کارکرد کلیه‌ها را در بلند مدت تحت تاثیر قرار دهد.

در این تحقیقات نمونه بافت کلیه افراد مبتلا به  کووید۱۹ را که در بخش ICU بستری شدند با نمونه کلیه سایر بیماران بستری شده در این بخش که مبتلا به کووید ۱۹ نبودند و همچنین با یک گروه کنترل مقایسه کردند. سپس با مصاحبه با تمام داوطلبان، دلیل آسیب‌های وارد شده به کلیه را شناسایی کردند.

در مرحله بعد با استفاده از ارگانوییدهای کلیه که با استفاده از سلول‌های بنیادی در آزمایشگاه ساخته شده و دارای تمام انواع سلول‌های کلیه به غیر از سلول‌های ایمنی بودند، اثرات مستقیم آلودگی کلیه به ویروس کووید ۱۹ را روی سلول‌های کلیه و فارغ از تاثیر سایر عوامل از جمله سیستم ایمنی بدن، مورد بررسی قرار دادند. درنتیجه این مطالعه مشخص شد ارگانوییدهای آلوده به ویروس دارای آثار جراحت هستند و در آن‌ها سیگنال‌های سازگار با جراحت شناسایی شد.

ارگانویید به مجموعه‌ای از سلول‌ها گفته می‌شود که عملکردشان دقیقا مشابه بافت طبیعی است و گزینه مناسبی برای آزمایش انواع روش های درمانی محسوب می‌شود.

نتایج این تحقیقات، یافته‌های یک مطالعه وسیع دیگر در آمریکا را مورد تایید قرار می‌دهد که بر اساس آن اختلال در عملکرد کلیه بیش از ۹۰ هزار شخص بهبود یافته از کووید ۱۹ می‌تواند نتیجه تاثیر مستقیم ویروس بر کلیه و ایجاد زخم در بافت آن باشد.

چکاپ کلی بدن پس از بهبودی از کرونا ضروری است تا بافت‌های آسیب دیده شناسایی و مورد درمان قرار گیرند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Cell Stem Cell منتشر شده است.

منبع: ایرنا

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.