کد خبر : 619 / /
/

یک محقق ایمنی‌شناسی مطرح کرد: تاکنون همه داوطلبان دریافت‌کننده واکسن کووید ۱۹ شرکت «فایزر» و «بیونتک» که دچار فلج بلز شدند، به جز یک نفر بهبود یافتند و همان یک نفر نیز رو به بهبود است.

 

واکسن کرونا واکسنی است که هدف آن تأمین  ایمنی اکتسابی علیه بیماری کرونا است.واکسن کرونا چند ماهی است در حال تست و آزمایش است . واکسن کرونا هنوز ساخته نشده است .واکسن کرونا در آزمایشگاه ها درحال بررسی است . واکسن کرونا در بعضی از کشورها به مرحله تست انسانی رسیده است

مهدیس برجخانی به تعریفی از فلج بلز پرداخت و مطرح کرد: دلایل احتمالی فلج بلز که همان تضعیف و فلجی نصف صورت است، التهاب اعصاب و یا عفونت ویروسی است.

وی افزود: در ۸۰ تا ۹۰ درصد مواقع و طی حداقل ۶ هفته، با استفاده از آنتی ویروس‌ها و ضدالتهاب‌ها بهبودی کامل حاصل می‌شود البته زنان باردار، افراد مبتلا به فشارخون، دیابت و یا ویروس HSV برای ابتلا به این نوع فلج مستعدتر هستند.

وی با بیان اینکه چهار مورد ابتلا به فلج بلز در میان داوطلبان دریافت‌کننده واکسن کووید ۱۹ شرکت «فایزر» و «بیونتک» گزارش شده است، گفت: در حالت طبیعی از هر ۱۰۰ هزار نفر ممکن است ۲۳ نفر از دریافت‌کنندگان واکسن دچار عارضه شوند، پس ابتلای چهار نفر در ۳۰ هزار نفر که معادل ابتلای ۱۱ نفر در ۱۰۰ هزار نفر است نسبت به عدد پیش‌بینی شده ۲۳ نفر کمتر است.

coivd-19-vaccine-3

این کارشناس ارشد بیوفناوری در ادامه تصریح کرد: تاکنون همه داوطلبان دریافت‌کننده واکسن کووید ۱۹ شرکت «فایزر» و «بیونتک» که دچار فلج بلز شدند، به جزء یک نفر بهبود یافتند و همان یک نفر نیز رو به بهبود است.

وی به نظر سازمان غذا و داروی ایالات متحده(FDA) در این زمینه اشاره و خاطرنشان کرد: مطابق نظر این سازمان و به علت اینکه تعداد افرادی که دچار عارضه شدند از تعداد این افراد در حالت عادی و پیش‌بینی شده کمتر است، پس شواهد موجود برای ایجاد ارتباط بین دریافت واکسن و ابتلا به فلج بلز کافی نیست.

این محقق ایمنی شناسی یادآور شد: به گفته شرکت فایزر تاکنون هیچ عاضه جدی اعصابی- التهابی و یا اعصابی در بین دریافت‌کنندگان این واکسن مشاهده نشده است اما با این وجود تمامی دریافت‌کنندگان به منظور بررسی عارضه‌های احتمالی تحت نظر هستند تا در صورت بروز هر گونه مشکلی اقدامات لازم انجام شود.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار