کد خبر : 283 / /
/

سخنگوی وزارت کشور گفت: با آغاز بکار سامانه تسهیلات و سرمایه گذاری شهرداری‌های کشور دیگر شاهد کاهش مراجعات غیر ضروری، تجمیع اطلاعات و الکترونیکی کردن فرآیندها خواهیم بود.

سید سلمان سامانی معاون هماهنگی و سخنگوی وزارت کشور از راه‌اندازی و آغاز به کار سامانه تسهیلات و سرمایه گذاری شهرداری‌های کشور خبر داد و اظهار کرد: با راه اندازی این سامانه فرآیندهای سرمایه‌گذاری در شهرداری‌ها ساماندهی خواهد شد و از سوی دیگر شاهد کاهش مراجعات غیر ضروری، تجمیع اطلاعات و الکترونیکی کردن فرآیندها خواهیم بود.

وی در ادامه افزود: فعالیت سامانه تسهیلات و سرمایه گذاری شهرداری‌ها امکان تحلیل اطلاعات کشور برای بهبود تصمیم سازی های کلان کشوری و استانی در حوزه تأمین مالی شهرداری‌ها از طریق تسهیلات و اوراق مشارکت را بیش از پیش فراهم می‌کند.

معاون هماهنگی وزارت کشور با بیان اینکه هم اکنون استفاده از این سامانه برای تمامی استانداری‌ها و شهرداری‌های سراسر کشور قابل بهره‌برداری است، تصریح کرد: بخش زیادی از زمان دستگاه‌ها از جمله شهرداری‌ها استانداری‌ها و نهادهای حاکمیتی به تجمیع اطلاعات و گزارش‌دهی می‌گذرد همچنین دسترسی به اطلاعات به روز و قابل استناد بسیار زمان‌بر بوده و از سویی شیوع ویروس کرونا در کشور و لزوم کاهش مراجعات غیرضروری اهمیت استفاده از فناوری اطلاعات در خدمات مختلف سطح کشور را بیش از پیش نشان می‌دهد بنابراین راه اندازی این سامانه می‌تواند کمک شایانی در حل این مسائل داشته باشد.

سامانی با اشاره به یکی از وظایف معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در حوزه پرداخت تسهیلات بانکی و اوراق مشارکت به شهرداری‌های کشور تاکید کرد: با اجرایی شدن سامانه تسهیلات و سرمایه گذاری شهرداری‌ها اقداماتی همچون شناسایی پروژه‌های سرمایه گذاری شهرداری‌ها، شناسایی سرمایه‌گذاران حوزه مدیریت شهری، ایجاد بانک اطلاعات تسهیلات بانکی پرداختی به شهرداری‌ها در سنوات مختلف، ایجاد بانک اطلاعاتی اوراق مشارکت منتشر شده توسط شهرداری‌ها به تفکیک هر سال، ایجاد ارتباط فی‌مابین سرمایه‌گذاران و پروژه‌های شهرداری، تجمیع مشخصات شرکت‌ها و سازمان‌های سرمایه گذاری شهرداری‌ها و تجمیع قوانین مرتبط با سرمایه‌گذاری و تسهیلات شهرداری‌ها صورت می‌گیرد.

2957577

سخنگوی وزارت کشور یادآورد شد: این سامانه دارای چندین زیرسیستم است که از طریق آنها میزان تسهیلات بانکی دریافتی، اوراق مشارکت دریافتی، اطلاعات پروژه‌های سرمایه گذاری شهرداری‌ها بصورت شفاف مشخص خواهد بود و از این طریق نیز بعلاوه شناسایی سرمایه گذاران حوزه مدیریت شهری امکان جهت دهی صحیح سرمایه گذاری‌ها در حوزه مدیریت شهری برای مدیران و فعالان اقتصادی فراهم می‌شود.

سامانی با بیان اینکه استانداری‌های سراسر کشور می‌توانند با استفاده از این سامانه بر کلیه فرآیندهای سرمایه گذاری شهرداری‌ها، ظرفیت‌های اقتصادی و مدیریت شهری هر شهر و میزان استفاده تسهیلات اختصاص یافته به شهرداری‌ها نظارت داشته باشند، افزود: یکی از مهمترین نتایج راه اندازی این سامانه شفاف سازی اطلاعات مالی و شفاف سازی وام‌های دریافتی و توزیعی بین شهرداری‌ها و ایجاد رضایتمندی بیشتر است.

معاون هماهنگی وزارت کشور تجمیع اطلاعات و ایجاد بانک آمار و اطلاعات کل کشور، دریافت مدارک وام و اوراق از شهرداری‌ها به صورت الکترونیکی، فراهم شدن گزارش‌گیری لحظه‌ای کشوری استانی و منطقه‌ای از اطلاعات، کاهش زمان انجام کار، کاهش هزینه‌های جانبی و تکریم ارباب رجوع از دیگر نتایج راه اندازی سامانه تسهیلات و سرمایه گذاری شهرداری‌ها عنوان کرد و گفت: دستیابی به اهداف اشاره شده نیازمند همکاری و مشارکت همه شهرداری‌ها می‌باشد.

سامانی خاطرنشان کرد: با عنایت به تأکیدات وزیر کشور مبنی بر حمایت و تقویت نظارت بر اجرای صحیح فرایند سرمایه‌گذاری در شهرداری‌ها و اجرای پروژه‌ها و فعالیت‌های مرتبط با آن استانداری‌های کشور نیز نسبت به نظارت بر عملکرد شهرداری‌ها توسط این سامانه اقدام خواهند کرد.

سخنگوی وزارت کشور یادآور شد: امیدواریم با راه‌اندازی سامانه تسهیلات و سرمایه گذاری شهرداری‌های کشور و تحلیل اطلاعات آن بهبود تصمیم سازی های کلان کشوری و استانی برای شهرداری‌ها صورت پذیرد و ضمن فراهم کردن زمینه سرمایه‌گذاری و مشارکت در شهرداری‌ها و تأمین منابع مالی پروژه‌های شهرداری سبب تحول در رشد اقتصادی و مالی شهرداری‌ها گردد.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار