کد خبر : 32854 / /
/

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی چیست؟ مزایا و کاربرد ها

کاربرد های پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی بسیار گسترده می باشد. در هتل ها، ساختمان ها، بیمارستان و غیره قابل بهره برداری می باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی چیست؟ مزایا و کاربرد ها

 

 

یکی از انواع پکیج های تصفیه فاضلاب، پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی است. این پکیج با استفاده از روش لجن فعال انواع فاضلاب هایی که منشا انسانی دارند را تصفیه می کند. فرایند های به کار رفته در این پکیج می تواند هوادهی گسترده، MBBR و IFAS باشد. این پکیج به منظور تصفیه فاضلاب ویلا ها، ساختمان های مسکونی، بیمارستان و کمپ های اداری و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی چیست؟

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی رایج ترین نوع پکیج تصفیه فاضلاب می باشد. درون این پکیج، انواع تجهیزات و فرایند های تصفیه فاضلاب به همان ترتیبی که در تصفیه خانه قرار دارد جایگذاری می شود. در نتیجه این پکیج ها فرایند تصفیه فاضلاب را دقیقا با همان بازده که در تصفیه خانه اتفاق می افتد انجام میدهند. با این تفاوت که حجم فاضلاب تصفیه شده کم تر است.

 

کاربرد های پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

با توجه به اینکه منشا بیشتر فاضلاب های تولید شده انسانی می باشد، پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی در رنج وسیعی از صنایع و کاربرد ها قابل استفاده است.

 

تصفیه فاضلاب ویلا

پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

عمده ترین استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی در ویلا ها می باشد. بالا بودن سطح آب های زیر زمینی باعث شده تا در محیط ویلا ها نتوان از چاه های جذبی استفاده کرد. به همین دلیل در ویلا ها به دلیل دوری از شبکه فاضلاب و تصفیه خانه های فاضلاب نیازمند پکیج تصفیه فاضلاب می باشند تا فاضلاب بدون تصفیه وارد محیط زیست نشود

 

تصفیه فاضلاب شهرک مسکونی و مجتمع ها

پکیج تصفیه فاضلاب شهرک مسکونی

فاضلاب تولیدی در شهرک های مسکونی از نوع بهداشتی می باشد. در صورتی که این شهرک ها از تصفیه خانه فاضلاب فاصله داشته باشند و یا در سطوح ارتفاعی پایین تری از تصفیه خانه باشند فاضلاب از ساختمان های مختلف جمع آوری شده و توسط پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی با ظرفیت بالا مورد تصفیه قرار می گیرند

 

تصفیه فاضلاب بیمارستان ها

بیمارستان ها به دلیل دبی بالای فاضلاب تولیدی و دوری از شهر ها مستلزم به داشتن واحد تصفیه در خود بیمارستان می باشند. پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی در بیمارستان ها از روش MBBR و روش های ارتقا یافته تصفیه فاضلاب استفاده می کند. چرا که فاضلاب بیمارستان ها از لحاظ کیفیت آلوده تر از فاضلاب های بهداشتی هستند و باید مورد تصفیه کامل تری قرار بگیرند.پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستان

کمپ های نظامی، اداری و کارگری

معمولا کمپ های نظامی در خارج از شهر بنا می شوند و در نتیجه هیچ گونه شبکه ای برای جمع آوری فاضلاب آن وجود ندارد به همین دلیل می توان با نصب پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی پساب این مجموعه را تصفیه کرد.پکیج تصفیه فاضلاب کمپ کارگری و نظامی

یکی از نیازمندی های کمپ های کارگری در شهرک های صنعتی پکیج تصفیه فاضلاب می باشد. این کمپ ها محل اسکان بلند مدت کارگران می باشند و به همین دلیل پساب تولیدی باید مدیریت شود.

سایر کاربرد های تصفیه فاضلاب صنعتی

 • مراکز تفریحی
 • هتل
 • فرودگاه
 • ترمینال مسافربری
 • و غیره

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

تجهیزات به کار رفته در پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی بستگی به روش استفاده شده برای تصفیه فاضلاب دارد. سه روش هوادهی گسترده، MBBR و IFAS رایج ترین روش ها می باشند که دارای تجهیزات خاص خود می باشند.

آشغالگیر

در فاضلاب های انسانی ممکن است مواد جامد درشت مانند دستمال، پوسته تخم مرغ و غیره وارد شود. در صورت ورود این مواد به پکیج باعث گرفتگی لوله ها و اختلال در عملکرد تصفیه می شود. آشغالگیر در ورودی پکیج باعث حذف این جامدات درشت می شود.

مخزن متعادل ساز

فاضلاب با جریان یکسانی وارد پکیج نمی شود و معمولا در ساعاتی از روز حجم فاضلاب زیاد و در ساعاتی کم است. حوض متعادل ساز جهت یکسان کردن دبی فاضلاب ورودی به پکیج استفاده می شود. پس از یکسان شدن جریان، ایستگاه پمپاژ وظیفه انتقال فاضلاب به مراحل بعدی را برعهده دارد.

مخزن هوادهی

در پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش هوادهی گسترده واحد ته نشینی اولیه حذف می شود و فاضلاب مستقیم وارد مخزن هوادهی می شود. دلیل این کار کم کردن فضای اشغال شده و هوادهی طولانی مدت در این روش می باشد. در مخزن هوادهی، تصفیه فاضلاب با کمک میکروارگانیسم ها انجام می شود.

مخزن متعادل ساز

پس از تصفیه فاضلاب توسط باکتری ها زیست توده هایی تشکیل می شود که باید به شکل لجن در کف مخزن ته نشین شوند. به این منظور در مخزن متعادل ساز زمان کافی به فاضلاب داده می شود تا لجن در کف مخزن رسوب کند.

واحد گند زدا

پس از اتمام مراحل تصفیه فاضلاب نوبت به گند زدایی فاضلاب می رسد. باید فاضلاب تصفیه شده عاری از هرگونه عوامل بیماری زا باشد. برای ضدعفونی کردن فاضلاب معمولا از کلر استفاده می شود. با کمک دستگاه کلریناتور دوز مناسبی از کلر وارد پساب می شود. روش های دیگری مانند ازن زنی و اشعه uv نیز جهت ضدعفونی کردن مورد استفاده است.

طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی بر اساس دبی و کیفیت فاضلاب ورودی و کیفیت فاضلاب خروجی انجام می شود. البته عوامل محدود کننده دیگری مانند هزینه در نظر گرفته شده اولیه، فضای در دسترس، دفنی و یا غیر دفنی بودن نیز در طراحی پکیج اثر گذار هستند.

پس از طراحی، ساخت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی آغاز می شود. مخزن اصلی و سایر مخازن مانند متعادل ساز، هوادهی و کلر زن به شکل پیش ساخته می باشد. بنابراین ساخت ان با سرعت بالایی انجام می شود و بنابراین در زمان کمی می توان آن را نصب و اجرا کرد.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به شدت مورد توجه کار فرمایان در محیط های مسکونی، اداری، نظامی، بیمارستانی و غیره قرار گرفته است. دلیل این استقبال مزایایی است که این پکیج ارائه می دهد. برخی از این مزایا عبارتند از

 • سرعت ساخت بالا به دلیل پیش ساخته بودن
 • وزن کم در مقایسه با پکیج های بتنی
 • جابجایی آسان توسط جرثقیل
 • هزینه ساخت پایین
 • فضای مورد نیاز کم و حتی قابلیت اجرا به شکل دفنی
 • قابلیت افزایش ظرفیت در صورت نیاز
 • تصفیه فاضلاب به شکل اختصاصی برای هر محل
 • امکان کاهش حجم فضای اشغال شده با استفاده از پکیج های MBBR

جمع بندی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی از انواع پکیج های تصفیه فاضلاب تولید شده توسط گروه صنعتی آب سازه می باشد. این پکیج به طور اختصاصی برای تصفیه فاضلاب هایی که منشا انسانی دارند مورد استفاده قرار می گیرد. واحد های این پکیج کاملا مشابه با یک تصفیه خانه می باشد و می تواند فاضلاب را تا بیش از 90 درصد تصفیه و آن را برای آبیاری، وارد کردن به منابع آبی و یا سفره های آب زیرزمینی آماده کند.

 

برچسب ها : پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی,پکیج تصفیه فاضلاب,انواع پکیج تصفیه فاضلاب

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.