کد خبر : 38657 / /
/

پروفیل H چیست؟

پروفیل H چیست؟

 

 

 

پروفیل H  نوعی تیرآهن بال پهن است که در صنایع مختلف برای انجام پروژه‌های ساختمانی، ساخت‌وساز، صنایع دریایی، پل سازی و غیره استفاده می‌شود. این پروفیل‌ها از جنس فولاد، آلومینیوم و استیل ساخته می‌شوند و در قسمت‌های فلزی ساختمان سازی نقش مهمی را ایفا می‌کند. قیمت پروفیل‌های فولادی همچون قیمت روز تیرآهن مدام در حال نوسان است. برای استعلام قیمت به‌روز می‌توانید به سایت آیرومارت مراجعه کنید.

این نوع تیرآهن دارای دو بال عمودی و یک جان است. طراحی این پروفیل به شکلی انجام شده است که مقاومت و استحکام پروفیل را در برابر فشار و نیروهای خمشی افزایش می‌دهد.

پروفیل H به‌عنوان یک پروفیل ساختمانی برای ساخت دیوارهای داخلی و خارجی، ساخت پل‌ها، آسمان خراش‌ها، سوله‌ها، مجتمع‌های بزرگ و ... استفاده می‌شود. این پروفیل‌ها به‌صورت عمودی و افقی در محل‌هایی که نیاز به ساختمان سبک و مقاوم است، استفاده می‌شوند.

انواع پروفیل H 

پروفیل H، به‌صورت معمول در اندازه و شکل‌های مختلفی تولید می‌شود که از آن جمله می‌توان به انواع زیر اشاره کرد:

انواع پروفیل H از نظر جنس

با توجه به محل استفاده و کاربرد، از متریال‌های مختلفی می‌توان برای ساخت پروفیل H استفاده کرد:

پروفیل H فولادی

که شامل پروفیل‌های با ضخامت و مقاومت بسیار بالا می‌شود و برای ساخت ساختمان‌هایی که نیاز به مقاومت بالا در برابر بارهای سنگین دارند، کاربرد دارد. 

پروفیل H گالوانیزه

گالوانیزه کردن این پروفیل، به‌منظور مقاومت بیشتر در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی انجام می‌شود و برای استفاده در محیط‌هایی با شرایط آب‌وهوایی خاص مورداستفاده قرار می‌گیرد.

پروفیل H آلومینیومی

از آلومینیوم ساخته می‌شود و برای کاربردهای خاصی مانند ساخت قطعات برقی و الکترونیکی و همچنین در ساختمان‌های با نیاز به مقاومت بالا در برابر زلزله مورداستفاده قرار می‌گیرد.

پروفیل H کامپوزیت

از موادی مانند پلاستیک، چوب، فایبرگلاس و مواد شیمیایی ساخته شده و برای ساخت بدنه کشتی، قایق، پل‌های هوایی و همچنین در صنایع خودروسازی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

به‌طورکلی، این پروفیل به دلیل مزایایی مانند مقاومت بالا در برابر بارهای سنگین، ضربه، خوردگی و زنگ‌زدگی، سهولت در اجرا و نصب و همچنین هزینه کمتر نسبت به پروفیل‌های نوع دیگر، در صنایع مختلف بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد.

انواع پروفیل H از نظر وزن

با توجه به استاندارد تولیدی و وزن پروفیل، پروفیل های H می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند:

پروفیل H سبک 

پروفیل هاش سبک که با علامت اختصاری HEA~IPBL نشان داده می‌شود، در سایز 100 الی 1000 میلی‌متر و با ارتفاع مقطع 96 الی 990 میلی‌متر و طول بال 100 الی 300 میلی‌متر تولید می‌شود که علامت L آن نشان‌دهنده سبک وزن بودن تیرآهن است. 

پروفیل H سنگین

این نوع پروفیل با علامت اختصاری HEB~IPB قابل تشخیص است و طبق استاندارد فولاد آلمان تولید می‌شود. ارتفاع مقطع 100 الی 100 میلی‌متر و طول بال 100 الی 300 میلی‌متر است.

