کد خبر : 1567 / /
/

کلاب هاوس (Clubhouse ) یک شبکه اجتماعی مبتنی بر صوت است که از هفته‌ی پیش با حضور ایلان ماسک در یکی از اتاق‌های گفتگو این شبکه، بر روی زبان‌ها افتاد.

اما این شبکه اجتماعی چیست و چگونه کار می‌کند؛ تصور کنید برنامه یا اپلیکیشنی در گوشی هوشمند خود دارید که به شما امکان می‌دهد مکالمه‌ی دیگران را گوش کنید.

این اپ کمک می‌کند تا صحبت‌های افراد شنیده شوند؛ این افراد ممکن است معروف باشند یا حداقل آدم‌های جالب یا آگاهی باشند و شما با عضویت در گروهی که اطلاعات مفیدی ارایه می‌دهند می‌توانید بهره‌مند شوید.

کلاب هاوس در واقع یک شبکه اجتماعی چت صوتی است و از اتاق‌هایی تشکیل شده که می‌توانید با ورود به آن اتاق‌ها از نظرات و دیدگاه‌های افراد مختلف بهره ببرید.

دسترسی به Clubhouse چگونه است؟

Clubhouse در حال حاضر فقط برای سیستم عامل iOS موجود است. بنابراین کاربران آیفون می‌توانند این برنامه را دانلود کنند و به مکالمات و نحوه‌ی شرکت در آن گوش دهند.

برای دسترسی به این اپلیکیشن به یک دعوت‌نامه از سوی کاربران کلاب هاوس نیاز دارید. هر کاربر جدید دو دعوتنامه دارد و بعد از استفاده تعداد دعوتنامه بیشتری نیز به او اختصاص داده می‌شود. در صورتی که دعوتنامه نداشته باشید می‌توانید با طی کردن مراحل ثبت نام، نام کاربری خود را در این شبکه ثبت کنید. در صورتی که یکی از دوستان شما که شماره تلفن‌تان را در لیست تماس‌های خود داشته باشد و درون این شبکه دعوتنامه‌ای در اختیار داشته باشد می‌تواند با انتخاب نام، شما را به استفاده از این سرویس دعوت کند.

آیا امکان استفاده از Clubhouse در iPad وجود دارد؟

کلاب هاوس برای سیستم عامل آی‌اواس ارایه شده، بنابراین امکان استفاده روی آیپد نیز وجود دارد، اما این اپلیکیشن در حال حاضر برای iPadOS بهینه نشده است. بنابراین شما می‌توانید از این برنامه در یک پنجره کوچک استفاده کنید یا آن را در اندازه‌ی بزرگنمایی شده‌ی دو برابری مشاهده کنید.

چرا فقط کاربران آیفون امکان استفاده از این شبکه اجتماعی را دارند؟

از آنجا که تعداد کاربران اندروید بیشتر از کاربران آیفون در سراسر جهان است، توسعه دهندگان درصددند به آرامی مقیاس خود را افزایش دهند؛ شروع کار با اندروید ممکن است باعث اختلال در سرورهای کلاب هاوس شود.

چطور در کلاب هاوس ثبت نام کنیم؟

برنامه کلاب هوس

شما باید شماره تلفن و نام واقعی خود را به Clubhouse بدهید. قبل از اینکه حتی دعوت شوید، می‌توانید نام کاربری نهایی خود را برای این سرویس رزرو کنید. شخصی که شما را دعوت می‌کند به شماره تلفن‌تان احتیاج دارد. لینکی به این شکل joinclubhouse.com/app  برای شما ارسال می‌شود که می‌توانید از طریق آن وارد سیستم شوید.

می‌توانید حساب کاربری توییتر خود را به کلاب هاوس پیوند دهید. حتی می‌توانید عکس پروفایل توییترتان هم برای این شبکه لحاظ کنید.

کلاب هاوس همچنین کمک می‌کند تا مخاطبان خود را به هم پیوند دهید؛ به این معنی که پیدا کردن افراد برای پیگیری آسان‌تر باشد.

پس از ورود به سیستم می‌توانید آدرس ایمیل‌تان را با سرویس تایید کنید تا در صورت بروز مشکل، آن را به عنوان روشی برای اتصال مجدد در اختیار داشته باشید.

چه زمانی کلاب هاوس راه اندازی شد؟

این شبکه‌ اجتماعی در ماه مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۸۹) در ایالات متحده راه اندازی شد. البته در ابتدا فقط یک جامعه فوق العاده کوچک بود که عمدتا متشکل از سرمایه گذاران خطرپذیر بود.

اما به سرعت استارتاپ‌ها و سرمایه‌گذاران زیادی شروع به تشکیل اتاق‌های در این شبکه کردند و درباره موضوعات مختلف در آن به بحث پرداختند.

اما حضور اشخاص مشهور مثل بیل گیتس یا ایلان ماسک به شهرت این شبکه کمک بسیاری کرد.

در ابتدا آندرسن هوروویتس ۱۲ میلیون دلار در این شبکه سرمایه گذاری کرد و به سرعت ارزش این شبکه به ۱۰۰ میلیون دلار رسید؛ این در حالی بود که در آن زمان فقط ۱۵۰۰ کاربر داشت.

در کلاب هاوس به چه چیزی دسترسی داریم؟

زمانی که به این شبکه اجتماعی دسترسی پیدا کردید، با صفحه‌ای پر از اتاق با موضوعات گفتگوی مختلف روبه‌رو می‌شوید؛ از ورزش گرفته تا فناوری، شخصی‌سازی برند، کسب و کار، کلاس‌ زبان‌های مختلف و … بنابراین می‌توانید به هر کدام از موضوعات که علاقه‌ دارید آنها را دنبال کنید. هرچه مباحث و افراد بیشتری را دنبال کنید، احتمالا پیشنهاداتی برای اتاقی متناسب با خواسته‌هایتان خواهید داشت.

آیا گفتگوها ثبت می‌شوند؟

گفتگوها به شکل زنده پخش می‌شوند و پس از اتمام، مدیر یا کسی که اتاق را راه اندازی کرده با بستن صفحه به گفتگو پایان می‌دهد و به این ترتیب هیچ چیزی توسط کلاب هاوس ثبت نمی‌شود. اما این بدان معنا نیست که اعضای دیگر راهی برای ضبط چت پیدا نمی‌کنند.

چند نفر می‌توانند در گفتگو و اتاق‌ها شرکت کنند؟

محدودیت کلاب هاوس ۵ هزار نفر در هر اتاق بود که بعدا این محدودیت برداشته شد.

کلاب هاوس

منظور از مکالمه زنده چیست و فرق آن با پادکست چیست؟

وقتی با گوشی آیفون خود صحبت می‌کنید، شما طرف مقابل را که نمی‌بینید؛ شبکه‌ی اجتماعی کلاب هاوس دقیقا شبیه گوش دادن به تماس تلفنی است. هیچ ویرایشی، جلوه‌های صوتی، انتقال و تبلیغاتی فعلا روی آن وجود ندارد.

البته “سبک” مکالمه انعطاف پذیر است؛ یک اتاق ممکن است شامل گروهی از دوستان باشد، در حالی که اتاق دیگر یک مصاحبه رسمی‌تر به سبک گفتگو، یک بحث گروهی بزرگ یا حتی یک  گروه موسیقی باشد که مدیر آن اتاق امکان دسترسی افراد به بلندگو را برای صحبت کردن، فراهم می‌کند. بنابراین کلاب هاوس سرویسی است که در لحظه اتفاق می‌افتد و تمام می‌شود و همین تفاوت آن با پادکست و دیگر شبکه‌های اجتماعی است.

به‌روزرسانی

نحوه ساخت پروفایل کلاب هاوس

برای عضویت در این شبکه نیاز به دعوتنامه از سوی کاربران دیگر دارید. هر کاربر جدید دو دعوتنامه دارد و بعد از استفاده تعداد دعوتنامه بیشتری نیز به او اختصاص داده می‌شود.

