کد خبر : 38288 / /
/

به نقل از دیار میرزا (diyarmirza.ir)

تجهیزات تابلو برق ساختمان

تجهیزات تابلو برق ساختمان که به عنوان تابلوی توزیع نیز شناخته می شود، قلب هر سیستم الکتریکی در یک ساختمان است. این نقطه مرکزی است که در آن برق به مدارها و دستگاه های مختلف در سراسر ساختمان توزیع می شود. تابلو برق شامل قطعات و تجهیزات بسیاری است که با هم کار می کنند تا توزیع ایمن و کارآمد برق را تضمین کنند. در این مقاله به انواع قطعات و تجهیزات داخل تابلو برق یک ساختمان می پردازیم.

تجهیزات تابلو برق ساختمان

 

اتصالات تابلو برق

در تمامی تابلو برق ساختمان اتصالاتی از جنس و نمونه های مختلف جهت برقراری تجهیزات با یکدیگر موجود می باشند. یکی از مهمترین اتصالات برای نصب سیم و کابل به تابلو برق کابلشو مسی ، آلومینیومی و بی متال که در ایران با برندهای کلوته ، کلاته شاهین مفصل ، رحیل و... شناخته شده نیز می باشند. که دارای سایز 10 16 25 35 50 70 95 و... در سوراخ پیچ های مختلف هستند.

 

از دیگر موارد اتصالات می توان به انواع ترمینال همچون نوع شاخه ای و ریلی، انواع شینه (ارت و نول)، شمش، انواع بست سیم و کابل و... اشاره نمود. هر کدام از این موارد دارای طیف گسترده ای از اقلام بوده که بسته به نیاز و نظر برقکاران مورد استفاده و نصب قرار می گیرد.

قطع کننده مدار در تابلو برق

کلیدهای مدار یکی از مهمترین اجزای تابلو برق هستند. آنها برای محافظت از مدارهای الکتریکی و تجهیزات در برابر جریان اضافه، اتصال کوتاه و سایر خطاهای الکتریکی طراحی شده اند. کلیدهای مدار در اصل سوئیچ هایی هستند که در صورت بروز خطا به طور خودکار خاموش یا خاموش می شوند و از آتش سوزی الکتریکی، آسیب به تجهیزات و شوک الکتریکی جلوگیری می کنند.

انواع مختلفی از کلیدهای مدار وجود دارد، از جمله کلیدهای مدار مینیاتوری (MCBs)، قطع کننده مدار قالبی (MCCB) و قطع کننده مدار جریان باقیمانده (RCCB). MCB ها معمولا برای کاربردهای مسکونی و تجاری استفاده می شوند، در حالی که MCCB ها برای کاربردهای صنعتی استفاده می شوند. RCCB ها برای شناسایی و محافظت در برابر خطاهای زمین استفاده می شوند که می توانند باعث شوک الکتریکی شوند.

4

تجهیزات ارت در تابلو برق

تجهیزات اتصال به زمین یا ارت تابلو برق برای اطمینان از ایمنی سیستم الکتریکی ضروری است. اتصال زمین مسیری را برای جریان الکتریکی به زمین در صورت بروز خطا فراهم می کند، در حالی که اتصال تمام اجسام فلزی در سیستم الکتریکی را به هم متصل می کند تا از شوک الکتریکی جلوگیری شود.

سیستم اتصال به زمین تابلو برق معمولاً از یک الکترود زمین مانند یک میله زمین یا صفحه زمین و یک هادی اتصال به زمین تشکیل شده است که الکترود را به تابلوی برق متصل می کند. سیستم باندینگ معمولاً از پرش‌های اتصال و هادی‌های اتصال تشکیل می‌شود که تمام اجسام فلزی در سیستم الکتریکی مانند لوله‌ها، محفظه‌ها و تجهیزات را به سیستم اتصال به زمین متصل می‌کنند.

تجهیزات تابلو برق و مبدل ها

از دیگر تجهیزات تابلو برق ترانسفورماتورها برای افزایش یا کاهش ولتاژ سیستم الکتریکی استفاده می شوند. آنها معمولا در خارج از ساختمان قرار دارند و از طریق یک مدار تغذیه به تابلو برق متصل می شوند. از ترانسفورماتورهای افزایش دهنده برای افزایش ولتاژ برق به ساختمان استفاده می شود، در حالی که ترانسفورماتورهای کاهنده برای کاهش ولتاژ از ساختمان به تجهیزات استفاده می شوند.

5

ترانسفورماتورها تابلو برق در اندازه ها و درجه بندی های مختلف موجود هستند و برای تحمل انواع بارها طراحی شده اند. مهم است که اطمینان حاصل شود که ترانسفورماتور دارای اندازه و درجه بندی مناسب برای بار الکتریکی ساختمان است تا از گرمای بیش از حد و آسیب به تجهیزات جلوگیری شود.

دستگاه های حفاظت از نوسانات

تجهیزات تابلو برق در نوع حفاظت از ولتاژ برای محافظت از سیستم الکتریکی در برابر نوسانات ولتاژ و گذرا طراحی شده اند که می تواند در اثر برخورد صاعقه، قطع برق و سایر اختلالات الکتریکی ایجاد شود. دستگاه های حفاظت از ولتاژ معمولا در ورودی سرویس اصلی تابلو برق نصب می شوند و از تمام مدارها و تجهیزات متصل به تابلو محافظت می کنند.

انواع مختلفی از دستگاه های حفاظت از نوسانات وجود دارد که از جمله آنها می توان به دستگاه های نوع 1، نوع 2 و نوع 3 اشاره کرد. دستگاه های نوع 1 در ورودی سرویس نصب می شوند و در برابر برخورد مستقیم صاعقه محافظت می کنند. دستگاه های نوع 2 روی تابلوی برق نصب می شوند و در برابر صاعقه های غیرمستقیم و نوسانات برق محافظت می کنند. دستگاه های نوع 3 در محل استفاده نصب می شوند و در برابر نوسانات جزئی ولتاژ محافظت می کنند.

اجزای کنترل تابلو برق

تجهیزات تابلو برق ساختمان جهت کنترل برای راه اندازی و کنترل سیستم الکتریکی استفاده می شود. آنها شامل کلیدها، رله ها، تایمرها و کنتاکتورها هستند. از سوئیچ ها برای روشن و خاموش کردن مدارها استفاده می شود، در حالی که از رله ها برای کنترل سوئیچینگ مدارها استفاده می شود. تایمرها برای کنترل مدت زمان کار مدار استفاده می شوند، در حالی که کنتاکتورها برای کنترل عملکرد موتورها و سایر بارهای الکتریکی بزرگ استفاده می شوند.

تجهیزات تابلو برق ساختمان از نوع کنترل معمولاً در تابلوی برق قرار دارند و از طریق سیم کشی به مدارها و تجهیزات متصل می شوند. آنها توسط یک مدار کنترل کنترل می شوند که جدا از مدار قدرت است و معمولاً توسط یک منبع ولتاژ پایین تغذیه می شود.

سیم کشی تابلو برق ساختمان

سیم کشی تابلو برق ساختمان برای اتصال قطعات و تجهیزات مختلف در تابلو برق استفاده می شود. معمولاً از مس یا آلومینیوم ساخته می شود و بر اساس ولتاژ آن درجه بندی می شود. سیم کشی معمولاً با استفاده از کابلشو 25 به اجزا و تجهیزات متصل می شود و با استفاده از اتصالات کابلی یا مجرا در محل ثابت می شود.

سیم کشی مناسب برای اطمینان از عملکرد ایمن و کارآمد سیستم الکتریکی در تابلو برق ضروری است. مهم است که از سیم کشی هایی استفاده کنید که اندازه و درجه بندی مناسبی برای بار الکتریکی ساختمان داشته باشند و اطمینان حاصل شود که سیم کشی مطابق با کدها و استانداردهای برق قابل اجرا نصب شده است.

محفظه پنل

محفظه پانل، پوسته بیرونی تابلو برق است و برای محافظت از قطعات و تجهیزات داخل در برابر عوامل محیطی مانند گرد و غبار، رطوبت و نوسانات دما طراحی شده است. محفظه پانل معمولاً از فلز مانند فولاد یا آلومینیوم ساخته شده است و به گونه ای طراحی شده است که تهویه کافی برای جلوگیری از گرمای بیش از حد را فراهم کند.

محفظه پنل همچنین ممکن است دارای ویژگی های ایمنی مختلفی مانند قفل، برچسب و علائم هشدار دهنده باشد تا از دسترسی غیرمجاز و ارائه اطلاعات در مورد سیستم الکتریکی جلوگیری کند. برای جلوگیری از شوک الکتریکی و اطمینان از عملکرد ایمن سیستم الکتریکی، اطمینان از اینکه محفظه پانل به درستی به زمین و چسبانده شده است، مهم است.

تابلو برق ساختمان یکی از اجزای حیاتی سیستم الکتریکی بوده  و شامل قطعات بسیاری است تا توزیع ایمن و کارآمد برق را تضمین کنند. این تجهیزات شامل کلیده مدار، شینه، تجهیزات ارت، ترانسفورماتورها، دستگاه های حفاظت از نوسانات، کنتورها، اجزای کنترل، سیم کشی می باشد. مهم است که اطمینان حاصل شود این تجهیزات به درستی نصب، اندازه و دارای رتبه بندی برای بار الکتریکی ساختمان هستند.

دیار میرزا diyarmirza.ir

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.