کد خبر : 12153 / /
/

وزیر بهداشت با اشاره به سرعت انتشار سویه امیکرون کرونا و اعلام آماده‌باش صد درصدی به مراکز درمانی گفت: در مورد مدارس که به صورت نیمه حضوری فعالند، فعلا به همین منوال ادامه پیدا می‌کند.

وزیر بهداشت با اشاره به سرعت انتشار سویه امیکرون کرونا و اعلام آماده‌باش صد درصدی به مراکز درمانی گفت: در مورد مدارس که به صورت نیمه حضوری فعالند، فعلا به همین منوال ادامه پیدا می‌کند؛ اما با توجه شرایط ممکن است تصمیمات ستاد کرونا تغییر کند. مجددا از آموزش و پرورش و مدارس خواستاریم که پروتکل‌ها شدیدا رعایت شود.

دکتر بهرام عین اللهی در دومین جلسه اضطراری مدیریت بیماری کرونا با رویکرد سویه اُمیکرون که با حضور روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور به صورت وبینار برگزار شد، بیان کرد: خوشبختانه امروز به مرز تزریق ۱۱۴ میلیون دُز واکسن رسیده ایم که با تلاش جهادی تمامی دانشگاه ها حاصل شده است.

وی تاکید کرد: اکنون بهترین فرصت برای انجام واکسیناسیون است، زیرا تعداد بیماران کاهش یافته و نباید فرصت را از دست داد. ما واکسن را در اختیار تمامی استان ها قرار داده ایم و امیدواریم هموطنانی که هنوز مراجعه نکرده اند، سریع تر اقدام کنند.

اولین قدم تکمیل واکسیناسیون است

عین اللهی گفت: اولین قدم ما تکمیل واکسیناسیون است. بنابراین توصیه اکید ما به دانشگاه ها این است که مراکز تجمیعی افزایش یابد تا مردم معطل نشوند، علاوه بر اینها، به واکسیناسیون فعال هم نیاز داریم تا تیم هایی برای واکسیناسیون افراد سالخورده و ناتوان به منازلشان اعزام شود.

اراده مردم در رعایت پروتکل ها کاهش پیدا کرده است

وزیر بهداشت عنوان کرد: متاسفانه اراده مردم در رعایت پروتکل ها کاهش پیدا کرده است و عادی انگاری صورت می گیرد، لذا دانشگاه ها در هر استانی باید با فرهنگسازی مناسب، مردم را تشویق به رعایت پروتکل ها و زدن ماسک کنند. دانشگاه ها همچنین در وضعیت کشیک های ۲۴ ساعته و آماده باش به سر برند و در مورد مراکز درمانی و بخش های کرونایی نیز آمادگی لازم داشته باشند.  

وی در بخش دیگری از سخنانش در حاشیه این جلسه، بیان کرد: پاندمی کرونا همه کشورها را درگیر کرده است و در تمام سازمان های پزشکی جهان ثابت شده که اولین و مهمترین راه مقابله با بیماری کرونا، انجام واکسیناسیون است. 

وی افزود: متاسفانه واکسیناسیون نامتوازن در دنیا و خودخواهی برخی کشورهای برخوردار، منجر شده که این بیماری کنترل نشود. در کشورهای برخوردار، واکسیناسیون بالای ۶۰ درصد و در کشورهای آفریقایی، ۶.۵ درصد انجام شده است، وقتی که این ویروس بتواند به راحتی در کشوری گردش کند، این امکان را به ویروس می دهد که دچار جهش شود؛ کشورهای برخوردار هم باید بدانند که اگر این نابرابری ادامه یابد، به ضرر خود آنها و به ضرر تمام جهان است. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند ویروس همچنان وجود داشته و کنترل نمی شود. بنابراین، سازمان های بین المللی باید تلاش کنند که واکسیناسیون در تمام کشورها انجام شود.

وزیر بهداشت عنوان کرد: در کشور ما در سه چهار ماه اخیر، با زحمات مردم و لطف خداوند، واکسیناسیون بسیار خوب انجام شده و ما امروز در مورد دُز اول واکسن به مرز ۸۷ درصد رسیده ایم و در اکثر شهرستان ها نیز بالای ۹۰ درصد یک دُز واکسن تزریق شده است. در مورد دُز دوم نیز به ۷۶ درصد رسیده ایم، یعنی تقریبا ۵۰ میلیون نفر دو دُز واکسن تزریق کرده اند و چنانچه ۸ میلیون نفر دیگر دُز دوم را تزریق کنند، پروسه تزریق دو دُز واکسن مان کامل شده و به آمار ۹۰ درصدی می رسیم. البته در هیچ جای دنیا واکسیناسیون ۱۰۰ درصدی انجام نشده و بالاخره عده ای از واکسن فرار می کنند. 

وی گفت: براساس تحقیقاتی که در افراد واکسینه شده صورت گرفته، میزان آنتی بادی ها بعداز مدتی کاهش پیدا می کند و یکی از دلایلی که در کشورهای اروپایی مجددا کرونا اوج می گیرد، همین کاهش میزان آنتی بادی ها است که به دنبال آن، دُز سوم را آغاز کردند. 

وی گفت: در کشور ما میزان واکسیناسیون در ماه های اخیر به خوبی انجام گرفت، لذا مردم را به تزریق دُز سوم دعوت می کنیم، دُز سوم آنتی بادی ها را بالا می برد و افرادی که دُز سوم را تزریق می کنند تا ۸۰ الی ۹۰ درصد در مقابل اُمیکرون مقاوم خواهند بود. بنابراین، بزرگترین توصیه ما این است که مردم عزیز دُز سوم را انجام دهند. براساس تصمیمات ستاد، از امروز افراد ۱۸ سال به بالا نیز می توانند دُز سوم واکسن کووید ۱۹ را دریافت کنند. 

وزیر بهداشت عنوان کرد: از امروز تمام مراکز واکسیناسیونی که در طرح واکسیناسیون فعال بودند، در سراسر کشور فعال خواهند شد تا مردم منتظر واکسن نباشند و در صف معطل نمانند. باید بتوانیم میزبان های خوبی برای مردم باشیم.  

اعلام آماده‌باش به تمام مراکز درمانی

عین اللهی بیان کرد: سرعت انتشار ویروس اُمیکرون از سویه های قبلی بیشتر است و در یک و نیم روز می تواند دو برابر شده و رشد تصاعدی پیدا کند و آمار مبتلایان را بالا ببرد. به همین دلیل از امروز به تمامی مراکز درمانی آماده باش ۱۰۰ درصدی اعلام کرده ایم. 

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به برگزاری دومین جلسه اضطراری مدیریت کرونا که با رویکرد سویه اُمیکرون برگزار شد، خاطرنشان کرد: امروز در جلسه وبیناری با روسای دانشگاه های علوم پزشکی تاکید کردیم که مراکز واکسیناسیون را افزایش داده و مراکز تجمیعی نیز فعال شوند. همچنین تاکید کردیم که بر اجرای پروتکل ها بیشتر نظارت شود، چراکه مردم تصورمی کنند کرونا رو به اتمام است و عادی انگاری می کنند که این موضوع بسیار خطرناک است.

وی گفت: فعلا رستوران ها و تالارها تعطیل نمی شود، اما به این شرط که تمامی پرسنل از ماسک استفاده کنند و پروتکل ها را رعایت کنند. در مورد مدارس نیز که به صورت نیمه حضوری است، به همین منوال ادامه پیدا می کند. اما با توجه شرایط ممکن است تصمیمات ستاد کرونا تغییر کند. باز هم از آموزش و پرورش و مدارس خواستاریم که پروتکل ها شدیدا رعایت شود.

 ایسنا

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.