کد خبر : 10584 / /
/

خروجی سفر گروسی به ایران مثبت نبود و قیمت دلار برای اولین بار در سال جاری از مرز ۲۹ هزار گذشت، بزرگ شدن اندازه حباب سکه و رشد قیمت درهم نشان می‌داد انتظارات افزایشی در بازار طلا و ارز برجسته شده‌اند.

قیمت دلار آمریکا که عصر روز گذشته روی ۲۸ هزار و ۵۷۰ تومان قرار داشت، در شروع معاملات امروز افزایش یافت و روی ۲۸ هزار و ۸۵۰ تومان قرار گرفت. قیمت دلار آمریکا در ادامه باز هم رشد کرد و برای اولین بار در سال جاری از مرز ۲۹ هزار تومان گذشت، قیمت دلار در آخرین ساعات معاملات امروز ۲۹ هزار و ۵۰ تومان بود. احتمالا نتیجه سفر گروسی به ایران مهم‌ترین تاثیر را در رشد قیمت دلار داشت. به گزارش وال‌استریت ژورنال ایران دسترسی به تاسیسات کرج را به کنار گذاشته شدن بخش‌هایی از تحقیق آژانس درباره کشف مواد هسته‌ای اعلام نشده، مشروط کرد. اما گروسی این شرط ایران را نپذیرفت.

قیمت درهم نیز همراه با قیمت دلار مسیر صعودی را دنبال کرد، قیمت درهم معاملات امروز را با رشد ۶۰ تومانی نسبت به روز گذشته آغاز کرد و روی ۷ هزار و ۸۷۰ تومان قرار گرفت، قیمت درهم در ادامه باز هم بالا رفت و در آخرین ساعات معاملات امروز ۷ هزار و ۹۸۰ تومان گزارش می‌شد. با ضرب کردن این نرخ در نرخ تبدیل درهم به دلار (۳.۶۷۳) عدد ۲۹ هزار و ۳۱۱ تومان به دست می‌آمد که از قیمت دلار بازار آزاد ۲۶۱ تومان بیشتر بود. این اختلاف نسبت به روزهای گذشته بزرگ شده بود و نشان می‌داد درهم در پیمودن مسیر صعودی از دلار پیشی گرفته است.

واکنش قیمت سکه به رشد قیمت دلار

قیمت طلای جهانی در نیمه اول معاملات امروز مسیر نزولی را دنبال کرد و در ساعت ۱۶ و ۱۱ دقیقه عصر به وقت ایران روی ۱۷۸۵ دلار قرار گرفت، اما قیمت سکه توانست تحت تاثیر رشد قیمت دلار خود را بالا بکشد. قیمت سکه امامی عصر امروز ۱۹۵ هزار تومان از عصر روز گذشته بالاتر بود و روی ۱۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان قرار داشت. اندازه حباب قیمتی سکه ۳.۹ درصد به دست می‌آمد که نسبت به مقادیر متعارف هفته‌های اخیر قدری بزرگ شده بود و از انتظارات افزایشی در بازار سکه حکایت می‌کرد.

قیمت دلار سنا ۴.۴ درصد بالا رفت

قیمت دلار بازار آزاد امروز رشد قابل توجهی داشت و حجم عرضه در بازار متشکل که روز گذشته رکورد سال را ثبت کرده بود، امروز ۲۱ درصد کاهش یافت و روی ۱۲ میلیون و ۳۵۹ هزار قرار گرفت. تغییرات قیمت دلار سنا از بازار آزاد نیز شدید تر بود. قیمت دلار سنا هزار و ۱۸۳ تومان معادل ۴.۴ درصد رشد کرد و روی ۲۸ هزار و ۲۸ تومان قرار گرفت. تغییرات قیمت یورو سنا نیز شدید بود، قیمت یورو سنا هزار و ۱۰۴ تومان رشد کرد و روی ۳۱ هزار و ۸۰۷ تومان ایستاد.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار در معاملات امروز برای اولین بار از مرز ۲۹ هزار تومان عبور کرد، قیمت دلار سنا ۴.۴ درصد رشد کرد. عرضه دلار کاهش یافت. قیمت طلای جهانی افت کرد، اما قیمت سکه افزایش یافت. افزایش قیمت درهم نیز در معاملات امروز معنادار و قابل توجه بود./ اکو ایران

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.