کد خبر : 35236 / /
/

تقاضای افراز ملک از اداره ثبت

تقاضای افراز ملک از اداره ثبت

تقاضای افراز ملک از اداره ثبت زمانی مطرح می شود که یک یا برخی از شرکای مال مشاع قصد جدا نمودن سهم خود از دیگران را داشته باشند. مالکیت مشاعی با توجه به توزیع سهم هر مالک در کل مال, احکام و شرایط خاص خود را دارد. ممکن است هر یک از شرکا نسبت به این وضعیت راضی نبوده و قصد داشته باشند سهم خود را از دیگران جدا نمایند تا بهتر از حقوق مالکانه خویش بهره مند شوند. در املاک مشاع جداکردن سهم هر مالک از دیگر مالکان به وسیله عملیات افراز صورت می گیرد. با توجه تخصصی بودن این دعوا جهت اطلاع از آخرین تغییرات قوانین این حوزه و مشاوره حقوقی و طرح سوالات خود با وکیل ثبتی متخصص در دعوای افراز هم اکنون با وب سایت وکیل سایت تماس بگیرید.

 تقاضای افراز ملک از اداره ثبت اولین اقدام در جهت جدا شدن سهم مشاع مالک از دیگر مالکین مشاعی است. این تقاضا و پاسخ اداره ثبت تعیین کننده اقدامات بعدی متقاضی افراز می باشد.

 افراز ملک یعنی چه؟

افراز یک نوع تقسیم است که در اموال غیر منقول مشاع جهت جدا نمودن سهم هر یک از شرکا از دیگران صورت می گیرد. این تقسیم در اموال غیر منقول مشاع صورت می پذیرد و با تحقق آن اشاعه از بین می رود و هر شریک مالک شش دانگ مفروز سهم خود می گردد و می تواند هر تصرفی در سهم خود بنماید و دیگر نیازی به اذن شرکا ندارد.

نحوه رسیدگی به تقاضای افراز ملک از اداره ثبت

حسب قانون افراز و فروش املاک مشاع با توجه به اینکه جریان ثبتی ملک خاتمه یافته باشد یا خیر دو مرجع برای درخواست افراز ملک مشاع پیش بینی شده است:

الف)در صورتی که جریان ثبتی ملک پایان نیافته باشد یا بین شرکا ملک مشاع, غایب یا محجوری باشد دادگاه محل وقوع ملک صالح به رسیدگی به درخواست افراز می باشد.

ب) در صورتی که جریان ثبتی ملک خاتمه یافته باشد باید تقاضای افراز ملک از اداره ثبت به عمل آید و مراحل ذیل باید طی شود:

۱) با وصول تقاضای افراز ملک از اداره ثبت از طرف یک یا چند نفر از شرکا ملک مشاعی که در حوزه ثبتی مزبور واقع شده رئیس اداره ثبت مزبور رسیدگی به آن را به نماینده ثبت ارجاع می نماید –نماینده ثبت با مراجعه به پرونده ثبتی پلاک مزبور بررسی می کند که جریان ثبتی خاتمه یافته یا نه و در مورد ملک مزبور سند مالکیت معارض وجود دارد یا خیر پرونده را به نظر مسول واحد ثبتی می رساند.

۲) در مرحله دوم از رسیدگی به تقاضای افراز ملک از اداره ثبت, پس از تایید خاتمه جریان ثبتی و تعیین اینکه ملک سند مالکیت معارض ندارد مسئول واحد ثبتی به نقشه بردار ماموریت می دهد نقشه افرازی از ملک مورد نظر تهیه و به مسول واحد ثبتی بدهد.

۳) رئیس اداره ثبت پس از رسیدگی و تطبیق درخواست با مقررات قانونی و ملاحظه صورت مجلس تنظیمی و نقشه افرازی و مطابقت آن با وضعیت و سوابق ثبتی تصمیم خود را در مورد قبول یا رد درخواست و نحوه افراز اعلام می کند .

۴) تصمیم اداره ثبت در مورد غیر قابل افراز بودن ملک ظرف ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ قابل اعتراض در دادگاه عمومی است.

نحوه تقاضای افراز ملک از اداره ثبت

تقاضای فروش ملک غیر قابل افراز

مطابق ماده 4 قانون افراز و فروش املاک مشاع در صورتی که تقاضای افراز ملک از اداره ثبت به عمل آمده باشد و ملک مشاع به موجب تصمیم قطعی واحد ثبتی غیرقابل افراز تشخیص داده شود, با تقاضای هریک از شرکا به دستور دادگاه شهرستان فروخته خواهد شد.

املاک غیر قابل افراز از نظر ثبت

پس از تقاضای افراز ملک از اداره ثبت ممکن است اداره ثبت, ملک را به دلایل ذیل غیر قابل افراز بداند و گواهی غیر قابل افراز بودن ملک را صادر نماید:

۱) اگر نسبت به ملک مشاعی سند مالکیت معارض صادر گردیده باشد تا زمانی که تعارض رفع نشده افراز صورت نمی گیرد.

۲) حسب ماده 591 قانون مدنی اگر مال به واسطه بروز ضرر غیر قابل تقسیم باشد فروخته شده و بهای آن بین شرکا تقسیم می گردد.

۳) در صورتی که مالی اعم از منقول یا غیر منقول قابل تقسیم و تعدیل نباشد ممکن است فروخته شده بهای آن تقسیم شود. فروش این اموال به ترتیب عادی به عمل می‌ آید مگر آن که یکی از ورثه فروش آن را به طریق مزایده درخواست کند.

۴) به موجب ماده ۲ قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی تفکیک و افراز اراضی کشاورزی به قطعات کمتر از نصاب فنی و اقتصادی ممنوع است و ارائه هرگونه خدمات ثبتی از قبیل صدور سند مالکیت تفکیکی یا افرازی مجاز نخواهد بود. برای این‌گونه اراضی در صورت تقاضا، سند مشاعی صادر و نقل‌ و انتقال اسناد به‌طور مشاعی بلامانع است. پس از تقاضای افراز ملک از اداره ثبت این اداره از اداره جهاد کشاورزی در این مورد استعلام به عمل می آورد.

ثبت و صدور سند املاک مشاع

حسب ماده 576 قانون مدنی و ماده ۱۱۵ آیین نامه ثبت اسناد و املاک, ملک مشاع به نام کلیه شرکا به ثبت می رسد لکن برای هر یک به نسبت سهم ایشان سند مالکیت جداگانه صادر خواهد شد. البته میزان سهم مشاع در سند قید می شود و هر شریک بعدا می تواند نسبت به افراز سهم خود اقدام نماید و سند شش دانگ سهم خود را دریافت نماید.

 در این مقاله به بیان مفهوم افراز ملک مشاع و نحوه تقاضای افراز ملک از اداره ثبت پرداخته شد. جهت افراز املاک مشاع باید پیش از هر اقدامی در اداره ثبت ابتدائا شرایط ملک و مدارک مربوط به آن, وضعیت تصرف و نیز وضعیت ورثه و بسایری از عوامل دیگر مد نظر قرار داده شود در غیر این صورت با طرح دعوای اشتباه حقوق فرد در معرض تضییع قرار می گیرد. مشاوره با یک وکیل ملکی تهران می تواند در این زمینه راهگشا باشد. تیم وکلای وکیل سایت با داشتن دانش و تجربه کافی در زمینه دعاوی ملکی آماده است تا شما را تا حصول نتیجه مطلوب همراهی کند.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.