پروفیل H فوق سنگین

پروفیل هاش فوق سنگین که با علامت اختصاری HEM~IPBV شناخته شده است، طبق استاندارد فولاد آلمان تولید می‌شود و علامت V آن نشان از وزن سنگین آن دارد. سایز این پروفیل 100 الی 1000 میلی‌متر، ارتفاع مقطع آن 120 الی 1008 میلی‌متر و طول بال آن 106 الی 302 میلی‌متر است. 

انواع پروفیل H

کاربرد پروفیل H

همان‌طور که گفته شد این نوع پروفیل به دلیل ویژگی‌هایی مانند مقاومت در برابر زنگ‌زدگی، خوردگی، ضربه و بارهای سنگین، به‌عنوان یک جایگزین مناسب برای مصالح ساختمانی مانند فلز و چوب مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین از این پروفیل‌ علاوه بر صنایع ساختمانی، در صنایع صنعت دریایی، کشاورزی، پالایشگاه، برج سازی، پل سازی و ... استفاده می‌شوند. به طور خلاصه کاربرد پروفیل H را می‌توان این‌گونه بیان کرد:

  • در صنعت ساختمانی، برای ساخت ساختمان‌های ضد زلزله 
  • در برج سازی به دلیل اندازه‌های طویل 100 متری
  • در صنعت پالایش نفت و گاز به صورت بست تیرآهنی
  • در پل سازی با ساختن پل‌های مقاوم و مستحکم و بلند 
  • در صنایع کشاورزی نیز برای ساخت سیلوها و دیگر تجهیزات 

در کل، این پروفیل به دلیل مزایایی مانند سهولت در نصب و اجرا، مقاومت بالا در برابر شرایط آب‌وهوایی سخت، زنگ‌زدگی، خوردگی و ضربه، در صنایع مختلف بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مزایا و معایب پروفیل H

هرکدام از مقاطع فولادی در هنگام استفاده، دارای معایب و مزایایی است. پروفیل H نیز دارای معایب و مزایایی است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

مزایای پروفیل H 

برخی از مزایای این پروفیل به شرح زیر است:

مقاومت بالا در برابر فشار، خمش، کشش و ضربه

پروفیل H از جنس فولاد، آلومینیوم و فولاد زنگ نزن ساخته می‌شود و به دلیل خواص مکانیکی بالا، این پروفیل برای استفاده در شرایط سخت صنعتی مانند صنایع کشاورزی، صنعت دریایی، صنعت نفت و گاز و صنایع فضایی مناسب است.

انعطاف پذیری

این پروفیل دارای شکل مشابه با حرف H است که به دلیل شکل منحصربه‌فرد و بزرگتر بودن سطح مقطع و برابری پهنای بال با ارتفاع تیر، به عنوان ستون و تکیه گاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

سهولت در نصب

نصب و اتصال این پروفیل آسان است به‌طوری‌که می‌توان با استفاده از جوشکاری و یا پیچ‌ومهره، قطعات را به‌راحتی به هم متصل کرد. در نتیجه پروژه‌های ساختمانی یا صنعتی در زمان کوتاهی ساخته می شوند. 

کم شدن هزینه 

با استفاده از تیرآهن هاش، میزان مصرف آهن کاهش پیدا می کند و بالطبع در هزینه‌های عملیاتی صرفه جویی می‌شود.

معایب پروفیل  H

معایب این پروفیل عبارت‌اند از:

وزن

پروفیل H نسبت به برخی پروفیل‌های دیگر، دارای وزن بیشتری است. این مشکل ممکن است برای کاربردهایی که نیاز به وزن سبک‌تری دارند، مانند ساختمان‌های بلند، مشکل‌ساز شود.

اکسیداسیون

پروفیل H اگر از جنس فولاد ساخته شود، در معرض خوردگی و اکسیداسیون قرار دارد. برای مقابله با این مشکل، با افزودن پوشش‌های زنگ‌نزن به این نوع پروفیل، می‌توان مشکل اکسیداسیون را حل کرد. اما افزودن پوشش‌های زنگ‌نزن به پروفیل H، هزینه اضافی را برای پروژه به همراه دارد.

نیاز به دقت در تولید

پروفیل H نسبت به دیگر انواع پروفیل‌ها، نیاز به‌دقت بیشتری در تولید دارد. هنگامی که این پروفیل برای کاربردهایی مانند ساختمان‌های بلند استفاده می‌شود، هر یک از آنها باید دقیقاً با ابعاد مشخص و تحمل وزن مشخص تولید شود.

هزینه جوش

هزینه جوش تیرآهن هاش در سازه‌های فولادی نسبتا بالاست.

مقاومت کم در دمای بالا

تیرآهن هاش در محیط‌های با دمای بالا، مقاومت کمتری از خود نشان می‌دهد.

باتوجه‌به مزایا و معایب این نوع پروفیل، برای تصمیم‌گیری در مورداستفاده از آن در یک پروژه، باید باتوجه‌به شرایط و نیازهای خاص پروژه، مزایا و معایب را با هم مقایسه کرد و تصمیم‌گیری کرد.

پروفیل H گلخانه چیست؟

پروفیل H گلخانه، نوعی پروفیل است که به طور خاص برای استفاده در ساخت گلخانه‌های کشاورزی طراحی شده است. این پروفیل به دلیل ویژگی‌های فنی و زیبایی ظاهری خود، موردتوجه سازندگان گلخانه قرار گرفته است.

استفاده از پروفیل H گلخانه، به دلیل ویژگی‌های آن از جمله سبکی، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر شرایط نامساعد آب‌وهوایی و دوام بالا، می‌تواند باعث کاهش هزینه و زمان ساخت گلخانه و همچنین افزایش عمر مفید آن شود.

همچنین، این پروفیل به دلیل ظاهری زیبا و تنوع، موردتوجه صاحبان گلخانه‌ها قرار گرفته است. قیمت پروفیل H گلخانه بسته به‌اندازه، جنس و شرایط بازار متفاوت است و برای تعیین قیمت بهترین روش مشورت با فروشندگان یا بازرگانی‌های معتبر است.

کاربرد پروفیل H

وزن پروفیل H

وزن این پروفیل بستگی به‌اندازه، ضخامت و جنس آن دارد. به‌طورکلی، پروفیل H آلومینیومی نسبت به پروفیل H  فولادی سبک‌تر است و این خاصیت، آن را به یک گزینه بسیار عالی برای کاربردهای سبک‌وسنگین در صنایع مختلف تبدیل کرده است.

همچنین، در مورد پروفیل H گلخانه آلومینیومی نیز، وزن آن بسیار سبک‌تر از پروفیل H فولادی است و این امر ساخت و نصب آسان‌تر و همچنین کاهش هزینه نصب و تحمل بار بیشتر برای سازه گلخانه را فراهم می‌کند.

قیمت پروفیل H

هزینه‌های تولید و توزیع این نوع پروفیل به‌طورکلی بستگی به‌اندازه، جنس و کیفیت مواد اولیه، فرایند تولید و شرایط بازار دارد؛ بنابراین، ممکن است قیمت پروفیل اچ باتوجه‌به این عوامل، متفاوت باشد.

هزینه پروفیل H باتوجه‌به رقابت با قیمت قوطی آهن و سایر انواع پروفیل‌ها متفاوت است. همچنین باتوجه‌به ویژگی‌های آن، ممکن است هزینه آن نسبت به قوطی آهن و سایر پروفیل‌ها بیشتر باشد.

اما در برخی موارد، به دلیل قابلیت‌های خاص آن، بهترین گزینه برای پروژه محسوب می‌شود؛ بنابراین، برای تعیین قیمت این نوع پروفیل، باید با تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان مرتبط در بازار مشورت کرد.

کارشناسان بازرگانی آیرومارت آماده ارائه مشاوره در مورد پروفیل H و دیگر مقاطع فولادی هستند. در این راستا می‌توانید با شماره 02145306 تماس بگیرید. 

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.