کد خبر : 6612 / /
/

بیومتریک چیست؟

به طور خلاصه بیومتریک به معنای اندازه‌گیری و تجزیه تحلیل ویژگی‌های فیزیکی و رفتاری فرد می‌باشد. بیومتریک از دو کلمه «بیو» و «متریک» تشکیل شده است. بیو به معنای ویژگی‌های بدن انسان و متریک به معنای اندازه‌گیری است.

احراز هویت بیومتریک چیست؟

متخصصان، فرایند احراز هویت چند فاکتوری را به سه بخش تقسیم می‌کنند: دانش (چیزی که فقط کاربر می‌داند)، دارایی (چیزی که فقط کاربر صاحب آن است) و ذات (چیزی که فقط کاربر هست). بیومتریک در اختیار پارامترهای دارایی و ذات قرار می‌گیرد. هنگامی که یک دستگاه یا سرویس از بیومتریک برای تأیید هویت استفاده می‌کند، هدف این است که با مقایسه ورودی بیومتریک خود با داده‌های بیومتریک که قبلاً ذخیره شده است، مطمئن شود که کاربر همان چیزی است که می‌گوید.

ورودی‌های بیومتریک را می‌توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد: فیزیولوژیکی و رفتاری. از جمله بیومتریک‌های فیزیولوژیکی که امروزه در تکنولوژی از آن استفاده می‌شود می‌توان به اثر انگشت فرد، هندسه دست، شکل صورت یا الگوی چشم اشاره کرد. بیومتریک‌های اصلی رفتاری که در تکنولوژی استفاده می‌شود شامل رفتارهای شخصی فرد در وب‌سایت‌ها و کوکی‌های اینترنتی، آدرس IP، تشخیص صدا و نحوه رفتار چه به صورتی آنلاین و چه به صورت واقعی می‌باشد. ویژگی‌های فیزیولوژی و رفتاری می‌توانند به عنوان ورودی‌هایی که قابلیت تبدیل شدن به داده‌ها را دارند، ذخیره شوند.

داده‌های بیومتریک به وسیله سرورهای پایگاه داده، توکن‌های رمزگذاری شده و یا توکن‌های فیزیکی ذخیره و پردازش می‌شوند. دستگاه‌های ایمن‌تر از ذخیره الگوهای بیومتریک روی دستگاه (یا در محل) استفاده می‌کنند. این کار باعث می‌شود فرایند احراز هویت بدون ارسال اطلاعات حساس از طریق اینترنت یا به سرورهایی در محل‌های دیگر انجام شود.

مزایای احراز هویت بیومتریک چهره

احراز هویت بیومتریک چهره و کاربردهایش در فناوری‌های جدید و اپلیکیشن‌های دیجیتالی مزایای زیادی داشته است. در ادامه در مورد این مزایا صحبت خواهیم کرد:

  • امنیت و اطمینان بالا

بیومتریک سطح بالاتری از اطمینان را به ارائه‌دهندگان ارائه می‌دهد. زیرا احراز هویت با ویژگی‌های ملموس و واقعی صورت می‌گیرد. احتمال به خطر افتادن بیشتر رمزهای عبور، پین‌ها و اطلاعات شناسایی اشخاص با یک حادثه ساده که باعث درز اطلاعات شود بسیار زیاد است. یعنی کلاهبردارانی که با روش‌های سنتی به‌خوبی آشنا هستند به راحتی می‌توانند به میلیاردها حساب کاربری دسترسی داشته باشند. معرفی احراز هویت بیومتریک چهره در این فرایند مانعی برای کلاهبرداران ایجاد می‌کند که فقط یک کاربر واقعی و مجاز می‌تواند این مانع را پشت سر بگذارد. از آنجایی که بیومتریک‌ها فقط توسط افراد زنده قابل ارائه است سطح بالایی از امنیت و اطمینان را برای سیستم‌های مختلف و کاربرانشان فراهم می‌کند.

  • تجربه کاربری راحت و سریع

هر چند فرایند احراز هویت بیومتریک چهره بسیار فنی و دشوار است، طراحی کاربری آن به گونه‌ای است که از دید کاربر این فرایند هم سریع و هم ساده انجام شود. ثابت نگه داشتن چهره برای چند ثانیه در مقابل سنسور تشخیص چهره و باز کردن قفل حساب در چند ثانیه، بسیار سریع‌تر از تایپ کردن رمز عبور طولانی است که چند نوع کاراکتر مختلف دارد. به علاوه، فراموش کردن رمز عبور امری رایج در بین کاربران است. درحالی‌که شما هیچ‌وقت نمی‌توانید بیومتریک‌های خود را فراموش کنید!

  • غیر قابل انتقال

احراز هویت بیومتریک چهره نیازمند این است که شخصی حیُّ‌وحاضر باشد و شما نمی‌توانید به صورت دیجیتال ویژگی‌های بیومتریک خود را انتقال دهید یا به اشتراک بگذارید.

  • تقریباً ضد جعل

با فناوری‌هایی که بشر در حال حاضر در اختیار دارد، جعل بیومتریک‌هایی مانند الگوهای صورت، اثر انگشت، اسکن عنبیه، و ... تقریباً غیر ممکن است. جالب است بدانید احتمال اینکه اثر انگشت شما مشابه با فرد دیگری باشد 1 در 64 میلیارد است.

  • تماس کمتر با اشیاء

امروزه با توجه به شیوع بیماری کرونا، هرچه دست‌های ما با اشیاء کمتری در تماس باشد احتمال ابتلای ما به بیماری کمتر می‌شود. فرایند احراز هویت بیومتریک چهره ما را از تماس مکرر با صفحه‌کلید بی نیاز می‌نماید. احراز هویت دیجیتال با استفاده از بیومتریک چهره افراد، امنیت و سرعت بسیار بالایی را برای کسب و کارها و کاربران آنها به ارمغان می آورد. در کشور ما، شرکت یوآیدی، به عنوان اولین راهکار احراز هویت دیجیتال با بیومتریک چهره کاربر، با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی مانند تطبیق چهره و تشخیص زنده بودن چهره، فرایند احراز هویت سجام، احراز هویت ثنا و احراز هویت صرافی رمز ارز را با ضریب خطای کمتر از 0.01 انجام می دهد.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.