کد خبر : 22515 / /
/

رتبه بندی معلمان | شریاط رتبه بندی معلمان

کمیته تطبیق ایرادات بسیاری را به آیین نامه رتبه بندی معلمان مصوب دولت گرفته است .

طرح رتبه بندی معلمان دغدغه‌ای دیگر در حوزه آموزش و پرورش است که پس از گذشت حدود ۱۰ سال از تصویب آن اکنون تصویب لوایح آن در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است.طرح رتبه بندی معلمان از اقداماتی است که در وهله اول برای ارتقای کیفیت آموزشی و سپس در راستای بهبود وضعیت معیشت معلمان در نظر گرفته شده است.طرح رتبه بندی معلمان یکی از طرح های پر سرو صدای این روزها در مجلس است . زیرا با انجام طرح رتبه بندی معلمان حقوق معلمان افزایش چشمگیری خواهد داشت.در ادامه به آخرین اخبار از طرح رتبه بندی معلمان می پردازیم.

رتبه بندی معلمان

 

رحمت الله نوروزی نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس شورای اسلامی صبح امروز (شنبه ۲۵ تیرماه) در صحن علنی مجلس طی تذکر آئین نامه‌ای با اشاره به اینکه بنابر اصل ۵۷ قانون اساسی قوای حاکم بر جمهوری اسلامی زیر نظر ولایت فقیه به صورت مستقل فعالیت می‌کنند، گفت: در بحث رتبه بندی معلمان باید بدانیم سال ۱۴۰۰، ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد و سال ۱۴۰۱، ۲۵ هزار میلیارد در بودجه در نظر گرفته شد اما نفوذی‌های سندی ۲۰۳۰ نمی‌گذارند این قانون اجرایی شود.

۱۵ آیتم آیین‌نامه که در رتبه بندی معلمان ایجادشده، مخالف قانون اساسی است به نحوی که شامل ۴۶۰ هزار معلمی که کد استخدامی ندارند، نخواهد شد.

تقاضا داریم که هیئت تلفیق مجدداً این موضوع را مورد بحث قرار دهد و امید است با توجه به نامه وزیر کشور در روند بررسی مجدد به اتفاقی که خلاف قانون است، رسیدگی شود.

رتبه بندی معلمان

منادی رئیس کمیسیون آموزش مجلس دیشب در شبکه خبر اعلام کرد :کمیته تطبیق ایرادات بسیاری را به آیین نامه رتبه بندی معلمان مصوب دولت گرفته است.

وی تاکید کرد این ایرادات باید رفع شود.

منادی اظهار داشت : این آیین‌نامه نباید از سوی دولت ابلاغ میشد.

 اکنون هیات‌های ممیزه شکل گرفته است و پرونده‌های معلم‌ها دست آنهاست و در حال بررسی پرونده ها و اعطای رتبه به معلمان هستند.

رتبه بندی معلمان

جزییات جدید از رتبه بندی معلمان

صادق ستاری فرد، در پاسخ به این سوال که حداقل حقوق معلمان با قانون رتبه بندی چقدر خواهد بود، افزود: بسته به اینکه معلمان در کدام رتبه قرار بگیرند، حداقل‌ها متفاوت است. اما در کمترین رتبه یعنی در بدترین حالت ۴۵ درصد حقوق و مزایای معلمان یعنی حق شغل، حق شاغل و حق فوق العاده آنان افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: حقوق معلمان رتبه ۱ ۴۵ درصد، معلمان رتبه ۲ ۵۵ درصد، معلمان رتبه ۳ ۶۵ درصد، معلمان رتبه ۴ ۷۵ درصد و معلمان رتبه ۵ ۹۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. حق شغل حق شاغل و حق فوق العاده سه بخش حقوقی است که برای معلمین در نظر گرفته شده است.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: هر کدام از معلمان بسته به اینکه در چه شرایطی فعالیت می‌کنند و در کدام رتبه قرار می‌گیرند حداقل حقوق شان متفاوت است؛ نمی‌توان عددی دقیق را به عنوان حداقل حقوق اعلام کرد. بسته به اینکه در احکام معلمین رقمش به چه نحوه است و در کدام رتبه قرار می‌گیرند؛ حداقل حقوق معلمان متفاوت خواهد بود.

رتبه بندی معلمان

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه طرح رتبه‌بندی یکی از عوامل تحول است که در سند بنیادین مورد توجه بود اما انجام نشد، گفت: آخرین جلسه شیوه‌نامه طرح رتبه‌بندی برگزار می‌شود و طرح نیز از همین هفته و هفته آینده اجرایی خواهد شد.

صادق ستاری‌ فر سخنگوی وزارت آموزش و پرورش عصر امروز در مراسم افتتاحیه مسابقات ورزشی فرهنگیان در اصفهان اظهار کرد: خوشحالم که پس از ۱۴ سال این مسابقات احیا شد و شاهدیم که این مورد، نتیجه حمایت مستقیم وزیر آموزش و پرورش بوده است.

وی میزبانی اصفهان در این مسابقات را بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: این مسابقات شادی و نشاط را به جامعه فرهنگی تزریق می‌کند، مهم‌ترین سرمایه هر کشور نیروی انسانی است که می‌تواند بسترساز پیشرفت کشور در تمام عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و خصوصاً تعلیم و تربیت باشد.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه معلم مهم ترین رکن تحول‌ساز کشور است، ادامه داد: معلم محور تحول در سند بنیادین تحول بنیادین آموزش است و در این مسیر یک معلم شاداب می‌تواند پیشران علمی و ادبی باشد.

ستاری‌فر با بیان اینکه مسابقات ورزشی فرهنگیان را در سطوح مختلف آغاز کردیم و مسیری طولانی در پیش داریم، تصریح کرد: این مسابقات عامل پیشران ورزش دانش‌آموزی است زیرا هر میزان که در حوزه ورزش فرهنگیان سرمایه‌گذاری کنیم به ورزش دانش آموزی نیز سرایت پیدا خواهد کرد و ورزشکارانی که به مرحله کشوری رسیدند می‌توانند سفیران ورزش دانش‌آموزی باشند.

وی با یادآوری اینکه در حال برنامه‌ریزی طرح «هر معلم یک مربی ورزش» هستیم، عنوان کرد: هر معلم می‌تواند یک مربی و استعدادیاب ورزش دانش‌آموزی باشد در همین راستا از شما معلمان درخواست داریم با حضور پررنگ‌تر در مسابقات آتی فرهنگیان، به این مورد قوت دهید.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش گفت: همچنین به‌دنبال نظام ورزش فرهنگیان در طول سال تحصیلی هستیم تا بتوانیم دنبال کننده نشاطی باشیم که باعث ایحاد تحول می‌شود و در ادامه آن مسابقات دانش آموزی را قوت دهیم، البته در کنار برگزاری مسابقات ورزشی مسائل تربیتی و فرهنگی نیز مدنظرمان است.

ستاری‌فر در خصوص طرح رتبه بندی معلمان با بیان اینکه صدای شما را در این خصوص شنیدم، تصریح کرد: از سال ۸۴ موضوع رتبه‌بندی مدنظر بود اما به هر دلیل عملیاتی نشد تا اینکه در برنامه‌های تبلیغاتی ریاست جمهوری عنوان شد و به‌عنوان یک حق فرهنگی مورد توجه قرار گرفت.

وی با بیان اینکه طرح رتبه‌بندی یکی از عوامل تحول است که در سند بنیادین مورد توجه بود اما انجام نشد، خبر داد: با همکاری دولت جدید و مجلس این طرح عملیاتی شد، در همین راستا فردا ساعت ۱۰ آخرین جلسه شیوه‌نامه آن برگزار می‌شود و از همین هفته و هفته آینده اجرایی خواهد شد.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد: هماهنگی‌های لازم با سازمان برنامه و بودجه انجام شده و همه مطالبات فرهنگیان در حوزه رتبه‌بندی یک‌جا پرداخت خواهد شد.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.