کد خبر : 2260 / /
/

دادگاهی در شهر مینیاپولیس آمریکا اعلام کرد حکم نهایی مأمور پلیسی که سال گذشته یک شهروند سیاه‌پوست را به قتل رسانده بود، حدود دو ماه دیگر اعلام خواهد شد.

 

 

دادگاه رسیدگی به اتهام قتل درجه سوم توسط درک شاوین، حدود سه هفته به طول انجامید و در نهایت پس از امتناع او از ارائه دفاعیات در دادگاه، قاضی پرونده روز سه‌شنبه او را گناهکار اعلام کرد.

«بن کرامپ» وکیل خانواده جورج فلوید پیش از شروع جلسات دادگاه گفت: «این پرونده قتل دشواری نیست، فقط به ویدئوی شکنجه جورج فلوید نگاهی بیندازید. اگر قربانی سفیدپوست بود این پرونده دشواری محسوب نمی‌شد».

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا پس از گناهکار اعلام شدن شاوین، اذعان کرد صدور چنین حکمی در این کشور «اتفاقی نادر» محسوب می‌شود.

جورج فلوید شهروند ۴۶ ساله سیاهپوست، اوایل خرداد سال گذشته از طریق فشردن زانو بر روی گردنش به مدت حدود ۹ دقیقه، حین بازداشت توسط شاوین و چند مأمور دیگر جانش را از دست داد.

علت بازداشت فلوید از سوی شاوین و همکارانش این بود که برای خرید در یک مغازه، بیست دلاری تقلبی به فروشنده تحویل داده بود.

 قاتل جورج فلوید صحنه به قتل رسیدن فلوید موج گسترده‌ای از اعتراضات ضد نژادپرستی و خشونت پلیس را در آمریکا به‌دنبال داشت که به دیگر کشورهای جهان نیز کشیده شد. قتل چند شهروند سیاه‌پوست دیگر توسط پلیس آمریکا نیز در شعله‌ور شدن بیش از پیش این اعتراضات موثر واقع شده است.

پایگاه اینترنتی شبکه «اِی‌بی‌سی نیوز»، روز جمعه اعلام کرد، درک شاوین سه سال قبل نیز با روش فشار زانو بر روی گردن، یک نوجوان سیاه‌پوست را نیز به همین روش بازداشت کرده بود. بر همین اساس احتمالاً وزارت دادگستری آمریکا اتهامات جدیدی را علیه او اعلام خواهد کرد.

منبع:فارس

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار