کد خبر : 1134 / /
/

کارشناس اقتصادی گفت: اصلاحات بیت کوین تحت تاثیر عوامل مختلفی است و افزایش عرضه موجب نزول ارزش این ارز دیجیتال شده است.

بیت‌کوین یک رمز ارز و نظام پرداخت جهانی است.بیت کوین را از نظر حقوقی هنوز هیچ کشوری به عنوان پول قانونی به رسمیت نمی شناسد. بیت‌کوین نخستین پول دیجیتال غیرمتمرکز است.بیت‌کوین از نظر ارزش بازار بزرگ‌ترین ارز مجازی در جهان به شمار می رود. آخرین اخبار مربوط به بیت کوین را در سایت خبرآزاد دنبال کنید.

نظر کارشناس اقتصادی درباره ریزش ارزش بیت کوین 

میرزایی، کارشناس اقتصادی، در خصوص ریزش‌ اخیر ارزش بیت کوین، اظهار کرد:  در خصوص روند اصلاحی بیت کوین, بهتر است روند  قبلی بیت کوین را در سال ۲۰۱۷ بررسی کنیم تا متوجه شویم چنین اصلاحاتی در روند رو به رشد بیت کوین عادی است یا نه؟

او ادامه داد: بیت کوین در سال ۲۰۱۷ برای رسیدن به بالاترین حد خود، بارها و بارها بین ۳۰ تا ۳۵ درصد اصلاح شد. این صعود و نزول‌ها قسمتی از روند سالم رشد ارزش یک بیت کوین در بازار ارز دیجیتال را نشان می‌دهد. زمانی می‌توانیم این را یک حرکت خارج از عرف ببینیم که این اصلاح، عددهای بزرگ تری را به ما نشان می‌دهد.

بیت کوین

میرزایی بیان کرد: در حال حاضر بعد از هر صعود بیت کوین ما باید شاهد اصلاحاتی در مقاطع مختلف باشیم. بیت کوین یک بخش کف سازی دارد. این روند نه تنها طبیعی بلکه منطقی است.

به گفته این کارشناس اصلاحات بیت کوین تحت تاثیر عوامل مختلفی است. به طور مثال امکان دارد در یک نقطه ماینرها تصمیم به فروش بگیرند و در نتیجه عرضه افزایش یابد  و موجب ریزش قیمت‌های اولیه شود.

او گفت: با اصلاح  ۳۰ درصدی بازار، بیت کوین خودش را برای رشد مجدد آماده می‌کند. در حال حاضر تا رسیدن به قله بیت کوین فاصله بسیاری داریم.

روند افزایشی بیت کوین 

روند افزایش ارزش بیت کوین در امسال میلادی با مانع مواجه شده و جهت عکس به خود گرفته است. این هفته بدترین هفته برای بیت کوین طی حدود یک سال گذشته بوده است.

 بزرگترین رمزارز دنیا بیش از ۲۰ درصد از ارزش خود را در این هفته از دست داد که بزرگترین کاهش ارزش آن از ماه مارس ۲۰۲۰ بوده است. بیت کوین در ساعت ۱۰: ۲۲ در هنگ کنگ ۴۶۹۲۵ دلار معامله شد. شاخص گلکسی کریپتوی بلومبرگ که نوسانات بیت کوین، اتر و سه ارز مجازی دیگر را رصد می‌کند، ۲۲ درصد در این هفته پایین آمده است.

 این شرایط سخت برای بیت کوین در بحبوحه آشفتگی‌های بیشتر در بازارهای جهانی به وجود آمده است. افزایش سود اوراق قرضه نشان دهنده بالا رفتن رشد و تورم و اجبار تاجران به ارزش‌گذاری دوباره موقعیتشان در سراسر گروه‌های سرمایه‌ای است. شاخص نزدک-۱۰۰ با سقوط سهام شرکت‌های تسلا و پلوتون اینترکتیو، پایین آمده است.

بیت کوین تحلیلگران عقیده دارند تقویت ارزش دلار نشانه کاهش ارزش بیت کوین و ارزهای دیجیتال است.

 ضعف بیت کوین در مقابل نوسانات بازار، کارآمدی آن را به عنوان یک ارز پشتیبان در برابر تورم زیر سوال برده است. بسیاری عقیده داشتند افزایش ارزش سرمایه‌های دیجیتال یک حباب و تکرار نوسانات ۲۰۱۷ است.

 در حالی که همواره از بیت کوین به عنوان یک طلای دیجیتال جدید نام برده می‌شود، طلا از این رقیب خود پیشی گرفته و ۱۷۶۸ دلار در هر اونس معامله می‌شود یعنی کمتر از یک درصد کاهش طی یک هفته گذشته. شاخص دلار بلومبرگ ۰.۳ درصد در همین دوره افزایش یافته است.

در هفته ای گذشت ارزهای دیجیتالی نقش پررنگی را در جهان داشتند وموجب توجه مردم به خود شدند. با توجه به اینکه ارزهای دیجیتالی خواب ندارند و در تمامی ساعات روز به فروش می رسد، علاقه مندان به این حوزه ۲۴ ساعت ۷ روزه هفته باید به روند بالا و پایین آن توجه کنند.

در روزی که گذشت ارزهای دیجیتالی اتر رکورد تازه ای زد. ، قیمت Ether از ۲۰۰۰ دلار گذشته است.

طبق گزارش کوین دسک ، اتر به رکورد جدید قیمت ۲.۰۳۳.۰۸ دلار رسید که در ۲۴ ساعت گذشته ۶.۱۸٪ رشد داشت ، و ارزش بازار رمزنگاری به ۲۳۳.۳ میلیارد دلار رسید. ارز رمزنگاری شده در سال گذشته ۱۷۲.۵ درصد افزایش یافته است.

رکوردهای قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین نیز به یکه تازی خود ادامه داده است. یک روز پس از آنکه ارز رمزپایه پیشرو بیش از ۵۰۰۰ دلار افزایش یافت و در طی این مدت ارزش بازار سقف یک تریلیون دلار دست یافت ، بیت کوین (BTC) صبح شنبه یک رکورد دیگر هم در تاریخ خود به ثبت رساند ، برای اولین بار از ۵۷هزار دلار عبور کرد و باعث ایجاد یک تجمع گسترده در میان سایر ارزهای رمزپایه شد. بالاترین سطح قیمت این ارز دیجیتالی ۵۷،۴۹۲.۰۰ بود. قبل از شروع سرگرمی و بازی های دیروز ، BTC حدود ۵۱،۶۰۰ دلار بود. در حال حاضر قیمت هر بیت کوین ۵۶ هزار و ۴۹۲ دلار است.براساس گزارش اینوستینگ، بازده اوراق خزانه داری در روز جمعه به بالاترین سطح خود از فوریه ۲۰۲۰ را رسید و سهام ایالات متحده هفته معاملات را با روند نامشخصی به پایان رساند زیرا سرمایه گذاران اعلام کردند که پیامدهای تورم ارزش سهام و طلا را زیر سوال می برد. این احساسات به طور احتمالی تا هفته معاملات جدید ادامه خواهد داشت.

در اواخر هفته معاملات نفت با پایین آمدن دوباره میزان تولید ایالات متحده ، نفت به زیر ۶۰ دلار در هر بشکه رسید. دلار علی رغم افزایش بازده در مدت مشابه ، در روز جمعه برای دومین روز افت کرد. این دو رابطه مثبت دارند که به نظر می رسد این رابطه از هم پاشیده است.

فروش دلار دو روزه برای تقویت طلا کافی نبود و دوباره آن را به حالت معکوس درآورد. در عوض ، فلز زرد روز به روز ضعیف تر شده است. ضعف دلار موجب افزایش طلا شده است، در حالی که افزایش بازده، سرمایه گذاران را از یک دارایی امن به دارایی دیگر دور می کند.

همچنین بر اساس گزارش کیتکو، اندرو شیتز ، استراتژیست ارشد سرمایه گذاری مورگان استنلی پیش بینی می کند که طلا در سال ۲۰۲۱ بیش از این افتی که تجربه کرده روند نزولی خود را ادامه داده است.

اقتصاددانان مورگان استنلی پیش بینی می کنند که تورم آمریکا طی دو سال آینده کمی بیش از ۲٪ افزایش یابد. بنابراین ، این به سختی سناریوی فراری برای تورم است که به نظر می رسد طلا برای آن مناسب تر باشد. طلا سرمایه ای است که روایت در آن اهمیت دارد. در سال ۲۰۲۱ به نظر می رسد پاندمیک بهتر می شود. داده های اقتصادی در حال بهبود است. سیاست آرامتر شده است. و نرخ بهره در حال افزایش است.

همچنین گفته می شود عملکرد طلا به ویژه در مقایسه با سایر کالاها کم است. ارزیابی آن جذابیت خاصی ندارد. حرکت قیمتی ضعیف است ، به این معنی که کالاهایی که در حال سقوط هستند اغلب تمایل به نزول دارند. و داده های اقتصادی فعلی ، که در حال بهبود است ، اغلب به این معنی است که طلا کمتر از دارایی های دیگر عمل می کند.

در مورد طلا ، قیمت کمی زیر ۱۸۰۰ دلار در هر اونس پیش بینی شده است. تا پایان سال ؛ حتی با افزایش نرخ تورم ، طلا کاهش بیشتر از سطح فعلی را نشان می دهد.

افزایش قیمت بیت کوین

قیمت بیت‌کوین از ابتدای سال میلادی ۵۶ درصد رشد داشته. در یک سال گذشته؛ بیش از چهار برابر. با افزایش قیمت بیت کوین تا ۵۷ هزار دلار، ارزش کل مهم‌ترین رمزارز دنیا به یک تریلیون دلار رسیده است.

کوین دسک اعلام کرد ارزش بزرگترین سرمایه دیجیتال دنیا رکورد قبلی خود را در کمتر از ۱۲ ساعت شکسته و به بیش از ۵۷ هزار دلار رسیده است. بیت کوین حدود ۹ درصد افزایش ارزش روزانه داشته است.

ارزش بیت کوین در روز جمعه ۱۸ درصد طی یک هفته بالا رفت و به رکورد ۵۶ هزار دلار رسید. این ارز مجازی از ابتدای سال جاری تا حالا ۹۲ درصد افزایش ارزش داشته و در حال حاضر ارزش بازار آن به یک تریلیون دلار رسیده است. بیت کوین در حال حاضر ششمین سرمایه با ارزش دنیاست و تنها یک رده پایین‌تر از آلفابت گوگل قرار دارد.

افزایش قابل توجه ارزش این ارز مجازی به خاطر بالا رفتن مقبولیت آن بین سرمایه‌گذاران و شرکت های بزرگ بوده است. تسلا در اوایل همین ماه اعلام کرد ۱.۵ میلیارد دلار در این ارز مجازی سرمایه‌گذاری کرده است.

بیت کوین

بانک نیویورک ملون، قدیمی‌ترین بانک آمریکا اعلام کرد شرایطی برای مشتریانش فراهم می‌کند تا بتوانند بیت کوین و سایر ارزهای مجازی را ذخیره کنند. بلک راک، یکی از مدیران سرمایه آمریکا و شرکت پرداخت اسکوئر هم طرح‌های خود را برای پشتیبانی از ارزهای دیجیتال اعلام کرده اند. شرکت مستر کارت هم اعلام کرد از کاربرد ارزهای مجازی در شبکه خود حمایت می‌کند.

 بیت کوین ۱۲ سال پیش توسط یک شخص یا یک گروه ناشناس تحت عنوان ساتوشی ناکاموتو ابداع و و معامله آن در ۲۰۱۹ به عنوان یک سرمایه دیجیتال بر پایه شبکه بلاک چین آغاز شد. هدف از این سیستم، پرداخت بدون در نظر گرفتن سیاست ها و قوانین بانک مرکزی است.

 اولین افزایش قیمت قابل توجه بیت کوین در ۲۰۱۷ بود که آن را به ۲۰ هزار دلار رساند و باعث شهرت جهانی آن شد. کمی پس از آن بیت کوین ۸۰ درصد از ارزش خود را طی یک ماه از دست داد و بعد دوباره رشد خود را آغاز کرد.

 طبق گزارش کوین دسک بیت کوین در ساعت ۱۳:۲۵ به وقت گرینویچ ۵۷۲۷۲ دلار معامله شده است.

رکوردشکنی بیت کوین!

بیت کوین

بیت‌کوین، محبوب‌ترین ارز دیجیتالی دنیا، در هفته گذشته هر روز رکوردشکنی کرد و حالا ارزش بازار آن به یک تریلیون دلار نزدیک‌تر شده است.

ارزش بازار بیت‌کوین تنها در روز جمعه و با رکوردشکنی و رسیدن قیمت آن به بالای ۵۳ هزار دلار، ۲ درصد جهش کرد. به این ترتیب حالا ارزش بازار بیت‌کوین با این رکورد جدید به ۹۹۰ میلیارد دلار رسیده است.

در مقایسه باید گفت که ارزش بازار بیت‌کوین حال از ارزش شرکت‌هایی مانند فیسبوک و تسلا بیشتر شده است.

با نشانه‌هایی از مقبولیت گسترده ارزهای مجازی در جهان، تنها در ماه اخیر قیمت آن ۶۰ درصد جهش داشته است.

روز شنبه در معاملات بازارهای اینترنتی و طبق شاخص ارزهای مجازی سی‌ان‌بی‌سی، قیمت بیت‌کوین رکورد جدیدی ثبت کرده و تا ساعت ۱۲ به وقت تهران از ۵۵ هزار دلار هم فراتر رفته است.

ایلان ماسک- بنیان گذار و مدیرعامل گروه تسلا از سرمایه‌گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری شرکتش در بیتکوین دفاع کرده و نگهداری این ارز را بهتر از نگهداری وجه نقد دانسته است. وی در اختیار داشتن بیتکوین را یک مزیت برای شرکتش خواند و افزود: بهره واقعی ارزهای فیات منفی است. همین مساله باعث شد تا مردم به دنبال گزینه های دیگری برای سرمایه گذاری بروند.

