کد خبر : 439 / /
/

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: بهترین مکان برای گفت‌وگوی آمریکا و ایران درباره پرونده هسته‌ای این کشور، همان مسیر گروه ۵+۱ است.​

برجام خلاصه برنامه جامع اقدام مشترک است. در برجام توافق بر لغو بعضی از تحریم های ایران توسط آمریکا و کشورهای اروپایی بنا بر شروطی برای ایران شده است. در برجام مذاکراتی در قالب گروهی به نام 5+1 شکل گرفته که نشان از حضور پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به همراه آلمان است. توافقاتی که در قالب برجام در دولت اوباما شکل گرفته بود، در دروه ترامپ متوقف شد. جهان منتظر است ببیند با آمدن بایدن به کاخ سفید، برجام به چه شکل پیش خواهد رفت.

«ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده شامگاه چهارشنبه در نشست خبری روزانه حاضر شد و درباره مسائلی از جمله توافق هسته‌ای ایران، گزارش امنیتی درباره عربستان سعودی و تداوم فشار بر روسیه صحبت کرد.

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، پرایس در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت توافق هسته‌ای ایران، مدعی شد: «بهترین مکان برای گفت‌وگوی آمریکا و ایران درباره پرونده هسته‌ای این کشور، همان مسیر گروه ۵+۱ است. ما صراحتاََ گفته‌ایم که خواستار تعامل با ایران در چارچوب ۵+۱ هستیم».

وی با تکرار ادعاهای بی‌اساس علیه ایران، گفت: «ما تعهد کامل و پایداری برای جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح اتمی داریم. مؤثرترین ابزار برای این امر نیز دیپلماسی است و درباره شکل گفت‌وگو با ایران برای مطمئن شدن از عدم دستیابی به سلاح اتمی، کوته‌فکر نیستیم».

برجام

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره مخالفت ایران با حضور در نشستی غیررسمی به همراه کشورهای اروپایی و آمریکا نیز اظهار داشت: «از پاسخ ایران در رد میانجی‌گری اروپا درباره مذاکرات پرونده هسته‌ای، ناامید شدیم».

پرایس در بخش دیگری از صحبت‌هایش به موضوع گزارش اطلاعاتی آمریکا درباره قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی به دستور «محمد بن‌سلمان» ولی‌عهد این کشور، تصریح کرد: «دولت بایدن با این کار، پیام شفافی به عربستان سعودی داد و آینده روابط را تعیین کرد».

وی با بیان اینکه دولت آمریکا قصد دارد «شراکت مسئولانه‌ای» با عربستان سعودی داشته باشد، گفت: «همزمان باید مطمئن شویم که [حادثه‌ای شبیه] قتل خاشقچی، بار دیگر تکرار نشود. ما گام‌هایی را برای اعمال محدودیت ورود بر ۷۶ تبعه سعودی [به آمریکا] که در قتل خاشقچی دخیل بودند، برمی‌داریم».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوال دیگری درباره گزارش اطلاعاتی قتل خاشقچی، توضیح داد: «این گزارش جدید نیست. ما متعهد به انتشار گزارش قتل خاشقچی هستیم و بخاطر تعهدمان به اصل شفافیت، عذرخواهی نمی‌کنیم. هیچ نفوذ سیاسی در این گزارش اطلاعاتی و انتشار لیست افراد دخیل در قتل خاشقچی وجود نداشت».

پرایس ضمن تاکید بر اهمیت تداوم فرایند اصلاحات در عربستان سعودی برای منافع آمریکا، افزود: «امیدواریم که روابط‌مان با عربستان سعودی را به مسیر درست برگردانیم و نگرانی‌های کنگره را نیز برطرف کنیم. روابط ما با عربستان سعودی در مرحله اصلاح قرار دارد، نه تحریم. هدف از اقدامات ما، شکل دادن به روابط خود با عربستان سعودی به نحوی جدید در آینده است».

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز جمعه خود بار دیگر موضع دولت آمریکا درخصوص وعده انتخاباتی جو بایدن رئیس جمهور جدید این کشور مبنی بر بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را تکرار کرد.

آمریکا اقدامی مشابه ابان انجام خواهد داد

برجام

بنابر گزارش وب سایت کاخ سفید، جن ساکی در پاسخ به سوالی درباره استرتژی بایدن درقبال ایران و توافق هسته ای گفت: من فکر می کنم که گام اولیه در این زمینه، همان طور که رئیس جمهور مشخص کرده، این است که اگر ایران به اجرای کامل تعهداتش ذیل برجام بازگردد آمریکا نیز اقدام مشابهی انجام خواهد داد و از آن به عنوان زیربنایی برای ایجاد یک توافق قوی تر و طولانی تر و همچنین رسیدگی به سایر نگرانی ها استفاده خواهد کرد.

وی ادامه داد: این موضوع همچنین در گفت وگوهای رئیس جمهور با  شرکا و متحدان کلیدی اروپایی مان، باتوجه به نقش مهم آنها در ۱+۵ مورد بحث قرار گرفته است. البته اگر قرار باشد ما دوباره به این گروه بپیوندیم، تیم مذاکره کننده باید کار را پیش ببرد.

سخنگوی کاخ سفید همچنین گفت که اکنون توپ در زمین ایران قرار دارد.

این درحالی است که مقامات آمریکا برخلاف وعده انتخاباتی جو بایدن که گفته بود قصد بازگشت به برجام را دارد، اکنون می گویند که اگر ایران به تعهداتش بازگردد واشنگتن هم به توافق هسته ای برمی گردد.

این در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی ایران پیش از این بارها تاکید کرده اند که آمریکا به عنوان طرفی که توافق را نقض کرده و به طور یک جانبه از آن خارج شده است، ابتدا می بایست به برجام بازگردد و تحریم ها را به طور کامل لغو کند، سپس ایران گام های برداشته شده برای کاهش تعهدات برجامی اش را به عقب بازمی گرداند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگوی اخیر خود با فرید زکریا از سی‌ان‌ان با اشاره به اینکه جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا باید به همان توافقی بازگردد که ایران در سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهانی به آن دست یافته، تاکید کرد که مذاکرات جدیدی بر سر توافق هسته‌ای شکل نخواهد گرفت.

ظریف بیان کرد که ایران هیچگاه از توافق هسته‌ای خارج نشده و تنها در پی خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا از برجام تعهدات خود را کاهش داده است.

این دیپلمات ارشد ایران با تاکید بر خروج دونالد ترامپ از برجام گفت که بایدن باید به همان توافقی که پیش‌تر بر سر آن توافق شده بود، بازگردد.

برجام

مقام معظم رهبری نیز در سخنرانی اخیرشان با تاکید بر رفع تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا علیه ایران بیان کردند: ایران هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم‌ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم‌ها مورد راستی‌آزمایی ایران قرار گیرد. این، سیاست قطعی و غیرقابل برگشت جمهوری اسلامی و مورد اتفاق همه مسئولان است و هیچ کس از آن عدول نخواهد کرد.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان نیز در گفت‌وگویی اعلام کرد: درخصوص برجام و بازگشت آمریکا به برجام، آنچه که برای ما اهمیت دارد، تعهداتی است که این کشورها در برجام به‌طور مشخص برای رفع تحریم‌ها داشته‌ و دارند. برجام بر دو پایه قرار دارد؛ یک پایه اقدامات هسته‌ای ایران است که در یک دوره‌ی زمانی مشخص صورت می‌گیرد و دیگری تحریم‌های علیه ایران است که طرف مقابل باید برمی‌گرداند. طبیعتاً هرکدام از این دو پایه وجود نداشته باشد، برجام موضوعیت خودش را از دست می‌دهد. بنابراین، بازگشت آمریکا به برجام برای ما زمانی اهمیت دارد که منجر به رفع تحریم‌ها شود.   وقتی می‌گوییم رفع تحریم‌ها، منظور همه‌ی تحریم‌هایی است که هم در برجام پیش‌بینی شده و بعد از خروج آمریکا از برجام دوباره وضع شده و هم  تحریم‌هایی که جدیداً وضع شده و عنوانش عوض شده است. این موضع کاملاً منطقی است. آنچه که ما الآن داریم در کاهش تعهداتمان انجام می‌دهیم، عکس‌العمل به اقداماتی است که آمریکا انجام داده است. بنابراین، اگر آمریکا می‌خواهد که به برجام برگردد و برجام دوباره شکل اصلی خودش را پیدا بکند، طبیعی است که آن‌ها باید برگردند و تحریم‌های خودشان را بردارند. همان‌طوری که رهبر انقلاب هم فرمودند راستی‌آزمایی شود و ما مطمئن بشویم، بعد دوباره به تعهدات خودمان باز خواهیم گشت.

رویترز به نقل از سه منبع آگاه نوشت دولت بایدن در حال بررسی راه‌های متعددی برای احیای برجام است که شامل این گزینه می‌شود که طرفین قدم‌های کوچکی (در مقایسه با بازگشت به تعهدات کامل) بردارند تا اندکی زمان بخرند.​

این گزینه می‌تواند به این معنا باشد که واشنگتن به تهران اجازه ‌دهد از مزایایی اقتصادی بهره‌مند شود که کمتر از رفع یا کاهش تحریم‌ها ارزش دارد؛ گفته شده وام از سوی صندوق بین‌المللی پول و یا ارائه تسهیلات اعتباری توسط اروپا از گزینه‌های مطرح است. در عوض ایران هم گام‌های برداشته شده در مسیر فعالیت‌های هسته‌ای خود را جبران کند.

این منابع آگاه اما تاکید داشتند که بایدن هنوز تصمیم خود را نگرفته و تیم او واقعا در حال فکر کردن است.

 تاکید مجدد آمریکا بر مواضع خود درباره برجام

منبع دیگری نیز گفت اگر دولت بایدن به این نتیجه برسد که مذاکره برای بازگشت کامل به توافق خیلی طولانی است، ممکن است رویکرد متواضعانه‌تری را در پیش بگیرد.

برجام

در همین حال رویترز به نقل از سه دیپلمات آگاه اروپایی می‌نویسد با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری در ایران، فرصت حتی برای برداشتن گام‌های کوچک هم محدود است. یکی از این افراد می‌گوید: «این یک وضعیت اضطراری است. اگر اکنون نتوانیم از فرصت استفاده کنیم، بسیار دشوار است که فکر کنیم می‌توانیم قبل از پاییز مذاکرات اساسی انجام دهیم.»

رویترز سومین منبعی است که چنین احتمالی را خبر می‌دهد. پیش از این بلومبرگ و همچنین یک خبرنگار امریکایی به طور جداگانه و به نقل از منابع آگاه مطرح کرده بودند که امریکا کم کردن فشارهای اقتصادی بر ایران (از جمله تسهیل دریافت وام از صندوق بین‌المللی پول) را به جای رفع تحریم‌ها در نظر دارد.

شبکه سی‌بی‌اس نیوز ویدئوی کوتاهی از مصاحبه خود با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا را منتشر کرده که در آن بایدن پاسخ‌های کوتاهی با بله یا خیر در جواب مجری برنامه که درباره برنامه هسته‌ای ایران سوال می‌کند، می‌دهد.

او در پاسخ به سوال مجری برنامه سی‌بی‌اس نیوز که می‌پرسید" آیا ایالات متحده اول تحریم‌ها را برخواهد داشت تا ایران به پای میز مذاکره بازگردد؟ " گفت: نه.

بایدن در ادامه در پاسخ به سوال مجری که پرسید " آیا آن‌ها ابتدا باید به غنی‌سازی اورانیوم پایان دهند" سر خود را به نشانه تایید تکان داد.

قرار است مشروح این مصاحبه تا ساعاتی دیگر از سوی این شبکه منتشر شود.

اول ایران به برجام برگردد.بعد از راستی آزمایی، امریکا به برجام برمی گردد.ایران باید برای ورود به مذاکرات جامع شامل متن برجام و موضوعات موشکی و منطقه ای اطمینان دهد.به زبان ساده، راهبرد دولت ترامپ با ادبیات نرم.

بایدن رئیس جمهور آمریکا

​رحمان قهرمان‌پور در پاسخ به این که چرا بایدن به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ در گام نخست و همراه با ۱۷ دستوری که صادر کرد بازنگشت؟ گفت: قبلا هم گفته بودیم که موضوع ایران در اولویت‌های بایدن نیست و خیلی از موضوعات سیاست خارجی نیز در دستور کار امریکا و بایدن نیستند. انتخابات ۲۰۲۰ و اتفاقات ۶ ژانویه خیلی از اولویت‌ها را جابه‌جا کرده است و مسائل داخلی و کاهش شکاف عمیق در جامعه امریکا الان مورد بحث آنهاست؛ نه فقط دغدغه بایدن بلکه دو جناح مرکزگرای دموکرات و جمهوری خواه این دغدغه را دارند. افرادی مثل مک کانل، میت رامنی، خانم چنی و جرج بوش پسر که از بایدن حمایت کردند طیف مرکزگرای جمهوری خواه هستند و افرادی مثل تد کروز کسانی هستند که می‌خواهند بدنه طرفدار ترامپ در حزب جمهوری خواه را همچنان حفظ کنند.

وی خاطرنشان کرد: مسائل داخلی امریکا بعد از انتخابات اهمیت یافته است و اگر ۱۷ فرمان اجرایی را نگاه کنیم، جز یکی دو مورد سایر موارد مربوط به مسائل داخلی است. این نشان می‌دهد بایدن مسائل سیاست خارجی را در اولویت بعدی گذاشته است و تازه اگر وارد این مسائل هم شود اول چین، بعد روسیه و بعد اروپا مورد نظر هستند. در مرحله بعد سیاست‌های تجاری خارجی امریکا و ائتلاف سازی‌ها و بعد مسئله ایران و خاورمیانه است. از این رو معتقدم به این زودی‌ها نوبت به برجام و ایران نمی‌رسد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این که علاوه بر مسائل داخلی که مانع ورود سریع جو بایدن به مسائل سیاست خارجی شده است باید گفت که در داخل دولت بایدن هم اجماع نظر محکم و قوی درباره اینکه به چه شکل و کیفیتی به برجام بازگردند وجود ندارد، افزود: طیفی از تیم سیاست خارجی و امنیت ملی بایدن معتقدند که قبل از بازگشت و اجرای تعهدات باید مسائل موشکی و منطقه‌ای نیز طرح شود و طیفی دیگر بر این نظرند که اول به برجام برگردند و بعد مسائل دیگر مطرح شود. البته در داخل ایران هم مهم است که نسبت به این مسئله چه رویکرد و رفتاری در پیش گرفته شود و چه پیامی ارسال شود.

برجام

دیدگاه بایدن درباه برجام

قهرمان پور در پاسخ به این پرسش که بایدن متعلق به دیدگاهی است که چندجانبه گرایی را در اولویت و اهمیت قرار می‌دهد آیا از این منظر بازگشت به توافق چند جانبه هسته‌ای و اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ نباید در دستور کار باشد یا باید گفت که چند جانبه گرایی مدنظرشان ساختار دیگری دارد؟ اظهار کرد: معتقدم نگاه به چند جانبه گرایی از سوی بایدن و تیمش متناسب با منافع شان است و این نظر را واقع بینانه تر می‌بینم. درباره چند جانبه گرایی دو دیدگاه متضاد وجود دارد. آنتونی بلینکن هم طرفدار چند جانبه گرایی است و اما تردید دارد که می‌شود این رویکرد را اکنون به همان شکل بعد از جنگ سرد احیا و ادامه داد. اینکه از چه نوع چندجانبه گرایی صحبت می‌کنیم؛ چندجانبه گرایی تحت سیطره امریکا یا اینکه قرار است در این رویکرد چین و روسیه را هم وارد کنند.

وی ادامه داد: چندجانبه گرایی ذیل پیوستن امریکا به اروپا با محوریت لندن و واشنگتن معنا پیدا کرد، اما واقعیت‌های فعلی نشان می‌دهد این روند حل‌کننده مکشلات نیست. آیا می‌توان چین و روسیه را در روند کنونی نادیده گرفت؟ به علاوه ارزش هایی که تقویت‌کننده چند جانبه گرایی بودند الان محل چالش هستند، از جمله نهاد دموکراسی که در داستان کرونا دیدیم که چین نظام لیبرال دموکراسی را به راحتی به چالش کشید. از طرفی اروپا نیز دچار مشکلات داخلی جدی است و در این فضا چطور می‌توان انتظار داشت که این رویکرد صرفا از سوی اروپا و امریکا دنبال شود. درست است بایدن در حرف از احیای چند جانبه گرایی حرف می‌زند اما در واقعیت به گونه‌ای دیگر رفتار خواهد کرد.

برجام / حزب بایدن

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پاسخ به این که مسائل داخلی امریکا که بایدن باید از سد آنها ابتدا بگذرد کدام هستند؟ گفت: مسئله ترامپ و استیضاحش باید تعیین تکلیف شود و سنا باید در این باره تصمیم گیری کند. شکاف داخلی در حزب جمهوری خواه مسئله مهمی است و می‌تواند برای تیم بایدن مشکل ساز شود، تشکیل کابینه و تایید تیم امنیت ملی و سیاست خارجی بایدن نیز از مسائل مهمی است که باید دید به چه شکل پیش می‌رود، با این مسائل شاید تا آخر مارس مقداری بایدن به مسائل سیاست خارجی از جمله ایران بپردازد؛ البته باید تاکید کنم که این در شرایطی است که مسئله بازگشت به برجام در داخل دولت بایدن موضع مورد اختلاف نباشد اگر بر سر آن اتفاق نظر و اجماع باشد، ممکن است قبل از عید این اتفاق بیفتد.

قهرمان پور به موضوعاتی از جمله انتخابات رژیم صهیونیستی در اواسط اسفند اشاره کرد و گفت: ممکن است این مسئله هم تاثیراتی بر روند تحولات در دولت جدید امریکا داشته باشد. اگر نتانیاهو شکست بخورد که تا الان بعید است، ممکن است دست بایدن در کنگره بازتر شود.

برجام

وی در پاسخ به این که اگر فرض بگیریم که ایران و مسئله برجام اولویت بایدن نیست پس انتخابات ایران در خرداد آینده هم به همین شکل است؟ تصریح کرد: درباره این بحث با تحولاتی که در داخل امریکا روی داده است، سخت می‌شود حرف زد؛ اینکه دولت بایدن می‌تواند انرژی زیادی را صرف رابطه با ایران و فضای داخلی ایران کند یا نه! البته مسئله ایران برایش مهم است اما عواملی که ایران را برایش مهم کرده بود، دیگر تغییر کرده است. نه اینکه ایران اهمیت ندارد اما اهمیت دو دهه گذشته را ندارد. حضور منطقه‌ای ایران هم در همین چارچوب و اتفاقاتی که افتاده در قیاس با گذشته اهمیتش را از دست داده است. اینکه دولت بایدن چقدر وقت کند و فضای داخلی اجازه دهد بر فضای داخلی ایران تاثیر بگذارد به اتفاقات دو ماه آینده بستگی دارد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار