کد خبر : 22131 / /
/

 13درمان خانگی و سریع سردردهای تنشی

 

سردرد یکی از دردهای رایج بوده و می‌تواند برای فرد مبتلا آزاردهنده باشد. به جای استفاده از داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه (OTC) درمان‌های طبیعی و خانگی بسیاری وجود دارند که افراد می‌توانند برای تسکین سردرد از آن‌ها استفاده کنند.  در این مقاله، درمان‌های خانگی و درمان‌های طبیعی مختلف سردرد را بررسی می‌کنیم. بیماران می‌توانند این درمان‌ها را امتحان کنند و برخی از آن‌ها می ‌توانند باعث جلوگیری از سردرد در آینده شوند.

1.آب بنوشید

کم‌آبی می‌تواند منجر به سردرد شود. در واقع، تحقیقات نشان داده‌ اند که کم‌آبی مزمن، دلیل رایج ناشی از کم آبی مانند سردردهای تنشی و انواع سردردهای میگرنی است. خوشبختانه نوشیدن آب باعث تسکین سردردهای ناشی از کم‌آبی، در عرض 30 دقیقه الی 3 ساعت، خواهد شد. به علاوه، کم‌آبی می ‌تواند باعث عدم تمرکز و زودرنجی شده و می‌تواند منجر به شدیدتر به نظر رسیدن علائم شود. برای جلوگیری از سردردهای ناشی از کم‌آبی (دهیدراته بودن) در طول روز آب کافی بنوشید و موادغذایی آبدار مصرف کنید.

2.کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد راه حلی ساده برای سردردهای نگران کننده بوده و در دسترس همه است. قرار دادن کیسه یخ یا جسم سرد روی گردن یا سر می ‌تواند باعث انقباض رگ‌ های خونی و کاهش التهاب در آن ناحیه شود. این کار می‌تواند موقتاً سردرد را آرام نماید.

استفاده از کمپرس سرد یک روش تایید شده توسط پزشکان است زیرا طی تحقیقی که در منبع معتبر مجله‌ی پزشکی و سلامت Hawai’i است، نشان داده که 30دقیقه قرار دادن کیسه یخ روی گردن، به طور چشمگیری باعث کاهش درد و درمان افراد مبتلا به میگرن شده است.

3.کمپرس گرم

در موارد دیگر، مانند سردردهای تنشی، که عضلات منقبض هستند، استفاده از کمپرس گرم باعث ریلکس شدن این عضلات و تسکین درد خواهد شد.

برای کمپرس گرم می‌توان به سادگی از یک حوله‌ی گرم استفاده کرد؛ دوش گرفتن با آب ولرم هم می‌تواند اثر مشابهی داشته باشد.

4.برداشتن هرگونه فشار از روی سر

در برخی از موارد سردرد دلیل فیزیکی دارد. بررسی کنید که چیزی باعث فشار زیاد به سرتان نشود. این مورد می‌تواند شامل دم اسبی بستن مو یا جمع کردن مو یا استفاده‌ی طولانی‌مدت از کلاه یا هدبند باشد.

5.کم کردن نور

برخی از افرادی که سردرد دارند، به نور حساس خواهند شد. نور زیاد محل کار یا حتی نور زیاد صفحه‌ی گوشی، باعث تشدید علائم خواهد شد.

بهتر است که در زمان بهبود سردرد در اتاق تاریک یا کم‌نور بخوابید و استراحت کنید.

6.مصرف منیزیم

منیزیم یک ماده‌ی معدنی مهم است که برای بسیاری از عملکردهای بدن، ازجمله: کنترل قند خون و هدایت عصبی، ضروری است. جالب است بدانید که منیزیم درمانی مؤثر و ایمن برای سردرد است.

تحقیقات نشان داده که کمبود منیزیم در افرادی که دائماً دچار سردرد میگرنی می‌شوند نسبت به سایر افراد بیشتر است. بررسی‌ ها حاکی از آن است که مصرف روزانه 600میلی‌گرم منیزیم‌سیترات خوراکی باعث کاهش شدت و تناوب سردردهای میگرنی می‌شود.

با این حال، مصرف مکمل‌های منیزیم می‌تواند در برخی افراد با عوارض جانبی گوارشی، مانند اسهال همراه باشد؛ پس توصیه می‌شود که برای درمان علائم سردرد، با مصرف دوز کم شروع کنید.

7.کم کردن مصرف الکل

اگرچه مصرف نوشیدنی‌های الکلی در اکثر افراد باعث سردرد نمی‌شود، اما تحقیقات نشان داده که الکل می‌تواند باعث ایجاد سردرد در یک‌سوم افرادی شود که سردردهای مداوم دارند. همچنین نشان داده شده که الکل باعث ایجاد سردردهای تنشی و سردردهای خوشه‌ای (کلاستر) در بسیاری از افراد می‌شود. الکل نوعی وازودیلاتور است، یعنی باعث گشاد شدن رگ‌ها و افزایش جریان خون می‌شود.

این اتساع عروق (وازودیلاسیون) می‌تواند در برخی از افراد باعث سردرد شود. در واقع، سردرد یکی از عوارض مصرف داروهای گشادکننده‌ی رگ، مانند داروهای فشار خون است. همچنین الکل نوعی دیورتیک (ادرار آور) است و باعث از دست رفتن مایعات و الکترولیت‌های بدن از طریق ادرار مکرر می‌شود. این از دست رفتن مایعات، باعث کم‌آبی (دهیدراته شدن) می‌گردد که می‌توان دلیل ایجاد سردرد یا تشدید آن باشد.

8.خواب کافی

کمبود خواب به دلایل مختلفی می‌تواند برای سلامت شما خطراتی داشته باشد و حتی در برخی از افراد باعث سردرد شود. مثلاً در تحقیقی شدت و تناوب سردرد در افرادی که کمتر از 6ساعت می‌خوابند با افرادی که بیشتر می‌خوابند مقایسه شده است. نتایج این تحقیق نشان داده که افرادی که کمتر می‌خوابند، سردردهای شدیدتر و متناوب‌تری دارند.

با این حال بیش از حد خوابیدن هم باعث سردرد می‌شود و در نتیجه باعث اهمیت یافتن خواب کافی برای افرادی که می‌خواهند با روش‌های طبیعی از سردرد پیشگیری کنند می‌شود. برای حداکثر شدن فایده، هرشب 7-9 ساعت بخوابید.

9.اجتناب از مصرف موادغذایی دارای هیستامین زیاد

هیستامین یک ماده‌ی طبیعی موجود در بدناست که در سیستم ایمنی، عصبی و دستگاه گوارش نقش دارد.

این ماده در برخی از غذاها مانند: پنیر کهنه، غذاهای تخمیری، آب‌جو، شراب، ماهی دودی و گوشت‌های پخته شده یافت می‌شود.

تحقیقات نشان داده که مصرف هیستامین در افرادی که به آن حساسیت دارند، باعث میگرن خواهد شد.

برخی از افراد، به خاطر اختلال در عملکرد آنزیم‌های تجزیه‌کننده‌ی این ماده، نمی‌توانند هیستامین را دفع کنند.

حذف غذاهای حاوی هیستامین از رژیم غذایی، می‌تواند برای افرادی که دائماً به سردرد میگرنی مبتلا می‌شوند، راه مؤثری برای درمان باشد.

10.کافئین

مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار، مانند: قهوه، چای یا نوشابه، گاهی اوقات باعث تسکین سردرد خواهد شد.

برخی از داروهای سردرد حاوی کافئین هستند، چون این ماده می‌تواند باعث افزایش تأثیر آن‌ها شود.

طبق تحقیقی در منبع معتبر مجله‌ی درد و سردرد، کافئین به تنهایی می‌تواند باعث کاهش علائم سردرد تنشی و میگرن شود. کافئین باعث ریلکس و شل شدن رگ‌های خونی شده و جریان خون را بهبود بخشیده و تنش را رفع خواهد کرد.

11.طب سوزنی (آکوپانکچر)

طبق طب سنتی چینی، درد به دلیل گیر افتادن انرژی در مسیرهای انرژی بدن است و این مسیرهای نامرئی در زمان فرو کردن سوزن‌های طب سوزنی، باز هستند.2

اگرچه نمیدانیم طب سوزنی دقیقاً چگونه کار می‌کند، اما برخی نظریه‌ها نشان داده‌اند که طب سوزنی باعث آزاد شدن مسکن‌های طبیعی، ارسال سیگنال‌های آرام‌بخش به سیستم عصبی سمپاتیک و تحریک ترشخ نوروترانسمیترها یا ناقل‌های عصبی (مواد شیمیایی مغز) و هورمون‌ها می‌شود.

هزینه‌ی طب سوزنی معمولاً 60-120 دلار است. طب سوزنی دیداکتبل است (نوعی درمان پزشکی در نظر گرفته می‌شود) و برخی از بیمه‌ها هزینه‌ی طب سوزنی را می‌پردازند.

حتماً قبل از درمان با طب سوزنی با پزشکتان مشورت کنید. عوارض جانبی ممکن است شامل تورم، کبودی یا خونریزی محل ورود سوزن‌ها باشد. 4 طب سوزنی می‌تواند باعث خستگی موقت شود. اگرچه نادر است اما ممکن است سوزن‌ها بشکنند یا باعث آسیب به اعضای درونی بدن یا ساختار بدن شوند. اگر دچار مشکلات انعقادی خون هستید یا دراوهای رقیق کننده‌ی خون مصرف می‌کنید، طب سوزنی (آکوپانکچر) برای شما مناسب نیست. 

اگر می‌خواهید طب سوزنی انجام دهید، ابتدا چندهفته، 1-3 بار در هفته این کار را انجام دهید.

12.کایروپراکتیک

پزشکان کایروپراکتیک متخصصینی هستند که تمرکز اصلی آن‌ها بر مشکلات عضلانی اسکلتی (ماسکولو اسکلتال) و سیستم عصبی و تأثیر این مشکلات بر سلامت عمومی بدن است. 

کایروپراکتیک با تکیه بر توانایی ترمیم بدن، نوعی درمان دستی است که اغلب برای درمان مشکلات عصبی عضلانی (نوروماسکولار) مانند: کمردرد، گردن‌درد، درد مفاصل و سردرد استفاده می‌شود.

اصلی‌ترین نوع کایروپراکتیک (کایروپرکتیک)، دستکاری ستون فقرات است که تنظیم و تطبیق کایروپراکتیک (اجاسمنت) نیز نامیده می‌شود. هدف اجاسمنت، بازیابی وضعیت و تحرک مفاصل با وارد کردن فشار دستی کنترل‌شده به مفاصل دارای محدودیت است.

این روش باعث حفظ عملکرد درست، کاهش فشار بر اعصاب مجاور، کاهش درد و کاهش سفتی عضلات شده و به بافت‌ها توانایی بهبود یافتن می‌دهد.

عوارض جانبی می‌تواند شامل تورم خفیف باشد که در عرض 1-2 روز برطرف خواهد شد. افراد مبتلا به پوکی استخوان، دارای سابقه‌ی جراحی ستون فقرات، بیماری‌های عروقی، سکته‌ی مغزی یا دارای علائم آسیب عصبی مانند: بی‌حسی، گزگز یا ضعف، باید قبل از درمان با کایروپراکتیک با پزشک خود مشورت کنند.

بسیاری از متخصصین کایروپراکتیک از درمان‌های دیگری مانند: اولتراسوند، تحریک الکتریکی، ماساژ و دستکاری بافت نرم نیز استفاده می‌کنند.

13.ماساژدرمانی

ماساژدرمانی به استفاده از فشار بر عضلات و بافت نرم بدن برای ریلکسیشن و سلامتی بدن گفته می ‌شود. از این روش برای درمان مشکلات زیادی مانند: بیماری‌های استرسی، اختلالات خواب، درد، سردرد، فشار خون بالا، دیابت، تورم بعد از عمل جراحی و افسردگی استفاده می‌شود.

ماساژدرمانی توسط درمانگر آموزش‌دیده و معتبر، ایمن است. حتماً سوابق پزشکی خود را کامل برای ماساژدرمانگر توضیح دهید. افراد مبتلا به سرطان، افرادی که اخیراً دچار حمله‌ی قلبی شده‌اند، افرادی که زخم باز یا سوختگی دارند و زنان باردار، باید قبل از ماساژ با پزشکشان مشورت کنند.

عوارض جانبی ماساژ می‌تواند شامل تورم موقت، درد و خستگی باشد. 7 ماساژ به ندرت ممکن است باعث خونریزی داخلی، فلج موقت و آسیب عصبی شود که معمولاً در اثر ماساژ توسط فرد غیرمتخصص ایجاد خواهند شد.

طی شواهدی که بدست آمده بسیاری از بیمارانی که سردرد زندگی روزانه آنها را مختل کرده بود توسط این درمان های خانگی بهبود پیدا کردند. اما این نکته را فراموش نکنید که قبل از اقدام به هرگونه خود درمانی ابتدا باید به یک پزشک متخصص یا کلینیک های تخصصی درد مانند کلینیک تخصصی درد نفس مراجعه نمایید تا منشا و علت سردرد شما را بیابند سپس اقدام به درمان نمایید.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.