کد خبر : 35798 / /
/

علت افزایش قیمت طلا و سکه چیست ؟

علت افزایش قیمت طلا و سکه چیست ؟

 

در چند وقت اخیر قیمت طلا و سکه حدود چندین برابر افزایش پیدا کرده است. سوال اینجاست که دلیل افزایش قیمت طلا و سکه چیست و چه عواملی بستگی دارد ؟ اگر بدانیم که قیمت طلا سکه و در ایران تحت تأثیر چه فاکتورهایی است می‌توان با تحلیل فاکتورهای تأثیرگذار در قیمت روند حرکتی قیمت طلا و سکه در کشور را تخمین زد. به ‌طورکلی یکی از دلایل افزایش قیمت طلا و سکه در کشور افزایش قیمت اونس جهانی و قیمت دلار است. اما نمی‌توان دلیل افزایش قیمت را تنها به دلیل این ۲ فاکتور دانست. چرا که سیاست‌های پولی کشور نیز می‌تواند در این خصوص تأثیرگذار باشند. در دامه مطلب با ما همراه باشید تا در مورد علت افزایش قیمت طلا و سکه صحبت کنیم.

 دلایل افزایش قیمت طلا و سکه

در حال حاضر اکثر تحلیلگران و کارشناسان قیمت حوزه طلا و سکه برای معتقدند که قصد افزایش قیمت جهانی طلا و قیمت ارز سبب افزایش قیمت سکه و طلا در بازار داخلی شده که این مورد کاملاً منطقی است. بیشتر این افراد بر این اعتقادند که افزایش قیمت سکه و طلا سبب افزایش ورود تقاضای جدید در بازار نشده و تنها تقاضایی که در بازار موجود است به داد و ستدهای حرفه‌ای فعالان این حوزه ارتباط دارد. البته نباید به این مورد نیز بی‌توجه بود که بازار بورس در بازارهای مالی کشور یکه تازی کرده و سرمایه‌های بیشتر اقشار جامعه را به خود جذب می‌کند. همین موضوع را باید یکی از دلیل‌های اصلی رکود بازار مسکن به حساب آورد.

 اما همین‌که امکان خرید و فروش سکه طلا در بازار بورس مهیا است، کمک کرده تا سرمایه و بورس زیادی را به خود جذب کند و هم و بازار طلا و سکه رونق پیدا کند.

 معیار های مؤثر در افزایش قیمت سکه و طلا چیست؟

 علت تأثیرپذیری شدید قیمت طلا سکه و طلا در نسبت‌ به بازارهای مالی دیگر این بود که افراد معتقدند در هنگام وجود مشکلات سیاسی و اقتصادی لازم است تا سرمایه خود ر به یک دارایی مطمئن تبدیل کنند. طلا در میان تمام گزینه‌ها بهتر این است تا در زمان بروز هرگونه مشکلی بتوانند همواره ارزش پول خود را حفظ کنند.این  اتفاقات متعدد اقتصادی و بعضی از سیاست‌ها باعث شده تا قیمت سکه و طلا تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا کند. علاوه‌بر این مورد قطعاً فاکتورهای دیگری نیز در قیمت نهایی طلا و سکه مؤثراند که در ادامه بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 مهم‌ترین علت افزایش قیمت طلا و سکه

علل گران شدن طلا و سکه شامل موارد زیر می‌شود:

 افزایش قیمت اونس جهانی طلا

 در بیشتر اوقات هم ‌زمان با افزایش قیمت طلای جهانی قیمت سکه بهار آزادی نیز در روند صعودی قرار گرفته که این موضوع بیان ‌کننده تأثیر مستقیم قیمت اونس جهانی روی بازار سکه و طلا است. به‌ طور کلی قیمت سکه بهار آزادی و طلا معمولاً تحت تأثیر قیمت طلای جهانی است، بیان ‌کننده‌ این بوده که قیمت طلا و سکه در ۸۰ درصد موارد با تغییرات قیمت اونس تغییر پیدا می‌کند. به‌ خاطر این‌ که در حال ‌حاضر قیمت جهانی طلا رو به افزایش قیمت سکه طلا در کشور نیز دچار تغییر شده ‌است.

 تاثیر افزایش قیمت دلار بر طلا

 یکی دیگر از مواردی که آن را می‌توان آن را علت علت افزایش قیمت طلا و سکه دانست، افزایش قیمت دلار است. بین قیمت طلا و دلار یک رابطه معکوس موجود بود به این صورت که تقویت شاخص دلار آمریکا و سبب کاهش قیمت طلا می‌شود. در شرایطی که دلار روند نزولی قرار گیرد همه سرمایه‌گذاران و جذب خرید طلا شده و درنهایت قیمت آن افزایش پیدا می‌کند.

تاثیر افزایش نرخ تورم بر طلا

نرخ تورم نیز ارتباط مستقیمی با بازار سکه و طلا دارد.هرچقدر نرخ تورم بالاتر رود، علاقه افراد برای سرمایه‌گذاری روی طلا و سکه افزایش پیدا می‌کند و این افزایش تقاضا سبب شده تا قیمت سکه و طلا در یک روند صعودی قرار بگیرد. از سوی دیگر نیز با کاهش نرخ تورم سرمایه‌گذاری و طلا و سکه دیگر جذابیت کافی را به‌عنوان یک دارایی نداشته و درنهایت قیمت سکه و طلا دچار کاهش می‌شود. اما چیزی که واضح است این بوده که معمولاً نرخ تورم در ایران مدام در حال افزایش بوده و هیچ ‌گاه کاهش پیدا نکرده است. همین موضوع باعث شده تا طلا و سکه همیشه جزء دارایی‌های امن جذاب به حساب بیاید. برای اطلاع از قیمت یورو ، دلار ، طلا  از سایت الان چند بازدید کنید ، قیمت ها در سایت الان چند به لحظه می باشد.

 سیاست‌های مالی ایران و جهان

 سیاست ‌های پولی در کشور در جهان متشکل از موارد همانند تصمیم دولت‌های بزرگ، نرخ بهره کشورها، تصمیمات فدرال رزرو آمریکا و سایر نهادهای مالی قدرتمند می‌شود که باعث که تمامی این موارد می‌تواند قیمت طلا و سکه را تحت‌الشعاع قرار دهند. در واقع اگر نرخ بهره بانک‌ها پایین بیاید، افزایش تقاضا در بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری را مشاهده خواهید کرد.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.