کد خبر : 33094 / /
/

چه کسانی می‌توانند از بورس کالا خودرو خریداری کنند؟

چه کسانی می‌توانند از بورس کالا خودرو خریداری کنند؟

با گسترش عرضه خودرو به بورس کالا بسیاری از افراد به این نتیجه رسیده‌اند که از بورس کالا می‌توانند خودروی خود را خرید کنند و با قیمت بهتری نسبت به بازار و با صرفه بهتری خرید خود را انجام دهند.

شاید شما هم به دنبال خرید خودرو هستید و می‌خواهید بدانید که چه شرایطی باید داشته باشید تا بتوانید خودروی مورد علاقه و نیازتان را از بورس کالا درافت کنید؟ در این مقاله به شرایط کسانی که می‌توانند از بورس کالا خودرو خریداری کنند، می‌پردازیم و سعی می‌کنیم تا جواب تمام سؤالاتی که شما دارید را در این مقاله بدهیم.

مزایای خرید خودرو از بورس کالا

بورس کالا یک بازار شفاف است و به همین دلیل فرایندهای خرید و فروش در آن به خوبی قابل رهگیری است. در این بازار خبری از دلالان نیست و شما مستقیماً به خرید از کارخانه می‌پردازید، به همین دلیل با قیمت نازل‌تر و بهتری می‌توانید خرید خود را انجام دهید.

بورس کالا به صورت کاملاً قانونی فعالیت می‌کند و به هیچ عنوان در آن نمی‌توان تقلب کرد، همچنین مهم‌ترین مزیت بورس کالا شفافیت قیمتی است. هنگامی که یک خودرو در بورس کالا عرضه می‌شود، در ابتدا یک قیمت تحت عنوان قیمت پایه برای آن تعیین می‌شود و سپس عرضه و تقاضا موجب می‌شود تا قیمت خودرو کم و زیاد شود. به همین دلیل رانت و دلالی در این بازار جایی ندارد و هر کس می‌تواند با استفاده از توان مالی و هوش خود به خوبی در این بازار به خرید خودرو بپردازد.

مزایای خرید خودرو از بورس کالا

نکته آخر اینکه توزیع خودرو در بورس کالا به خوبی انجام می‌گیرد و مشکلاتی که در قرعه‌کشی و دیگر فرایندها وجود دارد، در این بازار به وجود نمی‌آید. همین موضوع باعث شده تا حتی در بازار آزاد نیز حباب خودرو به طرز چشمگیری کاهش یابد و نوسانات قیمتی آن منطقی‌تر شود.

بنابراین خرید خودرو از بورس یکی از فرصت‌هایی است که اکنون ایجاد شده می‌توان با آگاهی، بهتر از آن استفاده کرد.

اولین قدم برای خرید خودرو از بورس کالا

بورس کالا همان بازاری است که در آن خودروها خرید و فروش می‌شوند. البته بورس کالا محدود به خودرو نیست و کالاهای دیگری همچون فلزات و محصولات کشاورزی نیز در آن خرید و فروش می‌شوند به همین دلیل به چند بخش مختلف تقسیم می‌شود. عرضه خودرو در بخش "بورس کالا بازار فیزیکی" انجام می‌شود.

برای فعالیت در بورس کالا، باید کد بورس کالا داشته باشید که مجوز فعالیت همه افرادی است که در بورس کالا فعالیت می‌کنند.

بنابراین اولین گامی که شما باید بردارید این است که به یک کارگزاری رجوع کنید و کد بورس کالا دریافت کنید، اگر هم کد بورسی دارید؛ درخواست کد بورس کالای بازار فیزیکی بدهید تا بتوانید وارد بازار بورس کالا شوید و خودروی خود را خرید کنید.

 

اگر تاکنون در سامانه سجام احراز هویت نکرده‌اید، نیاز است تا مراحل احراز هویت در آن را نیز طی کنید. این سامانه توسط سازمان سپرده‌گذاری مرکزی ایجاد شده تا دسترسی ساده‌تری برای افراد ایجاد شود و فعالیت آن‌ها در بازارهای سرمایه تسهیل شود.

ثبت‌نام در سامانه سجام و کارگزاری برای دریافت کد بورس کالا به دو روش حضوری و آنلاین قابل دریافت است و بستگی دارد که به کدام کارگزاری رجوع می‌کنید یا با آن کار می‌کنید.

شرایط عمومی برای خرید خودرو از بورس کالا

سازمان بورس شرایطی برای افراد تعیین کرده که شما با داشتن آن‌ها می‌توانید اقدام به خرید خودرو کنید. این شرایط در زیر به صورت کامل توضیح داده می‌شود:

  1. متقاضی باید حداقل 18 سال سن داشته باشد.
  2. امکان بیش از خرید یک خودرو در بورس کالا امکان‌پذیر نیست.
  3. متقاضی باید دارای حساب وکالتی در بانک باشد و آن را به بورس کالا معرفی کند.
  4. حساب وکالتی فرد متقاضی باید به اندازه قیمت خودرو شارژ شده باشد.

از آنجایی که بورس کالا به وجود آمده تا جلوی دلالی‌ها و واسطه‌گری را بگیرد، شرایطی برای خرید خودرو تعیین شده که تقلب و هرج و مرج بازار را کنترل کند. به همین دلیل دو شرط اول برای ایجاد ثبات و منظم کردن بازار قرار گرفته است تا بورس کالا به محلی برای سفته‌بازی و دلالی در زمینه خودرو تبدیل نشود.

بنابراین اگر بالاتر از 18 سال سن دارید و می‌خواهید تنها یک خودرو از بازار بورس کالا خرید کنید، می‌توانید به سراغ شرایط دیگر بروید و آن‌ها را هم کسب کنید تا بتوانید خودروی مورد نظر خودتان را به دست بیاورید. شاید پرسش برانگیزترین موضوع در این میان داشتن حساب وکالتی باشد، به همین دلیل به صورت کامل این شرط خرید خودرو را برای شما توضیح می‌دهیم.

حساب وکالتی چیست؟

حساب وکالتی مدلی از حساب‌های بانکی است که برای بورس کالا کاربرد دارد. در حساب وکالتی وجوه پیش‌پرداخت شما در حساب قرار می‌گیرد تا اجازه ثبت سفارش در بورس کالا به شما داده شود. به عبارتی حساب وکالتی برای اطمینان سازمان بورس است که بداند شما به مقدار لازم پول در حساب خود دارید تا بتوانید خودروی مورد نظرتان را خریداری کنید.

در نوع حساب، بانک تعهد پیدا می‌کند تا وجوه مشتری در آن را مسدود کند تا ثبت سفارش در بورس کالا انجام شود. پس از اینکه معامله در بورس کالا انجام شد، هزینه خودرو به حساب اتاق پایاپای بورس کالا منتقل می‌شود.

اگر هم که معامله‌ای توسط شما در بورس کالا انجام نشود، در پایان زمان بازار حساب شما بازگشایی می‌شود تا بتوانید مبلغ مورد نظر خود را برداشت کنید.

برای اینکه بتوانید حساب وکالتی باز کنید، باید در ابتدا کد بورس کالای خود را دریافت کنید و سپس با یک نامه از کارگزاری به بانک رجوع کنید. در بانک فرایند افتتاح حساب وکالتی را انجام دهید و در نهایت با گرفتن تأییدیه از بانک آن را برای کارگزاری ارسال کنید تا حساب وکالتی شما به کارگزاری متصل شود.

پس از این مرحله دیگر شما آماده خرید خودرو هستید و برای کار کافی است تا آموزش خرید خودرو از بورس را ببینید و بتوانید به هدف خود برسید.

شرایط دریافت خودرو از بورس کالا

اگر در بورس کالا موفق به خرید خودرو شدید، سپس باید نمایندگی مناسب و نزدیکی که می‌توانید خودروی خود را از آن تحویل بگیرید، مشخص کنید. لازم به ذکر است که زمان تحویل خودرو در اطلاعیه‌های عرضه خودرو مشخص می‌شود و زمان تحویل به شما اعلام می‌گردد.

برای اینکه بتوانید خودروی خود را از نمایندگی تحویل بگیرید باید مدارک زیر را با خود همراه داشته باشید:

  1. اصل و تصویر کارت ملی خریدار
  2. اصل شناسنامه خریدار
  3. مدارک احراز محل سکونت (این مدرک باید مطابق با بخشنامه راهور ناجا باشد)
  4. ارائه شماره شبا با تأییدیه بانک مربوطه

ممکن است بعضی خودروها شرایط خاصی داشته باشند، به همین دلیل باید به طور کامل اطلاعیه عرضه خودرو را بخوانید و پس از آن اقدام به خرید کنید.

جمع‌بندی

خرید خودرو از بورس کالا از جدیدترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری است که در سال جاری ایجاد شده است.

البته به طور کلی برای فعالیت در بازارهای مالی بهتر است که آموزش لازم را ببینید و با ویژگی‌های مختلف آن‌ها آشنا شوید. از این رو، می‌توانید موضوعات گوناگون را دنبال کنید تا بتوانید در حفظ و مدیریت سرمایه خودتان عملکرد خوبی داشته باشید. برای این موضوع می‌توانید با مراجعه به سایت تالاربورس با بخش‌های مختلف بورس، بورس کالا و بازارهای دیگر آشنایی پیدا کنید و به معامله بپردازید.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.