کد خبر : 462 / /
/

محمد علی کمالی مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: نهاده در بازارگاه خوب عرضه شده است و قیمت به موقع اعلام شده و هم شاخص بازار آزاد نشان داد که بعد از تعطیلات عید افت در قیمت بازار آزاد کنجاله سویا و ذرت داشتیم.​

قیمت مرغ در دو فصل گذشته با نوسانات زیادی رو به رو بوده است.در سال جدید قیمت مرغ با افزایش قیمت شروع شد.قیمت مرغ در بازار با دو نرخ دولتی و آزاد پخش می شود.قیمت مرغ با توجه به منجمد و غیر منجمد بودن متفاوت است . قیمت مرغ را با ما دنبال کنید.​

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری اظهار داشت: میزان جوجه تولیدی تا به امروز حدود ۸۲ میلیون بوده است. آن چیزی که برای ماه مبارک رمضان در اختیار مردم قرار می‌گیرد ،میزان جوجه‌ریزی نزدیک به ۱۰۴ میلیون جوجه توزیع و ۱۱۸ میلیون جوجه تولید شده است اما بر اساس میزان تولید حساب می کنیم، اگر این میزان تولید جوجه، به سالن ها رفته باشد حداقل حدود ۷۰ هزار تن تولید را در دهه سوم فروردین خواهیم داشت.

محمد علی کمالی ادامه داد: در بهمن‌ماه ۱۳۰ میلیون جوجه ریزی داشتیم این میزان در اسفند ماه کاهش پیدا کرد ولی تولید به اندازه کافی است.

وی اظهار کرد: نهاده فعلاً در بازارگاه خوب عرضه شده است و قیمت به موقع اعلام شده و هم شاخص بازار آزاد نشان داد که بعد از تعطیلات عید افت در قیمت بازار آزاد کنجاله سویا و ذرت داشتیم و لذا این موضوع نشانگر این است که تقاضا برای بازار آزاد کمتر است ،آنچه که بازارگاه اعلام می‌کند متناسب با نیاز مرغداران است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی افزود: دوره پرورش افزایش پیدا کرده است و قرار است تا مرغداران که بیشتر از ۴۵ روز مرغ را نگهداری می کنند از طریق شرکت پشتیبانی حمایت نهاده ای شوند. قیمت اخیراً اعلام شده و به قیمت تشکل‌ها نزدیک است و لذا میزان قاچاق مرغ کاهش پیدا خواهد کرد.اگر به موقع نهاده به مقدار برسد ما هیچ نگرانی از لحاظ تولید نخواهیم داشت.

این افزایش قیمت منجر به رکورد زنی در بازار مرغ شده است به طوری که قیمت مرغ در برخی از شهر از ۵۰ هزار تومان نیز عبور کرد و در برخی از نقاط کشور نیز به دلیل کمبود تولید عرضه‌ای در بازار وجود نداشت.

پس از چند ماه رکورد زنی قیمت مرغ در بازار و کمبود عرضه در ابتدای سال دولت با ایجاد قرارگاه ساماندهی مرغ و افزایش قیمت خرید مصوب از تولیدکنندگان به دنبال ثبات در بازار مرغ بود.

در گام نخست قرارگاه ساماندهی مرغ با درخواست تولیدکنندگان برای افزایش قیمت خرید مصوب به میزان ۴۵۰۰ تومان موافقت کرد تا با پوشش هزینه‌های تولیدکنندگان زمینه را برای متعادل سازی بازار مرغ فراهم کند.

این تصمیم با افزایش عرضه مرغ در بازار به قیمت مصوب ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان توانست صف‌های خرید مرغ را جمع آوری و تقاضا‌های موجود در بازار را مدیریت کند.

در روز‌های اخیر بحث‌هایی در خصوص توقف ثبت سفارش از اواخر اسفند مطرح شده که برخی آن را ناشی از واگذاری اختیارات وزارت صمت به وزارت جهاد کشاورزی عنوان کردند و برخی مازاد عرضه نهاده‌های دامی را عامل توقف ثبت سفارش دانستند.

با توجه به نزدیک بودن ماه رمضان، نگرانی هایی در خصوص تامین مایحتاج مردم از جمله مرغ و تخم مرغ به گوش می رسد که نیاز است مسئولان اقدامات لازم برای تامین سبد و مایحتاج مردم را فراهم کنند.

توقف ثبت سفارش واردات نهادهای دامی ادامه دارد

در همین خصوص کاوه زرگران با بیان اینکه ثبت سفارش نهاده‌های دامی از ۲۰ اسفند متوقف شده است، اظهار کرد: ثبت سفارش نهاده‌های دامی تحت تاثیر بروکراسی اداری با اختلال همراه شده که این موضوع می‌تواند تولید مرغ را در هفته‌های آتی تحت تاثیر قرار دهد.

عضو کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران تصریح کرد: جابه‌جایی اختیارات از وزارت صمت به وزارت جهاد کشاورزی باعث عدم ثبت سفارش شده و برخی از سفارشات نیز به دلیل مشکلات در مدارک تخلیه نشدند.

وی با اشاره به افزایش نیاز به واردات نهاده‌های دامی، افزود: ایجاد موانع از سوی دولت و تغییر ذکر شده میان وزارت صمت و جهاد کشاورزی می‌تواند تاثیرات منفی بر بازار داشته باشد.

زرگران با اشاره به عملکرد سامانه بازارگاه بیان کرد: سامانه بازارگاه موجب شفاف سازی عملکرد واردکنندگان و بررسی نحوه تخصیص آن به مصرف کنندگان داشته با این وجود هنوز نقایضی در سامانه خود دارد.

عضو کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران تصریح کرد: عدم امکان پیش فروش کالا برای فروشنده و نیز حذف عوامل فروش به همراه انحصار یک بانک برای خدمات دهی از مشکلات این سامانه است.

افزایش قیمت جوجه یک روزه در بازار آزاد

حبیب‌الله اسدنژاد نیز با اشاره به افزایش قیمت جوجه یک روزه در بازار اظهار کرد: قیمت مصوب جوجه یک روزه ۴۲۰۰ تومان است، اما مرغدار در بازار آزاد با رقم ۶ هزار تومان نیز نمی‌توانند جوجه یک روزه را تامین کنند و شاهد کاهش عرضه در بازار هستیم.

نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی تصریح کرد: توقف ثبت سفارش نهاده‌های دامی موجبات کمبود در بازار را فراهم می‌کند، این موضوع به صورت زنجیره وار قیمت مرغ را افزایش خواهد داد.

وی افزود: ثبات در بازار مرغ زمانی امکان پذیر خواهد بود که سایر مولفه‌های تولید نیز با تغییر قیمت و عرضه مواجه نشوند، اما بروز این مشکلات باعث افزایش قیمت خواهد شد.

اسدنژاد بیان کرد: در شروع به کار سامانه بازارگاه مشکلات فراوانی برای تخصیص نهاده‌های دامی به کشاورزان وجود داشت که خوشبختانه به مروز زمان این مشکلات تا حدود زیادی مرتفع شده است.

امید می‌رود حداقل در ماه مبارک رمضان شاهد تدبیر از سوی مسئولان اجرای باشیم.

محمدعلی کمالی‌سروستانی با اشاره به وضعیت بازار مرغ اظهار کرد: پس از اعمال قیمت جدید برای خرید مرغ زنده، مرغداران میزان جوجه ریزی را افزایش دادند و با ارسال روزانه هزار و ۶۰۰ تن مرغ، بازار به اشباع رسید و دیگر شاهد صف برای خرید مرغ نخواهیم بود.

مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی تصریح کرد: دوره پرورش مرغ از ۴۰ به ۵۰ روز افزایش یافت که این تصمیم منجر به تولید ۵۵ هزار تن گوشت بیشتر از همین تعداد جوجه شده است.

وی افزود: قیمت اعلامی از سوی مرغداران به ازای هر کیلو مرغ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان بود که پس از برگزاری جلسات متعدد ستاد تنظیم بازار قیمت خرید هر کیلو مرغ زنده را ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام کرد.

کمالی تصریح کرد: بازار مرغ بازار رقابتی است که دولت نمی‌تواند به صورت دستوری اقدام به قیمت گذاری کند، در صورتی که روند موجود ادامه یابد قیمت مرغ از نرخ مصوب نیز پایین‌تر خواهد آمد.

به گفته وی؛ ظرفیت تولید مرغ در کشور حدود ۴ میلیون تن است که می‌تواند علاوه بر تامین نیاز بازار صادرات نیز انجام دهد.

مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی بیان کرد: با تمهیدات در نظر گرفته شد و همکاری قرارگاه ساماندهی مرغ نیاز بازار تامین شده است و دیگر احتیاجی به واردات مرغ نداریم.

در هفته پایانی اسفندماه سال گذشته، همزمان با کاهش عرضه مرغ به بازار و تخلف برخی از مرغ‌فروشان در فروش مرغ‌های قطعه‌بندی شرکتی با قیمت‌ های گران، مرغداران افزایش قیمت مصوب به ۲۴ هزار تومان را خواستار شدند، اما از آنجا که دولت تصمیم داشت تا پایان نوروز، هیچ کالایی گران نشود در برابرخواسته مرغداران مقاومت کرد. این اقدام ستاد تنظیم بازار موجب شد تا هم مرغداران ضرر کنند و هم مصرف‌کنندگان، زیرا دلالان با ورود به بازار مرغ توزیع را نابسامان کردند و قیمت را افزایش دادند. در این ایام به صورت محدود مرغ دولتی در تهران و سایر روستا‌ها توزیع شد، اما با صف‌های طولانی و چند ساعته همراه بود.

قیمت انواع مرغ در 24 فروردین ۱۴۰۰ به شرح زیر است:

نوع مرغ

قیمت(تومان)

ران مرغ بدون پوست بدون دنبالچه چربی سر ساق

۴۱,۸۰۰

مغز ران بدون پوست بدون استخوان

۴۸,۵۰۰

ساق مرغ بدون پوست و سر ساق

۴۹,۵۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال

۴۵,۰۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال، بازو

۴۵,۸۰۰

ران و سینه بدون پوست بدون دنبالچه شش گردن بال

۴۳,۱۰۰

بال کبابی ساده - بدون نوک بال

۳۸,۰۰۰

بازوی کبابی ساده

۳۸,۴۰۰

مخلوط بال و بازو کبابی ساده

۳۸,۳۰۰

فیله مرغ

۶۷,۴۰۰

گردن مرغ بدون پوست

۱۴,۰۰۰

شنیتسل بدون آرد

۵۲,۰۰۰

جوجه چینی

۶۴,۶۰۰

جوجه کباب بی استخوان و بدون بازو ساده

۵۵,۷۰۰

جوجه کباب بااستخوان ساده

۴۴,۰۰۰

پا چینی ۱۰ عددی مرغ

۴۲,۰۰۰

مرغ کنتاکی

۴۲,۱۰۰

دل مرغ پاک کرده

۱۳,۲۰۰

جگر مرغ

۷,۵۰۰

سنگدان مرغ

۱۲,۸۰۰

پای مرغ

۷,۶۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۱۰۰۰گرمی

۵۵,۰۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۵۰۰گرمی

۳۰,۰۰۰

بلدرچین کامل تازه(بسته ۱۰۰۰گرمی)

۶۵,۵۰۰

مرغ کامل منجمد، بسته بندی کیسه ای (پوشش کیسه نایلونی)

۱۹,۹۰۰

مرغ کامل تازه، بسته بندی کیسه ای(پوشش کیسه نایلونی)

۲۶,۵۰۰

مرغ کامل تازه پاک شده، بسته بندی بشقابی

مرتضی رضایی افزود: با توجه به افزایش تقاضا در بازار و عملکرد ضعیف در توزیع، بازار با تنش روبرو شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: قرارگاه ساماندهی مرغ کشور با تمامی دستگاه‌های مرتبط با تولید، نظارت و توزیع با دستور رئیس جمهور تشکیل شده است و شبانه روزی در تمام کشتارگاه‌ها نیروهایی مستقر هستند.

وی درباره برنامه ریزی برای تأمین مرغ در بازار افزود: تعداد ۱۳۵ میلیون جوجه ریزی و تولید جوجه انجام شده است و مشکلی در تأمین گوشت مرغ ایجاد نشد، ولی تقاضا و تنش در بازار موجب کمبود گوشت مرغ شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در حال حاضر ۱۲۸ میلیون جوجه ریزی شده که گوشت مرغ آن از اواسط اردیبهشت وارد بازار خواهد شد که نسبت به سال قبل بسیار بالاتر است.

وی درباره توزیع نهاده‌ها با ارز ترجیحی گفت: تمام نهاده‌های وارداتی ذرت و سویای مورد نیاز پرورش طیور برای مرغ اجداد، گله‌های مادر و جوجه‌های گوشتی، کامل تأمین می‌شود و نظام‌مند (سیستمی) در سامانه بازارگاه بین مرغدارانی که جوجه ریزی کرده اند در کمترین زمان توزیع می‌شود.

رضایی افزود: در چند ماه اخیر با کمک بانک مرکزی تأمین نهاده‌ها صد درصد برای تمام مرغداران تأمین شده است.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه اگر نهاده‌ها با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به مرغداران برسد قیمت تمام شده مرغ چقدر باید باشد گفت: قیمت اعلام شده توسط ستاد ساماندهی گوشت مرغ کشور شامل قیمت تمام شده به علاوه ۱۰ درصد سود برای مرغداران بوده است یعنی ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان در مرغداری و حدود ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان در کشتارگاه قیمت مرغ می‌شود که ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان برای مصرف کننده تعیین شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی از مردم درخواست کرد بامشاهده تخلف در قیمت گوشت مرغ با عوامل نظارتی تماس بگیرند.

غلامرضا حسن پور عضو هیات عالی نظارت برسازمان های صنفی اعلام کرد: به فرموده پیامبراعظم هرکس یک شب درآرزوی گرانی برامت من باشد،خداونداعمال اوراتباه میکند.

وی افزود: باکمال تاسف ‌وتعجب هرروز شاهدگرانی های بی دلیل وسازماندهی شده هستم که مورداخیرآن گرانی مرغ توسط قرارگاه به اصطلاح ساماندهی به مسولیت وزیرکشاورزی وعضویت برخی وزارتخانه ها ونمایندگانی ازسایر قوا هستیم.

وی تصریح کرد: وقتی مسئولان محترم درسطوح مختلف نتوانستندمعضل تامین،تولید وتوزیع مرغ راحل کنند،به یکباره تسلیم برخی زیادی خواهی ها شده وبه جای حل مسآله،صورت مساله راپاک کردند وناگهان قیمت مرغ در اولین جلسه قرارگاه ساماندهی مرغ بیش ازبیست درصدافزایش یافت!

به گفته وی ادعای اولیه آقایان مسئول بویژه در وزارت کشاورزی، درتمام جلسات اعم ازجلسات وزارتخانه ومجلس شورای اسلامی که بنده نیزحضورداشتم ورسانه هابه آن پرداختنداین بودکه درتامین وتولیدمرغ هیچ گونه مشکلی نیست وتمام مشکلات به توزیع ونظارت برمیگردد.

وی تاکید کرد: برای رفع این مشکل ادعایی،وبه درخواست وزیرصنعت،معدن و تجارت، بسیج اصناف کشوربا ارائه طرح “کاسب امین” وطرح”همیاران بازرسی” واردمیدان شد وبدون هیچ چشم داشتی وباساماندهی نیروهای داوطلب درمرحله اول حدود ۱۰ هزار واحد صنفی امین رابرای توزیع اقلام ضروری بویژه مرغ به سازمانهای صمت سراسر کشورمعرفی نمود و۴هزار بازرس افتخاری نیز دراختیاراتاق اصناف وسازمانهای صمت قرار داد ولی باکمال تاسف مرغ مورد نیازمردم هیچ گاه تامین نشد و مقدارمرغ توزیع شده بامیزان مصرف تفاوت فاحشی داشت.

رییس بسیج اصناف کشور گفت: به طورمثال درروزهای دهم،یازدهم ودوازدهم فروردین کل مرغ توزیع شده برای مصرف استان تهران(تهران بزرگ وشهرستانهای تهران) به طورمیانگین ۲۵۰تن بود درحالی که مصرف خانوار در استان تهران درشرایط عادی حدودهزارتن است.به عبارتی در دوماه گذشته هیچ گاه نیاز هزار تنی استان تهران علی رغم همه ادعاهامبنی برجوجه ریزی گسترده وحتی ادعای توانمندی درصادادت مرغ، تآمین نشد.

قیمت مرغ

سوال اساسی اینجاست که علت کمبودمرغ وچندنرخی شدن آن وایجاد بازار سیاه چیست؟

حسن پور اظهارداشت: افزایش قیمت مرغ چه رابطه ای با اشباع بازاردارد؟این سوال میتواند یک پاسخ داشته باشد وآن اینکه دست هایی برای ایجاد کمبود کاذب مرغ درکاربوده تا همه را مجبور به تمکین درخصوص افزایش قیمت کنند واین عوامل آشکار وپنهان موفق شدندکه هم مردم راشرایط شیوع ویروس کرونا درصف های طولانی مرغ قرارداده و هم مرغ راباقیمت آزادحتی دوبرابرقیمت مصوب بفروشندوهم درنهایت قیمت مرغ رارسماافزایش دهند.

عضو هیات عالی نظارت برسازمان های صنفی می گوید: این درحالی است که به گفته مسولین تمام نهاده های با ارز ۴۲۰۰ به مرغداری ها تحویل داده شده ویکبارازجیب مردم این یارانه پرداخت شده است و هیچ اتفاق دیگری که بتواند در افزایش قیمت مرغ موثرباشد، نیفتاده است.

وی تاکید کرد: قطعا ما باافزایش قیمت مرغ مخالفیم زیرامردم تحت فشارهایی اقتصادی هستندو سزاوارنیست که بیش ازاین تحت فشارقرارگیرند بویژه در آستانه ماه مبارک رمضان بلکه راه کارآن را اعمال مدیریت صحیح ویکپارچه وصدور مجوزهای جدید برای راه اندازی مرغداریها وکشتارگاههای جدید به بخش خصوصی میدانیم.

حسن پور اعلام کرد: بسیج اصناف آمادگی خود را برای رفع این معضل بابکارگیری تمام ظرفیت ها به شرط واگذاری اختیارات کامل توسط دولت محترم، اعلام می دارد. همان گونه که درمدیریت ماسک درکشور کارنامه خوبی را ارائه داد.

وی در پایان با انتتقاد از عملکرد برخی مسئولان و عدم دسترسی به آنها در این ایام خاص گفت: برخی مسئولان چند روز مانده به پایان سال کشور را برای گذراندن تعطیلات نوروزی ترک کرده وامکان برقراری هیچ ارتباطی با آنها وجودندارد. این درحالی است که دراین شرایط سخت مسولیت خطیری به عهده آنهاست.

اما این رشد ۴ هزار و ۵۰۰ تومانی که قیمت مرغ را از ۲۰ هزار و ۴۰۰ به ۲۴ هزار و ۹۰۰ رساند، در بازار آزاد شکل و شمایلی دیگر به خود گرفته و به جای رفع بحران توزیع مرغ، اوضاع نامطلوب تری را رغم زده است.

بعد از بررسی‌های میدانی مشخص که شد، بسیاری از خرده فروشی‌ها مرغ‌های تحویل گرفته در روزهای قبل را امروز با نرخ جدید به فروش می‌رسانند و این موضوع نیز جای بسی تامل در قبال دستگاه‌های نظارتی دارد که بعد از بحران صف‌های فروش مرغ دولتی، چرا فکری به حال این تخلفات در فروشگاه‌ها نمی‌کنند؟!

عظیم حجت عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۷ هزار تا ۲۰ هزار تومان و مرغ گرم در خرده فروشی‌ها ۲۱ هزار تا ۴۰ هزار تومان است.

این عددی که عضو اتحادیه مرغ داران گوشتی عنوان کرد در بازار آزاد با گذر از عدم وجود مرغ، در خرده فروشی‌ها بین ۵۰ تا ۵۲ هزار تومانی در هر کیلو مشهود است. نرخ هایی که هیچ کدام از خرده فروش‌ها حاضر به عرضه فاکتور خرید خود نیز نیستند.

افزایش قیمت مرغ/کمبودی در عرضه مرغ وجود ندارد

قیمت مرغ مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در ادامه با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه وجود ندارد، افزود: با توجه به میزان جوجه ریزی صورت گرفته، مشکلی در تولید نداریم. بنابر موضوعی که اخیرا مطرح شده، مرغ در فرآیند زمانی ۴۵ روز از سالن‌های مرغداری باید خارج شود، درحالی که موضوع وزن گیری در مناطق مختلف متغیر است به طوری که وزن گیری در استان‌های شمالی برای پرورش طیور مناسب است.

عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با بیان اینکه وزن گیری در مناطق شمالی با مناطق مرکزی ایران متفاوت است، گفت: با توجه به وزن گیری متفاوت در استان‌های شمالی نسبت به مناطق مرتفع باید تجدید نظری در این موضوع صورت گیرد چرا که وزن گیری در مناطق مرتفع باید ۵۲ تا ۵۵ روز در نظر بگیریم.

وی با اشاره به اینکه مرغدار در قیمت‌گذاری نقشی ندارد، بیان کرد: در مواقعی که قیمت‌ ها روند صعودی یا نزولی دارد، شرایط بازار تعیین‌کننده نرخ هاست، اما به طور کلی عرضه با نرخ بالای ۳۰ هزار تومان برای مصرف‌کننده منصفانه نیست و همواره در بحث توزیع نیاز به نظارت دارد.

وی نرخ‌گذاری منطقی را راهی برای پایان دادن به نا به سامانی‌های بازار دانست و گفت: ستاد تنظیم بازار هر چه سریع تر نرخ مصوب را بر مبنای هزینه‌های تولید باید اصلاح کند تا تولید‌کننده تعیین تکلیف خود را بداند که متاسفانه به رغم گذشت ۴ ماه از افزایش نرخ نهاده ها، اما نرخ مصوب اصلاح نشده است.

عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه نرخ ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی مرغ توجیه اقتصادی ندارد، بیان کرد: در شرایط فعلی که تولید مرغ در حال انجام است و کمبودی در عرضه وجود ندارد، صف‌های طولانی خرید مرغ بیانگر مشکلات توزیع و عدم اعلام نرخ منطقی و اقتصادی کالاست.

وی در واکنش به عرضه مرغ با نرخ‌های بالا در بازار گفت: عرضه با نرخ‌های های ۳۵، ۳۶ و حتی ۴۰ هزار تومان هیچ گاه سودش به‌دست تولیدکننده نمی‌رسد و عرضه با نرخ‌های غیرمنطقی واسطه گری در بازار را نشان می‌دهد که برخی افراد برای عرضه مرغ با نرخ‌های گزاف و کسب سودهای غیرمنطقی اقدام به قطعه بندی و فروش با نرخ‌های دلخواه در بازار می‌کنند.

به گفته حجت، با وجود افزایش ۳۶ درصدی هزینه‌های کارگری و تورم تازمانیکه نرخ مصوب اصلاح نشود، تداوم بی‌نظمی‌ها در بازار ادامه دارد، درحالیکه با اصلاح قیمت ها در شرایط کرونایی دیگر خبری از صف‌های طولانی دریافت مرغ نیست‌.

عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی نرخ منطقی هر کیلو مرغ زنده را ۱۸ هزار تا ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ گرم ۲۵ هزار تا ۳۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: عرضه مرغ با نرخ‌های بالای ۳۰ هزار و ۴۰ هزار تومان در خرده فروشی‌ها سنخیتی با نرخ مرغ زنده ندارد و تنها در سایه نبود نظارت اتفاق می‌افتد.

این مقام مسئول معتقد است که کمبودی در عرضه وجود ندارد و فشار روانی بازار و شایعه در خصوص نرخ موجب شده که خانوارها از مغازه‌های مختلف اقدام به خرید و احتکار مرغ کنند، در حالی که با اعلام نرخ منطقی دیگر شاهد احتکار خانگی و نگرانی خانوارها از آینده بازار نیستیم.

قیمت مرغ/احتکار خانگی یا فروشنده ای؟!

اما بیش از اینکه شاهد احتکار خانگی توسط مردم باشیم، این احتکارها در مراکز توزیع آزاد و برخی از کشتارگاه‌ها شاهدیم. موضوعی که باید توسط سازمان حمایت و وزارت صمت نظارت شود. البته ناگفته نماند که مدیریت این بازار به وزارت جهاد کشاورزی هم منتقل شده است و سکوت این وزارت خانه در قبال بازار آشفته مرغ هم جای تامل دارد.

بسیاری از مرغ داران معتقدند تولیدات آنها طبق سال‌های قبل انجام می‌شود و علاوه بر اینکه وزارت صمت صادرات را بر خلاف سال‌های قبل، ممنوع کرده است، چرا باید بازار با این کمبود عرضه مواجه شود؟ که پاسخ قابل تاملی از بسیاری از همین تولید‌کنندگان مطرح می‌شود و آن سوء استفاده دلال‌ها و برخی از فروشندگان از این گرانی هاست. حال باید دید بازار مرغ چه زمانی به ثبات خواهد رسید و آرامش بازار گوشت قرمز را تجربه خواهد کرد

آخرین قیمت مرغ در بازار!

قرارگاه ساماندهی مرغ کشور به ریاست وزیر جهاد کشاورزی و با حضور نمایندگانی از ارگان‌های مختلف از جمله قوه قضاییه و وزارت صمت در آخرین جلسه خود در راستای ساماندهی تولید گوشت مرغ و بر اساس نرخ مولفه‌های تولید نرخ مصوب مرغ را افزایش داد.

بر این اساس نرخ مرغ منجمد درب سرد خانه کیلویی ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان، نرخ مرغ منجمد برای مصرف‌کننده کیلویی ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان، نرخ مرغ زنده درب کشتارگاه کیلویی ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان، نرخ مرغ آماده طبخ در میدان بهمن کیلویی ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان و نرخ مرغ آماده طبخ برای مصرف‌کننده کیلویی ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شد.

در این جلسه مصوب گردید که سازمان تعزیرات حکومتی با همکاری وزارت صمت، اتاق اصناف کشور و سایر نهاد‌های مسئول بر رعایت دقیق این مصوبه نظارت و با هر گونه انحراف در این خصوص برخورد قانونی انجام شود.

قیمت مرغ براساس مشاهدات میدانی و گزارش‌های رسیده از برخی از محله‌های تهران قیمت مرغ گرم آماده طبخ در خرده فروشی‌ها همچنان بیش از ۳۰ هزار تومان و در برخی مناطق حتی به ۳۹ هزار تومان هم رسیده است.

این در حالیست که قیمت مصوب مرغ براساس اعلام کارگروه ستاد تنظیم بازار باید ۲۰ هزار و ۴۰۰تومان باشد.

افزایش قیمت مرغ از دی و بهمن ماه آغاز شد و با وجود عرضه مرغ دولتی در پایان سال اما قیمت مرغ در سطح خرده فروشی‌ها همچنان بیش از ۳۰هزار تومان مشاهده می‌شود و به نظر می رسد وعده‌های وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت مبنی بر کاهش قیمت مرغ هنوز کاملا عملیاتی نشده است و مشخص نیست که چه زمانی قرار است قیمت مرغ به ثبات برسد.

کلیک کنید:خبر بد برای دارندگان سهام عدالت !

قیمت مرغ/ واردات مرغ‌های بی کیفیت

 حبیب اسدالله نژاد با اشاره به مشکلات صنعت مرغ گوشتی در سالی که گذشت، اظهار کرد: ۱۳۹۹ سال خوبی برای مرغداران نبود، این سال با مشکلات در تامین و نرخ نهاده‌های دامی شروع شد و با مشکلات در توزیع و تهدید مرغداران پایان یافت.

وی تصریح کرد: جای تاسف دارد کشوری با این ظرفیت به دلیل ضعف در مدیریت به جای رسیده که تصمیم به واردات مرغ بی‌کیفیت کشور ترکیه می‌گیرد.

وی ادامه داد: در سال گذشته مشکلات ارزی موجب شد عرضه نهاده‌های دامی در بازار به کندی انجام شود و کمبود و گرانی نهاده‌ها اتفاق بیفتد.

اسدالله نژاد افزود: نشت بخش قابل توجه نهاده‌های دامی واردتی با ارز ترجیحی(۴۲۰۰ تومانی) به بازار آزد از دیگر مشکلات سال گذشته مرغداران در این حوزه بود.

به گفته وی؛ نتیجه مشکلات بازار نهاده‌های دامی، صرف بخش قابل توجهی از سرمایه در گردش مرغداران به تامین دان مرغ‌ها بود.

اسدالله نژاد با تاکید بر اینکه در این شرایط سخت به جای حمایت از مرغداران قیمت‌های دستوری به آنها تحمیل شد، گفت: قیمت‌های دستوری دولت با هزینه تمام شده تولید مرغ همخوانی نداشت و زیان مرغداران را رقم زد.

وی ادامه داد: دولت قیمت‌های را برای خرید مرغ زنده از مرغداران مصوب کرد که با هزینه تمام شده تولید همخوانی نداشت و در همین حال دستگاه‌های نظارتی را موظف به برخورد قهری با مرغداران کرد.

یک روز روغن نیست و روز بعد قیمت مرغ گران می‌شود

قیمت مرغ

طی چند وقت اخیر بازار کالاهای اساسی با تنش‌هایی همراه بوده است، به‌گونه‌ای که یا کمبود و گرانی روغن تیتر خبر رسانه‌ها می‌شود، یا گرانی گوشت قرمز نظرها را به خود جلب می‌کند. این در حالی است که این‌روزها در کنار گرانی اقلام مصرفی خانوارها ماجرای گرانی و کمیابی مرغ نیز به میان آمده و اماواگرهایی را به وجود آورده است. مرغ کالای پر مصرف در سبد غذایی خانوار‌های در چند‌ماه اخیر شاهد نوسانات قیمتی بسیاری بوده است و هر بار وزارت صمت و جهاد کشاورزی سعی کرده‌ است که با تزریق مرغ گرم و منجمد و تعدیل قیمت‌ها به صورت دستوری بازار را ساماندهی کنند. اما این بار وضعیت کمی متفاوت شده است. اخیرا با افزایش مجدد قیمت مرغ، مردم برای تهیه مرغ تنظیم بازاری با قیمتی پایین‌تر از بازار آزاد مجبور به ایستادن در صف‌های طولانی شده‌اند و بازتاب این صف‌های طولانی در رسانه‌های مجازی، سیلی از انتقادات را روانه دولت و نظام توزیع کرده است. البته پس از گرانی مرغ و ناتوانی مسئولان تنظیم بازار از کنترل قیمت ممنوعیت صادرات این کالا ابلاغ شد.

قیمت مرغ در 5 فروردین 1400 به شرح زیر است:علی‌اکبر شامانی، مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران ممنوعیت صادرات گوشت مرغ را به کلیه گمرکات اجرایی کشور ابلاغ کرد. بر اساس این ابلاغیه، صادرات گوشت مرغ از ۲۰ اسفند‌ماه ممنوع شده است. اما اینکه ممنوع شدن صادرات تا چه اندازه می‌تواند بازار را آرام کند خود جای سوال دارد، چراکه به گفته برخی از کارشناسان سیاست‌های این‌چنینی که پس از گرانی صادر می‌شود زمان زیادی نیاز خواهد داشت تا تاثیر خود را بر بازار بگذارد بنابراین نباید انتظار اصلاح قیمت به واسطه این دستورالعمل در روزهای آتی را داشت.

چرا قیمت مرغ پرواز کرد؟

قیمت مرغ

میانگین قیمت مرغ در تهران به ۳۵ هزار تومان و در شهرستان‌ها نیز به حدود ۲۵ هزار تومان رسیده که این نرخ، مرغ را در شب‌های پایان سال دست نیافتنی‌تر از قبل کرده است. برخی‌ها توزیع نامناسب را مقصر گرانی مرغ دانسته و معتقدند که همه مشکلات و اتفاقات در مرحله نهایی رسیدن مرغ به دست مصرف‌کننده افتاده است. مرتضی رضایی، معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی به چالش‌های یک‌سال گذشته بازار نهاده‌های دامی که به نظر می‌رسد نقش موثری در گرانی‌های اخیر مرغ، تخم‌مرغ و گوشت قرمز داشته، پرداخت. این مقام مسئول معتقد است بخشی از نهاده‌های دامی وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی از بازار آزاد سر در می‌آورد و این ارتباطی به سامانه بازارگاه ندارد و دستگاه‌های نظارتی باید با ورود به مسئله، موضوع را بررسی کنند. وی تاکید دارد که جوجه‌ریزی برای تولید مرغ به اندازه کافی انجام شده و اگر امروز در بازار با گرانی و عرضه ناکافی مرغ با قیمت مصوب مواجه هستیم، باید علت را شبکه توزیع جست‌وجو کنیم.

در این میان برخی از مسئولان دولتی نیز نسبت به وضعیت آشفته بازار این کالای اساسی واکنش‌هایی را نشان دادند و معتقدند که هرچه سریع‌تر باید وضعیت بازار سروسامان بگیرد. محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم یادواره شهدای بدر و خیبر که در مجتمع آیه‌ها برگزار شد با اشاره به مشکلاتی که مردم در حوزه تامین‌ مرغ دارند، گفت: « تا ۲۷ مهرماه به اندازه ۴.۲ میلیارد دلار در حوزه نهاده‌های کشاورزی، پول تخصیص و پرداخت شده است و با این‌ پول، قیمت مرغ هرگز نباید از حدود ۱۱ هزار تومان فراتر می‌رفت. پس مشکل ما پول نیست، بلکه ناکارامدی و ایده‌هایی است که به دنبال حل اساسی مشکلات نیستند.»

مرغداران چاره‌ای جز افزایش قیمت مرغ ندارد

انتقاد برخی از مسئولان نسبت به افزایش قیمت مرغ و دستور بر کاهش نرخ در حالی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند که با توجه به گرانی و افزایش هزینه‌ها مرغداران چاره‌ای جز افزایش قیمت ندارند. شاید مصرف‌کننده در ابتدا نسبت به این مسئله جبهه بگیرد و هیچ حقی برای گران‌فروشی به مرغداران ندهد، اما با پاسخ به این پرسش که وقتی در قیمت نهاده‌ها، تورم افزایش یافته و اثر تورمی در همه کالا‌ها دیده می‌شود آیا می‌توان از مرغدار خواست که مرغ را به قیمت پایین بفروشد، می‌توان با نگاهی منصف، آنسوی ماجرا را بررسی کرد. این مسئله نشان می‌دهد که در روزهای پایان سال، قیمت مرغ تنها مصرف‌‌کنندگان را با چالش روبه‌رو نکرده و مرغداران نیز با مشکلاتی دست به گریبان هستند.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار