کد خبر : 35999 / /
/

چه برندهایی قابل ثبت نیستند؟

چه برندهایی قابل ثبت نیستند؟

 

 

هر شرکت تجاری لازم است تا نام تجاری و یا به اصطلاح برندی را برای خود ثبت کند. برندی مناسب است که افراد با شنیدن و یا دیدن آن فعالیت شرکت برای آنان تداعی شود. استفاده از هر نام تجاری یا لوگویی در ثبت برند مجاز نبوده و در این زمینه استانداردها و محدودیت هایی وجود دارد. اغلب موسساتی که فرایند ثبت و تغییرات ها را انجام می­دهند، در فرایند ثبت نام تجاری و برند نیز به شرکت ها مشاوره داده و در تمامی مراحل و فرایندهای ثبت نام تجاری به آن ها یاری می­رسانند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص برند و اینکه چه برندهایی قابل ثبت نیستند، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

برند چیست؟

برند یا به عبارتی نام تجاری نشان و یا علامتی است که به طور لاتین و یا فارسی در فعالیت های تجاری شرکت مورد استفاده قرار می­گیرد و دیگران علاوه بر شنیدن نام شرکت با دیدن برند یا علامت تجاری شرکت به یاد شرکت خواهند افتاد. برند در واقع نشان تجاری، نام، نماد، عبارت و ... است. برند مناسب برندی است که مخاطب با دیدن و شنیدن آن از طریق دیداری و شنیداری به یاد شرکت تجاری بیفتد.

برند یا نام تجاری سبب رسمیت بخشیدن به شرکت شده و برند پس از گذشت زمان و با به دست آوردن اعتبار تضمین کننده سود اقتصادی برای شرکت مورد نظرخواهد بود، به گونه ای که برخی از برندها نمایندگی برند خود را به دیگر شرکت ها ارائه می­کنند و از این طریق سود اقتصادی کسب می­نمایند.

چه برندهایی قابل ثبت نیستند؟

مطابق با ماده 5 قانون ثبت علائم و اختراعات استفاده از برند و نام تجاری های ذیل برای سایر شرکت ها ممنوع بوده و قالبل استفاده نیستند:

 • علامت هلال احمر
 • علامت جمهوری اسلامی
 • پرچم های منتسب به دولت و کشور ایران
 • علائم تجاری ثبت شده برای سایر شرکت ها، برای مثال شرکتی نمی­تواند از برند و لوگوی همراه اول به عنوان برند و لوگوی خود استفاده کند.
 • استفاده از علائمی که با عفت عمومی منافات دارد، ممنوع است.
 • استفاده از واژگان و کلمان عمومی به تنهاییدر برند یا نام تجاری قابل استفاده نیستند. برای مثال شرکتی نمی تواند نام برند خود را کامپیوتر قرار دهد و یا موسسه وکالتی نمی­تواند نام برند خود را وکیل قرار دهد، بلکه می­تواند این کلمات را در کنار دیگر کلماتی که تنها جنبه عمومی دارند مورد استفاده قرار دهند.
 • استفاده از صفات به تنهایی در نام برند قابل استفاده نیست. برای مثال شرکتی نمی­تواند نام برند خود را شیرین یا رویایی قرار دهد اما می­تواند از ان صفات در کنار دیگر کلمات استفاده کرده و برند تجاری خود را شکل دهد.
 • برند با لوگو سازمان تجاری نیز می­بایست همخوانی داشته باشد. برای مثال شرکتی نمی­تواند برندی در خصوص انواع خرما داشته باشد و لوگوی زنبور عسل را در لوگوی خود استفاده کند، نام تجاری و لوگو می­بایست با یکدیگر مطابقت و همخوانی داشته باشند تا در ذهن مخاطب تصور نادرستی ایجاد نشود.
 • استفاده از عناوینی مخالف با هنجارهای اخلاقی، عرف و مذهب ناشدنی و ممنوع است.
 • دو شرکت نمی­توانند از یک برند استفاده کنند، حتی دو شرکت نمی­توانند از دو برند که شباهت بسیار زیادی با یکدیگر دارند استفاده کنند.

2

مراحل ثبت برند؟

به منظور ثبت برند بهتر است مراحل ذیل طی شود:

 • انتخاب نام مناسب: انتخاب نام مناسب غیر تکراری که از اسامی مشهور و نام محل های جغرافیایی و ...نباشد، اولین گام از گام های ثبت برند است.
 • ورود به سایت SSAA.IR به منظور ثبت اظهارنامه علائم تجاری، متقاضیان ثبت برند می­توانند در طول مسیر ثبت برند از موسسه ثبت برند سفیر صلح بهره بگیرند.
 • آماده کردن مدارک لازم برای ثبت برند حقیقی یا حقوقی از دیگر مراحل است. برای مثال مدارک لازم برای ثبت برند حقیقی شامل کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی، کپی برابر اصل شده جواز کسب و کار و تصویری از لوگو به ابعاد 6*6 است.
 • استعلام اظهارنامه علائم تجاری که نشان می­دهد اگر نام انتخابی در طبقه درخواستی به ثبت نرسیده باشد، به احتمال زیاد ثبت برند انجام می­پذیرد.
 • ثبت برند آخرین مرحله از مراحل ثبت برند است. از طریق سامانه اداره مالکیت صنعتی می­توان اظهارنامه علائم تجاری که جواب منفی داشته و نشان می­دهد که کسی پیشتر از علائم و نام تجاری استفاده نکرده است را در سامانه ثبت کنید. بعد از مدت زمان یک تا دو ماهه کارشناس اداره مالکیت صنعتی بررسی لازم را انجام و اعلام نظر می­فرماید. در صورت تأیید نام تجاری آگهی سی روزه آن صادر شده و بعد از 30 روز در صورتی که هیچ شخص حقیقی یا حقوقی اعتراضی نسبت به نام تجاری شما نداشته باشد، فرایند ثبت رسمی نام تجاری که 10 ساله خواهد بود شروع شده و اقدامات لازم برای آن انجام می­پذیرد.

موسسه ثبت برند و ثبت شرکت سفیر صلح با داشتن چندین سال تجربه کاری و ثبت برندهای معتبر همواره در کنار شما هستند تا برند ماندگار شما را به ثبت برسانند کافیست با شماره

09912975311 تماس بگیرید و یا به سایت sabtsherkatha.com مراجعه نمایید.

 

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.