کد خبر : 2791 / /
/

خبر فوری رئیس جمهور درباره مذاکرات وین/روحانی: تحریم شکست خورد+جزئیات بیشتر

رئیس‌جمهور گفت: به‌عنوان رئیس دولت به مردم می‌گویم که تحریم شکسته شده است و اگر همه با هم و متحد باشیم، به‌زودی تحریم‌ها برداشته می‌شود و طرف ما می‌داند که راهی جز انجام تعهدات و موافقتنامه برجام نیست.

خبر فوری رئیس جمهور درباره مذاکرات وین/روحانی: تحریم شکست خورد+جزئیات بیشتر

 

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت طی سخنانی اظهار داشت: روز یکشنبه یک گزارش از سوی سازمان برنامه و بودجه در دولت درباره اقدامات دولت در سال 1399 داده شد و این سال یکی از سخت‌ترین سال‌های تاریخ ایران بود؛ اتکای ما به نفت و میعانات در این سال در بودجه 2 درصد بوده است و این در تاریخ بی‌سابقه است.

وی افزود: کسانی که دولت را نقد می‌کنند که اگر این نقد درست باشد، از آن‌ها تشکر می‌کنیم به این نکات توجه کنند که اتکای دولت به نفت و میعانات 2 درصد بوده و این مسئله مهمی است و علی‌رغم اینکه مرزهای ما در ماه‌های اولیه آن سال بسته شد و صادرات، واردات و کسب‌وکار مردم ضربه دید، این‌گونه عمل کردیم. یک کارشناس در صدا و سیما می‌گفت که "دولت هر وقت کم بیاورد، از بودجه عمرانی برمی‌دارد و خرج می‌کند"، ممکن است گاهی این‌طور باشد ولی در سال 1399 بیش از بودجه مصوب عمل کردیم و این هم کمتر در تاریخ پیدا می‌شود.

رئیس جمهور گفت: بودجه عمرانی کشور در سخت‌ترین سال دولت، 88 هزار میلیارد تومان بوده است ولی ما بیش از 92 هزار میلیارد تومان عمل کردیم، پس بودجه عمرانی را بیش از آن‌چه تصور می‌شده و تصویب مجلس بوده است، عمل کردیم چون سال جهش تولید بود و مقام معظم رهبری بر این مسئله تأکید داشتند. فکر می‌کردند که در شرایط تحریم و کرونا، نباید بتوانیم به حقوق‌بگیران و بازنشستگان کمک کنیم ولی بیشترین کمک به این قشر در سال 1399 انجام شد.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود درباره مذاکرات برجامی وین تصریح کرد: کاری که مذاکره‌کنندگان ما در زمینه تحریم در وین انجام دادند کار بزرگی بوده است و اگر طرف مقابل به‌طور کامل به قانون عمل کند، زود تمام می‌شود و کار ما در چارچوب درستی پیش می‌رود و مسیر صحیحی است. مردم ثمره ایستادگی، صبر و مقاومت خود را در وین می‌بینند و اگر گزارش درست باشد و دغل‌کاری و جناح‌بازی نشود و گزارش را درست به مردم برسانیم، نشان عظمت ملت ایران است و این‌که طرف‌های ما در برجام فهمیدند راهی جز اجرای قانون و تعهدات قطعنامه 2231 وجود ندارد و این پیروزی دولت در ماه‌های پایانی است.

روحانی تحریم را شکست داد

روحانی ادامه داد: به‌عنوان رئیس دولت به مردم می‌گویم که تحریم شکسته شده است و اگر همه با هم و متحد باشیم، به‌زودی تحریم برداشته می‌شود و طرف ما می‌داند که راهی جز انجام تعهدات و موافقتنامه برجام نیست و امروز در دنیا یک صدا وجود دارد و همه می‌گویند راهی جز اجرای کامل برجام برای صلح و امنیت منطقه و جهان نیست؛ ممکن است یک رژیم دغل‌کاری مانند رژیم صهیونیستی چیزی بگوید ولی مهم نیست و دنیا همصدا هستند و این مهم است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص اقدامات دولت در سال گذشته اظهار داشت: بهمن سال 98 یعنی آغاز کرونا، میانه‌ی سال 99 یعنی حدودا مهرماه سال 99، حقوق کارمندان ما چقدر اضافه شده است؟ آنهایی که حقوقشان از 4 میلیون کمتر بوده، 53 درصد در سال 99 اضافه شده و آنهایی که حقوق‌شان کمتر از 6 میلیون بوده، 45 درصد به حقوقشان اضافه شده و افرادی که حقوقشان بالای 6 میلیون تا 10 میلیون بوده‌ان، 34 درصد بر حقوق‌شان اضافه شده است. از قشرهای پایین بیشترین میزان اضافه، قشرهای متوسط، هم متوسط، و در مجموع ما در طول این 6-7 ماه از بهمن سال 98 تا مهرماه سال 99 حساب کنیم به طور متوسط 34 درصد حقوق، اضافه شده است.

رئیس جمهور رئیس‌جمهور با بیان اینکه برای بازنشستگان نیز همسان‌سازی انجام شده و مستمری‌شان اضافه شده است، خاطر نشان کرد: البته این اواخر گله می‌کردند به خاطر آنهایی که در تامین اجتماعی بازنشسته بودند که کمی کمتر گرفته‌اند گزارشی که امروز از تامین اجتماعی دست من رسید آنهایی که در سال 98 یک و میلیون و ششصدهزارتومان مستمری می‌گرفتند در فروردین 1400 چهار میلیون و 300 هزارتومان می‌گیرند. یعنی آنهایی که 30 سال خدمت کردند بیش از 2.5 برابر حقوق آنها از اضافه شده است. آنهایی که خدمت آنها 20 سال بوده حقوقی که در فروردین سال 1400 گرفتند 3 میلیون و 900 هزارتومان بوده است. 

روحانی گفت: برای بازنشستگان و کارمندان در سال بسیار سخت کرونایی و تحریمی اقدام کردیم و برای سایر مردم هم تلاش کردیم. آمار روز یکشنبه این بود که پول‌هایی که در سال 99 به عناوین یارانه، کمک معیشتی یا کمک معیشتی ویژه برای کرونا پرداخت کردیم 108 هزار میلیارد تومان بوده که رقم بسیار بالایی است؛ البته این به غیر از وام‌هایی که به مردم داده شده است. وام یک میلیونی رقمی بیش از 28 هزار میلیارد تومان پرداخت کردیم و 76 هزار میلیارد تومان وام برای کسب و کارهایی که در سختی دارای سختی بیشتری قرار گرفتند و همچنین مستاجرانی که نیاز داشتند.

وی افزود: نزدیک به 30 هزار میلیارد تومان برای کرونا پرداخت شده است یعنی چه آنهایی که پرداخت شده و چه آنهایی که وام داده شده بیش از 100هزار میلیارد تومان است. از طرف دیگر هم سهام عدالت هم در سال 99 دو قسط آن یعنی دوتا 30 درصد را پرداخت کردیم. آنها را هم حساب کنیم رقمی حدود 350 هزار میلیارد تومان پول است که بخش عظم آن پرداخت شده و بخشی دیگری هم پرداخت می‌شود.  600 هزار میلیاردتومان به عناوین مختلف مثل وام، بلاعوض ، سهام عدالت پرداخت شده که در تاریخ کشور بی‌نظیر است. سال کرونا و تحریم را حساب نکنید، سال بدون کرونا و تحریم را حساب کنید. 

رئیس‌جمهور عنوان کرد: این کار عظیم و بزرگی که توسط دولت در سال 99 انجام گرفته البته به این معنا نیست که همه مشکلات مردم حل شده و بلکه به معنای این است که دولت در حد توان شبانه‌روز به فکر بوده و اقدامات مهمی را انجام داده که این اقدامات جای سپاسگزاری از همه کسانی که به ملت خدمت کردند و خادم مردم بودند، دارد. سهام دولتی که قرار بوده بفروشیم و در بودجه مشکلات را حل کنیم بنا بوده 12 هزار میلیارد باشد و به‌جای آن 35 هزار میلیارد سهام را فروختیم.

