کد خبر : 11958 / /
/

رئیس کمیته اشتغال و روابط کار کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: به دو دلیل عمده افزایش سن بازنشستگی مطرح شده است؛ یکی چالش پیش روی صندوق‌های بازنشستگی و دیگری استفاده بهینه از نیروی کار فعال است.

 علی اصغر عنابستانی نماینده مجلس در مورد جزئیات افزایش سن بازنشستگی گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته در تبصره ۲۰ لایحه بودجه سال آینده به منظور پایدار سازی منابع صندوق‌های بازنشستگی چند تغییر مورد تاکید قرار گرفته است. بر این اساس حداقل و حداکثر بازنشستگی تمام استخدام شوندگان مرد و زن با هر میزان سابقه خدمت در صندوق سازمان تامین اجتماعی دو سال افزایش می‌یابد

نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب، داورزن و ششتمد در مجلس‌ شورای اسلامی افزود: به دو دلیل عمده افزایش سن بازنشستگی مطرح شده است؛ یکی چالش پیش روی صندوق‌های بازنشستگی و دیگری استفاده بهینه از نیروی کار فعال است؛ کشور ما یکی از جوان‌ترین کشورها در خصوص نیروی کار فعال است که متاسفانه از این فرصت به درستی استفاده نکرده است، حدود ۸۰ درصد جمعیت کشور معادل ۳۶ میلیون نفر در سن کار قرار دارند و باید از فرصت‌ها و توانمندی این افراد استفاده کنیم؛ به فرض مثال اگر بانویی در سن کم مشغول به کار در سازمان و نهادی شود طبق برخی از قواعد با ۲۰ الی ۲۵ سال می‌تواند بازنشسته شود به بیانی دیگر یک خانم در سن ۳۸ سالگی بازنشسته می‌شود و این سن در واقع حضور و بلوغ نیروی کار هر کشوری محسوب می‌شود و یا اگر مردی در سن ۵۰ سالگی بازنشسته شود باز نتوانستیم از این فرصت به بهترین شکل استفاده کنیم.

عضوکمیسیون اجتماعی مجلس اظهار کرد: افزایش سن امید به زندگی در کشور نشان می‌دهد که ساختاری برای سرو سامان دادن جمعیت بازنشستگان وجود ندارد و باید در خصوص آن تجدید نظر کنیم، در بسیاری از کشورهای دنیا حداقل سن ارائه خدمات ۳۴ سال عنوان شده است یعنی فرد با ۳۴ سال وارد بازنشستگی می شود. در هیچ کشوری افراد زیر شصت سال بازنشسته نمی‌شوند اما در کشور ما چنین امری ممکن است.

رئیس کمیته اشتغال و روابط کار کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: در حال حاضر افزایش ۲ سال به سن بازنشستگی ضرر محسوب نمی‌شود و شخص بازنشسته بر اساس سنواتش حقوق می‌گیرد. قانونی شدن این پیشنهاد برای ساختار کارمندی هم مناسب خواهد بود چرا که دو سال دیگر فرصت کار کردن پیدا می‌کنند./خانه ملت

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.