کد خبر : 35685 / /
/

پیشنهاد داستان تقویت روان‌خوانی کلاس اول

پیشنهاد داستان تقویت روان‌خوانی کلاس اول

 

پیش از انتخاب هر کتابی توجه داشته باشید که اگر آن کتاب روخوانی اول دبستان، موضوع و سبکی که دارد موردعلاقه‌ی فرزند شما باشد، تاثیر بسیار بیشتری بر تقویت روخوانی کودک شما خواهد داشت. بنابراین اگر معلم یک یا چند کودک هستید، به روحیات آن‌ها برای انتخاب کتاب توجه کنید. هر کودکی ویژگی‌های منحصربه‌فرد خودش را دارد. نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که همه‌ی کودکان مانند هم باشند و به یک میزان نسبت به یک کتاب علاقه نشان دهند. اگر هم مادر یا پدر کودک هستید، خیلی خوب است که موقع انتخاب کتاب از کودکتان نظر بپرسید. همین که فرزند شما در انتخاب کتابی که قرار است آن را بخواند مشارکت داشته باشد، به میزان زیادی بر توجه و کشش او نسبت به کتاب تاثیر خواهد داشت.

در ادامه قرار است به نقل از سایت انتشارات دبستانک به معرفی چند کتاب داستان برای روخوانی کلاس اول ابتدایی بپردازیم.

 

کتاب سواد خواندن اول دبستان انتشارات دبستانک

کتاب سواد خواندن در انتشارات دبستانک برای پایه‌ی اول تا ششم دبستان منتشر شده است که برای هر پایه یک کتاب دارد. کتاب سواد خواندن برای اول دبستان شامل داستان‌های کوتاه همراه با پرسش است. این داستان‌ها نشانه به نشانه پیش می‌روند و در انتهای هر کدام تعدادی سوال مطرح شده است. این سوالات بر اساس حیطه‌های شناختی بلوم سطح‌بندی شده‌اند که پاسخ دادن به آن‌ها موجب تقویت درک مطلب می‌شود. یعنی علاوه بر این‌که کتاب سواد خواندن اول به تقویت روخوانی و روانخوانی کمک می‌کند، برای بهبود درک مطلب نیز بسیار مناسب است.

تعدادی از داستان‌های این کتاب بر اساس داستان‌های کلیله و دمنه انتخاب شده‌اند. داستان‌های ابتدایی کتاب بیشتر به صورت تصویری هستند، زیرا کودکان هنوز نشانه‌های زیادی نخوانده‌اند و واژگان کمتری را می‌توانند بخوانند. داستان‌های ابتدای کتاب که تصاویر بیشتری دارند، در انتهای کتاب در قسمت ضمیمه به صورت متنی تکرار شده‌اند.

برای استفاده از کتاب سواد خواندن، توصیه می‌کنیم ابتدا حتما مقدمه‌ی آن مطالعه شود. در ادامه بخشی از محتوای کتاب سواد خواندن کلاس اول دبستان را خواهید دید.

22

2 کتاب شاهنامه‌ی تصویری دبستانک برای کلاس اولی‌ها

کتاب گیومرث، هوشنگ و تهمورس

در این کتاب می‌خوانیم که گیومرث چگونه نخستین شاه ایران شد. دیوها به جنگ او آمدند و پسرش سیامک را از بین بردند. اما هوشنگ نوه‌ی گیومرث، سال‌ها بعد به جای پدربزرگش شاه شد و دیوها را شکست داد. پسرش تهمورس هم کار او را کامل کرد. هر سه نفر یعنی گیومرث و هوشنگ و تهمورس در دوران پادشاهی‌شان، چیزهای زیادی به مردم یاد دادند. در زمان تهمورس بود که او نوشتن را به سی زبان از دیوان یاد گرفت و به مردمش آموزش داد.

 

در این کتاب به «پرده‌خوانی» پرداخته می‌شود، بیش از هر چیز به فکر افزایش قدرت بیان و افزایش توانایی خواندن و بلندخوانی برای دیگران هستیم و این‌که بتوانیم درباره‌اش گفت‌وگو کنیم. تقویت قدرت بیان، درک عاطفی مفاهیم و ماجراهای شاهنامه، توانایی گفت‌وگو درباره‌ی آن‌ها و افزایش اعتماد به نفس، چیزهایی هستند که به دنبالشان هستیم.

این کتاب با زبان مشترک همه‌ی کودکان ایران یعنی زبان کتاب‌های درسی دبستانی بازگردانی شده و شاهنامه‌ی هر پایه (کلاس) با همان کلماتی است که در کتاب‌های درسی همان پایه (یا قبل از آن) آمده است. یعنی کتاب گیومرث، هوشنگ و تهمورس با واژگانی نوشته شده است که در کتاب‌های درسی کلاس اول وجود دارند.

در ادامه بخشی از این کتاب را می‌بینیم:

23

کتاب جمشید

گیومرث که نخستین شاه بود. نوه‌اش هوشنگ و فرزند او تهمورس در راه آموزش مردم و آبادی ایران کوشش کردند. جمشید فرزند تهمورس ابتدا و تا سال‌ها چنین بود و ایران را بسیار آباد کرد و مردم هنرهای بسیار یاد گرفتند. اما کم‌کم مغرور شد و فکر کرد همه‌ی این کارها را خودش انجام داده است. به همین دلیل مهربانی خدا از او دور شد. هم‌چنین با مرداس آشنا می‌شویم که شاه خوبی در دشت‌های دور از ایران بود و پسری به نام ضحاک داشت. شیطان، ضحاک را گول زد و از او قول گرفت که حتما به حرف‌های او گوش کند.

در این کتاب به «پرده‌خوانی» پرداخته می‌شود، بیش از هر چیز به فکر افزایش قدرت بیان و افزایش توانایی خواندن و بلندخوانی برای دیگران هستیم و این‌که بتوانیم درباره‌اش گفت‌وگو کنیم. تقویت قدرت بیان، درک عاطفی مفاهیم و ماجراهای شاهنامه، توانایی گفت‌وگو درباره‌ی آن‌ها و افزایش اعتماد به نفس، چیزهایی هستند که به دنبالشان هستیم.

این کتاب با زبان مشترک همه‌ی کودکان ایران یعنی زبان کتاب‌های درسی دبستانی بازگردانی شده و شاهنامه‌ی هر پایه (کلاس) با همان کلماتی است که در کتاب‌های درسی همان پایه (یا قبل از آن) آمده است. یعنی کتاب جمشید با واژگانی نوشته شده است که در کتاب‌های درسی کلاس اول وجود دارند.

 

فواید دو کتاب شاهنامه‌ی دبستان برای کودکان کلاس اول:

– تقویت روانخوانی کلاس اول

– آشنایی کودکان با داستان های شاهنامه

– تقویت اعتماد به نفس از طریق پرده خوانی

– تقویت فن بیان از طریق پرده خوانی

 

ارسال پستی رایگان کتاب‌های دبستانک به همه جای ایران

انتشارات دبستانک کتابهای خود را با ارسال رایگان به همه جای ایران ارسال می‌کند،‌حتی اگر یک کتاب بخرید. برای خرید کتاب‌های شاهنامه‌ی کلاس اولی‌ها می‌توانید آن‌ها را در سایت دبستانک dabes.ir سفارش دهید یا با تلفن انتشارات دبستانک تماس بگیرید. پشتیبان‌های سایت دبستانک شما را برای انتخاب مناسب‌ترین کتاب‌ها راهنمایی می‌کنند.

 

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.