عضویت بر اساس معرفی نامه است و شخص معرف لازم است شماره تلفن شما را در دعوتنامه قید کند.

درصورتی که کاربران دعوتنامه ندارند می‌توانند نام کاربری خود را حتی قبل از شروع به استفاده از سرویس رزرو کنند. زمانی که فردی شما را دعوت می‌کند برای شماره تلفن شما یک لینک پیامک می‌کند که از طریق آن می‌توانید با آن شماره تلفن ثبت نام کنید.

در صورتی که اکانت توییترتان را به Clubhouse وصل کنید عکس شما از روی عکس پروفایل توییترتان خودکار ذخیره می‌شود.

در بخش بیو می‌توانید در مورد فعالیت‌ یا خودتان بنویسید که سه خط اول بیو در پیش‌نمایش برای سایر کاربران نشان داده می‌شود.

می‌توانید لینک‌ اینستاگرام و توییتر خود را در بخش بیو قرار دهید که قابل کلیک است.

تنظیمات بیو

اگر روی کلید چرخ‌دنده در سمت راست بیو ضربه بزنید، به تنظیمات آن دسترسی پیدا می‌کنید. در این بخش می‌توانید تغییراتی در بخش اعلان‌ها ایجاد کنید.

همچنین در بخش  Interests می‌توانید علاقه‌مندی‌های خود را تنظیم ‌کنید تا بر اساس آن‌‌‌، روم‌های مرتبط با این علاقه‌مندی‌ها نمایش داده شود.

ایجاد کلوپ در کلاب هاوس

کاربران می‌توانند در گروه‌هایی بر اساس علاقه‌مندی‌ خود عضو شوند یا کلوب راه‌اندازی کنند که برای ایجاد آن باید فرمی پر کرده و منتظر جواب باشند.

البته روم‌ها در کلوپ‌ها به صورت عمومی یا خصوصی امکان فعالیت دارند.

برنامه کلاب هوس

برای ایجاد کلوب لازم است سه مکالمه یا همایش صوتی تکراری برگزار و بعد از آن، فرم درخواست خود را پر کنید. توجه داشته باشید که چهار نوع عضویت در کلوپ‌های کلاب هاوس وجود دارد؛

موسس یا Founder که از این امکان برخوردار است قوانین مربوط به کلوپ را ایجاد کند.

مدیر یا Admin  که توسط موسس یا سایر مدیران منصوب می‌شود. مدیر می‌تواند حذف و اضافه اعضا را انجام دهد و روم‌های عمومی و خصوصی ایجاد کند.

اعضا یا Members  که عضو تاییدشده کلوپ هستند. اعضا از این امکان برخوردارند که روم‌های خصوصی برای کلوپ ایجاد کنند. البته اعضا می‌توانند در روم‌های عمومی و خصوصی شرکت و اعضای سایر کلوپ‌ها را برای عضوگیری انتخاب کند.

دنبال‌کننده یا Follower‌ که در واقع عضو رسمی کلوپ نیست. فالوور می‌تواند فعالیت‌ها عمومی کلوپ را دنبال کند اما امکان ایجاد روم برای کلوپ را ندارد.

بخش‌های مختلف کلاب هاوس

Hallway یا تالار ورودی

تالار ورودی (Hallway) نام بخشی است که می‌توان چت‌روم‌های آنلاین و فعال را مشاهده کرد.

منو

در منو کلاب هاوس Clubhouse گزینه‌های مختلفی وجود دارد.

جستجو (Member Search)که افراد مختلف را می‌توان از طریق نام کاربری، نام یا کلمات کلیدی موجود در پروفایل آن‌ها جستجو کرد.

پاکت نامه برای ارسال دعوت‌نامه در نظر گرفته شده است.

تقویم شامل رویدادهای پیش رو است.

اعلان‌ها که آیکونی شبیه زنگوله است و از طریق آن امکان مشاهده اعلان‌ها وجود دارد.

تنظیمات کلاب هاوس

در صفحه پروفایل با لمس آیکون چرخ‌دنده به تنظیمات اپلیکیشن دسترسی پیدا می‌کنید.

با Frequency می‌توانید دفعات نمایش اعلان‌ها را تنظیم ‌کنید. در صورتی گزینه   Include Trending Rooms را فعال کنید، اعلان‌های مربوط به روم‌های محبوب را دریافت می‌کنید؛ اگر می‌خواهید این اعلان‌ها را دریافت نکنید باید گزینه Pause Notifications را فعال کنید.

در بخش  What’s Newفهرستی از آخرین به‌روزرسانی‌های اپلیکیشن دیده می‌شود. برای دسترسی به سوالات متداول و ارتباط با کلاب هاوس می‌توانید از بخش  FAQ/Contact us  استفاده کنید.

از بخش Community Guidelines  می‌شود برای دسترسی به آیین‌نامه‌ها و راهنمای کلاب هاوس دسترسی پیدا کرد.

روم

روم‌ها مهم‌ترین بخش کلاب هاوس به شمار می‌روند و برای دسترسی به آن‌ها باید به بخش Hallway مراجعه کنید. البته تمامی آن‌ها را نمی‌توان مشاهده کرد بلکه بر اساس الگوریتم خاصی نمایش داده می‌شوند.

نام اتاق یا روم در کنار آیکون سبز نمایش داده می‌شود و وارد هر کدام از اتاق‌ها که بشوید فهرستی از تعداد گویندگان و حضار را مشاهده می‌کنید.

کاربرانی که به تازگی عضو کلاب هاوس شده‌اند علامتی شبیه فشفشه کنار عکس پروفایل‌شان دیده می‌شود که بعد از یک هفته این علامت پاک می‌شود.

وقتی وارد اتاقی می‌شوید و بعد می‌خواهید آنجا را ترک کنید، برای خروج باید دکمه   Leave را لمس کنید، اما درصورتی که بخواهید در بحث‌ها شرکت کنید، لازم است روی آیکون «دست» بزنید تا درخواست شما برای مدیر فرستاده شود، پس از اینکه درخواست شما قبول شد، با لمس آیکون «میکروفون» می‌توانید شروع به صحبت کنید.

ساخت روم در کلاب هاوس

برای ساخت روم در پنجره اصلی کلید سبزرنگ را لمس کنید و با استفاده از کلید  Add a Topic می‌توانید موضوع اتاق را ثبت کنید.

زمانی‌که یکی از اتاق یا چت روم صوتی می‌سازید، افراد مختلف امکان وارد شدن به آنجا را دارند و شما می‌توانید راجع به موضوع مورد نظر خود صحبت کنید.

همچنین امکان ایجاد رویداد یا ایونت(Event)  وجود دارد. مثلا می‌توانید راجع به موضوعات مختلف مثل برند روید برگزار کنید.

برای این کار لازم است تاریخ رویدادها را پیدا ‌کنید و امکان پیوستن به آن‌ها وجود دارد. برای تنظیم رویداد خودتان باید روی آیکون تقویم بزنید.

با ضربه زدن روی کلید تقویم، می‌توانید عنوان، مهمانان و تاریخ و زمان رویداد مورد نظرتان را به همراه کلوپ میزبان و توضیحات رویداد ایجاد کنید. درصورتی‌که خودتان در کلاب هاوس صاحب یک کلوپ باشید نیز افراد عضو کلوپ از رویداد شما با خبر می‌شوند.

به‌روزرسانی

آذری جهرمی که در اپلیکیشن کلاب هاوس به تازگی حضور پیدا کرده، در پاسخ به کاربران درباره‌ی فیلتر این شبکه اجتماعی اعلام کرده است که برنامه‌ای برای فیلتر این شبکه مطرح نشده است.

وی همچنین توضیح داده که بحث فیلترینگ در کشور دیگر مانند قبل مطرح نیست و منسوخ شده است.

بر اساس گفته‌های وزیر ارتباطات، این نگاه ایجاد شده که با فیلتر و فیلترینگ نمی‌توان جلوی شکاف بین نسل‌ها را گرفت.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار