کد خبر : 10268 / /
/

میرزاعلی و خانمش تلاش می کردند که از ازدحام در بیرون از محوطه میدان هوایی کابل، به داخل این میدان شوند که در آن هنگام یک سرباز امریکایی صدا می کند که اگر به کمکی نیاز داشته باشند، آنان کودک دو ماهه خود "سهیل" را به او تسلیم می کند که در ازدحام صدمه نبیند . آنان فکر می کردند که از دروازه میدان فقط ۵ متر فاصله دارند و زود به آنجا خواهند رسید.

ولی میرزاعلی می گوید درهمین وقت طالبان که کابل را تازه تصرف کرده بودند، آمدند و کسانی که را که نزدیک دروازه میدان بودند، از آنجا به عقب راندند. اعضای دیگر خانواده احمدی نیم ساعت بعد توانستند وارد محوطه میدان هوایی شوند. وقتی آنان داخل میدان شدند، سهیل را نیافتند.

میرزاعلی که ده سال به حیث محافظ سفارت امریکا در کابل کار کرده بود. او گفت یک افسر نظامی به او گفت که سهیل ممکن به ساحه مخصوص اطفال انتقال داده شده باشد ولی وقتی به آنجا رفتند او را نیافتند.

این فرد گفته "او با من تمام بخش های میدان هوایی را جستجو کرد ولی طفل را نیافتیم. سه روز سپری شد، با ۲۰ نفر دیگر هم در میان گذاشتم، از هر فرد ملکی و نظامی در مورد پسرم می پرسیدم."

او گفت یک کارمند ملکی برایش گفت ممکن است سهیل به خارج فرستاده شده باشد. به خاطری که آنان اینجا امکانات نگهداری کودکان را ندارند. میرزاعلی ۳۵ ساله، خانمش ثریا ۳۲ ساله و اولادهای دیگر شان که ۱۷، ۹ ،۶ و ۳ سال عمردارند در یک هواپیمای تخلیه نخست به قطر، سپس آلمان و سرانجام به یک پایگاه نظامی امریکایی در ایالت تگزاس منتقل شدند.

میرزاعلی میگوید از زمان که پسرش ناپدید شده، زندگی برایش بسیار تلخ شده. با هر کارمند خیریه و یا مقام امریکایی که روبرو می شود در مورد پسر گمشده اش از آنان می پرسد. او می گوید: "هرکس وعده می دهد که تلاش خواهند کرد. ولی این فقط وعده است."

یک گروه حمایت از پناهجویان افغان عکسی با عنوان "کودک گمشده" به همراه تصویر سهیل ایجاد کرده است و در  شبکه‌های اجتماعی دائما به اشتراک می‌گذارند به این امید که کسی او را بشناسد.

خانواده‌های دیگر نیز در جریان عملیات تخلیه کودکان شان را به سربازان آمریکایی سپردند.

عکس یک نوازد که از سر سیم خاردار به یک سربازآمریکایی تحویل داده می‌شود، در شبکه‌های اجتماعی واکنش برانگیز شده بود. گفته می‌شود این کودک با خانواده اش یکجا شده است.

عملیات تخلیه آمریکا کابل به دنبال سقوط دولت به دست طالبان در 15 اگست آغاز شد و با خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان پایان یافت.

این عملیات در کنار هرج و مرج، هدف یک حمله داعش نیز قرار گرفت که در نتیجه آن ده‌ها غیرنظامی افغان و 13 نظامی امریکایی کشته شدند./منبع: خبرگزاری افغان (آوا)- اسپوتنیک

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.