کد خبر : 1079 / /
/

مطالعات اخیر نشان می دهد آسپرین اثرات ضد سرطانی بسیاری دارد. تحقیقات جدید حاکی از آن است که آسپرین در کاهش خطر ابتلا به سرطان به خصوص سرطان صفرا نیز تاثیر گذار است.

سرطان صفرا که متخصصان از آن به عنوان «کلانژیوکارسینومایا» یاد می کنند و به این نام می شناسند، بیماری است که از مجاری صفراوی آغاز شده و مجاری صفراوی، چون لوله های باریکی هستند که صفرا را (مایع زرد متمایل به سبز) از کبد و کیسه صفرا به روده کوچک انتقال می دهند تا به هضم مواد کمک کند زودتر درگیر بیماری می شود.

سرطان صفرا انواع مختلفی دارد، داخل کبدی، پیرامونی و خارجی نیز سه نوع سرطان صفرا به شمار می رود.

سرطان مجاری صفراوی پیرامونی از دهانه ورودی صفرا، جایی که مجاری صفراوی چپ و راست به هم می پیوندند شروع می شود و بیماران را درگیر این بیماری می کند. در حالیکه سرطان صفرا خارجی در ناحیه پایین تر، به سمت روده کوچک گسترش پیدا می کند.

طبق گزارش های انجمن سرطان امریکا، سرطان مجاری صفراوی نسبت به انواع دیگر سرطان ها شیوع کمتری دارد و در ایالات متحده، سالانه نزدیک به ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ نفر را مبتلا می کند. با این حال شانس زنده ماندن در این نوع سرطان بسیار پایین است و افرادی که دچار سرطان مجاری صفراوی می شوند، فقط ۵ سال زنده می مانند. در حالیکه برای کسانی که دچار سرطان مجاری صفراوی پیرامونی و یا خارجی شدند میزان بقای آنها ۳۰ درصد بیشتر است.

آسپرین

کاهش خطر ابتلا به سرطان مجاری صفراوی با آسپرین

مطالعه ای که جدیدا در ژورنال هپاتولوژی به چاپ رسیده است، مصرف آسپیرین را برای کاهش خطر ابتلا به سرطان مجاری صفراوی توصیه می کنند. مصرف کنندگان آسپرین ۳٫۶ درصد کمتر به سرطان مجاری صفرا مبتلا می شوند.

دکتر «جانگی چو» در کلینیک پزشکی مایو در روچستر، مصرف آسپرین در ۲,۳۹۵ فرد مبتلا به سرطان مجاری صفرا که بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ به این کلینیک مراجعه کرده بودند را بررسی کرد و نتایج بدست آمده با گروه کنترل که شامل ۴,۷۶۹ فرد سالم که از نظر سن، جنس، نژاد و محل اقامت یکسان بودند، مقایسه شد.

داروی آسپرین در ۵۹۱ نفر ( ۲۴٫۷ درصد) بیمار مبتلا به سرطان صفرا و ۲,۱۲۹ (۴۴٫۶ درصد) فرد سالم در گروه کنترل مصرف شده بود. افرادی که آسپیرین مصرف نکرده بودند در مقایسه با گروهی که از این دارو استفاده کرده بودند، ۲٫۷ تا ۳٫۶ مرتبه کمتر دچار سرطان مجاری صفراوی شدند.

علاوه بر این دانشمندان با تجزیه و تحلیل سه نوع سرطان مجاری صفراوی، دریافتند فاکتورهای متعددی در بروز این نوع سرطان وجود دارد. از جمله این عوامل می توان به اسکلروزان کلانژیت اولیه، التهاب و زخم مجاری صفراوی، سیروز کبدی، هپاتیت ب، دیابت و سیگار کشیدن اشاره کرد.

تاثیر آسپرین بر آنزیم های التهابی

آسپرین با اثر گذاشتن بر آنزیم های التهابی از بروز سرطان مجاری صفراوی جلوگیری کند در حالی که محققان قادر به توضیح دقیق نحوه عمل آسپرین در جلوگیری از سرطان مجاری صفراوی نیستند، نتایج بدست آمده نشان می دهد ممکن است این ویژگی آسپرین بعلت خاصیت ضد التهابی آن باشد.

دکتر چو در این باره می گوید: ”التهاب مزمن مداوم یکی از عناصر کلیدی و شناخته شده در ایجاد و پیشرفت سرطان مجاری صفراوی است. آسپرین یک داروی ضد التهاب است که می تواند با جلوگیری از عمل انزیم سیکلواکسیژناز، خطر ابتلا به سرطان مجاری صفراوی را کاهش دهد. آنچه در مطالعات قبلی بدست آمده نشان می دهد، آسپرین در بلوکه کردن دیگر مسیرهای درون سلولی ک منجر به ایجاد سرطان می شود، نیز نقش دارد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار