کد خبر : 685 / /
/

کریم همتی، رییس جمعیت هلال احمر در گفتگو تلویزیونی در رابطه با تولید واکسن کرونا ایرانی گفت: ۱۶ میلیون نیاز به واکسن کرونا داریم اما واکسن تولید داخل ممکن است تا اردیبهشت طول بکشد.

واکسن کرونا واکسنی است که هدف آن تأمین  ایمنی اکتسابی علیه بیماری کرونا است.واکسن کرونا چند ماهی است در حال تست و آزمایش است . واکسن کرونا هنوز ساخته نشده است .واکسن کرونا در آزمایشگاه ها درحال بررسی است . واکسن کرونا در بعضی از کشورها به مرحله تست انسانی رسیده است

وزیر بهداشت گفت: شاید این خبر را شنیده باشید که برخی کشورها واکسن کرونا را تزریق می کنند، این تزریق در قالب یک آزمایش بالینی به عنوان فاز نهایی است که توسط برخی سازنده ها در برخی کشورهای منطقه شروع شده است، ما زیر بار این حرکت نرفتیم. گفتیم اگر کشوری می خواهد در ایران آزمایش بالینی یا کلینیکال ترایال بکند، حتما باید در قالب تولید مشترک با ما باشد در غیر این صورت اجازه آزمایش انسانی را در ایران به هیچ کشوری و هیچ کمپانی نداده ایم و نخواهیم داد.ا یکی از صاحبان تکنولوژی دنیا داریم قرارداد می بندیم که در قالب تولید مشترک در انستیتو پاستور، بتوانیم کلینیکال ترایال را انجام می دهیم و در قالب تولید مشترک باشد.

وی افزود: راه سوم با کمک شرکت های دانش بنیان به عنوان تولید داخل این حرکت را دنبال کنیم، با تکیه بر دانشمندان داخلی تا بتوانیم این کار را در داخل کشور با افتخار انجام دهیم. یکی از این شرکتهای دانش بنیان مجوز مطالبه فاز انسانی را گرفت از روز های آینده این کار شروع می شود و برنامه ریزی شده است. اگر این کار را به دنبال کنیم اوایل سال آینده یعنی در بهار سال ۱۴۰۰ به عنوان یکی از تولید کنندگان مطرح واکسن در منطقه مطرح می شویم و نیازهای کشور را برآورده می کنیم. 

مرگ کرونا را به سمت دورقمی می بریم

نمکی گفت: از مردم برای رعایت پروتکل های بهداشتی تشکر می کنیم، با مراعات گسترده مردم و همکاری قرارگاه عملیاتی کرونا و نیز همکاری صدا و سیما، وزارت ارتباطات، وزارت راه و شهرسازی، دادستانهای شهرستانها با تلاش شبانه روزی همکاران در مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستانی چهارمین یا پنجمین روز کاهش موارد مرگ و میر کرونا را تجربه کردیم.

وی گفت: البته مرگ یک بیمار هم برای ما تلخ است. مجامع علمی بین المللی مرگ های بالای ۸۰۰ تا هزار نفری کرونا را برای ایران پیش بینی می کردند اما مرگ ها نه تنها بالا نرفت بلکه همه سازمانهای مردم نهاد، بسیج و هلال احمر به کمک آمدند و به تدریج مرگ ها را به سمت دورقمی کاهش می دهیم و با همین شتاب و همت به سمت مرگ های تک رقمی پیش می بریم و ورودی بیمارستانها را هم به همین ترتیب کم می کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: از همه مردم تقاضا دارم شرایط را مثل اردیبهشت ماه به سمت عادی انگاری و ساده پنداری نبرند. اگر دوباره دچار این توهم شویم که کرونا شکست خورد و عقب نشینی کرد باز دوباره از گوشه های زمین گل های تازه می خوریم به همین علت از مردم عزیز تقاضا می کنم، رعایت کنند.

وی گفت: این مژده را هم به مردم می دهم که از ۱۶۰ شهری که قرمز بود بیش از ۱۳۰ شهر به نارنجی رفت، گر چه حدود ۳۴ شهرهای زرد به علت برخی غفلت ها به سمت قرمز رفت اما وضعیت بسیار مطلوبتری نسبت به دو هفته پیش داریم و امیدوارم در روزهای آینده باز هم با همراهی و همگامی مردم و رعایت همه اقشار و کسبه که دچار مشکلات اقتصادی هستند اما با عشق با وزارت بهداشت همکاری کردند و همه دستگاهها که کنار ما بودند، روزهای بسیار بهتری را در کنار هم تجربه می کنیم.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار