کد خبر : 26972 / /
/

حسن یزدانی | حواشی حسن یزدانی

رقیب حسن یزدانی از همسر زیبایش رونمایی کرد + عکس های خانوادگی

دیوید تیلور، همسرش کندرا را در محیطی کاملاً منحصر به فرد ملاقات کرد؛ بر روی تشک کشتی. این زوج که آن زمان ۱۰ ساله بودند در مسابقات ملی در رنو نوادا به مصاف هم رفتند. تیلور برنده شد و آن‌ها بعد از گذشت ۲۰ سال هنوز با یکدیگر هستند. تیلور موفقیت‌هایش را مدیون همسرش می‌داند. در مورد همسرش کندرا می‌گوید: «او دائماً سعی می‌کند به من کمک کند، راهنمایی‌ام می‌کند، و هر موقع تمرکزم را از دست می‌دهم کمکم می‌کند تا دوباره متمرکز شوم. بدون همسرم هیچ کاری نمی‌توانستم انجام بدهم. همیشه من را در اولویت قرار می‌دهد و من واقعاً نمی‌توانم آنطور که باید از او تشکر کنم جز اینکه هر روز او را در آغوش بگیرم و از ته قلبم بگویم دوستت دارم.»

رقیب حسن یزدانی از همسر زیبایش رونمایی کرد + عکس های خانوادگی

حسن یزدانی چراتی (زادهٔ ۵ دی ۱۳۷۳) کشتی‌گیر ایرانی است که در دستهٔ ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد به رقابت می‌پردازد.حسن یزدانی برنده مدال طلای المپیک ۲۰۱۶ ریو در دستهٔ ۷۴ کیلوگرم و مدال نقرهٔ المپیک ۲۰۲۰ توکیو در دستهٔ ۸۶ کیلوگرم است. حسن یزدانی قهرمان کشتی جهان در سال‌های ۲۰۱۷، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱، و دارندهٔ دو مدال نقره و یک برنز قهرمانی جهان به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵، ۲۰۲۲ و ۲۰۱۸ است. کسب مدال طلای بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ و دو عنوان قهرمانی کشتی آسیا از دیگر افتخارات حسن یزدانی است. حسن یزدانی در سال ۲۰۱۷ از سوی اتحادیه جهانی کشتی به عنوان بهترین کشتی‌گیر سال جهان انتخاب شد. 

حسن یزدانی

زندگینامه حسن یزدانی

حسن یزدانی در ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ با گرفتن مدال نقرۀ مسابقات کشتی قهرمانی جهان ۲۰۲۲ در بلگراد، پرافتخارترین کشتی‌گیر تاریخ ایران از نظر شمار مدال شد.

یزدانی کشتی را از سن یازده سالگی و در سال ۲۰۰۶ میلادی آغاز کرد و در سال ۲۰۱۱ به عضویت تیم ملی فرق نوجوانان ایران درآمد و در اول همان سال در مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا به مدال برنز وزن ۵۰ کیلوگرم دست یافت. او نوزده روز پس از کسب مدال برنز آسیا، در رقابت‌های قهرمانی نوجوانان جهان، به عنوان دوم رقابت‌ها دست یافت. او در سال ۲۰۱۴، در دستهٔ ۶۶ کیلوگرم، ابتدا قهرمان جوانان آسیا و سپس قهرمان جوانان جهان شد. یزدانی پس از این قهرمانی به ردهٔ سنی بزرگسالان آمد و در همان سال در لیگ برتر کشتی ایران توانست ختاگ تسابولوف، قهرمان وزن ۷۰ کیلوگرم جهان از روسیه را شکست دهد و خود را به عنوان یک مدعی جدید در کشتی آزاد جهان مطرح کند.

حسن یزدانی

یزدانی ۵ دی ۱۳۷۳ در روستای لپو صحرا شهرستان جویبار به دنیا آمده‌است. او سومین فرزند حسین و حمیرا یزدانی است و سه برادر دارد.

پدرش کشاورز است و در مسابقات کشتی لوچو شرکت می‌کرده و او هم در دوران کودکی در خانه با برادرهایش کشتی می‌گرفت و یکی دو مرتبه هم در مسابقات سنتی مانند لوچو رقابت کرد. در یازده سالگی فعالیت در ورزش کشتی را آغاز کرد. در آغاز فعالیت و ردهٔ نونهالان زیر نظر امید اسماعیل‌پور تمرین کرد، سپس در ردهٔ نوجوانان به صورت جدی‌تر تمرینات خود را زیر نظر همت مسلمی دنبال کرد و در ردهٔ جوانان نیز حسین نقیبی در باشگاه کشتی جویبار مربی او بود. او زمانی که کشتی را شروع کرد پس از شش ماه می‌خواست آن را کنار بگذارد، ولی با اصرار پدرش در مسابقه‌های استانی مازندران شرکت کرد و در آن‌جا دوم شد و انگیزه‌اش بیشتر شد. همین مسئله باعث شد که فعالیت در این رشتهٔ ورزشی را دنبال کند

فعالیت حسن یزدانی در کشتی

۲۰۱۱–۲۰۱۴: قهرمانی رده‌های پایه، طلای جوانان آسیا و جهان

یزدانی در سال ۲۰۱۱ به عضویت تیم ملی نوجوانان ایران درآمد و در اوت سال ۲۰۱۱ با شرکت در مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا ۲۰۱۱ به مدال برنز وزن ۵۰ کیلوگرم دست یافت. نوزده روز پس از کسب مدال برنز آسیا، یزدانی در مسابقات کشتی قهرمانی نوجوانان جهان شرکت کرد و با کسب عنوان دوم به مدال نقره وزن ۵۰ کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی نوجوانان جهان دست یافت.

وی در سال ۲۰۱۳ در رقابت‌های قهرمانی جوانان ایران به عنوان نمایندهٔ مازندران شرکت کرد و پس از فرزاد کولیوند از کرمانشاه در جایگاه دوم دستهٔ ۶۰ کیلوگرم قرار گرفت. یزدانی سال ۲۰۱۴ نیز در وزن ۶۶ کیلوگرم به میدان رفت و توانست عنوان نخست رقابت‌ها به دست بیاورد و این بار، کولیوند به عنوان رقیب اصلی او در جایگاه دوم قرار گرفت.

یزدانی در ژوئن سال ۲۰۱۴ به عنوان نمایندهٔ وزن ۶۶ کیلوگرم تیم ملی کشتی آزاد جوانان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا در اولان باتور، مغولستان شرکت کرد و با پیروزی مقابل تمام رقیبان به قهرمانی رسید. او در این رقابت‌ها مقابل اورازیلوف از ترکمنستان (۱۸–۸)، الیاس ژومایف از قزاقستان (۱۰–۰، ضربهٔ فنی) و یوهی فوجینامی از ژاپن را (۱۸–۱۳) مغلوب کرد و صاحب مدال طلا شد.

او دو ماه بعد از رقابت‌های آسیایی، در مسابقات کشتی آزاد جوانان جهان در زاگرب، کرواسی در وزن ۶۶ کیلوگرم شرکت کرد و قهرمان جوانان جهان شد. یزدانی در دور نخست جیون بالفور از کانادا را ۱۰–۰، دور دوم زی پینگ لین از چین را ۱۱–۰ و دور سوم الیاس ژومای از ازبکستان را ۲۱–۱ شکست داد و به نیمه‌نهایی رسید. یزدانی در رقابت‌های نیمه‌نهایی و نهایی نیز به ترتیب رسول آرسان علی‌اف از روسیه را ۸–۴، ضربهٔ فنی و آرون پیکو، از ایالات متحده را ۷–۲ شکست داد و صاحب گردن آویز طلا شود.

حسن یزدانی

۲۰۱۴: آغاز فعالیت حسن یزدانی در رده بزرگسالان

یزدانی در رقابت‌های لیگ برتر ۲۰۱۴ در ترکیب تیم گاز مازندران، در دستهٔ ۷۰ کیلوگرم رکورد ۵ برد و ۱ باخت را به دست آورد. پیروزی ۱۹–۱۰ او در مقابل ختاگ تسابولوف، دارندهٔ عنوان قهرمانی جهان از نتایج مورد توجه این دوره از رقابت‌های لیگ برتر بود و تحسین کارشناسان کشتی را در پی داشت. یزدانی نوامبر ۲۰۱۴ در نخستین دورهٔ جام باشگاه‌های جهان که در جویبار برگزار می‌شد، عضو تیم کفایتی در دستهٔ ۷۰ کیلوگرم بود و با این تیم در جایگاه پنجم مسابقات قرار گرفت. وی در این رویداد چهار پیروزی و یک شکست (مقابل مهدی تقوی از تیم بیمه رازی) داشت.

۲۰۱۵: نائب قهرمان جهان، قهرمانی جام جهانی حسن یزدانی

وی در ۳۱ ژانویهٔ ۲۰۱۵ در رقابت‌های گرند پریکس پاریس شرکت کرد و با کسب چهار پیروزی قهرمان دستهٔ ۷۰ کیلوگرم شد. وی در رقابت پایانی ماگومدمراد حاجی‌اف از لهستان را ۸–۰ شکست داد. یزدانی ۱۲ روز بعد در سی و پنجمین دورهٔ جام تختی شرکت کرد و در این رقابت‌ها نیز عنوان قهرمانی وزن ۷۰ کیلوگرم را به دست آورد. او در رقابت نهایی توانست ایمان رحمانی‌زاده را یازده بر صفر شکست بدهد.

یزدانی ۱۱ و ۱۲ آوریل در جام جهانی ۲۰۱۵ لس آنجلس به میدان رفت و در پایان به همراه دیگر ملی‌پوشان تیم ایران قهرمان شد. وی در جام جهانی سه کشتی گرفت و در تمام آن‌ها به پیروزی رسید.

یزدانی ژوئن ۲۰۱۵ در مسابقات گزینشی تیم ملی ایران در مشهد شرکت کرد و با کسب سه پیروزی به دیدار پایانی راه یافت. او در رقابت نخست مقابل مهدی تقوی، قهرمان پیشین جهان با نتیجهٔ ۶ بر ۴ پیروز شد. تقوی در فینال دوم در مقابل یزدانی حاضر نشد و بدین ترتیب یزدانی برای رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۱۵ به عضویت تیم ملی بزرگسالان ایران در وزن ۷۰ کیلوگرم درآمد.

یزدانی ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۵ در رقابت‌های دستهٔ ۷۴ کیلوگرم قهرمانی جهان در لاس وگاس، ایالات متحده به نشان نقره دست یافت. وی در رقابت نهایی با نتیجهٔ ۱۰–۳ مغلوب ماگومدرسول گازیماگومیدوف از روسیه شد. یزدانی با برتری برابر یانگ هو (۱۶–۴)، میروسلاو کایروف (ضربهٔ فنی)، دیوید تالاشادزه (ضربهٔ فنی) و جیمز گرین (۹–۴) به رقابت نهایی رسیده بود. یزدانی در رقابت دوم و سوم خود در این مسابقات توانست با فن «سر و ته یکی» از حریفان امتیاز بگیرد و آن‌ها را ضربهٔ فنی کند.

حسن یزدانی

۲۰۱۷: قهرمانی جهان حسن یزدانی در وزن جدید

حسن یزدانی سال ۲۰۱۷ را با به دست آوردن جوایز بهترین آزادکار و ورزشکار مرد ایران آغاز کرد.

بر اساس نظرسنجی فدراسیون کشتی ایران، حسن یزدانی با کسب هشتاد و یک درصد آرا طرفداران، به‌عنوان بهترین کشتی‌گیر آزادکار ایران در سال ۱۳۹۵ خورشیدی (۲۰۱۶ میلادی) انتخاب شد. حسن رحیمی با کسب ۱۵ درصد آرا و کمیل قاسمی نیز با کسب ۴ درصد آرا جایگاه دوم و سوم را به دست آوردند.

حسن یزدانی همچنین با رای مردم به عنوان بهترین ورزشکار مرد ایران در سال ۱۳۹۵ انتخاب شد. تیم ملی فوتسال ایران، کیانوش رستمی (وزنه‌برداری)، سیامند رحمان (وزنه‌برداری معلولان و جانبازان)، مجتبی عابدینی (شمشیربازی)، کمیل قاسمی (کشتی آزاد) و سهراب مرادی (وزنه‌برداری) پس از یزدانی در رتبه‌های بعدی جای گرفتند. این نظرسنجی توسط برنامهٔ سه ستاره شبکه سه سیما انجام شد.

حسن یزدانی به عنوان یکی از نمایندگان وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد ایران در جام جهانی ۲۰۱۷ در کرمانشاه شرکت کرد. او در نخستین مبارزهٔ خود ۱۱ بر ۱ در مقابل سردار بوکه از ترکیه پیروز شد. در این کشتی در حالی که بوکه به پشت یزدانی رفته بود و سعی داشت امتیاز بگیرد، حسن یزدانی یک فن لِنگ بر روی بوکه اجرا کرد و چهار امتیاز گرفت که اجرای این فن توسط حسن یزدانی مورد توجه قرار گرفت. او در دور دوم برای تیم ایران کشتی نگرفت و در دور سوم در مقابل اونات پروجاو از مغولستان با نتیجهٔ سیزده بر دو پیروز شد. یزدانی در رقابت نهایی مسابقات، مقابل دیوید تیلور از ایالات متحدهٔ آمریکا با ضربهٔ فنی شکست خورد، اما در نهایت تیم ایران با پیروزی ۸–۳ برابر ایالات متحده به قهرمانی جام جهانی رسید.

 تحصیلات حسن یزدانی

حسن یزدانی دانشجوی دانشگاه سما واحد قائم‌شهر است. پس از قهرمانی یزدانی در المپیک ۲۰۱۶، حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پیامی کسب مدال طلای المپیک را به حسن یزدانی و جامعهٔ ورزشی کشور تبریک گفت.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.