روحانی تصریح کرد: از لحاظ رشد اقتصادی در سال 99 علیرغم اینکه اکثر کشورهای جهان رشد آنها منفی بوده در کشور ما در بخش صنعت و کشاورزی حرکت بزرگی شده است و در خدمات یک بخش دچار مشکل بوده اما در بخش‌های دیگر تلاش شده برای اینکه زندگی و اقتصاد مردم علیرغم سختی‌ها بچرخد. 

رئیس‌جمهور گفت: قولی که به مردم دادیم این است که در ماه‌های پایانی دولت که کمتر از سه ماه باقمیانده، اهداف‌مان را دنبال می‌کنیم و هدف ما برداشتن تحریم، مهار کرونا، بهبود اوضاع معیشت مردم و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام تا حد امکان است و این اهداف را دنبال خواهیم کرد. بانک مرکزی کار بزرگی انجام می‌دهد و اینکه قیمت دلار کاهش می‌یابد یعنی ارزش پول ملی بالا می‌رود و یعنی تورم کاهش می‌یابد و مردم راحت‌تر می‌توانند اقلام مورد نیاز خود را به قیمت عادلانه‌تر بخرند و حرکت بزرگی در این زمینه را شاهد هستیم و این روند در روزهای آینده ادامه می‌یابد.

خبر خوش روحانی درباره واکسن کرونا

روحانی هم‌چنین درباره واکسن کرونا تصریح کرد: امروز شرکت‌های خصوصی به میدان آمده‌اند و به‌راحتی می‌توانیم در ماه‌های پیش رو  میلیون‌ها واکسن دوز واکسن تولید کنیم و واکسیناسیون انجام شود. اگر همه دست‌به‌دست بدهیم و دست بخش خصوصی را برای واردات واکسن باز بگذاریم همه افرادی که به خاطر سن و بیماری‌های زمینه‌ای در خطر هستند، واکسن خواهند زد و گروه یک، گروه دو و بخشی از گروه سه تا تیرماه واکسن می‌زنند و ان‌شاالله واکسن داخلی هم می‌رسد.

وی ادامه داد: امیدواریم ده‌ها میلیون دوز واکسن در آینده در اختیار مردم قرار بگیرد؛ به جایی یک میلیون دوز و جایی 10 میلیون واکسن سفارش دادیم و  همه این‌ها به سرعت وارد می‌شود. بانک مرکزی با وجود مشکل در تامین ارز اعلام کرد در زمینه واکسن بی‌درنگ پول را پرداخت می‌کند بنابراین قولی که در کرونا و تحریم به مردم دادیم پای قولمان هستیم تا به امروز بودیم و تا روز آخر هم خواهیم بود.

رئیس‌جمهور با اشاره به در پیش بودن روز قدس گفت: این روز یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران و از وصایای حضرت امام(ره) است. وقتی انقلاب به پیروزی رسید، صهیونیست‌ها در ماه‌های اولیه پیروزی انقلاب به مسجد الاقصی حمله کردند و در حال بمباران جنوب لبنان بودند که امام در آن شرایط جمعه‌ی پایان ماه مبارک رمضان را روز قدس عالم عنوان کرد و همان سال هم مراسم راهپیمایی در ایران و در برخی کشورها انجام شد.

وی در ادامه گفت: کشورهای دیگر و کشورهای منطقه به این ماجرا جواب مثبت دادند و در عراق، سوریه و پاکستان و تعدادی کشورهای اروپایی هم راهپیمایی انجام شد. 

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: ملت فلسطین دیر یا زود به سرزمین خود باز خواهد گشت و قدس و مسجد القصی به عنوان اولین قبله‌گاه مسلمانان در اختیار مسلمین قرار خواهد گرفت و  همه ادیان به این سرزمین احترام می‌گذارند و باید احترام بگذارند و مردم فلسطین از اشغال نجات می‌یابند.

روحانی تصریح کرد: صهیونیست ها دشمنان منطقه، امنیت، ملت فلسطین و دشمنان همسایگان و قاتلان و سفاکان تاریخ هستند و میلیون‌ها انسان را از خانه و کاشانه خود آواره کرده‌اند. آن‌ها جانی‌ترین افراد در تاریخ هستند و همیشه علیه انقلاب اسلامی، ملت، امام، رهبری و رزمندگان ما کینه خاصی داشتند. خودشان آن‌ها گفتند که پیروزی انقلاب یک زلزله در منطقه بود و برای سرنگونی انقلاب تلاش فراوانی کردند و با نگاهی به ریشه همه گرفتاری‌هایی که ملت ما شاهد آن است می‌بینیم که همه به صهیونیست‌ها برمی‌گردد.

وی گفت: در سال 93 مسئله برجام تمام بود و توافق نهایی شده بود که صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه سر آمریکا را کلاه گذاشتند و گفتند چند ماه صبر کنید و ما قیمت نفت را به قدری پایین می آوریم که هرچه شما بگویید ایران قبول می‌کند البته قیمت نفت را از 104  دلار تا 25 دلار هم پایین آوردند و همه فشارها را بر ما وارد کردند و نهایی شدن برجام که قراربود 93 نهایی شود به تاخیر افتاد و 94 انجام شد.

وی خاطر نشان کرد: در سال 1394 کسی ناراحت‌تر از صهیونیست‌ها نبود و تمام دوستان ما در آن زمان به ما تبریک می‌گفتند و عزیزان ما مانند حزب‌الله لبنان تبریک گفتند ولی رژیم صهیونیستی ناراحت و عصبانی بود آن‌ها از همان روز به‌دنبال توطئه رفتند و توانستند هدف خود را از طریق انتخابات آمریکا عملی کنند و کار بزرگی انجام دادند تا ترامپ پیروز شود آن‌ها می‌دانستند که ترامپ ناشی است و به سرش کلاه می‌رود و او را مزدور خود کردند تا برجام را بهم زدند و فکر کردند کار ایران تمام شد و چیزی که از سال 1357 که انقلاب پیروز شد، گفتند که ایران باقی نمی‌ماند. اینکه ترامپ می‌گفت "ایران بیش از 3 ماه دیگر باقی نمی‌ماند"، حرف صهیونیست‌ها بود و آن‌ها این حرف را به او گفته بودند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: مقاومت و صبر ملت ایران در این سه‌سال و نیم در تاریخ ایران بی‌نظیر است و یکصدا دست‌به‌دست یکدیگر دادند و در جنگ اقتصادی پیروز شدند و طرفِ جنگ را شکست دادند و طرف ما الان فهمیده که به اهداف خود نرسیده است؛ هدف آن‌ها فقط آزار مردم نبود و این بخش کوچکی از هدف آن‌ها بود و هدف اصلی‌شان سرنگونگی نظام و از بین‌بردنِ ایران بود و به اهداف نرسیده و نخواهند رسید.

روحانی با تأکید بر اینکه امروز روز عزای صهیونیست‌ها در روز قدس سال 1400 است، تصریح کرد: هم جنگ اقتصادی علیه ایران در حال شکست نهایی است و هم فاصله‌ای که می‌خواستند بین ما و کشورهای منطقه بیندازند در مسیر نهایی شکست است امروز همه‌ی کشورهای منطقه به این نتیجه رسیدند که باید با ایران خوب باشند و حتی می‌گویند با برجام مخالف نیستیم و این حرف توسط برخی در سال 1394 هم به این صراحت گفته نمی‌شد دو فتنه بزرگ صهیونیست‌ها به‌خاطر مقاومت ملت ایران در سه و نیم سال در حال شکست نهایی است؛ توطئه علیه ملت ایران و برجام و علیه روابط خوب ایران با کشورهای همسایه در حال شکست است.

وی گفت: امروز مسیر برای پایان تحریم هموارتر است و امیدواریم طرف مقابل سریع‌تر در برابر قانون سر فرود بیاورد و بداند که ما به کمتر از برجام راضی نمی‌شویم و اگر گوشه‌ای از برجام هم سابیده شود را قبول نداریم و حقوق ملت ایران در برجام باید کاملا اجرا شده و به‌دست بیاورد و ما از حق‌مان صرف‌نظر نمی‌کنیم و با ادامه راه، ایستادگی و دیپلماسی خوب وزارت خارجه و کمک دستگاه‌های دیگر در کنار وزارت خارجه که دستگاه‌های دیگر نیز در وین کنار وزارت امور خارجه هستند و با تلاشی که همه انجام می‌دهند تا در منطقه روابط بهتری داشته باشیم، ان‌شالله در هر دو مسیر به برکت مولای ما امیرالمومنین(ع) و شب‌های قدر موفق خواهیم شد.

روحانی با اشاره به شب‌های قدر، مناجات مردم و هم‌چنین ایام شهادت امیرالمومنین(ع) اظهار داشت: عشق به امیرالمومنین(ع) یکی از هدیه‌های خداوند به شیعیان و مسلمانان به ویژه ملت بزرگ ایران است. سراسر وجود مردم سرشار از محبت، ولایت و عشق به مولا علی ابن ابی‌طالب (ع) است.  پیام امام علی (ع) در روزهای آخر عمرشان در وصیتنامه‌شان این بود که وصیت من به همه فرزندان، اهل بیت و همه کسانی است که تا روز قیامت پیام مرا خواهند دید و شنید. در این وصیت‌نامه، چند بار درباره محبت افراد به همدیگر، بذل و بخشش به همدیگر و عدم فاصله گرفتن و جدایی و از دست ندادن برادری و محبت تاکید می‌کنند.

وی افزود: در آغاز این وصیت‌نامه بعد از تقوا و نظم امر، آنچه برای ایشان مهم است، این است که همه رابطه خوب داشته باشند، کینه‌ها زدوده شود و بغض‌ها از بین رفته و محبت جایگزین آن شود سالیان دراز نماز و روزه را یک طرف بگذارید و اصلاح ذات بین امر طرف دیگر. اصلاح ذات امر بین از همه چیز بالاتر است  مهم است جامعه وحدت، همبستگی و اخوت داشته باشد، لحنی که امروز می‌بینیم، مورد پسند امیرالمومنین (ع) نیست. آنچه در روزنامه‌ها و فضای مجازی مشاهده می‌شود، قابل قبول نیست و برای تغییر آن باید تلاش شود.

رئیس‌جمهور گفت: در وصیت‌نامه ایشان تاکید می‌شود برادری و اخوت را کنار نگذاریم و در  پایان این وصیت‌نامه به ما نشان داده می‌شود افراط و تفریط چقدر زشت است امیرالمومنین (ع) به همه فرزندانش می‌گویند اگر از این ضربت جان به جان تسلیم کردم در خیابان‌های کوفه نگویید که "امیرالمومنین کشته شده و باید انتقام بگیریم". اگر بناست انتقامی گرفته شود و قصاص شود، فقط قاتل من باید قصاص شود و بس.  این شیوه زندگی را امیرالمومنین (ع) به ما نشان می‌دهد و در این شب‌های قدر، باید افراط و تفریط را کنار بگذاریم، شفقت، عدالت، دوستی را جایگزین آنها کنیم و بعد از ماه رمضان جامعه متحد، دوست و برادر را کنار همدیگر ببینیم.

روحانی اضافه کرد: با هر بهانه کوچکی مسئله را بزرگ نکنیم و در کنار آن مسئله‌ای که با دست خودمان بزرگ کردیم، بذر کینه را در جامعه نیفشانیم دل‌های ما پاک باشند و کنار هم قرار بگیریم، همه برادریم و مسلمانیم و ایرانی هستیم. همه تابع انقلاب هستیم و برای سرافرازی ایران باید تلاش کنیم و این وصیت امیرالمؤمنین(ع) مولای متقیان به ماست.

منبع:تسنیم

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.