کد خبر : 22103 / /
/

 

همه یک لبخند سفید درخشان می خواهند. یکی از راه‌های رسیدن به این هدف، مسواک زدن صبح و شب است. خمیر دندانی که استفاده می کنید می تواند تفاوت ایجاد کند. بنابراین در انتخاب خود کمی فکر کنید. در اینجا با ویژگی های یک خمیردندان خوب و همچنین مواردی که باید از آنها اجتناب کنید آشنا خواهید شد.

ویژگی های یک خمیر دندان خوب

 فلوراید

 به گفته اکثر متخصصان دندانپزشکی، مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید بسیار مهم است. فلوراید که اغلب به عنوان "جنگنده حفره طبیعت" شناخته می شود، باعث می شود لایه بیرونی دندان ها که به مینای دندان معروف است، در برابر اسیدهایی که باعث پوسیدگی دندان می شوند، مقاوم تر شود. هنگام خواندن برچسب خمیردندان، به دنبال موادی مانند فلوراید سدیم، فلوراید قلع یا مونو فلوراید فسفات (MFP) باشید. تا زمانی که هر یک از این مواد حاوی فلوراید وجود دارند، می توانید به خمیردندان اعتماد کنید تا لبخند زیبای خود را حفظ نمایید. اکثر تولیدکنندگان خمیردندان در صدد آن هستند تا فلوراید را به محصولات خود بیفزایند اما فقط بهترین برندهای تولید کننده خمیردندان مانند خمیردندان های شرکت کمفور، خمیردندان های اورال بی و... دارای فلوراید هستند زیرا کمپانی این خمیردندان ها صرف نظر از قیمت، به سلامتی مشتریان خود اهمیت می دهند.

نرم باشد، سفت و زبر نباشد.

شما هرگز دوست ندارید خمیر دندانی انتخاب کنید که ساینده است و باعث فرسایش دندان ها می شود. در عوض، فرمولی می خواهید که دندان های شما را بدون آسیب رساندن به بیرونی ترین لایه دندان یعنی مینا، تمیز کند. فرقی نمی کند در حال مسواک زدن دندان‌های طبیعی  یا  حتی پوشیده شده با ونیر باشید، محصولات نرم و بدون سایندگی  همیشه مؤثر هستند.

دارای مهر پذیرش

اکثر سازمان های دندانپزشکی مهر پذیرش خود را به محصولاتی اعطا می کنند که از نظر علمی ایمن و مؤثر  ودارای نشان هایی هستند که روی برچسب درج شده اند. شرکت های تولید کننده خمیر دندان برای به دست آوردن مهرپذیرش باید از الزامات قانونی تبعیت نمایند.

نکته: می‌توانید مهر پذیرش را روی انواع محصولات بهداشت دهان، از جمله مسواک‌های برقی، جت آب، سفیدکننده ها و حتی محافظ‌های دهان پیدا کنید.

توانایی رسوب زدایی

رسوب که به عنوان جرم دندان نیز شناخته می شود، شکل سخت شده ای از پلاک دندانی است که به پوسیدگی دندان کمک می کند. همه خمیردندان‌ها با استفاده از مواد ساینده، مانند کربنات کلسیم یا سیلیس، برای از بین بردن ذرات غذا و باکتری‌هایی که باعث تشکیل رسوب می‌شوند، به درجاتی از ایجاد رسوب جلوگیری می‌کنند.

محافظت از مینا

2

مینای دندان پوشش نازک و سختی است که روی دندان‌های شما وجود دارد و از حساسیت به دماهای گرم و سرد جلوگیری می‌کند. از آنجایی که مینای دندان در طول زمان فرسایش می‌یابد و بدن شما نمی‌تواند آن را بازسازی کند، خرید خمیردندانی که مینای دندان را در برابر اسیدهای موجود در برخی غذاها تقویت و محافظت می‌کند، بسیار مهم است. با این حال، دانستن این نکته ضروری است که خمیر دندان تنها تا زمانی که دندان که پوسیدگی نداشته باشد از مینای آن محافظت می کند. هنگامی که پوسیدگی وجود دارد، مینای دندان همچنان می تواند در طول زمان فرسایش یابد، حتی اگر با خمیر دندان محافظ مینا مسواک بزنید.

ترکیبات ایمن

تمام محصولات قابل اعتماد خمیر دندان فقط حاوی ترکیباتی هستند که توسط سازمان غذا و دارو تأیید شده اند. برای اطمینان از این موضوع در مورد محصولی که خریداری می‌کنید، توصیه می‌کنیم خمیردندان‌هایی را از برندهای معروف مانند اورال بی، کلگیت، کلوزآپ یا انواع خمیردندان های فورامن را خریداری کنید.

طعم و بافت دلپذیر

این ویژگی صرفاً بر اساس سلیقه است. انواع مختلف طعم دهنده نعناع در برندهای مختلف خمیردندان یافت می شود و رنگ و غلظت آنها  نیز متفاوت است. اگر آخرین خمیردندانی که خریدید لزج و چسبناک است یا طعم خوبی ندارد آن را دور بیندازید و چیز جدیدی را امتحان کنید. اگر محصولاتی را که از استفاده از آنها لذت نمی برید نگه دارید، به احتمال زیاد بهداشت دندان  هایتان را نادیده خواهید گرفت.

ویژگی های دیگر که باید به آن ها توجه کنید.

کنترل رسوب

همانطور که در بالا ذکر شد، ویژگی از بین بردن جرم در تمام خمیردندان ها وجود دارد. با این حال، کنترل رسوب فعال یکی از ویژگی های اضافی برخی از محصولات است. ماده تشکیل دهنده تترا سدیم پیروفسفات به عنوان یک پیشگیری کننده رسوب اثبات شده است، اما نمی تواند رسوب هایی را که قبلاً تشکیل شده اند را از بین ببرد.  فقط یک تمیز کننده حرفه ای می تواند این کار را انجام دهد. بیشتر دندانپزشکان توصیه می کنند فقط در صورتی که به شدت مستعد رسوب هستید، از خمیر دندان جرم گیر استفاده کنید. در غیر این صورت، تحریکی که خمیردندان جرم گیر برای برخی از بیماران ایجاد می کند ممکن است ارزش پیشگیری اضافی را نداشته باشد.

سفید کردن

هنگامی که صحبت از سفید کردن دندان های شما به میان می آید، خمیر دندان کم اثرترین روش موجود است. ممکن است بتوانید  دندان هایتان را با یک لاک سفید کننده دندان در مدت زمان طولانی سفید کنید، اما نمی توانید رنگ سفید را به دندان های زرد بازگردانید. با این حال، اگر اخیراً سفید کردن را در مطب انجام داده اید، استفاده از خمیر دندان سفید کننده بعد از آن می تواند به شما در حفظ درخشندگی دندان هایتان کمک کند.

ضد حساسیت

3

اگر دندان‌های حساس یا لثه‌ های در حال عقب ‌رفتگی دارید که ریشه‌های محافظت ‌نشده را نشان می ‌دهد، بهترین خمیر دندان‌ های ضدحساسیت را خریداری کنید. زیرا خریداری بهترین خمیردندان هایی که حاوی موادی مانند استرانتیم کلراید و نیترات پتاسیم هستند، باعث می شود توانایی اعصاب دندان را برای انتقال درد کاهش دهند. توجه داشته باشید که ممکن است با دو بار استفاده در روز، چهار تا شش هفته طول بکشد تا نتیجه را احساس کنید. همچنین این نوع خمیردندان با درد ناشی از کرم خوردگی دندان مقابله نمی کند.

محافظت از لثه

خمیردندان محافظ لثه راه حلی برای لثه های حساس و تحریک شده است. وجود بتائین که یک ماده طبیعی است از تحریک پوست جلوگیری می کند. خمیر دندان محافظ لثه به پیشگیری از پوسیدگی، التهاب لثه و معکوس کردن روند التهاب کمک می کند.

چیزهایی که باید در ذهن داشته باشید.

از سدیم لوریل سولفات اجتناب کنید.

این ماده یک عامل کف کننده است و این تصور را به وجود می آورد که دندان ها بهتر تمیز می شوند. با این حال، سدیم لوریل سولفات می‌تواند دندان‌ها و لثه‌های حساس را تحریک کند و در افرادی که مستعد ابتلا به آن‌ها هستند، زخم‌های شانکر ایجاد نماید. فقط حواستان باشد که با وجود تشابه اسمی، سدیم لوریل سولفات با سدیم لورویل سارکوزینات یکسان نیست. دومی یک عامل پاک کننده ملایم تر و یک جایگزین عالی برای سدیم لوریل سولفات است.

ساینده بودن را در نظر بگیرید.

همه خمیردندان‌ها حاوی نوعی ماده ساینده برای از بین بردن پلاک و لکه‌های سطحی هستند، اما اگر خیلی زبر و خشن باشند، می‌توانند به مینای دندانی که می‌خواهید از آن محافظت کنید آسیب بزنند. همه محصولات تأیید شده در محدوده خاصی قرار می گیرند، اما این مقدار کمی متفاوت است. اکثر دندانپزشکان توصیه می کنند که خمیر دندانی با سایندگی کم خریداری کنید.

زیاد استفاده نکنید.

تبلیغات خمیردندان معمولاً به افراد نشان می دهد که مسواک های خود را با میزان زیادی از خمیردندان پر کنند، اما فقط به اندازه یک نخود کافی است و همان کار را انجام می دهد. استفاده بیشتر از این به تمیزتر شدن دندان‌های شما کمک نمی‌کند  بلکه به سادگی محصول را هدر می‌دهد و به این معنی است که خمیردندان شما سریع‌تر تمام می‌شود. هنگامی که به کودک کمک می کنید تا دندان های خود را مسواک کند، مقدار کمتری از خمیردندان را روی مسواک او بگذارید.

بعد از مسواک زدن آبکشی نکنید.

برای هر خمیردندانی، از جمله خمیردندان ضد حساسیت، با شستشو نکردن پس از مسواک زدن از مزایای آن بهره مند می شوید، زیرا باعث می شود مواد به طور کامل جذب دندان ها و لثه های شما شوند. با این حال، مردم معمولاً می خواهند آبکشی کنند. علاوه بر این، طعم خمیر دندان ضد حساسیت معمولاً به خوبی طعم خمیر دندان معمولی نیست.

با هر خمیردندانی، شستشوی بعد از آن فواید را به حداقل می‌رساند زیرا فلوراید را می‌شوید که به ترمیم مجدد دندان‌ها و کاهش حساسیت کمک می‌کند. تا 30 دقیقه پس از مسواک زدن، آبکشی، خوردن یا آشامیدن ممنوع است. اکثر دندانپزشکان مسواک زدن را بلافاصله قبل از خواب توصیه می کنند.

خمیر دندان یا پودر زغال چطور؟

4

خمیر دندان های زغالی که جدیداً وارد بازار شده اند، آخرین نوع خمیردندان هایی هستند که به بازار راه یافته اند و در قفسه‌ های محصولات و کمپین‌های بازاریابی اینترنتی موجود هستند، به طور کلی، باید از محصولات حاوی زغال روی دندان خودداری کنید. زغال چوب ساینده است و شواهد کمی وجود دارد که فواید آن را نشان دهد. در هر صورت، زغال چوب در واقع می تواند به لایه مینای دندان شما آسیب برساند و منجر به افزایش حساسیت طولانی مدت شود.

به یاد داشته باشید که در کنار نخ دندان کشیدن، استفاده از خمیردندان خوب بخشی ضروری از مراقبت روزانه شما از دندان است. خمیرها، ژل ها یا پودرها قدرت مسواک زدن و تمیز کنندگی مسواک شما را افزایش می دهند. مطمئن شوید که آنها حاوی فلوراید هستند تا به طور مؤثر پلاک، لایه باکتریایی که پس از خوردن غذا روی لثه ها و دندان های شما تشکیل می شود را از بین ببرند.

 

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.