کد خبر : 560 / /
/

یکی از ویژگی‌های مهم لایحه بودجه ۱۴۰۰، مقابله با فقر مطلق و پیگیری سیاست‌های حمایتی است.

بودجه ۱۴۰۰ تقدیم مجلس شده است.  بودجه ۱۴۰۰ با چند سناریو روبه‌رو است که در سناریوی نخست، دولت سعی کرده تا حداکثر انتظارات مجلس و مردم را در آن لحاظ کند.بودجه ۱۴۰۰ از طریق انتشار اوراق مالی عملیاتی است و می‌تواند با کنترل نقدینگی آثار تورمی در جامعه را کاهش دهد.بودجه ۱۴۰۰ با اصل ۱۱۰ قانون اساسی و همچنین برنامه ۵ ساله توسعه کشور مغایرت دارد.بودجه ۱۴۰۰ را می توان به دو بخش عمومی و شرکت ها تقسیم کرد.

یکی از ویژگی‌های مهم لایحه بودجه ۱۴۰۰، مقابله با فقر مطلق و پیگیری سیاست‌های حمایتی است. افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارکنان دستگاه‌های اجرایی، پرداخت یارانه نقدی و معیشتی، افزایش ۱۰۹ درصدی اعتبار صندوق بازنشستگی و بیمه رایگان برای ۳۰ میلیون نفر مواردی از سیاست‌های حمایتی دولت‌اند.

بودجه ۱۴۰۰ تقدیم مجلس شده است.  بودجه ۱۴۰۰ با چند سناریو روبه‌رو است که در سناریوی نخست، دولت سعی کرده تا حداکثر انتظارات مجلس و مردم را در آن لحاظ کند.بودجه ۱۴۰۰ از طریق انتشار اوراق مالی عملیاتی است و می‌تواند با کنترل نقدینگی آثار تورمی در جامعه را کاهش دهد.بودجه ۱۴۰۰ با اصل ۱۱۰ قانون اساسی و همچنین برنامه ۵ ساله توسعه کشور مغایرت دارد.بودجه ۱۴۰۰ را می توان به دو بخش عمومی و شرکت ها تقسیم کرد.

حمیدرضا حاجی بابایی درباره لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، گفت: بودجه‌ای که دولت به مجلس ارائه کرده است، با سیاست‌های کلی، برنامه ششم توسعه و بسیاری دیگر از قوانین ما مغایرت دارد.

157775598وی بیان کرد: مجلس شورای اسلامی باید در جریان بررسی لایحه بودجه سال آینده، مواردی از بودجه را که با برنامه ششم توسعه و قوانین بالادستی مغایرت دارد، اصلاح کند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین ممکن است به دلیل شرایط روز، لازم باشد که قانون برنامه ششم توسعه در برخی موارد اصلاح شود که البته اصلاح قانون برنامه ششم توسعه نیاز به دو سوم آرای نمایندگان در صحن علنی مجلس دارد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه البته این مسئله همواره وجود داشته اما در سال‌های مختلف شدت و ضعف داشته است، گفت: متاسفانه بودجه سال ۱۴۰۰ جزو بودجه‌هایی است که ضعف زیادی دارد اما باید سعی کنیم که در این زمینه به تفاهم برسیم و بودجه‌ای را مصوب کنیم که واقعی و اثرگذار باشد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار