کد خبر : 462 / /
/

مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به کاهش قیمت مرغ در بازار گفت: با توجه به جوجه‌ریزی مناسب و تخصیص نهاده‌های دامی،کمبودی در عرضه مرغ نداریم.

قیمت مرغ در دو فصل گذشته با نوسانات زیادی رو به رو بوده است. قیمت مرغ دو نرخی و طبق گفته ها تا ماه رمضان تغییر نخواهد کرد . قیمت مرغ در بازار با دو نرخ دولتی و آزاد پخش می شود.قیمت مرغ با توجه به منجمد و غیر منجمد بودن متفاوت است . قیمت مرغ را با ما دنبال کنید.

محمد علی کمالی سروستانی مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی از کاهش قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان، مرغ گرم در کشتارگاه ۲۳ هزار و ۲۰۰ و در خرده فروشی ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان است.

وی افزود: با توجه به تمهیدات صورت گرفته در خصوص میزان جوجه ریزی و تخصیص نهاده به مرغدار پیش بینی می‌شود که بازار مرغ به ثبات نسبی برسد.

کمالی سروستانی ادامه داد: معاونت امور دام مرتب در سامانه بازارگاه نهاده اعلام می‌کند که تامین به موقع کنجاله و ذرت منجر به بهبود وضعیت بازار مرغ می‌شود.

مشاور ارشد اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ نداریم، بیان کرد: طبق برنامه ریزی ستاد تنظیم بازار ۱۳۰ میلیون قطعه برای ایام‌پایانی سال جوجه ریزی صورت گرفته که با این وجود جای هیچ گونه نگرانی برای تامین مرغ شب عید نیست.

قیمت مرغ

به گفته وی، اگر حواله نهاده در دست مرغدار به ذرت و کنجاله تبدیل شود، بازار به آرامش و تعادل می‌رسد و چنانچه عرضه با تاخیر صورت گیرد، بازار دچار التهاب می‌شود.

مقام مسئول در واکنش به عرضه مرغ با نرخ‌های بالاتر در بازار افزود: در شرایط فعلی، میزان تقاضا به سبب نگرانی خانوار‌ها از آینده بازار بالا رفته که برخی خرده فروشان هم بی انصافی کرده و مرغ را با نرخ بالای ۳۰ هزار تومان عرضه می‌کنند. این امر گرانفروشی و اجحاف در حق مصرف کننده است.

کمالی سروستانی ادامه داد: با نگه داری مرغ تا سن ۴۵ روز در واحد‌های مرغداری به طور متوسط ماهانه ۴۸ هزار تن به تولید گوشت مرغ اضافه می‌شود که با این وجود قیمت مرغ در بازار به تعادل می‌رسد.

دبیر ستاد تنظیم بازار کشور چندی پیش درباره تنظیم بازار مرغ اظهار کرد: دو ماه پیش مقرر شده بود جوجه‌ریزی به ۱۳۰ میلیون قطعه برسد و اگر مازاد مصرفی بود شرکت پشتیبانی امور دام آن را خریداری و ذخیره کند. عموماً مرغدارها طوری برنامه ریزی می‌کنند که کل تولیدشان به انتهای سال که بیشتر نیاز بازار است برسد. امسال که اردیبهشت هم مصادف با ماه رمضان است که مرغدارها برنامه خود را طوری تنظیم کردند که در هر دو مقطع نیاز بازار را تامین کنند.

قیمت مرغ در بازار سیزدهم  اسفند ماه ۱۳۹۹:

نوع مرغ

قیمت(تومان)

ران مرغ بدون پوست بدون دنبالچه چربی سر ساق

۳۴,۳۰۰

مغز ران بدون پوست بدون استخوان

۴۰,۱۰۰

ساق مرغ بدون پوست و سر ساق

۴۰.۹۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال

۳۷,۷۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال، بازو

۳۵,۱۰۰

ران و سینه بدون پوست بدون دنبالچه شش گردن بال

۳۳,۶۰۰

بال کبابی ساده - بدون نوک بال

۳۰,۷۰۰

بازوی کبابی ساده

۲۸,۳۰۰

مخلوط بال و بازو کبابی ساده

۲۹,۰۰۰

فیله مرغ

۵۶,۶۰۰

گردن مرغ بدون پوست

۱۰,۴۰۰

شنیتسل بدون آرد

۴۴,۲۰۰

جوجه چینی

۵۴,۷۰۰

جوجه کباب بی استخوان و بدون بازو ساده

۴۶,۵۰۰

جوجه کباب بااستخوان ساده

۳۷,۳۰۰

پا چینی ۱۰ عددی مرغ

۳۳,۴۰۰

مرغ کنتاکی

۳۵,۴۰۰

دل مرغ پاک کرده

۱۰,۹۰۰

جگر مرغ

۷,۰۰۰

سنگدان مرغ

۱۰,۶۰۰

پای مرغ

۷,۱۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۱۰۰۰گرمی

۴۳,۵۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۵۰۰گرمی

۲۲,۵۰۰

بلدرچین کامل تازه(بسته ۱۰۰۰گرمی)

۴۲,۵۰۰

مرغ کامل منجمد، بسته بندی کیسه ای (پوشش کیسه نایلونی)

۲۰,۴۰۰

مرغ کامل تازه، بسته بندی کیسه ای(پوشش کیسه نایلونی)

۲۰,۴۰۰

مرغ کامل تازه پاک شده، بسته بندی بشقابی

۲۰,۴۰۰

آخرین وضعیت قیمت مرغ در روزهای پایانی سال 

محمدعلی کمالی سروستانی درباره آخرین وضعیت تولید و بازار مرغ در روزهای پایانی سال گفت: بر اساس آنچه تصمیم و دستور وزارت جهاد کشاورزی و صمت بود مرغداران ما ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی برای تامین بازار نوروز انجام دادند.


حال وخیم مدافع سابق تیم استقلال!+جزئیات بیشتر را بخوانید


وی ادامه داد: برای تنظیم بازار نوروز علاوه بر افزایش جوجه ریزی وزارتخانه‌های مذکور تصمیم گرفتند، سهمیه نهاده‌های دامی ذرت و کنجاله سویا دولتی مرغداران در سامانه بازرگاه از ۴ کیلوگرم به ۴.۹۰۸ کیلوگرم و دوره پرورش از ۴۰ به ۴۵ روز افزایش دهند.

به گفته کمالی سروستانی؛ این تصمیمات قاعدتا باید به افزایش تولید و حجم عرضه مرغ به بازار منتج شود، اما مشکل جدی در تامین نهاده‌های دامی به وجود آمده است که بدون شک موجب بحران در بازار مرغ ایام نوروز خواهد شد.

قیمت مرغ

وی این مشکل را عدم تامین نهاده‌های دامی از سوی واردکنندگان و تامین کنندگان عنوان کرد.

کمالی سروستانی افزود: به رغم آنکه در سامانه بازارگاه به مرغدارانی که برای تامین بازار ایام نوروز جوجه ریزی کردند سهمیه نهاده اعلام شده، اما واردکنندگان نهاده‌های دامی به بهانه عدم تخصیص ارز از تحویل آن‌ها سر باز می‌زنند.

وی تصریح کرد: واردکنندگان نهاده‌های دام به مرغداران اعلام کرده‌اند که اگر ارز به آن تخصص داده نشود نهاده‌ها را ۲۰ روز تا یک ماه آینده تحویل می‌دهند.

کمالی سروستانی تاکید کرد: اعلام تاخیر در تحویل به موقع نهاده‌های دامی در حالی که مرغداری‌های کشور به دستور وزارت جهاد کشاورزی و صمت مملو از جوجه هستند، به معنی کمبود نهاده در بازار، گرانی و تلف شدن تعداد قابل توجهی از جوجه‌هاست.

وی زمان تصمیم برای حل این مشکل و تخیص ارز برای نهاده‌های دامی را همین امروز دانست.

کمالی سروستانی از بانک مرکزی و وزارت صمت خواست بهانه عدم تخصیص ارز را از واردکنندگان بگیرند چراکه از دست دادن حتی یک روز در شرایطی که مرغداری‌های کشور مملول از جوجه هستند می‌تواند بحران را نزدیک‌تر کند.

مشاور عالی هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی کشور تاکید کرد: در صورت عدم تامین به موقع نهاده‌های دامی برای مرغداران قیمت مرغ در نوروز رکورد جدیدی خواهد زد.

وی همچنین با انتقاد از قیمت مصوب مرغ، اظهار کرد: قیمت مصوب نهاده‌های دامی و همچنین هزینه حمل و نقل افزایش داشته و هر روز مرغداران با مشکلی جدیدی روبه رو می‌شوند، اما قیمت مصوب مرغ تغییر نکرده و این موضوع تهدیدی برای امنیت تولید است.

کمالی سروستانی ادامه داد: اگر میزان سهمیه جدید در نظر گرفته شده به مرغداران تعلق بگیرد هر کیلوگرم مرغ با در نظر گرفتن سود تولیدکننده ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان تمام می‌شود.

وی قیمت منطقی مرغ گرم برای مصرف کننده با توجه به هزینه تمام شده مذکور را ۲۳ هزار تومان عنوان کرد.


خبر خوش درباره واکسن کرونا در ایران +جزئیات مهم


در بین کالاهای مصرفی؛ مرغ و تخم‌مرغ در ماه‌های اخیر افزایش قیمت قابل توجه‌ای داشته‌اند. شرایط تامین و تغییرات قیمت این دو کالا که از پر مصرف‌ترین کالاهای اساسی در ایام نوروز هستند اهمیت زیادی برای مردم دارد.

این نگرانی بی‌اساس نیست زیرا بر اساس گزارش اتاق بازرگانی تهران فقط شاخص بهای تخم‌‌مرغ طی ۹ ماهه نخست ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل، حدود ۹۳ درصد رشد داشته است.

افزایش قیمت مرغ به دلیل مشکلات نظام توزیع

قیمت مرغ

هدایت اصغری، مدیرعامل اتحادیه مرغداران میهن درباره تامین و قیمت تخم‌مرغ برای بازار ایام نورز، اظهار کرد: در حال حاضر تولید ماهانه تخم‌مرغ ۹۰ هزار تن است و با میزان مصرف همخوانی دارد.

وی درباره قیمت تخم‌مرغ نیز گفت: برآورد ما نشان می‌دهد با توجه به هزینه تمام‌شده تولید قیمت خرید هر کیلوگرم تخم‌مرغ از مرغداران نباید کمتر از ۱۵ هزار و ۷۳۳ تومان باشد.

اصغری قیمت هر عدد تخم‌مرغ را ۱۲۰۰ تومان اعلام کرد.

وی اظهار امیدواری کرد که در روزهای پایانی سال با افزایش قیمت تخم‌مرغ به دلیل مشکلات نظام توزیع مواجه نشویم.

قیمت مرغ/ واسطه‌ها مرغ را گران می‌کنند

قیمت مرغ

حبیب اسدالله‌نژاد نیز درباره میزان تولید و قیمت مرغ برای ایام پر مصرف نوروز گفت: در بهمن ماه ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی انجام شده است، بر این اساس در پایان سال ۲۳۰ هزار تن گوشت مرغ تولید خواهد شد و مشکلی در تامین نیاز بازار نوروز نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: هر چند ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب خرید هر کیلوگرم مرغ از مرغدار را ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان تعیین کرده است، اما قیمت تمام‌شده تولید هر کیلوگرم مرغ برای مرغدار را ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان است.

اسدالله‌نژاد پیش‌بینی کرد: در ایام نوروز نیز واسطه‌ها مرغ‌هایی که با نرخ مصوب از مرغداران خریداری می‌کنند را با نرخ آزاد بالا می‌فروشند.

ستاد تنظیم بازار نیز احتمال گرانی کنترل نشده مرغ و تخم‌مرغ را پیش‌بینی کرده و در آخرین جلسه خود درج قیمت را بر روی مرغ تخم‌مرغ اجباری کرد.

در مصوبه ستاد تنظیم بازار آمده است: حسب تاکید وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر تخصیص و تحویل صد درصدی نهاده‌های دامی با قیمت‌های مصوب برای تولید گوشت مرغ و تخم‌مرغ مقرر شد وفق اعلام سازمان دامپزشکی و وزارت جهادکشاورزی کشتارگاه‌های طیور و واحدهای تولیدی تخم‌مرغ نسبت به درج قیمت مصرف‌کننده بر روی بسته‌بندی اقدام کنند.

همچنین در تبصره آن نیز ذکر شده است که در خصوص تعیین ضوابط و روند شکل گیری درج قیمت مصرف کننده در کشتارگاه‌های طیور مقرر شد جلسه‌ای با محوریت دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار و وزارت جهاد کشاورزی و حضور نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط تشکیل گردد.

گفتنی است هر چند اقدام ستاد تنظیم بازار برای کنترل قیمت مرغ و تخم مرغ در ایام پایانی سال بی‌تاثیر نیست، اما همانگونه که تولیدکنندگان بارها عنوان کرده اند مشکل گران فروشی مربوط به تولیدکنندگان نیست و نظارت بر شبکه توزیع و حضور دلالان بازار را دچار مشکل نوسان قیمت می کند.

عباس قبادی در برنامه تیتر امشب درباره تنظیم بازار شب عید گفت: در سال های گذشته در هر شهر و منطقه نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا با همکاری اصناف در آستانه شب عید برگزار می‌شد، اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا امکان برگزاری این نمایشگاه در هیچ نقطه کشور وجود ندارد و ستاد ملی کرونا هم با برگزاری آن موافقت نکرده است. اما با رعایت پروتکل های بهداشتی فروش فوق‌العاده در حوزه پوشاک، کیف و کفش شیرینی، آجیل، خشکبار مواد پروتئینی، میوه و سایر اقلام و کالاهای پرتقاضا در شب عید، در محل صنوف و همچنین فروش‌های اینترنتی اجرا خواهد شد.

قیمت مرغ

وی افزود: به دلیل شیوع ویروس کرونا در سال جاری به دنبال تشویق و ترغیب مردم به حضور در بازار نیستیم. بنابراین خواهش ما این است که در صدر مسائل اقتصادی کشور، اولویت رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم فقط برای خرید کالاهای ضروری و فقط یکی از اعضای خانواده در بازار حضور پیدا کند.

این مقام مسئول در پاسخ به سوالی درباره میزان تخفیف در فروش فوق‌العاده امسال نیز تصریح کرد: تخفیف‌ها به سبک و سیاق سال‌های گذشته نیست، اما رعایت قیمت مصوب مهم است. فروش فوق‌العاده به این معنی است که اتحادیه‌ها قیمت‌ها را کنترل می‌کنند تا یکسان باشد و لزوماً به معنی تخفیف نیست. به عبارت دیگر فروش فوق‌العاده به معنی تشدید نظارت و فراوانی کالا است تا نوسانات قیمتی کالاهای پر مصرف به حداقل برسد.

قبادی درباره تامین میوه شب عید نیز گفت: مقرر شده تامین میوه شب عید از سوی اصناف انجام می‌شود و در کنار آن حدود ۴۰ هزار تن سیب و پرتقال ذخیره شده که اگر افزایش قیمتی اتفاق افتاد از محل ذخایر قیمت‌ها کنترل شود. در مورد موز هم که تقاضای آن در آستانه شب عید افزایش پیدا می‌کند، مقرر شد واردات آزاد شود که احتمالاً با ورود این محصول به کشور قیمت‌ها تا حدودی معتدل خواهد شد.

دبیر ستاد تنظیم بازار کشور در ادامه درباره تنظیم بازار مرغ اظهار کرد: دو ماه پیش مقرر شده بود جوجه‌ریزی به ۱۳۰ میلیون قطعه برسد و اگر مازاد مصرفی بود شرکت پشتیبانی امور دام آن را خریداری و ذخیره کند. عموماً مرغدارها طوری برنامه ریزی می‌کنند که کل تولیدشان به انتهای سال که بیشتر نیاز بازار است برسد. امسال که اردیبهشت هم مصادف با ماه رمضان است که مرغدارها برنامه خود را طوری تنظیم کردند که در هر دو مقطع نیاز بازار را تامین کنند.

اگر تا آخر هفته قیمت مرغ عادی نشود مرغ منجمد تزریق خواهد شد

قیمت مرغ

وی همچنین با بیان اینکه ذخایر مرغ منجمد کشور به اندازه کافی است، گفت: این اختیار به ما داده شده که در صورت نیاز مرغ منجمد به بازار عرضه شود و اگر تا آخر هفته قیمت مرغ عادی نشود از این ذخایر به بازار تزریق خواهد شد.

قیمت مرغ تا پایان ماه رمضان تغییر نمی‌کند

این مقام مسئول در ادامه در پاسخ به صحبت‌های محمدعلی کمالی سروستانی، مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی، که با اشاره به افزایش قیمت نهاده‌ها، حمل و نقل و جوجه یکروزه، خواستار افزایش مجدد قیمت مصوب مرغ شد، گفت: به مرغداران قول می‌دهیم در بحث نهاده‌ها نظر آنان را تامین کنیم، اما در مورد افزایش قیمت، خواهش می‌کنم تا پایان ماه مبارک رمضان قیمت تغییر نکند.

قیمت هر کیلو گوشت مرغ در روزهای اخیر به ۳۰ هزار تومان رسیده است. اخیرا نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی، گفت که قیمت واقعی مرغ، قیمت مصوب تنظیم بازار یعنی ۲۰ هزار و۴۰۰ تومان نیست. قیمت واقعی مرغ زنده با توجه به افزایش مولفه‌های تولید براساس آنالیز تشکل ها ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت مرغ گرم نیز ۲۴ تا ۲۵ هزار تومان می‌شود.

وی در ادامه به اتحادیه شیرینی و سایر اتحادیه‌های مربوطه قول داد که روغن و شکر مورد نیاز آنها تامین شود و گفت: شکر مصرف خانوار هر کیلو ۸۷۰۰ تومان عرضه می‌شود و کمبودی هم وجود ندارد، اما در بخش صنف و صنعت که از محل شکرهای وارداتی است افزایش قیمت داشتیم و در نهایت مقرر شد با قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان به صورت نامحدود در اختیار اصناف قرار گیرد.

تداوم تخصیص ارز دولتی به روغن

قبادی در ادامه با تاکید بر این که کمبود روغن نداریم، گفت: میانگین مصرف ماهانه روغن در کشور ۱۵۰ هزار تن است که طی دو ماه گذشته بالغ بر ۱۷۳ هزار تن هم تولید شده است. مشکل بازار روغن انتظارات تورمی و پیش بینی افزایش قیمت روغن بود. اما همین جا اعلام می‌کنم که تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به روغن تا زمانی که شرایط شیوع ویروس کرونا و تحریم‌ها به وضعیت مطلوب برسد ادامه خواهد داشت.

وی افزود: در زمینه هیچ کالایی کمبود در کشور نیست و درمورد بازار شب عیدهم به مردم اطمینان می‌دهیم.

نوسانات قیمت مرغ 

حدود سه هفته گذشته رییس سازمان حمایت مصرف کننده و تولید کننده در یکی از شبکه های تلویزیونی اظهار کرد: قیمت مرغ تا ۲۴ ساعت آینده به نرخ مصوب می رسد و با این نرخ در تمامی مراکز و واحدهای سطح شهر عرضه می شود.

وی افزود: طی چند روز گذشته قیمت مرغ دچار نوسان بی‌رویه شد که تا روز آینده حل خواهد شد.

حالا بیش از سه هفته از این وعده رییس سازمان حمایت گذشته همچنین حدود ۱۵ روز گذشته مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام در نشست خبری این شرکت مدعی شد که بازار مرغ طی دو روز آینده به ثبات می رسد اما این وعده نیز تا کنون عملی نشده است.

قیمت مرغ

قیمت مرغ با نرخ ۳۰ هزار تومان!

هر کیلو مرغ در فروشگاه های سطح شهر و واحدهای صنفی از ۲۷ تا ۳۰ هزار تومان بسته به اندازه مرغ عرضه می شود.

این در حالی است که قیمت مصوب هر کیلو مرغ بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار ۲۰ هزارو ۴۰۰ تومان است و طبق قوانین این ستاد فروش بالاتر از این قیمت تخلف محسوب می شود.

اما این همه ماجرا نیست، مشکل دیگر حاکم بر بازار این است که فروشنده ها کمتر مقداری که سفارش می‌دهند مرغ به دستشان می‌رسد یعنی به گفته یکی از فروشنده ها شب گذشته ۲۰۰ کیلو سفارش مرغ داده اما مرغدار تنها ۵۰ کیلو به وی تحویل داده است.

حتی برخی از فروشنده ها اذعان داشتند که برخی شرکت ها در برخی روزها هیچ عرضه ای به بازار ندارند.

این موضوع را از نائب رییس کانون سراسری مرغداران پیگیری کردیم که همانند گذشته علت این گرانی ها را افزایش شدید هزینه های تولید اعلام کرد.

وی افزود: از آخرین زمانی که نرخ مصوب مرغ افزایش پیدا کرده، نرخ نهاده های دامی به صورت مصوب و غیر مصوب نیز افزایش یافته علاوه بر این ها برخی هزینه های دیگر در بخش تولید دچار افزایش قیمت شده اند.

اسدالله نژاد ابراز کرد: با وجود تمامی این افزایش هزینه ها اما نباید قیمت هر کیلو مرغ بیشتر از ۲۵ هزار تومان عرضه شود.

مرغداران عامل اصلی گرانی قیمت مرغ در بازار

در همین راستا گفت وگویی داشتیم با صدرا علی اکبر خانی رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی که این شخص مرغداران را مقصر افزایش قیمت ها نمی داند و معتقد است هزینه های تولید نفس این افراد را بریده است.

وی ادامه داد: سود مشخصی برای هر فرد در این زنجیره وجود دارد و مرغدارها هم با حداقل سود مرغ زنده را به فروش می رسانند، خرده فروش های سطح شهر نیز همین طور عمل می کنند.

رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی بیان کرد: در صورتی که مرغدار با قیمت های کمتر مرغ زنده را بفروشند قطعا دچار ضرر می شود همانگونه که بسیاری دچار این موضوع شده و واحدهای خود را تعطیل کرده اند.

خانی مطرح کرد: اما با همه این احوال و پیگیری های وزارت خانه های مربوطه و افزایش حجم تولید امیدواریم که بازار مطلوب و آرامی را برای شب عید شاهد باشیم.

بر اساس این گزارش این وعده و وعید ها تاکنون که نتوانسته چاره ای برای گرانی محصولات ضروری و اقلام اساسی بازار باشد و امیدواریم مسئولین سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار هرچه سریعتر دست به کار شوند.

موسوی در خصوص افزایش غیرقانونی قیمت مرغ، گفت: به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و بر مبنای تامین نهاده‌های دامی که ۸۵ درصد از ذرت و ۵۵ درصد کنجاله با ارز رسمی در حال تامین است، قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ درب مرغداری ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان تعیین شد.

وی همچنین ادامه داد: با توجه به تعیین سقف ۱۰ درصد برای افزایش قیمت که در اختیار استانها ( استانداران) قرار داده شده است، آخرین قیمت مصوب مرغ درب مرغداری به ازای هر کیلوگرم ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان می باشد که با در نظر گرفتن ۶۰۰۰ تومان به تناسب شرایط هزینه‌ای( اعم از کشتارگاه) قیمت نهایی مرغ برای مصرف کننده به ازای هر کیلوگرم ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان است.

قیمت مرغ

معاون نظارت بر کالا‌های مصرفی سازمان حمایت، در ادامه افزود: بر همین اساس، در صورت تخلف در حوزه خرده فروشان، با آنان برخورد می‌شود.

موسوی تصریح کرد: اگر گران فروشی در مرغداری‌ها اتفاق بیفتد، وزارت جهاد پرونده را تشکیل و به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت ارسال می‌کند و برخورد لازم صورت می گیرد.

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی از افزایش قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۲۰ هزار تومان و مرغ گرم در خرده فروشی ها ۲۹ هزار تومان است. هر چند در برخی مناطق مرغ با قیمت بالای ۳۰ هزار تومان هم عرضه می شود.

وی گنگ بودن شرایط بازار در ابلاغ رسمی قیمت ها بعد از پروسه زمانی طولانی را یکی از دلایل نوسان بازار مرغ اعلام کرد و افزود: این درحالی است که ابلاغ رسمی قیمت می تواند بازار را از سردرگمی‌خارج کند.

ناگفته های قیمت مرغ

قیمت مرغ

حجت ادامه داد: مرغداران حدود معادل نهاده دامی که با نرخ مصوب دریافت کردند، مرغ با نرخ متعادل ۲۳ تا ۲۴ هزار تومان عرضه می کنند تا به فشار کمتری به مصرف کننده وارد شود.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران‌ گوشتی درباره آینده بازار مرغ بیان کرد: بارها اعلام کرده ایم‌که پیش بینی در شرایط کرونا بسیار سخت است چرا که هر لحظه این امکان وجود دارد که اتفاقی در بازار رخ دهد، اما در کل وضعیت جوجه ریزی به گونه ای است که تا پایان بهمن و اسفند با چالشی در عرضه مواجه نخواهیم شد.

وی با اشاره به اینکه استقبالی برای خرید مرغ سایز در بازار وجود ندارد، گفت: با توجه به تخصیص نهاده تا سن ۴۰ روزگی و بعضا نبود کیفیت لازم برای نهاده های دامی موجب شده مرغ با وزن پایین در بازار عرضه شود که مرغدار به سبب نبود تقاضا برای مرغ سایز مجبور به نگهداری در سالن های پرورش و تامین بخشی از ذرت و کنجاله از بازار آزاد است که این موضوع قیمت نهاده را بشدت افزایش داده به طوریکه ذرت به بالای ۵ هزار تومان رسیده است.

به گفته حجت، با توجه به ایام‌پایانی سال از مسئولان دولتی انتظار می رود که به صورت تبصره ۱۰ درصد بیشتر نهاده تخصیص دهند تا آشفتگی بازار که ناشی از کمبود نهاده است، جبران شود و بازار مرغ به تعادل برسد.

این مقام‌مسئول با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ شب عید نداریم، بیان کرد: با توجه به انگیزه مرغداران به تولید، جوجه ریزی به بالای ۱۲۰ میلیون قطعه می رسد که با این وجود در ایام‌ پایانی سال کمبود و افزایش قیمت در بازار مرغ نخواهیم داشت‌.

پیش بینی قیمت مرغ

قیمت مرغ

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه بازار نهاده های دامی‌همچنان دچار دوگانگی است، بیان کرد: بخشی از نهاده های دامی از طریق سیستم بازارگاه تا سن ۴۰ روزگی به ازای هر قطعه جوجه ۴ کیلو تخصیص داده می شود، اما کل نهاده از این محل قابلیت خرید ندارد و به دلیل کاهش استقبال کشتارگاه ها و مردم از مرغ درشت، بخشی از نهاده ها از بازار آزاد با نرخ های بالاتر تامین‌ می شود.

به گفته وی، هفته گذشته قیمت برخی ریز مغذی های طیور همچون لیزین، متیونین حداقل هر کیلو ۱۰ هزار تومان افزایش یافت که تمامی این عوامل قیمت تمام شده تولید را تحت تاثیر قرار می دهد.

قیمت مرغ / مشکلات سامانه بازارگاه

قیمت مرغ

حجت با اشاره به مشکلات سامانه بازارگاه بیان کرد: سامانه بازارگاه تا ۴۰ روزگی جوجه نهاده تخصیص می دهد، ضمن آنکه تا ۲ هفته اول پس از ورود جوجه به سالن، مرغداران مجبور به تامین نهاده از بازار آزاد هستند.

حجت ادامه داد: با وجود آنکه عمده مصرفی در خانوارها، مرغ سایز درشت است و فرهنگ سازی لازم برای مصرف مرغ استاندارد با وزن ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ گرم نشده است، به همین خاطر مرغدار برای عرضه مرغ در سن ۵۰ روزگی ناگریز به تامین نهاده برای مدت ۱۰ روز از بازار آزاد است که این امر بر افزایش هزینه های تولید دامن می زند‌.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به دیگر چالش سامانه بازارگاه گفت: سامانه بازارگاه از زمانیکه جوجه وارد سالن می شود، نهاده تخصیص می دهد که با این وجود ۲ هفته از سن گله می گذرد و به علت آنکه مرغ موجود زنده است و نیاز به غذا دارد، مرغدار چاره ای جز تامین دان از بازار آزاد ندارد، به همین خاطر پیشنهادی از چند ماه قبل به وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر تخصیص ۲۰ درصد از نهاده ها داده شده تا گرفتاری مرغداران رفع شود.

این مقام مسئول با انتقاد از تاخیر ستاد تنظیم بازار در اعلام نرخ مصوب جدید بیان کرد: با وجود افزایش کرایه های حمل و نقل و نرخ مصوب ذرت و کنجاله سویا،اما قیمت جدید مرغ اعلام نشده است، در حالیکه مسئولان قول دادند که طی ۲۰ روز قیمت ها را اصلاح کنند که متاسفانه با گذشت بیش از ۲ برابر این مدت زمان تغییری در نرخ ایجاد نشده است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در پایان تصریح کرد: تولید مرغ گوشتی همانند مرغ تخم گذار نیست که اگر مرغدار یک دوره با پروسه زیان مواجه شد، ماه بعد جبران شود چرا که تولیدکننده مرغ گوشتی زمانیکه مرغ به مرحله عرضه می رسد، بین ۳ روز تا ۷ روز باید مرغ تولیدی را در بازار توزیع کند که با توجه به تولید خطی و میزان جوجه ریزی، برخی واحدهای مرغداری به علت عرضه با نرخ های قبل از افزایش قیمت نهاده ها متحمل زیان هستند.

افزایش قیمت مرغ در بازار 

محمد علی کمالی سروستانی مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی، از افزایش قیمت مرغ در بازار خبر داد.

وی گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان، مرغ لاشه در کشتارگاه ۲۲ هزار و ۴۰۰ تومان و در خرده فروشی ۲۷ هزار تومان است.

همچنین در واکنش به عرضه مرغ با نرخ های بالاتر در بازار افزود: در شرایط فعلی که قیمت مرغ روبه افزایش است، میزان تقاضا به سبب نگرانی خانوارها از آینده بازار بالا رفته که در چنین شرایطی خرده فروشان بی انصافی می کنند و بعضا مرغ را با نرخ بالای ۳۰ هزار تومان عرضه می کنند. این امر‌ گرانفروشی و اجحاف در حق مصرف کننده است.

قیمت مرغ کمالی سروستانی ادامه داد: علی رغم افزایش هزینه های تولید، قیمت مصوب مرغ از مهرماه تاکنون تغییری نداشته که این امر تا حدودی مرغداران را نسبت به جوجه ریزی دلسرد کرده است.

افزایش قیمت مرغ و هزینه‌های تولید

مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی با انتقاد از کاهش کیفیت دان بیان کرد: علی رغم آنکه پروتئین کنجاله سویا باید ۳۶ درصد باشد، هم اکنون به ۲۴ درصد هم نمی‌رسد که این موضوع در کنار تخصیص چهار کیلو نهاده دامی تا سن ۴۰ روزگی و نبود دارو و واکسن موثر موجب شده عمدتا مرغ سایز وارد بازار شود.

وی از کاهش قیمت جوجه یکروزه خبر داد و گفت: نرخ کنونی هر قطعه جوجه یکروزه به طور متوسط به ۳ هزار و ۵۷۷ تومان رسیده، درحالیکه قیمت‌مصوب هر قطعه جوجه ۴ هزار و ۲۰۰ تومان است.

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید همچون حمل و نقل، ذرت، کنجاله سویا و سایر ریزمغذی و مکمل ها، اما قیمت مصوب تغییری نداشته است که اگر مسئولان ستاد تنظیم بازار هر چه سریع تر نسبت به اصلاح قیمت اقدام نکنند، بسیاری از مرغداران از تولید چشم‌پوشی می کنند که این امر ضربه مهلکی به تولید می‌زند.

مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ نداریم، بیان کرد: کارگروه تنظیم بازار اعلام کرده که ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی در ماه‌های بهمن و اسفند باید صورت گیرد که طبق برآورد‌ها میزان جوجه ریزی ۱۲۶ تا ۱۲۷ میلیون قطعه خواهد بود، اما به علت شرایط اقتصادی، کاهش قدرت خرید خانوار و استمرار ویروس کرونا مشکلی در عرضه نداریم.

قیمت مرغ کمالی سروستانی با اشاره به اینکه کمبود عرضه مرغ واقعیت ندارد، بیان کرد: زمانی کالایی دچار کمبود است که در مغازه‌ها موجود نباشد، اما هم اکنون در تمامی مغازه‌ها مرغ فراوان است.

مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی چندی پیش با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ نداریم، بیان کرد: کارگروه تنظیم بازار اعلام کرده که ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی در ماه‌های بهمن و اسفند باید صورت گیرد که طبق برآورد‌ها میزان جوجه ریزی ۱۲۶ تا ۱۲۷ میلیون قطعه خواهد بود، اما به علت شرایط اقتصادی، کاهش قدرت خرید خانوار و استمرار ویروس کرونا مشکلی در عرضه نداریم.

کمالی سروستانی با اشاره به اینکه کمبود عرضه مرغ واقعیت ندارد، بیان کرد: زمانی کالایی دچار کمبود است که در مغازه‌ها موجود نباشد، اما هم اکنون در تمامی مغازه‌ها مرغ فراوان است.

قیمت مرغ  و ۱۷ درصد کاهش تولید

حسین مهربانی یگانه گفت: «سال ۹۹ برای تولیدکنندگان؛ پرزیان، پرمخاطره و مصیب‌بار بوده است. اگر اتفاق عجیبی نیفتد پیش‌بینی‌هایی که در ادامه بیان می‌شود رخ خواهد داد. سهم صنعت پرورش طیور ایران در تولید ناخالص داخلی حدود دو و نیم تا سه درصد است. تولید ناخالص ملی از سال ۲۰۱۲ روند کاهشی داشته است. طبق صندوق بین‌المللی پول نرخ تورم و رشد ایران در سال ۲۰۲۱ به ترتیب ۳۰ و ۳.۲ درصد خواهد بود. رشد اقتصادی دو سال گذشته منفی بوده است.

قیمت مرغ

در بخش گوشتی حدود ۸۰۶ هزار قطعه جوجه ریزی مادر داشته‌ایم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۷ درصد کاهش را تجربه کرده است. تولید جوجه گوشتی ماهانه در سال ۹۹ حدود ۱۱۲ میلیون قطعه بوده است. بنابراین در مقایسه با دوره مشابه سال قبل کاهش ۷ درصدی داشته‌ایم.  تولید مرغ زنده در نه‌ماهه اول سال ۹۹ به‌طور میانگین حدود ۲۶۸ هزار تن در ماه بوده است (سه و نیم درصد کمتر از سال قبل). البته کرونا باعث شد که صادرات و مصرف کاهش یابد. این موضوع باعث شد که کمبود خاصی در بازار به وجود نیاید».

قیمت مرغ و قیمت جوجه

وی در ادامه گفت: «قیمت جوجه یک روزه نوسان شدیدی داشته است. متوسط قیمت جوجه یک روزه حدود ۱۵۵۰ تومان است. میزان افزایش قیمت جوجه گوشتی علی‌رغم هزینه‌های بسیاری که بر صنعت تحمیل شد حدود ۳۰ درصد کمتر از سال ۹۸ است. اگر قیمت تمام‌شده تولید جوجه را حدود سه هزار و ۵۰۰ تومان بدانیم به آن معناست که هر جوجه حدود ۲ هزار تومان زیان دهی داشته است. به عبارت دیگر مزارع جوجه ما در این مدت حدود دو هزار میلیارد تومان زیان دهی داشته اند.  قیمت مرغ زنده در سال ۹۸ حدود ۹ هزار تومان بوده اما در نه ماه اول سال ۹۹ بیش از ۱۲ هزار تومان بوده است. افزایش قیمت حدود ۳۵ درصد بوده است. در این مدت، قیمت تمام شده ذرت، سویا، کنسانتره و روغن با نرخ دولتی به ترتیب حدود ۱۰۰، ۳۵۰۰، ۲۳۰۰۰ و ۱۴۵۰۰ تومان بوده است. اگر قیمت بازار آزاد را ملاک قرار دهیم قیمت هر کیلو دان حدود ۵۶۰۰ تومان است».

یگانه گفت: «در بخش جوجه تخم‌گذار در سال ۱۳۹۸ به طور متوسط هر ماه بیش از ۳ میلیون تولید داشته ایم. این عدد در سال ۹۹ فرق چندانی نداشته است. قیمت تخم مرغ در مقایسه با سال ۹۸ حدود ۷۰ درصد افزایش داشته است».

قیمت مرغ در سال آینده

وی ضمن اشاره به آمار کاهشی مربوط به فروش نفت در چهار سال اخیر گفت: «وابستگی ۴۰ درصدی دولت به فروش نفت در سال آینده غیرواقعی و خوشبینانه است. از طرف دیگر بناست که نرخ دلار مصوب برای کالاهای اساسی از ۴۲۰۰ به ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان تغییر یابد. عدم ارائه نهاده‌ها به کارخانجات باعث شد که تولید خوراک صنعتی میل به صفر داشته باشد. به اعتقاد من این موضوع حداقل ۱۰ درصد ضریب تبدیل دان به گوشت را نامطلوب کرده است. عرضه نهاده توسط دولت در بازارگاه باعث می شود که تولیدکنندگان نتوانند به کیفیت پایین آن اعتراض کنند. تفاوت قیمت شدید در بازارگاه و بازار آزاد، تقلب و قاچاق را به شدت افزایش داده است. پیش‌بینی می شود که تولید جوجه یک روزه تا فروردین حدود ۱۲۴ میلیون قطعه باشد.

قیمت مرغ

این روند در سه ماه اول بهار کاهش می یابد و به حدود ۱۰۸ میلیون قطعه خواهد رسید. پیش بینی می شود که تولید جوجه یک روزه تخم‌گذار تا پایان شهریورماه سال بعد به سه میلیون و ۷۰۰ هزار قطعه برسد. تولید گوشت مرغ در اسفندماه، فروردین و اردیبهشت بیش از ۲۱۲ هزار تن در ماه خواهد بود اما از تیر تا شهریور کاهش یافته و به زیر ۲۰۰ هزار تن در ماه خواهد رسید. در مورد تخم مرغ، روند تولید تا فروردین، افزایشی خواهد بود و از آن به بعد کاهشی می شود. واردات در نه ماه اول ۹۹ حدود ۵ درصد از نظر وزنی کاهش داشته است. تا پایان سال حدود ۲ میلیون تن کسری داریم. حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان خواب پول داشته‌ایم».

وی افزود: «یکی از اتفاقات ناگوار امسال آن است که هزینه حمل و نقل تقریباً دو برابر شده است. از طرف دیگر این راننده است که قیمت را تعیین می‌کنند. گزارش‌های جهانی نشان می‌دهد که قیمت ذرت و سویا بالا خواهد رفت. قیمت ذرت و سویا به حدود ۸ و ۱۴ هزار تومان خواهد رسید. به اعتقاد من مرغ به قیمت کمتر از ۴۵ هزار تومان به دست مصرف‌کننده نخواهد رسید».

مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران ادامه داد: در میدان بهمن تهران مرغ با قیمت کیلویی ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان در حال عرضه است و همچنین در برخی نقاط تهران نیز مرغ با قیمت کیلویی کمتر از ۲۰ هزار تومان و حتی کمتر از نرخ مصوب عرضه می شود.یین تر از نرخ مصوب در حال عرضه است.حیوانات لاین به یک جمعیت خالص از حیوانات خاص (اعم از دام و طیور) اطلاق می‌شود که متعلق به یک نژاد مشخص با ویژگی‌های ژنتیکی کاملا مشخص بوده و صرفا با حیوانات خالص و هم‌نژاد خود آمیزش می‌کنند قادر به تولید حیواناتی مشابه خود هستند. ایران جزء معدود کشورهای دارنده‌ مرغ لاین به نام آرین است که می‌تواند مبدا تولید گوشت مرغ در کشور باشد.

وی خاطرنشان کرد: با ایجاد تعادل‌ در قیمت مرغ منجمد در میادین میوه و تره بار و سایر فروشگاه های زنجیره ای کمبودی در عرضه این محصول وجود ندارد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار