کد خبر : 38988 / /
/

گیربکس برلیانس

یکی از شرکت‌های معروف چینی در حوزه تولید و مونتاژ خودرو، شرکت برلیانس نام دارد. تعدادی از مدل‌های خودروی برلیانس توسط شرکت‌های خودروسازی پارس خودرو و سایپا در ایران نیز مونتاژ می‌شوند. مدل‌های مختلف خودروی برلیانس برای حرکت کردن به دو عامل شامل تولید‌کننده و انتقال‌دهنده نیرو نیازمند هستند. در واقع نیرویی که در قسمت موتور خودرو تولید می‌شود با کمک سیستم انتقال‌دهنده نیرو شامل بخش‌های کلاچ، دیفرانسیل و جعبه‌دنده یا گیربکس به چرخ‌های خودرو منتقل شده و باعث حرکت آن می‌شود.

گیربکس برلیانس

 

در بین بخش‌های سیستم انتقال‌دهنده جعبه‌دنده، جعبه‌دنده یا همان گیربکس اهمیت بیشتری دارد. هیچ خودرویی بدون گیربکس قادر به حرکت نیست. گیربکس برلیانس نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به عنوان یکی از مهم‌ترین قطعات خودروی برلیانس به شمار می‌رود. در این مقاله قصد داریم اطلاعات بیشتری درباره عملکرد و قطعات گیربکس برلیانس در اختیار شما قرار دهیم و بهترین فروشگاه اینترنتی فعال در زمینه فروش گیربکس را معرفی کنیم.

 

گیربکس برلیانس چه وظیفه‌ای را بر عهده دارد؟

همانطور که در مقدمه نیز اشاره کردیم گیربکس برلیانس وظیفه دارد که نیرو یا قدرت تولیدشده توسط موتور خودرو را به چرخ‌ها انتقال دهد و باعث حرکت‌ آن‌ها شود‌. با انتقال نیروی موتور به چرخ‌ها، خودرو شروع به حرکت می‌کند‌. ایجاد تعادل مناسب بین نیروی موتور و سرعت حرکت چرخ‌ها را می‌توان به عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظیفه گیربکس برلیانس معرفی کرد. راننده با کمک گیربکس می‌تواند خودروی برلیانس را در شرایط مختلف با سرعت‌های گوناگون به خوبی تحت کنترل خود قرار دهد. از مزایای قطعه گیربکس در خودروی برلیانس می‌توان به مواردی مانند امکان تنظیم کردن جهت حرکت خودرو، امکان کار کردن خودرو در حالت توقف و پیشگیری از سرعت ناخواسته اشاره کرد.

گیربکس به راننده کمک می‌کند که به خوبی جهت حرکت خودرو را به سمت جلو یا به سمت عقب کنترل کند. گاهی اوقات راننده نیاز دارد بدون اینکه خودرو را خاموش کند، برای مدتی آن را بدون حرکت نگه دارد. در چنین مواقعی گیربکس است که می‌تواند باعث متوقف شدن انتقال نیروی تولیدشده توسط موتور به چرخ‌ها شود.

 

گیربکس برلیانس از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

 • چرخ دنده برای فراهم کردن ارتباط بین محورها و کنترل انتقال گشتاور با حرکت مخالف جهت

 • پوسته برای قرار دادن یاتاقان‌ها و محورهای گیربکس برلیانس در جای خود

 • شافت ورودی یا محور کلاچ برای اتصال به بخش ورودی پوسته

 • شافت واسط یا محور زیر برای ارسال سرعت ورودی تولیدشده توسط موتور به سمت شافت خروجی

 • شافت خروجی یا محور اصلی برای هدایت نیروی گیربکس به دیفرانسیل یا میل گاردان

 • یاتاقان یا چرخ‌دنده هماهنگ‌کننده برای ایجاد حرکت کشویی

 • دسته دنده برای ایجاد مسیر H شکل و تغییر دادن دنده‌ها

 • میل ماهک برای انتقال حرکت دسته دنده به ماهک

 • ماهک برای به حرکت درآمدن چرخ‌ها و تنظیم سرعت خودرو

 • کشویی دنده برای فراهم کردن شرایط حرکت و چرخش چرخ‌های خودرو

 • دنده برنجی برای حرکت دقیق و سریع یاتاقان‌ها و کم کردن نیروهای طولی و دورانی

 • کاسه نمد یا عایق نشت برای محافظت از یاتاق‌ها و روغن آن‌ها در مقابل گرد و غبار

 • پمپ برای تامین کردن روغن گیربکس

 • ساعت یا کنترل ولو برای تنظیم فشار روغن گیربکس و انتقال آن به قسمت‌های مختلف

انواع گیربکس به چند دسته تقسیم می‌شوند و گیربکس برلیانس از چه نوعی است؟

انواع گیربکس خودرو شامل موارد زیر است.

گیربکس دستی

عملکرد گیربکس دستی به این صورت است که راننده پای خود را روی کلاچ خودرو فشار می‌دهد و دنده را انتخاب می‌کند و سپس پای خود را از روی کلاچ برمی‌دارد و پدال گاز خودرو را برای حرکت فشار می‌دهد. انواع گیربکس دستی عبارت‌اند از:

 • گیربکس دستی مجهز به دنده کشویی

 • کیربکس دستی مجهز به بوش تعویض دنده

 • گیربکس دستی مجهز به دنده برنجی

گیربکس اتوماتیک

عملکرد گیربکس اتوماتیک به گونه‌ای است که راننده دیگر نقشی در تنظیم دور موتور و سرعت خودرو ندارد. در این نوع گیربکس برلیانس دیگر نیاز نیست که راننده برای گرفتن کلاچ یا تغییر دادن دنده کاری کند. انواع گیربکس اتوماتیک عبارت‌اند از:

 • گیربکس‌‌های اتوماتیک سیاره‌ای یا AT

 • گیربکس‌های اتوماتیک AMT

 • گیربکس‌های اتوماتیک پیوسته متغیر یا CVT

 • گیربکس‌های اتوماتیک دو کلاچه یا DCT

گیربکس نیمه اتوماتیک

نام دیگر گیربکس نیمه اتوماتیک گیربکس منوتیک است. عمکرد این نوع گیربکس به این صورت است که تعویض دنده در آن از تعویض دنده در گیربکس‌های دستی راحت‌تر است. در واقع در این نوع گیربکس تعویض دنده اتوماتیک است؛ اما کم یا زیاد کردن دنده‌ها توسط راننده انجام می‌شود‌.

حال که با انواع گیربکس و عملکرد آن‌ها آشنا شدید، باید بدانید که در ساخت خودروی برلیانس از دو نوع گیربکس استفاده شده است. انواع گیربکس برلیانس عبارت‌اند از: گیربکس دستی 5 سرعته و گیربکس اتوماتیک 4 سرعته.

چرا در زمان خرید روغن برای گیربکس برلیانس حتما به نوع گیربکس باید توجه کرد؟‌

روغن گیربکس حتما باید با نوع گیربکس برلیانس هماهنگی لازم را داشته باشد؛ زیرا عدم توجه به نوع گیربکس در زمان خرید روغن هیچ فرقی با نریختن روغن ندارد و طولی نمی‌کشد که عملکرد گیربکس دچار اختلال شده و صداهای عجیبی از آن به گوش می‌رسد. به طور کلی عملکرد گیربکس‌های دستی و اتوماتیک برلیانس با هم متفاوت است. به همین دلیل نمی‌توان از یک‌ نوع روغن برای آن‌ها استفاده کرد. به عنوان مثال نقطه جوش روغن در گیربکس‌های دستی نسبت به گیربکس‌های اتوماتیک بالاتر است.

 

اهمیت خرید گیربکس برلیانس نو و استوک از فروشگاه‌ گیربکس هاب

اگر قصد خرید گیربکس برلیانس را دارید، به فروشگاه اینترنتی گیربکس هاب مراجعه کنید. این فروشگاه در زمینه فروش گیربکس برلیانس و همچنین قطعات گیربکس فعالیت دارد و باکیفیت‌ترین انواع گیربکس را با مناسب‌ترین قیمت در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. با توجه به افزایش چشمگیر قیمت انواع گیربکس بسیاری از افراد خرید گیربکس‌های استوک را به گیربکس‌های نو ترجیح می‌دهند. انتخاب یک فروشگاه معتبر و مطمئن برای خرید گیربکس استوک اهمیت بسیار زیادی دارد. این فروشگاه اینترنتی به عنوان زیر مجموعه تعمیرگاه گیربکس هادیلو فعالیت خود را از سال 1398 شروع کرده است و تمام گیربکس‌های نو و استوک برلیانس را با گارانتی و ضمانت 6 ماهه به فروش می‌رساند.

مهم نیست که مشتری در کدام یک از مناطق ایران ساکن است، فقط کافیست برای ثبت سفارش به سایت فروشگاه مراجعه کند. در کوتاه‌ترین زمان ممکن محصول خریداری شده به آدرس مشتری ارسال خواهد شد.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.