کد خبر : 38887 / /
/

بهترین سنگ کف ساختمان

در این مقاله به سوال بهترین سنگ کف ساختمان کدام است پاسخ داده می شود تا در میان انواع سنگ های ساختمانی مناسب ترین سنگ برای کف ساختمان مشخص گردد

بهترین سنگ کف ساختمان

 

 

 

بهترین سنگ کف ساختمان یکی از مهم‌ترین سوالات در هنگام انتخاب سنگ مناسب برای کف ساختمان می‌باشد. برای کف ساختمان گزینه‌های متفاوتی وجود دارد که از میان انواع کفپوش‌ها، می‌توان سنگ طبیعی بهترین گزینه برای کفپوش ساختمان در نظر گرفت. 

مقاومت و دوام بالا، زیبایی و همسانی با طبیعت از دلایلی بوده است که از قدیم الایام سنگ‌های طبیعی به عنوان کفپوش استفاده می‌شده است. سنگ‌های طبیعی دارای مزایای زیادی برای ساختمان می‌باشد که سبب لذت بخش کردن استفاده از سنگ طبیعی برای کفپوش می‌شود.

چرا در کف ساختمان از سنگ استفاده کنیم 

دلیل استفاده از سنگ به عنوان کفپوش به خاطر مزایای زیادی است که سنگ‌های طبیعی دارند.

مقاومت و عمر بالای سنگ‌های طبیعی، تنوع گسترده در رنگ و طرح، زیبایی و جذابیتی که سنگ خلق می‌کند، نگهداری راحت، شفافیت و براقیت و ... از عمده ویژگی‌‌های سنگ‌های طبیعی است که سبب شده طرفداران بسیار زیادی را در سرتاسر تاریخ به خود جلب کند و امروزه بناهای سنگی سنتی به آثار باستانی تبدیل شده و همچنان بعد از صدها سال کیفیت خود را حفظ کرده است. و این مهم‌ترین دلیل در استفاده از سنگ طبیعی به عنوان کفپوش است. 

معایب کفپوش سنگ طبیعی 

سنگ‌های طبیعی هم مانند سایر متریال‌ها، همراه فوایدی زیادی که دارد معایبی نیز دارد که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد، سردبودن، وزن زیاد، لغزندگی سطوح سنگ‌های صیقلی و هزینه زیاد سنگ‌های طبیعی و ساختمانی از معایب آن است؛ که البته باز هم مزایای سنگ‌های طبیعی به معایب آن بسیار بیشتر است و همین دلیل استفاده از سنگ به عنوان کفپوش ساختمان بسیار گسترده است.

حالا می‌خواهیم در میان تنوع گسترده سنگ‌های ساختمانی بهترین سنگ کف ساختمان را شناسایی کنیم.  همانطور که گفتیم به دلیل عمر بالا و سازگاری با شرایط محیطی سنگ بهترین متریال برای کف ساختمان است 

سنگ مرمریت بهترین سنگ برای کف ساختمان

 

مرمریت از دسته سنگ‌های رسوبی و بعضا دگرگونی می‌باشد که ساختار آن تحت تاثیر فشار و حرارت تغییر یافته است، و به دلیل وجود رگه‌های آهکی فراوان و عدم دوام در برابر شرابط جوی، عمدتا در داخل ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد(مرمریت با مرمر کاملا متفاوت است).

هوازدگی سطحی این سنگ سبب نفوذ بیشتر آب در رگه‌های آهکی و تخریب بافت آن می‌شود. البته میزان و سرعت تخریب بسته به شرایط جوی متغیر است ولی فرسایش غیر یکنواخت کاملا محتمل است. 

همچنین در داخل ساختمان نیز مخصوصا در کف‌های پر تردرد و در معرض رطوبت زیاد مانند کف پارکینگ‌ها و آشپزخانه‌ها باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد. تخلخل کم، مقاومت نسبتا مناسب، ساب‌پذیری بالا و تنوع بسیار زیاد طرح و رنگ از ویژگی‌های مرمریت ها است که آنرا به یکی از گزینه‌های اصلی برای مصارف داخلی مانند سنگ کف واحد، بدنه، و پله تبدیل کرده است. 

مرمریت در مواجهه مستقیم با نور خورشید رنگ خود را از دست می‌دهد و به مرور کدر و رنگ پریده می‌شود 

از سنگ کف مرمریت براق و صیقلی شده می‌توان در هال و پذیرایی، سنگفرش اتاق‌ها و لابی‌ها و همچنین سنگفرش مجتمع‌های اداری و تجاری و پله‌ها و راه‌پله‌ها استفاده کرد.

پراکندگی معادن این سنگ بیشتر در استان‌های فارس، کرمانشاه، لرستان، اصفهان، خراسان و آذربایجان مشاهده می گردد. به طور کلی معادن مناطق سردسیر از جمله سنگ هرسین و خوی به علت بافت متراکم‌تر از مقاوم‌ترین مرمریت ها به شمار می آیند. 

مرمریت دهبید ، مرمریت آباده شیراز، مرمریت دهبید خراسان(اسپشیال)، مرمریت جوشقان (شهیادی)، مرمریت صلصالی، مرمریت اداوی، مرمریت بجستان،مرمیت گاوشان کردستان، مرمریت گندمک شیراز، مرمریت هرسین، مرمریت پرطاووسی، مرمریت خوی (آذربایجان غربی)، مرمریت نمین، مرمریت چهرک، مرمریت کرم کاشان، مرمریت دیپلمات، مرمریت گوهره، مرمریت سی‌مکان، پارادیس و مهکام از انواع مرمریت‌های موجود در کشور هستند

سنگ تراورتن بهترین سنگ برای کف ساختمان

سنگ تراورتن بهترین سنگ برای کف ساختمان

سنگ تراورتن جز سنگ‌های رسوبی است که از ته‌نشینی ذرات(عمدتا کربنات کلسیم) در غارهای آهکی و یا اطراف چشمه‌های آب گرم به وجود می‌آیند؛ مقاومت مناسب، زیبایی طرح و رنگ، چسبندگی مناسب به ملات، پتانسیل ساب و صیقل بالا، قابلیت ابزارکاری و تنوع رنگ زیاد از سفید و کرم تا زرد، قرمز و قهوه‌ای به دلیل وجود عناصری مانند آهن و سیلیس و منگنز از ویژگی‌های این سنگ است.

تخلخل یکی از خصوصیات ذاتی تراورتن است که به دلیل تبخیر مقادیر گاز کربنیک موجود در آن به وجود آمده و تنها با بتونه‌کاری و ساب تا حدودی قابل ترمیم است.

افزایش خاصیت عایق‌بندی صوتی و حرارتی و گیرایی مناسب ملات با آن از مزایای ته‌نشین شدن تدریجی رسوبات به صورت لایه به لایه است و متناسب با جهت برش در دو نوع موج دار و بی موج تولید می‌گردد.

برش سنگ در جهت عمود بر لایه‌ها موجب تولید سنگ موجدار و برش در جهت موازی لایه ها منجر به تولید سنگ بی‌موج شده که هرکدام دارای زیبایی منحصر به خود هستند.

سنگ تراورتن در حالت بی موج دارای ساختار یکپارچه‌تر و محکم‌‌تر است ولی نوع موجدار در محل بین صفحه‌ها (همان خطوط سنگ) به دلیل لایه به لایه بودن از سختی کمتری برخوردار است.

وجود معادن فراراون و غنی از سنگ تراورتن موجب تولید و استخراج گسترده آن در کشور سبب شده است. استان‌های مرکزی، آذربایجان شرقی و غربی، یزد و اصفهان از معروف‌ترین تراورتن‌های کشور می‌باشد.

تراورتن به صورت کوپ استخراج می‌شود و به کارخانه منتقل می‌شود و سپس با ضخامت‌های 1-4 سانتیمتر برش داده می‌شود؛ عملیات فراوری مانند رزین‌کاری و سابزنی روی آن انجام می‌شود تا سنگ‌هایی با سورت‌های مختلف تولید شود. 

سنگ تراورتن با توجه به رنگ، و مرغوبیت آن در 4 دسته سوپر، ممتاز، درجه 1 و درجه 2 دسته بندی می‌شود.

مهم‌ترین عامل در قیمت‌گذاری این سنگ ، رنگ و مرغوبیت آن است؛ هرچه سنگ روشن‌تر و سفید‌تر باشد و خطوط و هاله‌های کمتری داشته باشد مرغوب‌تر است و قیمت بالاتری نیز دارد. 

جالب است بدانید که سنگ تراورتن به مرور زمان و قرار داشتن در معرض تابش آفتاب سفیدتر می‌شود و طرح‌های آن محو می‌گردد؛ لذا در هنگام تهیه این سنگ باید به این نکته توجه کرد. 

عمده استفاده تراورتن در نمای بیرونی ساختمان است، ولیکن برای دیوارهای داخلی، کفپوش محل‌های کم تردد و از نوع تیشه‌ای آن برای کف حیاط ، پارکینگ و لابی ها استفاده می‌شود

از انواع تراورتن موجود در کشور می‌توان تراورتن عباس آباد، تراورتن حاجی آباد، تراورتن دره بخاری، تراورتن آتشکوه ، تراورتن رامشه، تراورتن لیمویی، تراورتن آبگرم، تراورتن شکلاتی یزد، تراورتن قرمز، تراورتن تنه درختی، تراورتن سیلور، تراورتن طرح چوب  و ... را نام برد

سنگ مرمر برای کف ساختمان

سنگ مرمر برای کف ساختمان

یکی دیگر از سنگ‌های آهکی دگرگون سنگ مرمر است که از دیرباز در اماکن زیارتی و بقاع متبرکه استفاده می‌شود. مرمرها معمولا در برابر نور خورشید مقاوم هستند، ولی به دلیل هوازدگی در شرایط جوی و احتمال کدر شدن تحت تاثیر تابش نور خورشید در برخی از نمونه‌ها معمولا در داخل ساختمان استفاده می‌شود.

کلسیک و آراگونیک عمده ترکیبات تشکیل دهنده سنگ مرمر می‌باشد. مرمر خالص سفید و شفاف است و قابلیت عبور نور از خود را دارد ولی وجود کانی‌هایی مانند آهن ،آلومینیوم و مینزیم موجب تنوع رنگ و نقش آن در انواع سفید، زرد، لیمویی ، سبز، قرمز و قهوه‌ای و ... شده است.

به طور کلی مرمر یکدست و خالص بسیار نادر است و به ندرت یافت می‌شود. برش این سنگ به صورت عمود بر لایه‌ها  انجام می‌شود.

زیبایی، چشم‌نوازی، تنوع رنگ، و قابلیت ساب و صیقل بالا از ویژگی‌های منحصر به فرد سنگ مرمر است و این سنگ جز سنگ‌های گران قیمت دسته بندی می‌شود. مکان‌های لوکس و گران قیمت مانند لابی هتل‌ها، مجتمع‌های تجاری و ساختمان‌های مسکونی از موارد استفاده از سنگ مرمر به عنوان بهترین سنگ کف ساختمان می‌باشد

از این سنگ زیبا و تزئینی علاوه بر کف ساختمان برای دیواره‌ها نیز استفاده می‌شود که به صورت اسلب یا بوک مچ دوتایی و چهارتایی(فورمچ) استفاده می‌شود. در سنگ‌های بوک‌مچ در هنگام برش سنگ، نقش ها کنار هم حفظ می‌شود و هنگام نصب در کنار یکدیگر قرار می‌گیرد. و با نورپردازی زیبا،  موجب ایجاد مناظر منحصر به فرد و مختص این سنگ می گردد.

نام دیگر سنگ مرمر اونیکس می‌باشد.

سنگ گرانیت به عنوان مناسب ترین سنگ کف ساختمان

سنگ گرانیت به عنوان مناسب‌ترین سنگ کف ساختمان

گرانیت در دسته سنگ‌های آذرین با منشا آتشفشانی می‌باشد؛ که از سختی و استحکام قابل ملاحظه‌ای برخوردار است. سختی فوق‌العاده زیاد موجب افزایش محسوس هزینه‌های مربوط به استخراج، برش و فراوری این سنگ گردیده است. دوام زیاد، جذب آب پایین، مقاومت در برابر فشار و ضربه، زیبایی طرح و تنوع رنگ از ویژگی‌های سنگ گرانیت است.

این سنگ به دلیل عدم وجود تخلخل در سطح آن و بالطبع چسبندگی کم به ملات و همچنین وزن بسیار بالای آن سبب شده است تا امروزه کمتر در نمای ساختمان مورد استفاده قرار گیرد و عمده استفاده آن به عنوان کفپوش باشد.

ویژگی‌های منحصر به فرد گرانیت مانند سختی بالا، سطح صیقلی و براق، مقاومت فشاری بالا، مقاومت بالا در برابر ضربه و تنوع طرح و رنگ سبب شده به یکی از مهم‌ترین گزینه‌های سنگ کف تبدیل شود؛  پس گرانیت مناسب‌ترین سنگ برای مکان‌های پر تردد و مستعد ضربه است. 

البته از نوع صیقلی آن برای مکان‌های خارجی که در معرض باران و رطوب است به دلیل لغزندگی توصیه نمی‌شود و برای حل این مشکل از نوع تیشه ای، بوش همر، سند بلاست، شات بلاست، فلیم و ... استفاده می‌شود. این فرایند سبب ایجاد طرح‌هایی بر روی سنگ می‌شود که تا حدودی سطح آن زبر و پر اصطکاک می‌شود و تا حدی هم از زیبایی آن کم‌ می‌شود.

پس گرانیت را می‌توان در کفپوش هر مکانی به کار برد و بهترین سنگ کف ساختمان چه محیط بیرون و چه خارجی ، راه پله، پیاده رو و ... می‌باشد 

گرانیت نهبدان، گرانیت خرمدره، گرانیت دلفینی شاهین گرانیت مشکی سرکان همدان، گرانیت مشکی نطنز، گرانیت گل پنبه‌ای همدان، گرانیت سبز خراسان، گرانیت قرمز و سبز نایین، گرانیت قرمز یزد، گرانیت مراورید مشهد و گرانیت های هلویی زنجان از انواع مختلف گرانیت داخل بازار می‌باشد 

سنگ چینی و کریستال مناسب کف ساختمان

سنگ چینی و کریستال مناسب کف ساختمان

سنگ کریستال یا چینی یکی دیگر از انواع سنگ‌های دگرکون می‌باشد (سنگ چینی از خانواده مرمریت است با این تفاوت که بلورهای درشت در سطح آن قابل مشاهده است). کربنات کلسیم به عنوان ماده اصلی در کنار اکسیدهای آهن، پتاسیم، سدیم، مینزیم و منگنز عناصر تشکیل دهنده این سنگ می‌باشد. 

سنگ چینی خالص سفید رنگ است؛ ولی وجود ناخالصی‌های کربن، کلرید، هماتیت و لیمونیت به ترتیب سبب تولید رگه‌های خاکستری یا مشکی، سبز، صورتی یا قرمز و زرد می گردد.

با روشن‌تر شدن رنگ سنگ چینی و کاهش رگه‌‌های آن باعث افزایش قیمت سنگ می‌گردد؛ سنگ چینی دارای تخلخل کم و میزان جذب آب پایین می‌باشد. و از لحاظ چسبندگی به ملات حد واسط بین گرانیت و تراورتن می‌باشد.

این سنگ نسبت به هوازدگی مقاوم است. در گذشته استفاده از این سنگ در نمای ساختمان مرسوم بود ولیکن به دلیل کاهش کیفیت سنگ‌های تولیدی کارخانجات و ترد بودن این سنگ کمتر در نمای ساختمان استفاده می‌شود. از این سنگ برای . سرویس بهداشتی، اماکن بهداشتی دارویی، کف هال و پذیرایی و سنگ پله می‌توان استفاده کرد.

انواع سنگ چینی موجود  در ایران عبارتند از سنگ چینی سیرجان، چینی ازنا و الیگودرز، چینی لایبید، چینی قروه.

نتیجه گیری 

انواع متنوع از سنگ‌های ساختمانی با طرح‌ و رنگ متنوع در بازار ایران موجود است، که انتخاب یک مورد برای سنگ کف ساختمان انتخابی بسیار سخت است، در دسته بندی سنگ‌ها مناسب‌ترین و بهترین سنگ کف ساختمان سنگ گرانیت است و در درجه بعد مرمر ها و بعد مرمریت ها ، تراورتن ها و چینی ها در جایگاه بعدی قرار دارند.

البته این به شرطی است که نوع سنگ و ویژگی‌های آن ملاک انتخاب باشد در حالی که اگر طرح و رنگ خاصی مورد نظر باشد دامنه انتخاب قدری محدود‌تر می‌شود. صنایع سنگ درنیکااستون ارائه دهنده انواع سنگ‌های ساختمانی در  سرتاسر کشور می‌باشد و شما می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان حوزه سنگ ساختمانی استفاده کنید 

با شماره 77315200-021 تماس بگیرید و از خدمات صنایع سنگ درنیکا استون استفاده کنید

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.