کد خبر : 392 / /
/

وزیر خارجه فرانسه:

وزیر امور خارجه فرانسه با اشاره به موضوعات مختلف از جمله ترور فرمانده بزرگ ایرانی، سال ۲۰۲۰ را سال وحشتناکی توصیف کرد.

 ژان ایو لودریان در مصاحبه با روزنامه لوفیگارو شرایط لبنان را به کشتی تایتانیک تشبیه کرد.

او گفت: فروپاشی سیاسی و اقتصادی لبنان، شبیه غرق شدن کشتی تایتانیک است، البته بدون اینکه ارکستری وجود داشته باشد. لبنانی‌ها در حالی که غرق می‌شوند، این مسئله را به طور کامل انکار می‌کنند و حتی موسیقی هم وجود ندارد.

این سخنان لودریان، نشانه بدبینی پاریس درباره اوضاع لبنان در آستانه سفر یک هفته دیگر امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه به بیروت است. این سومین بار از زمان وقوع انفجار در بندر بیروت است که مکرون به لبنان سفر خواهد کرد.

وزیر امور خارجه فرانسه در ادامه اظهاراتش، سال ۲۰۲۰ را سال وحشتناکی توصیف کرد و گفت: ما سال وحشتناکی داشتیم. این سال با افزایش تنش‌های خشونت بار در ارتباط با ترور (شهادت) سردار قاسم سلیمانی آغاز شد که موجب تنش‌های عمیق در خاورمیانه شد و اقدام علیه داعش را متوقف کرد. این شرایط با افزایش خشونت در جهان به همراه بحران کووید و پیامد‌های اقتصادی و اجتماعی آن ادامه یافت که ما هم اکنون نیز با آن رو به رو هستیم.

13104480_682او افزود: سال وحشتناکی بود، زیرا فرار رو به جلوی دولت ترامپ که تا پایان راه بر ایدئولوژی افراطی و ملی گرایانه خود تاکید دارد، با خروج از سازمان جهانی بهداشت در بحبوحه همه گیری ادامه یافت. سال وحشتناکی بود، زیرا ما در فرانسه و همچنین در اروپا شاهد کارزار نفرت پراکنی و خشونت بودیم و از حملات تروریستی رنج بردیم. بحران‌ها تشدید شد که آخرین آن مربوط به قره باغ بود که با یک جنگ واقعی، سخت و با شیوه‌های مدرن میان دو کشور همراه بود. زیرا ترکیه حملات خصمانه را که امنیت سراسر مدیترانه را به خطر می‌انداخت تشدید کرد.

لو دریان اضافه کرد: متحدان عمده فرانسه مانند لبنان با بحران‌های دردناکی رو به رو شدند. در نهایت سال وحشتناکی بود. همه این‌ها در پس زمینه برگزیت است که یک وقفه بزرگ محسوب می‌شود؛ بنابراین همه ما شاهد آزمایش‎‌هایی هستیم که حتی بنیان‌های قوانین چندجانبه را متزلزل و ارزش‌های دموکراسی ما را تضعیف کرد.

وی افزود: به هر حال ما دوام آوردیم. ما توانستیم اصول را حفظ کنیم. سازمان جهانی بهداشت جان سالم به در برد و پذیرفت که تغییر کند. توافق هسته‌ای ایران، برجام، به ویژه به لطف اقدامات اروپایی‌ها حفظ شد. ما توافق پاریس را باوجود خروج آمریکا نجات دادیم. ما ائتلاف ضد داعش را هم باوجود آنکه آمریکایی‌ها چندین بار انصراف خود را اعلام کردند نجات دادیم.

لو دریان در بخشی دیگر از اظهاراتش عادی سازی روابط میان اسرائیل و کشور‌های عربی را یک موفقیت دیپلماتیک برای ترامپ دانست.

او همچنین اظهار داشت به محض آنکه بایدن کار خود را در کاخ سفید آغاز کند به طور ویژه برای گفتگو در این باره به واشنگتن سفر خواهد کرد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار