کد خبر : 12161 / /
/

مدیرعامل جدید صندوق اعتباری هنر در نخستین نشست خبری خود به تشریح جزئیات بسته حمایتی اصحاب هنر و رسانه پرداخت.

سید مجید پوراحمدی امروز در نخستین  نشست رسانه‌ای خود به تشریح جزئیات نحوه اعطای بسته حمایتی اصحاب هنر و رسانه پرداخت.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با تاکید بر اراده دولت سیزدهم برای ارتقاء شرایط هنرمندان و اصحاب رسانه بیان کرد: دولت سیزدهم معتقد است که فرهنگ و هنر باید به عنوان عنصری پیشگام در فعالیت‌های کشور مورد توجه قرار گیرد؛  بر همین اساس طرح موضوع حمایت از هنرمندان و موضوع بسته حمایتی مطرح شد و وزیر ارشاد هم در این زمینه پیگیری‌های لازم را انجام داد و با اخذ دستورات از شخص رئیس جمهور, اعتبارات ۵۰۰ میلیارد تومانی برای حمایت از اصحاب رسانه و هنرمندان تخصیص داده شد.

وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیری بسته حمایتی را از شهریورماه سال ۱۴۰۰ آغاز کرد و جزئیات این طرح بعد از طی مراحل اداری هم‌اکنون به اعلام عمومی هنرمندان می‌رسد. این بسته شامل ۲ بخش واریزی‌های بلاعوض و تسهیلات بانکی است. افراد شامل این تسهیلات اعتبارسنجی شده و دارای "هنر کارت" هستند و می‌توان گفت مجموعه تمام کسانی که دارای "هنر کارت" هستند شامل این بسته حمایتی می‌شوند.

پوراحمدی در ادامه سخنان خود "هنر کارت" را یکی از محصولات مهم و کاربردی صندوق اعتباری هنر برشمرد و گفت: این کارت به عنوان یک رابط زیرساختی ایجاد شده و خدمات مختلفی روی آن به اعضای صندوق اعتباری هنر و واجدان شرایط ارائه می‌شود که یکی از این خدمات پرداختی‌های بلاعوض وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صندوق اعتباری هنر است. همچنین استفاده از هنر کارت در مراکز اقامتی, تفریحی و گردشگری نیز در نظر گرفته شده که جزئیات دقیق‌تر آن در روزهای آینده اعلام خواهد شد.

پوراحمدی تشریح کرد: ما چند عنوان تسهیلات بلاعوض و یک عنوان تسهیلات بانکی داریم. کمک بلا‌عوض  تحت عنوان بحث حمایتی هنرمندان در سه مرحله قطعی انجام خواهد شد که اولین پرداختی این طرح در آستانه شب یلدا با مبلغ یک میلیون تومان به حساب  اعضاء صندوق واریز خواهد شد. مرحله دوم نیز به میزان یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در شب عید و مرحله سوم, اول اردیبهشت ماه سال آینده به مناسبت میلاد امام حسن مجتبی (ع) به مبلغ یک میلیون و یکصد هزار تومان در نیمه ماه مبارک رمضان آینده تقدیم اعضاء صندوق می‌شود.

وی افزود: مبلغ این واریزی‌ها مجموعا ۲۰ درصد بیشتر از واریزی‌های سال گذشته است. همچنین در تلاش هستیم که مرحله چهارمی نیز برای این پرداختی‌ها انجام شود اما به دلیل اینکه پرداختی مرحله چهارم هنوز قطعی نشده است, نمی‌توانیم بیشتر از این درباره جزئیات آن صحبت کنیم.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در رابطه با تسهیلات ویژه برای هنرمندان دارای نشان درجه یک هنر توضیح داد: ما درصندوق هنر بخش ارزشمندی برای هنرمندان دارای درجه یک هنری هستیم و این افتخار ماست که چنین عزیزانی عضو مجموعه ما هستند. برای تکریم این عزیزان تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته‌ایم  که این تسهیلات ویژه در اولین مرحله به مبلغ ۳ میلیون تومان در شب یلدا, در مرحله دوم که شب عید نوروز انجام می‌شود ۵ میلیون تومان و در مرحله سوم همزمان با میلاد امام حسن مجتبی (ع)  ۴ میلیون تومان به حساب آن‌ها واریز می‌شود.

پوراحمدی در موضوع حمایت از هنرمندان مستمری‌بگیر گفت:  در ادامه طرح‌های حمایتی صندوق هنر کمک فوق‌العاده به مستمری‌بگیران در نظر گرفته شده است که تعداد این افراد حدود ۲ هزار و ۶۰۰ نفر است و به صورت ماهانه مستمری دریافت می‌کنند اما با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، اواسط بهمن ماه امسال به صورت ویژه یک مبلغ دیگر به صورت فوق‌العاده به حساب هنرمندان مستمری‌بگیر واریز می‌شود. همچنین ما در سال گذشته هنرمندان عزیزی را از دست دادیم که با هدف حمایت از این هنرمندان درگذشته مبلغ ۵ میلیون تومان به حساب خانواده‌های این عزیزان واریز می‌شود.

وی در رابطه با  تسهیلات بانکی در نظر گرفته شده برای اعضای صندوق هنر بیان کرد: تسهیلات بانکی در نظر گرفته شده برای اعضای صندوق در قالب سه طرح "یادمان", "شمیم" و "جوانه" تقدیم عزیزان هنرمند و اصحاب رسانه خواهد شد. اعطای این تسهیلات از هفته گذشته شروع شده است و تاکنون ۶۵۰ نفر از اعضای واجد شرایط به بانک رسالت که بانک طرف قرارداد صندوق هنر برای اعطای این تسهیلات است مراجعه کرده‌اند که روند پایش و واریز مبلغ برای این افراد در کمتر از یک هفته انجام گرفته است.

پور احمدی گفت: طرح یادمان برای کسانی است که دچار مشکلات معیشتی شده و نیازمند دریافت وام به صورت ضروری و فوری هستند. مبلغ این وام بین ۸ تا ۱۵ میلیون تومان است که با در خواست ۲ برگ ضمانت‌نامه از خود شخص و ضامن وام و با کارمزد ۲ درصد به واجدین شرایط پرداخت می‌شود. در صورتی که مشکل به وجود آمده برای شخص متقاضی بیشتر از مبلغ ۱۵ میلیون تومان نیاز داشته باشد, روند پایش توسط کارشناسان انجام می‌شود و در صورت اثبات, بیشتر از مبلغ ۱۵ میلیون تومان نیز به متقاضیان پرداخت می‌شود.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در رابطه با طرح‌های "شمیم" و "جوانه" تصریح کرد: طرح شمیم به اعضایی که از مهرماه ۱۴۰۰ تا پایان سال ۱۴۰۱ ازدواج می‌کنند تعلق می‌گیرد و طرح جوانه نیز برای خانواده‌هایی است که به تازگی فرزنددار شده‌اند. این طرح‌ها شامل ۳۰ میلیون تومان وام با کارمزد ۲ درصد و مهلت پرداخت ۲ ساله و  اعطای مبلغ ۵ میلیون تومان به صورت بلاعوض می‌شود.

وی در رابطه با زمان عضویت در صندوق و دریافت کارت هنر برای تعلق تسهیلات بانکی و تسهیلات بلاعوض ذکر شده گفت: مدت زمان تعیین شده برای متقاضیان عضویت در صندوق هنر برای اعطای این تسهیلات, تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۴۰۰ است و متقاضیان مطمئن باشند که روند ثبت‌نام و دریافت هنر کارت برای آن‌ها در کمترین زمان و نهایتا تا پایان دی ماه انجام خواهد شد.

پوراحمدی درباره اتمام مهلت درخواست برای بیمه تکمیلی از طریق صندوق هنر یادآور شد: مهلت تعیین شده برای دریافت بیمه تکمیلی تمام شده است اما در تلاش هستیم تا از بیمه دانا که طرف قرارداد صندوق است مهلت محدودی برای بازماندگان این طرح بگیریم اما این موضوع هنوز قطعی نیست و اگر مهلت اضافه‌ای داده شود برای ثبت نام تعداد انگشت‌شماری از افراد خواهد بود و در سال آینده انجام خواهد شد.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در پایان خاطرنشان کرد: این پرداختی‌ها در برابر هزینه‌های بالا و وضعیت سخت اقتصادی این روزها، رقم های کم و ناچیزی است اما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صندوق هنر تمام تلاش خودش را انجام داده تا بتواند گامی هرچند کوتاه برای کمک و حمایت از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه بردارند تا هم مورد رضای خداوند و هم رضایت خلق قرار گیرد.

باشگاه خبرنگاران
copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.