با افزایش محبوبیت و مقبولیت ارزهای دیجیتالی در جهان بانک های مرکزی هم به سرعت در حال توسعه ارزهای ملی خود هستند. رییس بانک مرکزی روسیه از آغاز به کار اولیه روبل دیجیتال به صورت مفهومی تا تابستان خبر داده و بانک مرکزی سوئد هم اعلام کرده است احتمالا تا سال ۲۰۲۲ کرون دیجیتالی راه اندازی خواهد شد. بانک مرکزی کانادا هم از تسریع در برنامه قبلی خود برای راه اندازی ارز دیجیتالی رسمی این کشور خبر داده است.

بیت کوین/  در سال جاری چه میزان ارز به کشور بازگشته است؟

بیت کوین

بانک مرکزی چین به عنوان پیشروترین بانک مرکزی جهان در عرصه ارزهای دیجیتالی که توانسته است نخستین ارز دیجیتالی رسمی جهان را به طور آزمایشی و با موفقیت راه اندازی کند از آغاز توزیع یوان دیجیتال در بین متقاضیان این ارز که دارای شرایط‌های لازم باشند خبر داده است. به گفته نشریه فایننشال تایمز، سیاست‌گذاران چینی ممکن است یوان دیجیتالی را به عنوانی ابزاری برای جایگزن کردن یوان با دلار و کاهش نقش دلار در نظام مالی استفاده کنند.

 مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۱۴۶۴ میلیارد دلار برآورد می شود که این رقم نسبت به روز قبل ۴.۷ درصد کمتر شده است. در حال حاضر ۶۹ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیتکوین و ۱۳ درصد در اختیار اتریوم است. بیت کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله گران بر بستر بلاک چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.

بروزرسانی قیمت ارزهای دیجیتالی (تا ۱۳ ظهر به وقت شرقی) / این رده حاوی تغییرات قیمتی ۱۰ ارز دیجیتالی بزرگ از نظر ارزش بازار است

۱- بیت کوین

قیمت: ۵۵ هزار و ۱۵۵.۶۴ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۶.۲۶ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۴.۸۶ درصد افزایش

۲- اتریوم

قیمت: ۱۹۵۷.۴۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱.۵ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۷.۷۳ درصد افزایش

۳- بایننس کوین

قیمت: ۳۲۲.۰۶ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱۷.۸۳ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۵۵.۲۳ درصد افزایش

۴- تتر

قیمت: ۰.۹۹۸ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۱۶ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۶ درصد کاهش

۵- کاردانو

قیمت: ۰.۹۳۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱.۳۸ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱.۱۸ درصد کاهش

۶- پولکا دوت

قیمت: ۳۳.۸۷ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۸.۹۵ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۷.۸۳ درصد افزایش

۷- ریپل

قیمت: ۰.۵۵۹ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۴.۳۵ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۳.۷۶ درصد کاهش

۸- لایت کوین

قیمت: ۲۳۷.۴۶ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۵.۱۵ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲۵.۸۴ درصد افزایش

۹- چین لینک

قیمت: ۳۴.۵۷ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۷.۳۲ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۶.۵۷ درصد افزایش

۱۰- بیت کوین کش

قیمت: ۷۱۳.۴۲ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱.۹۷ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۳۰.۵۰ درصد افزایش

تنها طی ۵ ساعت گذشته قیمت بیت کوین هزار دلار افزایش یافته است. شب گذشته هم بیت کوین تا ۵۰ هزار و ۵۷۶ دلار بالا رفته بود. در حالی قیمت این ارز پرطرفدار مجازی حالا به بالای ۵۱ هزار دلار رسیده که در ژانویه سال گذشته قیمت آن حدود ۷ هزار دلار بود.

شرکت تولید خودروهای برقی تسلای آمریکا اخیرا اعلام کرده است که ۱.۵ میلیارد دلار روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده که همین امر آتش رشد سنگین قیمت این ارز مجازی را روشن کرده است. بیت کوین در سال ۲۰۰۹ و در قالب فناوری بلاک چین ایجاد شد و حالا از نظر حجم سرمایه بزرگ‌ترین ارز مجازی  جهان است. در ۲۴ ساعت گذشته بیش از یک میلیون ۶۶۰ هزار توکن بیت کوین در جهان به ارزش ۸۵ میلیارد دلار مبادله شده است.  

حالا که قیمت بیت کوین از ۵۱ هزار دلار عبور کرده، ارزش بازار این ارز مجازی از ۹۵۰ میلیارد دلار عبور کرده است. بیت کوین دقایقی پیش از مرز ۵۱ هزار و ۵۰۰ دلار هم عبور کرد.

شکست 50 هزار دلاری مقاومت بیت کوین

در معاملات امروز بازار جهانی ارزهای مجازی قیمت هر توکن بیت کوین با عبور از ۴۹ هزار دلار رقم حدود ۴۹ هزار و ۲۰۰ دلار را لمس کرد.  

در معاملات امروز متوسط قیمت هر توکن بیت کوین با در نظر گرفتن رقم ۲۰ بستر معاملاتی ۴۹ هزار و ۱۴۳ دلار بوده است. در واقع بیت کوین طی ۲۴ ساعت گذشته حدود ۴ درصد رشد قیمت داشته و طی ۷ روز معاملاتی گذشته هم ۲۴.۷۷ درصد رشد قیمت را تجربه کرده است.

در حال حاضر ارزش کل  ۱۸ میلیون و ۶۲۸ هزار و ۵۰۰ بیت کوین‌ موجود در بازار جهانی بیش از ۹۱۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود و در ۲۴ ساعت گذشته یک میلیون و ۶۰۰ هزار بیت کوین به ارزش ۷۸.۶ میلیارد دلار معامله شده است.  

بیت کوین

قیمت بیت کوین با عبور از ۴۹ هزار دلار رکورد زد

چند روز پیش خبرگزاری بلومبرگ به نقل از کارشناسان دو موسسه لونو و OSL گفته بود که ممکن است در بلندمدت قیمت بیت کوین به ۵۰ هزار دلار هم برسد.  

طی ۱۲ ماه گذشته قیمت بیت کوین ۳۴۰ درصد رشد کرده و دلیل آن کاهش ارزش بسیاری از ارزهای متداول در جهان و بروز بحران اقتصادی ناشی از اعمال محدودیت‌های کرونایی در بسیاری از کشورها بوده است.

در حالی که در ابتدای ماه فوریه قیمت بیت کوین حدود ۳۳ هزار دلار بود، اما اعلام شرکت خودروسازی تسلای آمریکا مبنی بر خرید ۱.۵ میلیارد دلار بیت کوین باعث شد تا این ارز مجازی صعود سنگین قیمت را تجربه کند.

بیت کوین نماد چیست؟

 بیت کوین مظهر تجارت جنبش است. امروز روز شرط بندی ۱.۵ میلیارد دلاری ایلان ماسک در پوشش بیت کوین است. احساسات اجتماعی بیت کوین خارج از نمودار است و نوسانات وحشی باقی خواهد ماند.

حرکت بزرگ بعدی بیت کوین می‌تواند در صورتی انجام شود که سایر شرکت‌ها از تسلا در ایجاد تنوع در ارزهای رمزنگاری شده و پذیرش آنها به عنوان روشی برای پرداخت پیروی کنند. با توجه به جایی که قیمت‌ها به سرانجام رسیده‌اند، بیت کوین به خرده فروشان بزرگ نیاز دارد که ماشین‌ها یا کالاهای لوکس سطح بالا را برای پذیرش پرداخت‌های رمزنگاری بفروشند.

چند سال بیت کوین در پذیرش جریان اصلی شکست خورد و از بیت کوین برای خرید یک قهوه یا آب میوه استفاده شد. بیت کوین به چند تاییدیه بزرگ دیگر نیاز دارد و این می‌تواند کلیدی برای افزایش قیمت‌ها از سطح ۵۰ هزار دلار باشد.

بیت کوین

درحال‌حاضر قیمت هر بیت کوین با افزایش بیش از ۷ درصد به بیشترین نرخ خود رسید. اکنون هر بیت کوین ۴۷ هزار و ۳۷۰ دلار است که با این روند پیش‌بینی می‌شود به بیش از ۵۰ هزار دلار برسد.

تاثیر بیت کوین و افزایش قیمت طلا 

بخاطر اینکه قانون‌گذاران شروع به کالبدشکافی بسته پیشنهادی ۱.۹ تریلیون دلاری بایدن کردند، حرکت طلا بالاتر رفت. گرچه به نظر می‌رسد یک بسته محرک عظیم تا اواسط ماه مارس (فروردین) تحمیل شود، اما به نظر می‌رسد تمایل رئیس‌جمهوری بایدن برای مذاکره نرخ نهایی را به ۱.۲ تریلیون دلار امریکا نزدیک می‌کند.

درحال‌حاضر خوش بینی همچنان ادامه دارد که محرک‌های پولی و مالی در ایالات متحده می‌تواند به این اقتصاد کمک کند تا داغ شود و تورم‌های بالاتر را به طلا ادامه دهد.

طلا هفته گذشته در معرض خطر جدی قرار داشت و تا زمانی که منطقه ۱، ۸۵۵ ورود کند. در صورت ادامه روند صعودی فعلی تا پایان هفته، در برابر یک صعود احتمالی و یک تلاطم ناخوشایند دلار، روند صعودی طولانی تر طلا باید دوباره خود را ثابت کند.

اکنون نرخ هر اونس طلای نقدی با افزایش ۵ دلار یا بیش از ۰.۲ درصد به نرخ ۱۸۳۵ دلار رسید.

قیمت‌های نفت خام فقط می‌خواهند روند بالاتری را طی کنند. نفت خام اروپا ۰.۸٪ از دسامبر(دی) کاهش یافت و به ۴۸۳.۴ میلیون بشکه رسید. اگر روند نزولی ذخایر نفت خام جهانی ادامه یابد، باید نرخ نفت را بالا رود.

چشم‌انداز کوتاه مدت موسسه انرژی امریکا نشان داد که سطح پایدار برای غلبه بر ویروس کرونا همچنان بر چشم‌انداز تقاضا برای بقیه سال را تأثیر می‌گذارد، اما این خوش بینی یک بازپرداخت حتی قوی تر را در سال ۲۰۲۲ زیاد خواهد کرد و میزان افت ۱۸۰، ۰۰۰ بشکه را داشت تا اکنون ۵.۳۸ میلیون بشکه افزایش نسبت به سال دیگر را تجربه کرده است. پیش‌بینی می‌شود چشم‌انداز تقاضای جهانی در سال ۲۰۲۲ با تحقق سود سالانه، ۱۹۰ هزار بشکه رشد کند. این موسسه نرخ نفت خام برنت را به طور متوسط ​​۵۵ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۲۲ هدف قرار داده است، محتاط‌ترین پیش‌بینی با توجه به عدم اطمینان کورنا برای نیمه اول سال است.

به نظر می‌رسد هر دو نوع نفت خام WTI و برنت از این موج بالا استفاده می‌کنند، اما به نظر می‌رسد برای گرفتن نرخ نفت از اینجا به یک کاتالیزور جدید نیاز است.درحال‌حاضر نرخ هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدییت با افزایش ۰.۴۰ درصد به نرخ ۵۸ دلار و ۳۳ سنت رسید.

عقب نشینی ارزش بیت کوین

علیرغم آنکه خرید بیت‌کوینی تسلا جهش یکباره قیمت‌ها را به دنبال داشت اما تنها در طول چند ساعت گذشته نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار از ارزش این رمز ارز کاسته شد.

بیت‌کوین به عنوان رمزارز غالب بازار رمزارزها درحال‌حاضر به قیمت ۴۵ هزار و ۵۳۸ دلار معامله می‌شود.

موسسه بلک راک که بزرگ‌ترین موسسه مدیریت دارایی جهان به شمار می‌رود از آغاز معامله اوراق مشتقه مبتنی بر بیتکوین در دو زیرمجموعه خود خبر داده است. هنوز هیچ بازارگردان امریکایی دارای منابع بیت کوین جدا نیست اما در بسیاری از آنها به مدیران سبد دارایی این اجازه داده شده است تا بخشی از پرتفوی خود را به شکل بیتکوین یا ارزهای دیجیتالی دیگر نگهداری کنند.

بیت کوین

از سوی دیگر یک شرکت مدیریت دارایی در امریکا از کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا درخواست کرده است با ایجاد صندوق‌های ETF مبتنی بر بیتکوین موافقت کند. انتظار می‌رود در صورت اجرایی شدن این مسئله سرمایه‌های جدیدی روانه بازار ارزهای دیجیتالی شود.

صدای انتقادات نسبت به نظارت کم بر بیتکوین و بازار ارزهای دیجیتالی بیش از پیش بلند شده است. پس از آنکه کریستین لاگارد- رئیس بانک مرکزی اروپا بیتکوین را ابزاری برای پولشویی و انجام اعمال مجرمانه خواند، ژانت یلن- گزینه تصدی وزارت خزانه داری امریکا نیز خواهان نظارت بر بازار رمزارزها با هدف جلوگیری از جرایمی نظیر پولشویی شده است.

 درحال‌حاضر ۶۹ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیتکوین و ۱۳ درصد در اختیار اتریوم است. بیت کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله گران بر بستر بلاک چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.

بروزرسانی قیمت بیت کوین

بیت کوین

۱- بیت کوین

قیمت: ۳۲ هزار و ۶۷۱.۰۷ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۵.۵۸ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲.۴۳ درصد افزایش

۲- اتریوم

قیمت: ۱۳۲۷.۸۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۴.۲۸ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۲.۰۲ درصد افزایش

۳- لایت کوین

قیمت: ۱۳۱.۰۷ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۵.۳۲ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲.۴۹ درصد کاهش

۴- بیتکوین کش

قیمت: ۳۹۳.۲۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۳.۳ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۰.۵ درصد کاهش

۵- مونرو

قیمت: ۱۳۵.۱۳ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۲.۸ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱.۶۱ درصد کاهش

۶- میکر

قیمت: ۱۴۰۵.۱۳ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۵.۲۵ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۵.۶۹ درصد افزایش

۷- دش

قیمت: ۱۰۲.۴۱ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۴.۶۹ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲.۷ درصد کاهش

۸- زد کش

قیمت: ۸۶.۱۹ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۷.۴۶ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱.۹ درصد کاهش

جایگزینی بیت کوین

بیت کوین

رئیس بانک مرکزی انگلیس هشدار داد با توسعه فناوری امکان دارد بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتالی موجود در بازار با نسل دیگری از ارزها جایگزین شوند. اندرو بیلی که به صورت ویدئو کنفرانس در نشست مجمع جهانی اقتصاد سخن می‌گفت با استقبال از توسعه فناوری‌های مالی افزود: روش‌های نوین پرداخت دیجیتالی در دنیای مالی ماندگار خواهند شد اما احتمالا ارزهای دیجیتالی به شکل فعلی تا ابد ثابت نخواهند بود و این احتمال وجود دارد که ارزهایی با فناوری بهتر، ثبات بیشتر و طراحی بهتر جایگزین شکل فعلی ارزهای دیجیتالی نظیر بیتکوین شوند.

موسسه بلک راک که بزرگ‌ترین موسسه مدیریت دارایی جهان به شمار می‌رود از آغاز معامله اوراق مشتقه مبتنی بر بیتکوین در دو زیرمجموعه خود خبر داده است. هنوز هیچ بازارگردان امریکایی دارای منابع بیت کوین جدا نیست اما در بسیاری از آنها به مدیران سبد دارایی این اجازه داده شده است تا بخشی از پرتفوی خود را به شکل بیتکوین یا ارزهای دیجیتالی دیگر نگهداری کنند.

بیت کوین

از سوی دیگر یک شرکت مدیریت دارایی در امریکا از کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا درخواست کرده است با ایجاد صندوق‌های ETF مبتنی بر بیتکوین موافقت کند. انتظار می‌رود در صورت اجرایی شدن این مسئله سرمایه‌های جدیدی روانه بازار ارزهای دیجیتالی شود.

سرآغاز انتقادات به بیت کوین

صدای انتقادات نسبت به نظارت کم بر بیتکوین و بازار ارزهای دیجیتالی بیش از پیش بلند شده است. پس از آنکه کریستین لاگارد- رئیس بانک مرکزی اروپا بیتکوین را ابزاری برای پولشویی و انجام اعمال مجرمانه خواند، ژانت یلن- گزینه تصدی وزارت خزانه داری امریکا نیز خواهان نظارت بر بازار رمزارزها با هدف جلوگیری از جرایمی نظیر پولشویی شده است.

درحال‌حاضر ۶۹ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیتکوین و ۱۳ درصد در اختیار اتریوم است. بیت کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله گران بر بستر بلاک چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.

۱- بیت کوین

قیمت: ۳۱ هزار و ۳۹۶.۶۲ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۲.۷۱ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۲.۷۷ درصد کاهش

۲- اتریوم

قیمت: ۱۲۹۲.۴۶ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۳.۸۵ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۳.۸۹ درصد کاهش

۳- لایت کوین

قیمت: ۱۲۲ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۶.۶۵ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۵.۴۲ درصد کاهش

۴- بیتکوین کش

قیمت: ۳۸۲.۷۴ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱۰.۶۵ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲۳.۰۸ درصد کاهش

۵- مونرو

قیمت: ۱۳۰.۴۵ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۵.۵۸ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۳.۴ درصد کاهش

۶- میکر

قیمت: ۱۳۶۷.۶۴ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۳.۲۴ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱.۰۴ درصد افزایش

بیت کوین

۷- دش

قیمت: ۹۸.۰۴ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۵.۵۵ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۸.۰۱ درصد کاهش

۸- زد کش

قیمت: ۸۰.۷۶ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۶.۹ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۵.۶۱ درصد کاهش

درباره بیت کوین بدانید!

ارز دیجیتال بیت کوین یک پول دیجیتالی و غیر فیزیکی است که تحت تاثیر وضعیت یا ثبات مالی هیچ کشوری قرار ندارد. بیت کوین (Bitcoin) با نماد اختصاصی BTC، نخستین رمز ارز یا پول رمزنگاری شده در دنیا است که به صورت کاملاً دیجیتالی استفاده و توزیع می‌شود.

ارز دیجیتال بیت کوین یک پول دیجیتالی و غیر فیزیکی است که تحت تاثیر وضعیت یا ثبات مالی هیچ کشوری قرار ندارد. بیت کوین (Bitcoin) با نماد اختصاصی BTC، نخستین رمز ارز یا پول رمزنگاری شده در دنیا است که به صورت کاملاً دیجیتالی استفاده و توزیع می‌شود. از سال ۲۰۰۸ تاکنون، ارزش بیت کوین با طی کردن مسیری پی فراز و نشیب، توانست به قله ۴۰ هزار دلار نیز برسد. در ابتدای کار، هر بیت کوین ارزشی کمتر از ۱ دلار داشت؛ اما با گذشت زمان و افزایش محبوبیت این ارز دیجیتال، قیمت پادشاه رمز ارزها توانست حتی از ۴۰ هزار دلار نیز فراتر رود.

بیت کوین

دلایل رشد سرسام‌آور قیمت بیت کوین

ساختار غیر قابل جعل بیت کوین بدون مدیریت هیچ حکومت یا نظام اقتصادی، در سراسر جهان قابل استفاده است. از آن جایی که تمام تراکنش‌های بیت کوین در بلاک چین انجام می‌شوند، می‌توان گفت که معاملات این رمز ارز در لایه‌های امنیتی پیچیده‌ای انجام گرفته و غیر قابل جعل هستند.

منابع محدود الگوریتم این ارز دیجیتال، طوری طراحی شده که فقط مقدار مشخصی بیت‌کوین وجود داشته باشد. محدود بودن تعداد بیت کوین‌ها به افراد این امکان را می‌دهد تا پیش‌بینی بهتری از عرضه آن داشته باشند. توسعه‌دهندگان بیت کوین در پروتکل این ارز تعیین کردند که تنها ۲۱ میلیون از بیت کوین ایجاد خواهد شد که درحال‌حاضر حدود ۱۸ میلیون واحد از آن به وجود آمده است. از سوی دیگر، نرخ انتشار بیت کوین تقریباً هر چهار سال به نصف کاهش می‌یابد که به این روند، هاوینگ (Halving) می‌گویند.

امنیت همان طور که می‌دانید، اطلاعات تراکنش‌های بیت کوین با استفاده از فناوری بلاک‌ چین نگهداری می‌شوند. تراکنش‌های بیت کوین شفاف بوده به طوری که هر تراکنشی که در شبکه انجام شده باشد، برای همه قابل مشاهده‌ است. این بدان معنا است که تراکنش‌ها قابل پیگیری هستند، اما تنها می‌توان آدرس‌ها را به همراه دریافتی و ارسالی‌هایشان مشاهده کرد و اطلاعات هویتی افراد محفوظ است.

بخش‌پذیری و انتقال آسان هر واحد از بیت کوین قابلیت تقسیم تا ۸ رقم اعشار را دارد. کوچکترین واحد آن، برابر با ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین بوده که با نام مستعار خالق این ارز، ساتوشی، نامیده می‌شود. در نتیجه، اگر ارزش بیت کوین با گذر زمان به رشد خود ادامه دهد، کاربران همچنان قادر خواهند بود در مبادلات روزانه شرکت کنند. از سوی دیگر، شبکه غیر متمرکز بیت کوین تراکنش‌ها را در شفافیت کامل و سرعت بالا صورت می‌دهد. در نتیجه، افراد می‌توانند بدون پرداخت مالیات یا هزینه اضافی، در کمترین زمان معاملات خود را انجام دهند.

محبوبیت روزافزون سیستم غیرمتمرکز بیت کوین سبب شده روز به روز بر محبوبیت این ارز دیجیتال افزوده شود تا جایی که اخیراً شرکت‌های بزرگی به خرید بیت کوین در مقیاس بزرگ روی آورده‌اند. در نتیجه، جریان ورود سرمایه‌گذاران سازمانی و نهادی برای خرید بیت کوین و تزریق بودجه، باعث شده همچنان تقاضا برای این رمز ارز بالا باشد.

نوسانات قیمت بیت کوین بحران‌ها و اتفاقاتی که در گوشه و کنار دنیا به وقوع می‌پیوندند، باعث ایجاد نوساناتی در قیمت بیت کوین می‌شوند. شاید این امر در نظر بسیاری، نقطه ضعف محسوب شود اما فراموش نکنید که بیت کوین از سال ۲۰۰۸ تاکنون از بحران‌های زیادی جان سالم به در برده و حتی موفق به طی کردن مسیری صعودی شده است. عملکرد خوب بیت کوین در زمان‌های بحرانی باعث شده که افراد بیشتری به سرمایه‌گذاری در این ارز روی بیاورند. در نتیجه، هر قدر افراد بیشتری از بیت کوین استفاده کنند، از میزان نوسانات قیمتی نیز کاسته خواهد شد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار