کد خبر : 22775 / /
/

 

اگر به دنبال یک خانه سالمندان با کیفیت بالا هستید، از توصیه کارشناسان در این زمینه استفاده نمایید که صراحتاً اعلام می کنند « تحقیق کنید». کارشناسان به سالمندان و خانواده‌هایشان توصیه می‌کنند که سوابق دولتی این تأسیسات را بررسی نمایند و بازرسی‌های لازم را از این مراکز انجام دهند. آنها همچنین توصیه می کنند برای انتخاب یک مرکز عجله نکنید. با این حال، بسیاری از افراد مستقیماً از بیمارستان ها به یکی از خانه های سالمندان در ایران فرستاده می شوند و فرصت کمی برای تحقیق باقی می گذارند. بنا به گفته سازمان‌های دولتی، گروه‌های صنعتی و مشاوران عالی در سراسر کشور، پرستاران خانگی و افرادی که این خدمات را دریافت می کنند باید با امکانات موجود در منطقه خود آشنایی داشته باشند و از جستجوهای لحظه آخری اجتناب نمایند.

ویژگی های یک خانه سالمندان عالی

چه هدف انتخاب خانه سالمندان توانبخشی کوتاه مدت پس از یک حادثه باشد، چه مراقبت شبانه روزی پس از سکته مغزی یا مراقبت طولانی مدت برای یک بیماری ناتوان کننده مانند مراحل پایانی بیماری آلزایمر، در هر صورت باید در جستجوی بهترین خانه های سالمندان باشید تا نگران سلامت عزیزانتان نباشید. بهترین مرکز نگهداری سالمندان باید دارای این پنج ویژگی باشد:

متناسب با نیاز هر فرد باشد.

تمرکز بر هر یک از سالمندان به عنوان شخصی منحصر به فرد برای مراقبت از آن ها ضروری می باشد. یک سالمند هرگز نباید با بیماری یا ناتوانی اش در گرفتن چنگال تعریف شود. رفتار با سالمندان مانند هر شخص دیگری به آنها کمک می کند احساس کنند در یک محیط امن و خانه مانند هستند.

هر فرد باید حق انتخاب داشته باشد.

7

به سالمندان نباید دستور داد که در زمان های خاصی بخوابند و بیدار شوند. آن ها باید در مورد آنچه می توانند بپوشند، نوع غذای موجود در منو و جایی که می خواهند آن را میل کنند، نظر دهند.

آیا همه باید ساعت 7 صبح از خواب بیدار شوند حتی اگر در تمام زندگی خود این ساعت بیدار نشده اند؟ وقتی صحبت از وعده های غذایی می شود، باید جای خوبی برای نشستن و بودن با دیگران وجود داشته باشد. برای مثال، در حالت ایده‌آل، ساکنان می‌توانند بین یک کافه تریا بزرگ و یک اتاق غذاخوری کوچکتر انتخاب کنند. برخی از ساکنان دوست دارند در زمان صرف غذا معاشرت کنند. برخی دیگر ترجیح می دهند که به آرامی تنها یا حداکثر با یک یا دو نفر دیگر غذا بخورند.

تعداد زیادی پرستار و متخصصان دیگر باید حضور داشته باشند.

8

باید تعداد زیادی متخصص، از پزشک گرفته تا پرستار، مشاور خانواده، دستیار پرستاری و مددکار، مخصوصاً برای کمک به افرادی که به داروهای مسکن یا لوله تغذیه نیاز دارند، حضور داشته باشند. برای مثال، ساکنان یک خانه سالمندان برای توانبخشی پس از تعویض مفصل ران، به فیزیوتراپی منظم متناسب با جراحی نیاز دارند. از سوی دیگر، یک بیمار سکته مغزی ممکن است علاوه بر مراقبت های معمولی پرستاری، به متخصصان مختلفی از یک گفتاردرمانگر تا یک کاردرمانگر نیاز داشته باشد. تعداد کافی کادر پزشکی نیز می تواند به جلوگیری از موارد اورژانسی کمک کند. بنابراین اگر سالمند عزیز شما دچار بیماری های خاصی است که نیاز به مراقب شبانه روزی دارد، یک مرکز نگهداری سالمندان با کادری مجرب را انتخاب نمایید که در مواقع اورژانسی نیز مراقب سالمند شما باشند.

ارائه ساعات بازدید طولانی مدت

بهترین خانه های سالمندان ساعات بازدید بدون محدودیت دارند. ساعات بازدید انعطاف پذیر چیزی است که ارزش جستجو دارد، به خصوص اگر برای اعضای خانواده مهم باشد. برخی از خانه های سالمندان به تسهیل اقامت شبانه برای همراهان کمک می کنند. بنابراین، به آنها بگویید:«مامان یا بابا جراحی کرده اند یا بیمار هستند.» ببینید خانه سالمندان چقدر با خواسته شما سازگار خواهد شد؟ برایتان تخت می‌آورند؟ آیا اتاق خاصی وجود دارد که بتوانید از آن استفاده کنید؟

فعالیت های فراوان و معنادار ارائه می شود.

بازی هایی که فکری نیستند نباید کل برنامه روزانه را در بر بگیرند. بهترین خانه‌های سالمندان، فعالیت‌های اجتماعی، فیزیکی، تعاملی و آموزشی بی‌شماری را ارائه می‌دهند و انتخاب آن را به ساکنان می‌سپارند. آیا فضای باز برای پیاده روی، غذا خوردن یا دیدار با خانواده یا دوستان در دسترس است؟ اگر عزیز شما معلولیت دارد، آیا فعالیت هایی برای او ارائه می شود؟ به عنوان مثال، برخی از خانه‌ها کلاس‌های یوگا را برای کسانی که ویلچر دارند برگزار می‌کنند. آیا زمانی که یکی از اعضای خانواده نمی تواند بیاید، یکی از کارکنان او را با ویلچر به بیرون می برد؟

خانه‌های استثنایی به ساکنان فرصت‌هایی می‌دهند تا در کارهای معناداری که زمانی در خانه انجام می‌دادند، شرکت کنند. آنها ممکن است به ارسال نامه کمک کنند، یا پارچ آب به اتاق ساکنان بیاورند، یا برای دیگران (کتاب و... ) بخوانند.

چگونه بهترین خانه سالمندان را جستجو کنیم؟

کارشناسان می گویند برخی از خانه های سالمندان دارای نقص های جدی هستند. بعضی ها کم کار هستند. برخی غذای ناسالم و نامطبوع سرو می کنند. برخی از آنها دچار عفونت های جدی هستند. به همین دلیل کارشناسان به خانواده ها، دوستان و عزیزانشان هشدار می دهند که کار را به تعویق نیاندازند.

آنلاین شروع کنید.

خوشبختانه، این روزها به لطف کتابخانه‌های آنلاین دیگر لازم نیست مانند گذشته پرونده های کاغذی بی شماری را بررسی کرد بلکه بسیاری از این تحقیقات، رتبه‌بندی‌ها و گزارش‌های بازرسی را می‌توان از طریق رایانه خانگی انجام داد.

با جستجوی بهترین خانه سالمندان در نزدیکی منطقه ای که زندگی می کنید شروع کنید، به عنوان مثال اگر در مناطق غربی تهران زندگی می کنید می توانید تحقیقات خود را با جستجوی بهترین خانه سالمندان در غرب تهران آغاز کنید و سعی کنید بهترین خانه های سالمندان را در آنجا پیدا نمایید. اگر چیزی را که به دنبال آن هستید پیدا نکردید، خانه سالمندان در شمال تهران را جستجو کنید و دامنه جستجوی خود را از این طریق افزایش دهید. با این حال توصیه نمی شود مکان هایی را که خیلی دور از شما هستند جستجو نمایید که در اینجا  می تواند یک خانه سالمندان در شرق تهران باشد.

با دوستان و خانواده صحبت کنید.

با دوستان، اقوام، مددکاران اجتماعی و انجمن های مذهبی صحبت کنید تا ببینید آنها چه مکان‌هایی را پیشنهاد می‌کنند. نظر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی را در مورد اینکه کدام خانه های سالمندان مراقبت خوبی ارائه می دهند، جویا شوید.

با خانه های سالمندان مختلف تماس بگیرید.

با همه مکان هایی که قبلاً آن ها را در لیست خود آورده اید، تماس بگیرید. در مورد اینکه چند نفر در آنجا زندگی می کنند و هزینه آن چقدر است پرس و جو کنید. در مورد لیست های انتظار اطلاعات کسب کنید.

از تأسیسات بازدید کنید.

برای ملاقات با مدیر و سرپرستار برنامه ریزی کنید. هنگام بازدید نکات مهمی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. به عنوان مثال:

  • گواهینامه رسمی دولتی
  • دسترسی معلولان
  • مراقبت خوب از سالمندان
  • تعامل گرم بین کارکنان و سالمندان

در حین بازدید سؤالات خود را بپرسید.

از پرسیدن سؤال نترسید. به عنوان مثال، از کارکنان بخواهید در مورد بوی تندی که در محیط پخش شده توضیح دهند. بوی بد ممکن است نشان دهنده یک مشکل باشد. موارد خوب ممکن است باعث پنهان شدن مشکلات شوند. ممکن است بخواهید بدانید که مدیر و رؤسای بخش های پرستاری، غذا و خدمات اجتماعی چه مدت در خانه سالمندان کار کرده اند. اگر اعضای کلیدی کارکنان اغلب تغییر می کنند، ممکن است به این معنی باشد که مشکلی وجود دارد.

دوباره از این مرکز بازدید کنید.

بدون تماس قبلی مجدداً بازدید کنید. یک روز دیگر از هفته یا زمانی از روز را امتحان کنید تا با سایر کارکنان ملاقات نمایید و فعالیت های متفاوتی را ببینید. در وقت غذا توقف کنید. آیا اتاق غذاخوری جذاب و تمیز است؟ آیا غذا وسوسه انگیز به نظر می رسد؟

در طول این بازدیدها توجه داشته باشید که آیا کارکنان از نزدیک با ساکنان ارتباط برقرار می کنند و نام آنها را می دانند یا خیر.

کارکنان آسایشگاه را بررسی کنید.

بسیاری از استان‌ها به‌دلیل ضرورت ناشی از همه‌گیری کووید-19، حداقل شیفت کارکنان را برای خانه‌های سالمندان به‌طور دائم افزایش می‌دهند، بنابراین حتماً نیازمندی های استان خود را بررسی کنید و مطمئن شوید خانه سالمندانی که در نظر دارید با این استانداردها مطابقت دارد.

همچنین مهم است در مورد جابجایی کارمندان و نوع کارکنانی که اغلب آنها را ترک می کنند پرس و جو کنید. جابجایی زیاد مدیر و کارکنان حاکی از نارضایتی شغلی و مسائل داخلی حل نشده است. جابجایی زیاد کارکنان نیز بر تداوم مراقبت تأثیر می گذارد و می تواند شناخت افراد را برای کارکنان دشوار کند.

هزینه های خانه سالمندان را در نظر بگیرید.

شما همچنین باید هزینه های خانه سالمندان را بپرسید. اطمینان حاصل کنید که هزینه نگهداری از سالمندان بسیار ارزان نیست، زیرا هزینه این مراکز باید به اندازه ای باشد که برای مراقبت از سالمند عزیز شما کافی باشد. با این حال خانه های سالمندان گران تر، مراقبت بهتر از عزیز شما را تضمین نمی کنند. برخی از افراد ممکن است به دلیل دکوراسیون پر نقش و نگار و تجملاتی یا به دلیل قیمت بالاتر یک خانه سالمندان وسوسه شوند آن را انتخاب کنند. کارشناسان نسبت به این رویکرد هشدار می دهند.

هشدارها هنگام جستجوی خانه سالمندان

همانطور که در جستجوی بهترین خانه سالمندان برای عزیزتان هستید، چند نکته مهم نیز وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید.

  • سابقه: نظرات مربوط به خانه سالمندان را بخوانید. اما دقت داشته باشید که نظر منفی لزوماً به معنای بد بودن تسهیلات نیست - ممکن است فقط به این معنی باشد که فردی تجربه بدی داشته است که ممکن است در کنترل مرکز نبوده باشد.
  • اندازه اتاق: فضاهای تنگ و به هم ریخته می تواند مراقبت کارکنان را دشوار کند و نگرانی های ایمنی را برای ساکنین ایجاد نماید. به عنوان مثال، اگر فرد مورد علاقه شما از ویلچر استفاده می کند، مطمئن شوید که فضای کافی برای رفت و آمد شما به داخل و خارج از اتاق با یک یا دو نفر دیگر در این فضا وجود دارد.
  • تفریح: بخواهید که باشگاه مجموعه را ببینید و وضعیت تجهیزات را ارزیابی کنید. آیا ساکنین به طور فعال با درمانگران خود تعامل دارند؟ آیا درمانگر با چندین نفر به طور همزمان کار می کند یا گهگاه دورادور اتاق را زیر نظر دارد در حالی که افراد سالمند به تنهایی و بدون راهنمایی، آموزش و پشتیبانی یک به یک رها می شوند؟

عوامل ذکر شده در این مقاله برای ارزیابی کیفیت مراقبت ارائه شده توسط خانه سالمندان بسیار مهم هستند و ممکن است در جاهای دیگر در مورد آن ها سخنی به میان آورده نشود.

بنابراین انتخاب یک خانه سالمندان خوب برای عزیزانتان می‌تواند یک فرآیند دشوار باشد، اما با در نظر گرفتن این نکات، خانواده شما در حال حاضر چندین قدم جلوتر هستند. با نکته بین بودن، پرسیدن سؤالات زیاد و نگه داشتن عزیزانتان در کانون گفتگو، می توانید فضایی راحت و دلسوزانه پیدا کنید که عزیزانتان با خیال راحت زندگی خود را سپری کنند.

 

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.