کد خبر : 15960 / /
/

چمن‌های مصنوعی در مدل‌های مختلف عرضه می‌شود که از جمله می‌توان به رولی، تایلی، موکتی و نواری اشاره کرد که پر واضح است هر کدام از این چمن‌ها در اندازه‌های مختلف وجود دارند و حتی رنگ‌های گوناگونی نیز خواهند داشت. امروزه برای فضاهای مختلفی از نصب چمن مصنوعی استفاده می‌شود که محیط‌های ورزشی سرآمد آن‌ها هستند.

البته باید در نظر داشت که نحوه ی چسباندن چمن مصنوعی باید کاملاً اصولی در نظر گرفته شود تا بتوان از آن برای سالیان سال استفاده کرد. گفتنی است که نصب چمن مصنوعی برای برخی محیط‌های کوچک نیازی به چسب کاری یا حتی زیرسازی ندارد و معمولاً نصب آن‌ها به راحتی قابل انجام خواهد بود.

شاید بخواهید روی کفپوش های سنگی و سرامیکی حیاط از محصولات چمنی استفاده کنید. به این ترتیب فضایی سرسبز و زیبا را طراحی کرده اید که در سرمای زمستان و گرمای تابستان هم همیشه با نشاط است. نحوه چسباندن چمن مصنوعی روی بتون، موجب زیبایی محوطه می شود. سطوح بتن، آسفالت، سنگ، سرامیک، آجر و .... همگی برای اجرای چمن مصنوعی مناسب هستند. در مقایسه با زمین خاکی، عملیات نصب روی زمین های سخت، ساده تر هم هست. برای اطلاعات بیشتر در خصوص آمورش اجرا و نصب چمن مصنوعی به اینجا مراجعه کنید.

چمن مصنوعی به چه صورت نصب می‌شود

همان‌طور که حتماً می‌دانید تغییرات آب و هوایی مانند بارش برف و باران و یا حتی تابش مستقیم نور خورشید، نمی‌تواند به سطح چمن‌های مصنوعی آسیب برساند و این موضوع مزیتی برای استفاده‌ هر چه بیشتر از این محصول است. با این حال اگر در نحوه‌ نصب دقت کافی در نظر گرفته نشود، نمی‌توان به بازدهی آن امیدوار بود. حال اجازه دهید به آموزش نصب چمن مصنوعی بپردازیم:

·       آماده سازی زمین

از این محصول می‌توان روی هر نوع سطحی استفاده کرد و فرقی ندارد که سطوح مدنظر نرم یا سخت باشند. البته این موضوع نیز قابل توجه است که نحوه نصب چمن روی هر دو این سطوح کاملاً متفاوت خواهد بود. به طور کلی قبل از انجام فرآیند نصب چمن باید زیرسازی زمین به جهت هموار شدن آن انجام شود که این عمل ممکن است به روش‌های مختلف پیگیری شود که البته بستگی به شرکت انجام دهنده‌ آن دارد. گفتنی است که زیرسازی و هموار کردن زمین به نصب مجرای عبور آن کمک خواهد کرد و شرایط بهینه نصب چمن مصنوعی را بهبود خواهد بخشید. حال دو نوع زمین برای نصب چمن را توضیح می‌دهیم:

- زمین خاکی (سطوح نرم): به طور کلی هر نوع زمین مانند زمین فوتبال که ساختار خاک دارد در این دسته قرار می‌گیرد. البته اگر بنا به در نظر گرفتن پروژه‌های بزرگ‌تر باشد، ابتدا سختی خاک مورد آزمایش قرار داده می‌شود. ضمناً زمین‌هایی که از قبل دارای چمن طبیعی بوده نیز برای آماده سازی نیاز به انجام یکسری مقدمات دارند. برای مثال لازم است که سطح خاک کوبیده شده و احتمالاً نیاز به غلتک خواهد بود. این کار تا وقتی که زمین به طور کامل مسطح شود، ادامه خواهد داشت. پس از آن نیاز به جدول کشی است تا مراحل اجرای کار برای رول‌های چمن و همین‌طور چسب چمن مصنوعی آماده شود.

زمین‌های سطوح سخت: برای آماده‌سازی نصب چمن مصنوعی این‌گونه‌ زمین‌ها از چسب و بست‌های فلزی استفاده می‌شود. در واقع ابتدا گرداگرد کار چسب خورده و سپس رول‌ها روی زمین پهن خواهند شد. (بدیهی است که هر رول بدون کمترین فاصله در کنار رول بعدی قرار خواهد گرفت). همچنین لبه‌ها نیز باید چسب کاری شوند و باید دقت کافی صورت بگیرد که لبه‌ها روی هم نباشند.

·       برش چمن مصنوعی

به طور کلی می‌توان حتی بدون برش‌کاری، رول‌ها را به یکدیگر نصب کرد؛ هر چند ممکن است در بخش لبه‌ها نیاز به برش‌هایی باشد. با این حال توصیه بر این است که از برش‌های کمتر استفاده کنید؛ چرا که احتمال ضعیف کردن ساختار چمن افزایش می‌یابد.

گفتنی است در تولید چمن مصنوعی از مواد پلیمری استفاده می‌شود که موادهای پلاستیکی به شکل مذاب مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس از ساخت، الیاف چمن روی یک لایه نصب شده تا انسجام نصب چمن مصنوعی افزایش یابد. اینکه رول‌ها کنار هم پهن می‌شوند به کیفیت کار می‌افزاید و هر چه برش کمتر در نظر گرفته شود نیز بهتر است.

·       نحوه چسباندن لبه‌های کار

بعد از انجام برش، رول‌ها کاملاً لب به لب کنار یکدیگر قرار خواهند گرفت. توصیه می‌کنیم مراحل قبل را جدی‌تر در نظر بگیرید تا کیفیت نصب چمن نیز افزایش یابد. حال همین که رول‌ها در محل صحیح قرار بگیرند، از نوار اتصال استفاده شود که باید روی زمین کاملاً پهن شوند. وظیفه این نوار پوشش تمام درزهای چمن است. سپس روی نوار چسب چمن مصنوعی ریخته شده تا کاملاً فیکس شود.

البته دقت کنید که برای نصب کردن چمن مصنوعی در زمین‌های سخت نیازی به استفاده از این نوار نیست؛ چرا که بدون هیچ‌گونه دخالت نوار به راحتی می‌توان نصب چمن مصنوعی را روی بتن، سنگ و مواردی از این دست اجرا کرد. دلیل استفاده از نوار اتصال روی زمین‌های خاکی این است که چمن مصنوعی باید روی یک زمین کاملاً هموار اجرا شود.

نحوه اجرای چمن مصنوعی بین سنگ حیاط

در نظر گرفتن چمن مصنوعی بین سنگ حیاط از زیباترین دکوراسیون‌ها برای محوطه و حیاط است. در واقع بسیاری از افراد علاقه به نصب چمن مصنوعی در بین سنگ حیاط دارند که برای این منظور کار ساده‌تری نسبت به دو روش عنوان شده در زمین‌های نرم و سخت خواهند داشت؛ چرا که عملیات مسطح کردن یا زیرسازی به طور کامل حذف خواهد شد. البته برای این منظور کافی است که به اندازه‌ی 5 سانتی‌متر از خاک بین سنگ‌ها خالی شود. در صورتی که تمایل به این کار نداشته باشید نیز اجرای چمن مصنوعی شدنی است اما چمن کمی بالاتر است سنگ حیاط قرار خواهد گرفت که نمای جذابی به محیط نمی‌دهد.

بنابراین برای این منظور از یک بلیچه استفاده کنید و حدود 5 سانتی‌متر از خاک بین سنگ‌ها را بردارید تا بتوانید از فضای ایجاد شده استفاده نمایید. سپس به ایجاد برش به شکل نواری اقدام کرده، به طوری که عرض نوارهای چمن به اندازه فاصله بین سنگ‌ها باشد. وقتی برش‌ زدن‌ها تمام شد، چمن‌ها را با استفاده از چسب به سطح زمین متصل کرده و در آخر نیز از بست فلزی استفاده کنید. 

مزایای استفاده از چمن مصنوعی

نصب چمن مصنوعی دارای یکسری مزایایی است که می‌توان آن‌ها را در موارد زیر خلاصه کرد:

طول عمر بالا: در حال حاضر چمن‌های مصنوعی موجود در بازار با پیشرفته‌ترین فرمولاسیون تهیه شده‌اند که مقاومت و طول عمر این محصولات به طرز چشم‌گیری افزایش یافته است. به طور کلی کلیه چمن‌های مصنوعی در برابر تغییرات دما و اشعه فرابنفش مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند.

کیفیت همیشگی: برخلاف چمن‌های طبیعی، این‌گونه چمن‌ها همیشه از سرسبزی و طراوات خاصی برخوردار هستند؛ به طوری که انتظار می‌رود در همه‌ فصول بتوان از آن‌ها استفاده کرد.

نگهداری با کمترین هزینه: پس از نصب چمن مصنوعی و در نظر گرفتن هزینه‌های آن، دیگر خیلی کم پیش می‌آید که نیاز به آبیاری، کوددهی، هرس و مواردی از این دست داشته باشند که طبیعتاً هزینه‌ها به طرز چشم‌گیری کاهش می‌یابند.

اجرای سریع: اگر سطح یا زمین مدنظر از قبل آماده شده باشد، نصب کردن چمن مصنوعی به سرعت قابل انجام خواهد بود. البته با فرض آماده نبودن زمین نیز، زمان زیادی برای نصب چمن صرف نخواهد شد؛ چرا که مسطح کردن زمین نیز با استفاده از دستگاه‌های مربوطه در مدت زمان کوتاهی انجام خواهد شد.

- قیمت مناسب: همان‌طور که می‌دانید کاشت و در نظر گرفتن چمن‌های طبیعی بسیار پرهزینه بوده و در مدت زمان کوتاهی نیز انجام نخواهند شد. در مقابل نصب چمن مصنوعی در موقعیت‌های مختلف می‌تواند با کمترین هزینه انجام شود.

مقاومت در برابر نور خورشید: از جمله دلایلی که می‌توان این نوع چمن را بهترین دانست، مقاومت آن در برابر نور خورشید است. به طور کلی با توجه به اینکه چمن مصنوعی نسل چهارم از موادهای باکیفیتی ساخته می‌شود و همچنین وجود ماده پلی پروپیلین در آن اجازه واکنش در زمان تابش نور خورشید را به آن نمی‌دهد. به همین دلیل خیلی دیرتر از بین خواهد رفت.

قیمت نصب انواع چمن مصنوعی

در درجه اول باید در نظر بگیرید که نصب چمن را برای چه موقعیتی در نظر گرفته‌اید. همان‌طور که می‌دانید چمن‌های مصنوعی را می‌توان برای مکان‌های مختلف اجرا کرد؛ بنابراین اولین عامل تعیین‌کننده برای قیمت نصب چمن، مکان نصب خواهد بود. در وهله‌ بعدی اندازه‌ محیط که منجر به انتخاب اندازه چمن مصنوعی می‌شود در میزان هزینه موثر خواهد بود. در کنار این موارد کیفیت چمن مصنوعی در نظر گرفته شده نیز دارای اهمیت است و پس از آن تبحر شرکت به کارگرفته شده به جهت پیاده‌سازی چمن مصنوعی قابل توجه خواهد بود. به طور کلی توصیه می‌کنیم که برای هر چه بهتر شدن روند نصب چمن حتماً از تیم‌های تخصصی استفاده کنید که یکی از این شرکت‌های درجه یک را در انتهای مقاله معرفی کرده‌ایم.

خدمات نصب چمن مصنوعی با شرکت گامان تزئین جاوید

حال با توجه به موارد عنوان شده در این مقاله، چنانچه نیاز به در نظر گرفتن اجرای چمن مصنوعی در موقعیت‌های دلخواه دارید، کافی است که از شرکت گامان تزئین جاوید استفاده کنید. این شرکت در شهرهای مختلف از جمله تهران، اصفهان، شیراز و... به ارائه خدمات می‌پردازد و با در اختیار داشتن محصولات باکیفیت، بهترین‌ها را در نظر خواهد گرفت.

از مزیت‌های استفاده از تیم تخصصی شرکت گامان تزئین جاوید می‌توان به رضایت اکثریت مشتریان اشاره کرد. ضمناً هزینه‌ نصب چمن مصنوعی با استفاده از این شرکت به طرز قابل توجهی کاهش می‌یابد. حال برای هرگونه ارتباط با این تیم تخصصی کافی است به سایت مجموعه گامان تزئین به آدرس اینترنتی https://gamantj.com/ مراجعه کنید. 

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.