کد خبر : 35466 / /
/

سلامت کودکان با مصرف پروبیوتیک ها

سلامت کودکان با مصرف پروبیوتیک ها

 

 

این روزها اطلاعات بیشتری درباره خواص مصرف پروبیوتیک‌ها منتشر می‌شود. پروبیوتیک‌ها در بازسازی باکتری‌های مفید بدن موثر هستند. این احتمال وجود دارد که مصرف پروبیوتیک‌ها به بهبود اگزما، سندروم روده تحریک‌پذیر و سرماخوردگی کمک کند. افراد زیادی به صورت روزانه از پروبیوتیک استفاده می‌کنند؛ در واقع آنها معتقدند که پروبیوتیک برای بدن مفید بوده و هیچ‌گونه خطر یا آسیبی ایجاد نخواهد کرد. در این شرایط لازم است اطلاعات بیشتری درباره مصرف پروبیوتیک توسط کودکان به‌دست آورید. آیا همان اندازه که پروبیوتیک برای بزرگسالان مفید و بی‌خطر است، می‌تواند در سلامت کودکان نیز موثر باشد؟

باید بدانید که برخی باکتری‌ها برای بدن شما مفید هستند. این گروه از باکتری‌ها به هضم و جذب مواد غذایی کمک کرده و با سایر میکروب‌هایی که باعث بروز بیماری می‌شوند، مبارزه خواهند کرد. در بدن شما گروهی از میکروب‌ها وجود دارند که به آن میکروبیوم می‌گویند. در واقع میکروبیوم‌ها از ویروس، قارچ و باکتری‌های مفید و مضر تشکیل شده‌اند که در روده، پوست، بزاق و دستگاه تناسلی شما زندگی می‌کنند. زمانی که تعادل بین میکروبیوم‌ها برهم بخورد، این احتمال وجود دارد که شما مریض شوید. زمانی که شما آنتی بیوتیک مصرف می‌کنید، باکتری‌های مضر از بین می‌روند اما در مقابل باید بدانید که برخی باکتری‌های مفید نیز از بین خواهند رفت. باکتری‌های از بین رفته، دیگر نمی‌توانند از بدن شما در مقابل باکتری‌های مضر مراقبت کنند و همین موضوع می‌تواند باعث بروز عفونت ثانویه شود. عفونت‌های ثانویه شامل عفونت روده، عفونت دستگاه تناسلی و عفونت‌های قارچی هستند. پروبیوتیک‌ها باکتری‌های زنده و مفیدی هستند که به طور طبیعی در بدن شما وجود دارند و در واقع ترکیبی از باکتری‌ها هستند.

آیا مصرف پروبیوتیک در کودکان برای سلامتی آنها مفید است؟

پروبیوتیک یکی از انواع درمان‌های طبیعی و محبوب در کودکان است. در واقع پروبیوتیک، سومین محصول طبیعی است که بیشترین استفاده را در کودکان دارد. کودکان در اوایل دوران کودکی، میکروبیوم‌ها را در بدن خود رشد می‌دهند. باکتری‌های مضر عامل بیماری کودکان هستند و پروبیوتیک می‌تواند در سالم نگه داشتن جامعه میکروبیوم‌ها موثر باشد. در این زمینه به مطالعات بیشتری نیاز داریم اما باید بگوییم که نتایج رضایت‌بخش است.

تحقیقات نشان می‌دهند که پروبیوتیک‌ها ممکن است به درمان بیماری التهابی روده کمک کند. همچنین این باکتری‌های مفید می‌توانند مدت زمان اسهال ناشی از گاستروانتریت را کاهش دهند. در برخی مطالعات دیده شده که با تجویز پروبیوتیک‌ها به مادران باردار یا شیرده، احتمال بروز اگزما یا آلرژی در نوزادان کاهش می‌یابد. همچنین مطالعه دیگری بیان می‌کند که با تجویز پروبیوتیک‌ها برای نوزادان در سه ماهه اول تولد آنها، این باکتری‌های مفید می‌توانند از بروز یبوست، رفلاکس معده و قولنج جلوگیری کنند.

جالب است بدانید یک مطالعه دیگر، گزارشات جذاب و شگفت‌انگیزی را ارائه می‌کند؛ این گزارشات می‌گویند که پروبیوتیک‌ها در کاهش بروز و مدت زمان عفونت دستگاه تنفسی فوقانی موثر بوده و در نتیجه توانسته مصرف آنتی بیوتیک و بروز سرماخوردگی در کودکان را کاهش دهد. در واقع کودکان و بزرگسالان می‌توانند با مصرف بهترین مکمل‌های پروبیوتیک از بدن خود در برابر بیماری‌ها و عفونت‌های شایع مراقبت کنند. شواهد بسیار زیادی از مصرف پروبیوتیک در کودکان حمایت می‌کند اما این احتمال وجود دارد که این باکتری‌های مفید، صرفا در پیشگیری یا درمان باکتری مضر یا ویروس مشخصی موثر بوده باشند و بر روی عفونت دیگر تاثیرات درمانی نداشته باشند. به همین دلیل نمی‌توانیم به طور قطعی بگوییم که شما می‌توانید برای کودکان خود در طولانی مدت، مصرف پروبیوتیک را در نظر بگیرید.

مصرف پروبیوتیک در کودکان نمی‌تواند بدون خطر باشد. برخی کودکان با سیستم ایمنی ضعیف ممکن است عفونت‌های خاصی را تجربه کنند. در برخی دیگر این احتمال وجود دارد که گاز و نفخ آزاردهنده ایجاد شود. حتما قبل از دادن پروبیوتیک به کودکان با پزشک متخصص مشورت کنید زیرا این احتمال وجود دارد که مصرف پروبیوتیک در کودکان بیمار، عوارض خاصی را ایجاد نماید.

8

مصرف مکمل‌ها در مقابل مصرف غذاهای حاوی پروبیوتیک

پروبیوتیک در غذاها و خوراکی‌هایی مانند ماست، ترشی کلم، خیارشور و دوغ وجود دارند. برخی محققان معتقدند که شیر خام و محصولات تهیه شده از شیر خام می‌توانند برای سلامتی افراد مفید باشند اما به دلیل وجود باکتری‌های خطرناک، نباید این ماده غذایی را برای کودکان در نظر بگیرید. مصرف شیر خام می‌تواند باعث بروز بیماری‌های تهدید کننده زندگی شود. این سوال بسیار رایج است که کدام نوع پروبیوتیک برای کودکان مفید است؟ مکمل‌های پروبیوتیک یا مواد غذایی حاوی پروبیوتیک؟

در واقع پاسخ به این سوال ساده نیست زیرا مصرف پروبیوتیک‌های طبیعی می‌تواند بهترین انتخاب برای کودک شما باشد اما به طور معمول کودکان از تمامی مواد غذایی حاوی پروبیوتیک استفاده نمی‌کنند و احتمال دریافت مقدار کم پروبیوتیک از طریق غذا بسیار زیاد است. همچنین پروبیوتیک‌های موجود در غذا ممکن است در فرآیندهای هضم و ذخیره‌سازی، زنده نمانند. این موضوع که کودک شما برخی از مواد غذایی حاوی پروبیوتیک را مصرف می‌کند، زمانی می‌تواند موثر و مفید باشد که تمامی پروبیوتیک‌های مصرفی زنده بمانند اما دریافت این اطلاعات غیرممکن است.

پس می‌توانیم این‌گونه بگوییم که مصرف مکمل‌های پروبیوتیک می‌توانند برای کودکان مفید باشند اما فراموش نکنید که میزان هضم، ذخیره‌سازی و جذب این مکمل‌ها نیز قابل ردیابی یا شناسایی نیستند. واقعیت این است که میزان پروبیوتیک مصرفی شما با میزان پروبیوتیک ذخیره شده، یکسان نیست پس نمی‌توانیم به طور قطع بگوییم که تنها مصرف مکمل‌ها می‌توانند برای کودکان مفید باشند. 

در مصرف مکمل‌های پروبیوتیک موارد زیر را در نظر بگیرید

حتما به این نکته توجه کنید که مکمل‌های پروبیوتیک‌ را از مارک‌های معتبر خریداری کنید. همچنین تاریخ تولید و تاریخ انقضای روی بسته‌بندی را با دقت بررسی کنید. در ضمن شما باید بدانید که این مکمل خریداری شده باید در کجا، با چه شرایطی و در چه دمایی نگهداری شود. برخی پروبیوتیک‌ها بی‌طعم هستند و شما می‌توانید آنها را به غذای کودکان خود اضافه کنید. برخی دیگر از انواع مکمل‌های پروبیوتیک، جویدنی بوده و با طعم‌های متنوعی در بازار موجود هستند.

طعم‌دار بودن یا نبودن مکمل‌های پروبیوتیک، این امکان را به شما می‌دهد که آنها را راحت‌تر به کودکان خود بدهید. همچنین آنها ممکن است با توجه به طعم مورد علاقه خود، بهتر از سایر داروها از این نوع مکمل‌ها استفاده کنند.

کلام پایانی

جالب است بدانید که مصرف پروبیوتیک‌ها برای سلامت کودکان بسیار مفید است. آنها می‌توانند رفلاکس اسید معده، قولنج و یبوست حاد را درمان کنند. همچنین پروبیوتیک‌ها می‌توانند در پیشگیری از عفونت‌های ثانویه و اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک کمک کنند. همچنین طبق گزارشات به دست آمده، مصرف پروبیوتیک می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به حساسیت و اگزما در کودکان موثر باشد. با توجه به این موضوع که عوارض و علائم ناشی از مصرف طولانی مدت پروبیوتیک نامشخص است، حتما برای مصرف طولانی مدت آن با پزشک متخصص مشورت کنید. در کنار مصرف اصولی مکمل‌های پروبیوتیک، کودکان شما می‌توانند از غذاهای حاوی پروبیوتیک مانند ماست استفاده کنند تا نیاز بدن آنها به باکتری‌های مفید به صورت طبیعی تامین شود. برخی کودکان به ماست و مواد غذایی لبنی علاقه ندارند؛ در این شرایط شما می‌توانید مواد غذایی دیگری را که حاوی پروبیوتیک است، برای آنها در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید در ماست مصرفی کودک خود، میوه‌های خشک و مواد شیرین‌کننده طبیعی بریزید تا کودکان با علاقه بیشتری از این ماده غذایی مفید بهره بگیرند. در مورد مصرف مکمل‌های پروبیوتیک و نحوه مصرف آنها توسط کودکان با پزشک متخصص مشورت کنید.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.