کد خبر : 22408 / /
/

نماینده ادوار مجلس:

 

 

عبدالوحید فیاضی عامل پدیدار شدن شاخص های نفوذ در جامعه و در میان مردم را نفوذ در طبقه خواص بیان کرد و گفت: عوامل سیاست گذاری های غلط، نظارت های ناکارآمد و فقدان ناکارآمدی در نظام را باید محصول حضور نفوذی هایی بدانیم که اتفاقا از طبقه خود ما هستند.

 

برنامه «شبکه سایه ها» رادیو گفت‌وگو با موضوع راهکارهای حاکمیتی مقابله با نفوذ دشمن در ساختار جمهوری اسلامی ایران و با حضور دکتر عبدالوحید فیاضی کارشناس مسایل سیاسی و نماینده ادوار مجلس به روی آنتن رفت.

 

*نفوذ در دستور کار قدرت طلبان است

عبدالوحید فیاضی نفوذ را پدیده ای با سابقه در دنیا بیان کرد و گفت: زمانی که در دنیا حوزه های قدرت را مطالعه می کنید نفوذ متناسب با اوضاع آن کشور و فضای سیاسی آن ظهور و بروز می کند.

وی افزود: جریان برتری طلبی و استیلا طلبی از سوی قدرت های مختلف می تواند حاکمیت و تمامیت ارضی یک کشور را تهدید کند و نفوذ یکی از آن برنامه هایی است که قدرت ها در دستور کار خودشان دارند. قدرت های معارض، قدرت های مخالف و قدرت هایی که ممکن است در پی برتری طلبی در حوزه های خودشان باشند.

 

*نفوذ در جمهوری اسلامی ایران پیشرفته تر، اگاهانه تر و هم نظام مند تر است

این کارشناس مسایل سیاسی نفوذ در جمهوری اسلامی ایران را پیشرفته تر، اگاهانه تر و هم نظام مند تر دانست و توضیح داد: جمهوری اسلامی طراحی ایده ای در جهان امروز بوده که منحصر به فرد است. جمهوری اسلامی یا همان مردم سالاری دینی که نوع نوینی از حاکمیت را در دنیا به ظهور گذاشته، تهدید بزرگی برای قدرت هایی است که معمولا با نگاه استعماری، استثماری و استکباری به بشریت نگاه می کنند.

وی افزود: دشمنان این طرز فکر و این ایده و این تئوری و نظریه در طول چند سال گذشته نشان دادند که برای مقابله با این جریان مردم سالاری دینی از چه روش هایی استفاده کردند و چون ما شاهد اینگونه طراحی ها و برنامه ریزی ها بودیم، نتیجه می گیریم که دشمن نفوذ را به عنوان مسئله اصلی امروز در دستور کار خودش گذاشته است.

فیاضی متذکر شد: معمولا در جنگی که بین دولت ها، ملت ها، اقلیم، افکار و اندیشه ها صورت می گیرد همیشه نفوذ، گام نخست نبوده است و عمدتا در حوزه نظامی گری ممکن است بیشتر باشد که خود ما از جمله قربانیان این پدیده هستیم.

 

*نفوذ، نگاه نرم برای مقابله با حاکمیت است

وی با اظهار به اینکه نفوذ، نگاه نرم برای مقابله با حاکمیت است، افزود: بیشتر کارشناسان معتقد هستند نفوذ هم فردی است و هم جریانی است. از ابتدای انقلاب نفوذ فردی سابقه دارد و آنچه در هفتم تیرماه و یا در هشتم شهریورماه سال 1360 گذشته و یا آنچه که در ششم تیر در حادثه تروریستی مقام معظم رهبری گذشته است به عنوان نفوذ فردی هستند. به طوری که عوامل استکبار گماشته هایی را داشتند و در جمهوری اسلامی ایران به کار گیری کردند و اینها توانستند ضربه خود را در یک مقطع و در یک عملیات بزنند.

نماینده ادوار مجلس به نفوذ جریانی اشاره کرد و گفت: نفوذ جریانی، مقطعی نیست. البته این نوع نفوذ به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود؛ نفوذ اقتصادی، امنیتی، سایبری، سیاسی، فکری و فرهنگی. همه اینها با نگاه براندازی نظام و سخت است ولی در حوزه فکری و فرهنگی شکل نفوذ می تواند آرام باشد.

 

*نفوذ نشان از مدیریت هوشمندانه دشمنان است

وی با اظهار به اینکه نفوذ نشان از مدیریت هوشمندانه دشمنان است، تصریح کرد: هر اندازه که با دشمنان با هوش تر و زیرک تری مواجه باشیم، حتما باید احساس کنیم که جریان نفوذ اثرگذار، عمیق و هوشمندانه است.

فیاضی در ادامه به اهداف نفوذ پرداخت و عنوان کرد: هدف نفوذ در سه بخش تقسیم می شود؛ اهداف بلند مدت به طوری که هدف دشمنان براندازی است. در ابتدای انقلاب اسلامی، دشمنان فکر می کردند می توانند با ترور و انفجار حزب جمهوری اسلامی به براندازی منجر شود. اهداف میان مدت که به دنبال تغییر رفتار حاکمیت و کارگزاران است. در این نوع هدف که تعجیل ندارند به دنبال این است که نوع نگاه ما را به جهان غرب و سبک زندگی غربی مدیریت کنند. یک روزی ما به یک پدیده بدبینانه نگاه می کردیم در حالی که اکنون ما آن را عادی می پنداریم.

وی افزود: نفوذ نرم همانند پخته شدن قورباغه در یک آبی است که به صورت آهسته در حال داغ شدن است بدون آن که قورباغه عکس العملی نشان دهد. البته این مسئله جزو اهداف میان مدت می تواند باشد.

 

*اختلال در حاکمیت از اهداف کوتاه مدت نفوذ است

این کارشناس مسایل سیاسی اختلال در حاکمیت را از اهداف کوتاه مدت برشمرد و گفت: در اهداف کوتاه مدت، نفوذ صورت می گیرد تا بتواند مثلا در سیستم برنامه ریزی کشور، جراحی اقتصادی، کنش ها و واکنش های سیاسی مختلف، انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و هر پدیده  دیگری در حاکمیت اختلال ایجاد کند. آنچه در فتنه سال 1388 گذشت، بحث اختلال در حاکمیت جزو اهداف بود و البته کسانی بودند که در اردوگاه های انتخاباتی به عنوان عوامل نفوذی فعالیت می کنند. یعنی نامزدهای انتخاباتی ما عوامل دشمن نبودند اما عواملی در آنجا بودند که توانستند این کار را مدیریت کنند.

وی با اظهار به اینکه حفره هایی که باعث می شود عوامل نفوذ در آن جای بگیرند، به دلایل مختلفی ایجاده شده اند، گفت: اولا فضای مدیریت کشور گسترده تر و پیچیده تر شده و دشمنان ما از ابزارهای نوین استفاده می کنند. از طرفی تاکتیک های امروز نفوذ با تاکتیک های سی سال پیش کاملا متفاوت شده است. نفوذی کسی است که ظاهری همانند ما دارد ولی در عین حال مثل ما فکر نمی کند و بر علیه ما می اندیشد و کار را مدیریت می کند.

 

*نفوذ حفره های سنگینی در حاکمیت دارد

فیاضی با اذعان به اینکه نفوذ حفره های سنگینی در حاکمیت دارد، تصریح کرد: گاهی اوقات فکر می کنیم برخی از تصمیمات که در جامعه زده می شود ناشی از نا آگاهی است. وقتی اظهار نظرهای مسئولین کشور را نگاه می کنیم، متوجه می شویم از اثر بی سوادی نیست بلکه از سر این است که نمی داند چه کسی این اطلاعات را به او داده است. اتفاقا کسی که این اطلاعات را به او داده عامل نفوذ است اما باور پذیر نیست. بنابراین مشاورین و دست اندرکاران ممکن است از عوامل نفوذ باشند.

 

*نفوذ فکری فرهنگی از نفوذهای مهم اثرگذار بر کل جامعه است

وی نفوذ فکری فرهنگی را از نفوذهای مهم اثرگذار بر کل جامعه برشمرد و بیان کرد: این نوع نفوذ به خاص و عام برمی گردد. این نوع نفوذ باورهای مردم را تغییر می دهد و هوشمندانه است و دارد مدیریت می شود بدون آن که مردم جامعه بدانند چه خبر است و چه اتفاقی دارد می افتد. مثلا گاهی اوقات افراد به جای اینکه به هویت ملی خود ببالند، برعکس مورد تمسخر قرار می دهند.

نماینده ادوار مجلس عامل پدیدار شدن شاخص های نفوذ در جامعه و در میان مردم را نفوذ در طبقه خواص بیان کرد و گفت: وقتی شما بر صنعت کشور، کسانی را متولی می کنید که آن ها نمی توانند یک خودروی ملی مناسب و شایسته برای مردم تولید کنند بدانید که زمینه را برای سخره گرفتن هویت ملی در جامعه، اینها فراهم کرده اند.

وی افزود: بعضا این خواص نفوذی رخ نشان داده اند و خیلی ها رخ نشان نداده اند و حتما عوامل سیاست گذاری های غلط، نظارت های ناکارآمد و فقدان ناکارآمدی در نظام را باید محصول حضور نفوذی هایی بدانیم که اتفاقا از طبقه خود ما هستند. خیلی ها با طبقه خودی جلو آمده اند و کار غیر خودی انجام می دهند.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.