کد خبر : 35666 / /
/

بهترین زمان تست شنوایی نوزادان

یکی از سوالاتی که بسیاری از خانواده‌ها مطرح می‌نمایند این است که بهترین زمان تست شنوایی نوزادان در چه سنی خواهد بود. در واقع در صورتی که در سنین پایین برای انجام تست شنوایی نوزادان اقدام شود امکان درمان سریع کم شنوایی وجود خواهد داشت. ضمن این‌ که ارزیابی و استفاده از سمعک در نوزادان و کودکان با بزرگسالان کاملا متفاوت است؛ چرا که بزرگسالان می‌توانند بسیاری از مشکلات در رابطه با سمعک و تنظیم نبودن صدای آن را بیان کنند؛ اما کودکان قادر به انجام این کار نیستند

بهترین زمان تست شنوایی نوزادان

 

.

بررسی زمان تست شنوایی نوزادان و کودکان

به طور کلی می‌‌توان گفت شنوایی اطفال در زمان تولد با انجام غربالگری شنوایی انجام می‌گیرد؛ اما در طول زمان چندین مرتبه برای انجام تست شنوایی اقدام می‌گردد تا اگر مواردی در رابطه با کم‌ شنوایی مشاهده شد سریعاً شناسایی شوند و نسبت به رفع آن اقدامات لازم صورت پذیرند.

اگر تنها تست شنوایی در بدو تولد صورت پذیرد اشتباه در تست شنوایی در این دوران امکان ‌پذیر خواهد بود؛ به این دلیل که در بدو تولد هنوز پاسخ حلزون به تست شنوایی نرمال نبوده و ممکن است نوزاد به بیماری نوروپاتی مبتلا باشد. بنابراین با انجام تنها یک تست نمی‌توان بررسی دقیقی را انجام داده و به اطلاعات مناسبی از شنوایی کودک دست یافت. بهترین زمان برای تست شنوایی کودکان و نوزادان به ترتیب در بدو تولد، یک ماهگی نوزادان، سه ماهگی، شش ماهگی و یک سالگی آن‌ها است. آوا اودیولوژی مرکز تخصصی شنوایی سنجی است که شما می‌توانید برای انجام تست شنوایی در ساری برای خود و یا کودکانتان در سنین مختلف به این مرکز مراجعه کرده تا از مشکلات احتمالی پیشگیری و یا برای درمان آن اقدام نمایید.

تست شنوایی نوزاد شامل چیست؟

برای بررسی شنوایی نوزاد و کودک باید برای معاینه حلزون گوش یا سلول‌های مویی حلزون عصب شنوایی اقدام کرد. جهت معاینه حلزون گوش معمولاً متخصصین از تست شنوایی OAE و جهت بررسی عصب شنوایی از تست ABR استفاده می‌کنند. این تست‌ها به عنوان اصلی‌ترین و مهم‌ترین تست‌های شنوایی در کودکان و نوزادان به شمار می‌آیند.

5

نحوه عملکرد دستگاه و تست شنوایی نوزادان

به طور کلی دو نوع تست برای بررسی شنوایی نوزادان انجام می‌گیرند. در تست OAE با قرار دادن پروب در کانال گوش و انتقال صدا، این تست صورت می‌پذیرد. این دستگاه به صورت پرتابل بوده و برای انجام این تست نیازی به همکاری کودک برای رسیدن به نتیجه مطلوب نخواهد بود. دستگاه به صورت اتومات شدت برگشت صدا از حلزون را می‌سنجد و در صورتی که این شدت در محدوده نرمال قرار داشته باشد، پاسخ PASS و در صورتی که در محدوده غیر نرمال باشد پاسخ FAIL خواهد شد.

یکی دیگر از تست‌هایی که برای شنوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد تست abr نام دارد. برای انجام این تست با چسباندن الکترود بر قسمت‌هایی از گوش و پیشانی و انتقال صدا به گوش نوزاد پاسخ عصبی شنوایی دریافت خواهد شد. برای استفاده از این تست نیز نیازی به همکاری کودک نبوده؛ بنابراین متخصصین ترجیح می‌دهند تا کودک در خواب عمیق باشد تا بتوانند نتیجه و پاسخ دقیق‌تری را از این تست کسب نمایند.

در تست ای بی آر فعالیت‌های الکتریکی  عصب شنوایی مورد بررسی قرار خواهند گرفت. در این تست بررسی می‌شود زمانی که صدا به عصب می‌رسد چه فعالیت الکتریکی از خود نشان می‌دهد. در حال حاضر تست شنوایی نوزادان در ساری در مرکز آوا اودیولوژی انجام می‌گیرد و خانواده‌ها می‌توانند برای انجام تست شنوایی نوزادان خود از تست‌های مختلف استفاده کنند.

منفی بودن تست شنوایی نوزاد متولد شده چه مفهومی دارد؟

در تست شنوایی OAE اگر سلول‌های مویی حلزون پاسخ مناسبی داشته باشند پاسخ PASS بوده و در صورتی که سلول‌های مویی پاسخی را ارائه ندهند پاسخ در اصطلاح FAIL خواهد شد. در تست ای بی آر می‌توان شدت صدا را تغییر داد. در واقع محدوده تغییر شدت صدا در حدود ۲۰ الی ۱۰۰ دسی بل است و در صورتی که  شدت صدا 30 دسی بل باشد پاسخ تست نرمال بوده و شنوایی کودک یا نوزاد طبیعی محسوب می‌شود.

اما اگر پاسخ در شدت‌های بالاتر از ۳۰ دسی بل باشد، کودک یا نوزاد به کم شنوایی مبتلا است. به عنوان مثال در صورتی که کودک در سطح شدت ۶۰ دسی بل پاسخی را ارائه دهد، به طور تقریبی می‌توان گفت کودک دارای ۳۰ تا ۴۰ درصد کم شنوایی خواهد بود.

آیا امکان انجام تست شنوایی نوزادان در منزل وجود دارد؟

در منزل نیز می‌توان برای استفاده از تست شنوایی OAE اقدام کرد. چرا که این دستگاه یک دستگاه پرتابل به شمار می‌آید و می‌توان این تست را در منزل انجام داد؛ اما تست ای بی آر به این علت که دارای دستگاه بزرگ‌تر و حساس‌تری است، قابلیت انتقال نخواهد داشت. در تست ای بی آر دستگاه به یک کامپیوتر متصل می‌شود و کامپیوتر به ارسال صدا و آنالیز موج‌ها اقدام می‌نماید.

6

 

کلام پایانی

معمولاً در نوزادانی که تازه متولد می‌شوند تست شنوایی انجام می‌گیرد. به همین منظور بهترین زمان تست شنوایی نوزادان در بدو تولد خواهد بود. به دلیل این که امکان دریافت پاسخ مطمئنی در رابطه با شنوایی نوزادان در بدو تولد وجود ندارد؛ بنابراین نیاز است تا طی چند مرحله  متخصصین برای انجام تست اقدام کنند. به طور کلی سنین یک ماهگی، سه ماهگی، شش ماهگی و یک سالگی بهترین زمان برای انجام تست شنوایی نوزاد به شمار می‌روند.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.