کد خبر : 10569 / /
/

اختلاف قیمت خرید سکه در صرافی‌ها، به ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان هم می‌رسد. اما چرا؟ این اختلاف قیمت قانونی است؟

برخی از صرافی‌ها برای خرید سکه و ربع سکه از مراجعان، اختلاف قیمت زیادی با یکدیگر دارند. با پیگیری‌های خبرنگار تجارت‌نیوز مشخص شد که برای فروش ربع سکه به صرافی‌ها اختلاف قیمت ۳۰۰ هزار تومانی هم بین آنها دیده می‌شود.

گاهی نیز این اختلاف کمتر است. برای مثال، در حالتی که یک صرافی قیمت خرید سکه را ۱۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان اعلام می‌کند و چند قدم آن طرف‌تر یک صرافی دیگر برای خرید سکه، قیمت ۱۲ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان را تعیین کرده است.

اختلاف قیمت قانونی است؟

محمدکشتی‌آرای، نایب رئیس اتحادیه طلا تهران با اشاره به قانونی بودن اختلاف قیمت خرید سکه توضیح داد: خرید سکه توسط صرافی‌ها با قیمت‌های مختلف مساله‌ای طبیعی است. دلیل اصلی آن ایجاد رقابت برای جذب مشتری بیش‌تر است.

کشتی‌آرای به تجارت‌نیوز گفت: در روزهایی که نوسان قیمت‌ها در بازار طلا و ارز زیاد است، معاملات در بازار افزایشی است و همین موضوع باهث ایجاد اختلاف قیمت خرید سکه در صرافی‌ها می‌شود.

او به وجود رقابت منطقه‌ای برای خرید و فروش سکه بین صرافی‌ها اشاره کرد و گفت: اگر در بازار قیمت‌ها ثبات داشته باشد هم، رقابتی در بین صرافی‌ها وجود دارد اما کم‌تر از زمانی است که بازار نوسانی است.

نایب رئیس اتحادیه طلا به موثر بودن میزان واحدهای صنفی در یک محله اشاره کرد و توضیح داد که اگر در یک محله میزان صرافی‌ها بیش‌تر باشد، برای ایجاد رقابت، احتمال ایجاد اختلاف قیمت خرید و فروش بین آن‌ها وجود دارد.

در تابلوی این صرافی در محدوده امیرآباد می‌توان اختلاف قیمت خرید و فروش ۳۰۰ هزار تومانی ربع سکه را مشاهده کرد. همچنین برخی از صرافی‌ها هستند که تابلوی اعلام قیمت ندارند و باید به صورت شفاهی از قیمت‌ها مطلع شد.

نوسان در قیمت جهانی طلا

قیمت جهانی طلا پس از روند نزولی در ساعاتی از روز گذشته، دوباره تا حدودی صعودی شد. با توجه به نوسان قیمت اونس، طلا در آینده چه روندی را طی می‌کند؟ اونس سقف قبلی خود را پس می‌گیرد؟

برزو حق‌شناس، کارشناس بازارهای مالی، در این مورد می‌گوید: اونس تا جولای ۲۰۲۰ در فاز انگیزشی قرار داشت و در حال صعود بود اما پس از آن وارد فاز اصلاحی شد.

به گفته این کارشناس، برای یک سال آینده میلادی حرکت خوبی برای بازار جهانی طلا قابل تصور است.

او می‌افزاید: احتمالا اونس تا پایان سال ۲۰۲۲ یا ابتدای سال ۲۰۲۳، بتواند سقف قبلی خود را بگیرد. اما اکنون در فاز اصلاحی قرار دارد.

حق‌شناس می‌گوید: در ماه‌های آینده طلا بین قیمت‌های ۱۷۳۰ تا ۱۹۲۰ دلار در نوسان خواهد بود.

تاثیر سیاست‌های اقتصادی بر اونس

روز گذشته نیز مریم محبی، کارشناس بازارهای مالی به تجارت‌نیوز گفته بود: اونس واکنش خود را به خبر مربوط فدرال رزرو نشان داد و ریزشی شد.

به گفته او، زمانی که سیاست‌های اقتصادی آمریکا مثبت تلقی شود، می‌تواند برای اونس خبر بدی باشد.

محبی افزود: اونس احتمالا روندی با ثباتی را تا پایان سال میلادی طی کند و کاهش یا افزایش شدید در این بازار بعید است.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.