کد خبر : 35041 / /
/

کوچینگ شخصی و توسعه فردی از صفر تا 100

کوچینگ شخصی یا توسعه فردی چیست؟ آیا تفاوتی با آزمون MBTI دارد؟ در این محتوا متوجه خواهید شد. کلیک کنید.

کوچینگ شخصی و توسعه فردی از صفر تا 100

 

 

 

احتمالا برای شما هم پیش آمده که بخواهید در دنیای کسب و کارها رشد کنید و یا دوستان بهتری داشته باشید! اینجاست که مسئله کوچینگ بوجود می آید! کوچینگ در واقع یکی از جدیدترین دستاوردهای انسانی در حوزه پیشرفت و رشد فردی است که می تواند کمک کند! کوچینگ انواع مختلف بسیار زیادی دارد، اما در این محتوا قصد داریم به صورت کامل به کوچینگ شخصی و توسعه فردی بپردازیم و به شما کمک کنیم که در این راستا بتوانید رشد زیادی را شامل حال کسب و کار خود یا وضعیت فردیتان کنید. با ما همراه باشید.

البته قبل از پرداختن به مبحث اصلی بهتر است این را بیان کنیم که کوچینگ شخصی یا توسعه فردی در واقع اصطلاحی است که در زمینه های کسب و کار، زندگی حرفه ای، ارتباطات و ... به کار می رود و حتی در زمینه های ورزشی هم می تواند بروز داشته باشد! (که از بحث امروز این محتوا کاملا جداست!)

کوچینگ فردی رابطه‌ای است که با توافق اولیه میان یک کوچ و یک مراجعه‌کننده طراحی و تعریف می‌شود و بر اساس علایق، اهداف و مقاصد مراجعه‌کننده شکل می‌گیرد. در ادامه با ارائه توضیحات کامل تری به شما در این زمینه کمک می کنیم.

کوچینگ شخصی یا توسعه فردی چیست؟

images_1677070234_63f60f9acc26b.jpg

کوچینگ شخصی (Personal Coaching) نوعی فرآیند یادگیری است. یک کوچ فردی ممکن است از پرس‌وجو، بازخورد، درخواست و بحث کردن برای کمک به مراجعه‌کننده خود برای اهداف رشد، کسب ‌و کار یا ارتباطات بهره بگیرید، استراتژی‌ها و روابط را توسعه دهد و برنامه اقدامات عملی برای رسیدن به این اهداف را طرح‌ریزی کند. یک کوچ جایگاهی را برای مراجعه‌کننده به وجود می‌آورد که در آن او با تحت نظر گرفتن مراحل پیشرفت مراجعه‌کننده و اقدامات عملی، او را پاسخگو می‌داند. آن‌ها با کمک یکدیگر برنامه‌ای را طراحی و تنظیم می‌کنند که به بهترین وجهی نیازهای مراجعه‌کننده را برطرف کند.

یک کوچ فردی مانند آینه‌ای انسانی در برابر مراجع عمل می‌کند و این کار را از طریق به اشتراک گذاشتن چشم‌اندازهای بیرونی و بدون جانب‌داری درباره آنچه در مراجعه‌کننده می‌بیند، انجام می‌دهد. کوچینگ توسعه فردی ممکن است دیدگاه خاصی را آموزش دهد و مهارت‌های خاصی را برای رسیدن به اهداف در اختیار مراجعه‌کننده قرار دهد.

کوچ فردی درنهایت مراجعه‌کننده را تشویق می‌کند تا برای دست‌یافتن به اهداف و نقاط مهم جشن بگیرد.

مراجعان مسئول دستاوردها و موفقیت‌های خود هستند. مراجعه‌کننده دست به عمل می‌زند و ممکن است کوچ به او کمک کند اما این کار به این معنا نیست که کوچ به‌جای مراجعه‌کننده کاری را انجام می‌دهد بنابراین کوچ نه می‌تواند و نه وعده‌ای می‌دهد که مراجعه‌کننده اقدام خاصی انجام دهد یا به اهداف خاصی دست پیدا کند.

کوچینگ فردی، درمان یا مشاوره نیست این موارد تفاوت‌های بارز زیادی با یکدیگر دارند و ممکن است بتوانند در کنار یکدیگر قرار بگیرند اما مطمئناً با هم مرزهای مشخصی دارند. کوچینگ فردی، محدودیت‌های مراجعه‌کننده را تشخیص می‌دهد و ممکن است او را به سایر خدمات مورد نیاز ارجاع دهد.

نحوه عملکرد کوچینگ شخصی به چه صورت است؟

کوچینگ فردی درباره باز کردن قفل توانایی‌های بالقوه افراد و رساندن آن‌ها به حداکثر بهره‌وری و رسیدن به تغییرات مثبت است. کوچینگ فردی روشی است که در آن کوچ و مراجعه‌کننده گفتگویی را بر پایه اعتماد شکل می‌دهند با این فرض که فرد مراجعه‌کننده همه پاسخ‌ها را در دل خود دارد و کوچ فقط کاری انجام می‌دهد که مراجعه‌کننده بتواند به پاسخ‌های خود دسترسی داشته باشد.

کوچینگ توسعه فردی از مدل‌ها و تکنیک‌های تغییر معتبری استفاده می‌کند تا به فرد کمک کند نیازهای خود را ارزیابی کند، انگیزه‌های خود بازشناسی و صلاحیت‌ها و مهارت‌های مورد نظر خود را توسعه دهد و از این طریق عملکرد و کارایی خود را ارتقا دهد تا به توسعه مهارت های فردی خود دست پیدا کند. در مسیر کوچینگ فردی کوچ‌ها این‌گونه به مراجعه‌کننده کمک می‌کنند:

  • به افراد کمک می‌کنند تا اهداف خود را واضح کنند و سپس به آن‌ها دسترسی پیدا کنند
  • از مراجعان خود می‌خواهند تا بیشتر از خود توقع داشته باشند و سطح انتظارات خود را افزایش دهند
  • بر مراجعان خود تمرکز می‌کنند و به آن‌ها کمک می‌کنند تا سریع‌تر به نتایج دلخواه خود دست پیدا کنند
  • ابزارها، ساختارها و حمایت‌هایی را ایجاد کنند که نتایج عملی بیشتری برای آن‌ها به وجود می‌آورد

قوانین کوچینگ شخصی که باید بدانید! (اصول و پایه کوچینگ توسعه فردی)

کوچینگ فردی یک کاتالیزور به‌حساب می‌آید و افراد، گروه‌ها و سازمان‌ها را قادر می‌کند تا توانایی‌های بالقوه خود را به بالفعل تبدیل کنند. تمرکز کوچینگ فردی روی فردی است که کوچ می‌شود به‌جای آنکه به دنبال وظیفه‌ای باشد که باید انجام شود. کوچینگ فردی یک فرآیند برای ایجاد تغییر و تحول است، بنابراین از عهده هر کسی اجرای آن بر نمیاید. در انتهای این مطلب به شما مجموعه ای را معرفی می کنیم که با کمک آن ها می توانید از خدمات کوچینگ شخصی و توسعه فردی بهره مند شوید.

مجوزهای لازم برای تبدیل شدن به یک کوچ شخصی یا توسعه فردی

images_1677070266_63f60fbaa324a.jpg

سازمان‌های زیادی وجود دارند که سیستم‌های تأیید و گواهی‌نامه برای کوچ‌های فردی صادر می‌کنند. برخی از این سازمان‌ها همچنین دوره‌های آموزشی تربیت کوچ را نیز در برنامه خود دارند.

کوچ دارای گواهی‌نامه اصطلاحی است که در آمریکایی شما به کار می‌رود و معمولاً برای افرادی استفاده می‌شود که به استانداردهای خاصی دست ‌یافته‌اند و اصطلاح معتبر هم معمولا برای سازمانی در نظر گرفته می‌شود که این دوره‌ها را آموزش می‌دهد و به استاندارهای مشخصی در امر آموزش دست یافته است. البته اصطلاح معتبر معمولاً در اروپا برای افرادی استفاده می‌شود که به سطح مشخصی از مهارت دست یافته‌اند.

فدراسیون بین‌المللی کوچینگ یا ICF هم برای کوچ‌ها گواهی صادر می‌کند و هم اعتبار آموزشگاه‌های کوچینگ را می‌سنجد. برخی از متخصصان بر این باورند که انجام دادن هر دوی این کارها به صورت هم‌زمان نوعی تداخل منافع به شمار می‌رود بااین‌حال تاکنون ICF چنین تضادی را نپذیرفته است. در اروپا نیز انجمن بین‌المللی کوچ‌ها (IAC) و انجمن کوچینگ AC هر دو به تأیید سیستم‌های آموزشی کوچینگ می‌پردازند.

استفاده از خدمات کوچینگ فردی، چگونه امکان پذیر است؟

شما می توانید با مراجعه به سایت دکتر احمدی منش به راحتی و در عرض چند دقیقه خدمات کوچینگ فردی مورد نیاز خود را انتخاب کنید! شما می توانید با کمک مجموعه کوچینگ و توسعه فردی دکتر احمدی منش به راحتی خود و ویژگی های فردیتان را بشناسید و در این زمینه گام های مهمی برای رشد در جامعه بردارید. در نظر بگیرید که معمولا در ابتدا برای سنجش توانایی های شما از تست ام بی تی آی کمک گرفته می شود که کاملا طبیعی است چرا که به بهبود شناخت شما کمک می کند.

هیچ فراموش نکنید که هر فردی با هدف گذرای صحیح و پیمودن مسیر درست می تواند به اهداف خویش در زندگی برسد. در اینجا ما به شما کمک می کنیم که در کمترین زمان ممکن و تنها با صرف کمی وقت به خواسته های خود دست پیدا کنید.

اگر در رابطه با کوچینگ شخصی یا کوچینگ توسعه فردی تجربه یا سوالی دارید، می توانید با ما و سایر افراد در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.