کد خبر : 32813 / /
/

سنگ فرز چیست ؟

سنگ فرز چیست ؟

 

یکی از پر کاربردترین ابزار برقی که با عنوان فرز یا سنگ فرز نیز شناخته می شوند، ابزارهای برقی قابل حملی هستند که به طور خاص برای برش، سنگ زنی و پرداخت طراحی شده اند. آنها در انواع محل کار و صنایع از جمله فلزکاری، ساخت و ساز و نجات اضطراری استفاده می شوند که با توجه به نوع و مدل قیمت سنگ فرز تغییر می کند.

قدرت کار با سنگ فرز ممکن است از طریق یک موتور الکتریکی، موتور بنزینی یا هوای فشرده تولید شود. سنگ فرز دستی متداول ترین و شناخته شده ترین مدل برای کاربردهای عملی است.

اندازه دیسک باید مستقیماً با انتخاب سنگ فرز شما ارتباط داشته باشد. دو اندازه رایج دیسک عبارتند از 4.5 اینچ (115 میلی متر) و 9 اینچ (230 میلی متر). سنگ فرز‌های با دیسک‌های بزرگ‌تر به‌ویژه برای کاربردهای سنگین مناسب هستند، در حالی که آنهایی که دیسک‌های کوچک‌تر دارند برای کارهای ظریف‌تر ایده‌آل هستند. علاوه بر این، شایان ذکر است که سنگ فرز‌های کوچک‌تر دارای RPM نسبتاً بالایی هستند و دیسک‌های کوچک‌تر نیز بیشتر مستعد فرسودگی سریع هستند.

 

نکات مهم در زمان خرید سنگ فرز

  • قدرت موتور
  • منبع نیرو
  • دور در دقیقه
  • اندازه صفحه

 

انواع مختلف سنگ فرز

سه نوع اصلی از سنگ فرز ها وجود دارد که هر کدام برای اهداف خاصی مناسب هستند. درک تفاوت بین هر نوع برای تصمیم‌گیری خرید آگاهانه بسیار مهم است.

 

سنگ فرز شارژی

سنگ فرز شارژی بسیار کاربردی در انواع مختلف کارگاه‌ها استفاده می‌شود. این سنگ فرز ها را می‌توان بدون نیاز به اتصال به پریز برق به مناطق مختلف حمل کرد. سنگ فرز شارژی مخصوصاً هنگام انجام کارهای سنگ زنی مبتنی بر نردبان و داربست مفید هستند زیرا کاربران نیازی به نگرانی در مورد خطر سفر ناشی از سیم‌های برق دستگاه را ندارند. با این حال، توصیه می‌شود مدل‌هایی را با باتری‌های با ظرفیت بالا انتخاب کنید تا از نگرانی در مورد اتصال برق اصلی پرهیز کنید.

9

 

سنگ فرز برقی

اطمینان از اتصال به یک پریز برق قابل اعتماد در برخی موارد مورد نیاز خواهد بود، زیرا تا زمانی که به منبع تغذیه متصل هستند، می توان از سنگ فرز برقی استفاده کرد. سنگ فرز سیم دار نیز معمولاً وزن سبک تری نسبت به دستگاه‌های بی سیم دارند. اگر قرار است از سنگ فرز خود به طور منظم برای کارهای برش جزئی استفاده کنید، باید مدلی را انتخاب کنید که دارای یک دیسک کوچک باشد. همچنین باید ارگونومی و سطح ارتعاش خاص سنگ فرز انتخابی خود را در نظر بگیرید.

 

سنگ فرز پنوماتیکی

سنگ فرز پنوماتیک با ارائه ترکیبی ایده آل از عملکرد و دوام، برای برش و شکل دادن به قطعات فلزی مناسب هستند. آنها در درجه اول برای کارهای سبک استفاده می‌شوند که به دقت بالایی نیاز دارند. سنگ فرز پنوماتیکی نیاز به اتصال به واحدهای کمپرسور هوای مناسب دارند، با این حال، آنها به خوبی برای کارهای با دقت بالا مناسب هستند و از نظر وزن بسیار سبک تر از سایر مدل های سنگ فرز هستند. علاوه بر این، برخی از آنها با اهرم‌های دریچه گاز همراه هستند که سطح بالایی از کنترل را در انجام وظایف فنی سرعت می‌دهند.

 

سنگ فرز با سرعت متغیر

دیسک‌های سنگ فرز‌های  با سرعت متغیر را می‌توان در سرعت‌های مختلف تنظیم کرد تا برای کاربردهای مختلف مناسب باشد. گزینه تنظیم دیسک در یک دور در دقیقه به خصوص بالا امکان تکمیل موثر کار با دقت بالا را فراهم می کند.

 

سنگ فرز  مستقیم

چرخ سنگ فرز مستقیم در  90 درجه قرار گرفته است، و این ابزار ایده آل برای سنگ زنی لبه های بیرونی و قسمت های داخلی قطعات، با سنگ های مختلف سنگ فرز متصل است.  دیسک منحصر به فرد می تواند در برخی موارد سنگ فرز مستقیم را به انتخاب بهتری نسبت به سنگ فرز استاندارد تبدیل کند.

البته سنگ فرزها دارای دسته بندی های دیگری نیز هستند که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

سنگ فرز آهنگری:

این دسته از سنگ فرزها دارای وزنی در حدود 6 کیلوگرم بوده و دارای دور موتور بالای حدود 8000 دور بر دقیقه می باشنذ و توان این دستگاه ها نیز در حدود 1800-الی 2500 وات می‌باشد.

این سنگ فرزها بیشتر در کارگاه های آهنگری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند و بر روی آنها صفحات 180 میلی متری نصب و استفاده می‌گردد.

 

10

سنگ فرز سنگبری:

این فرزها نیز از نظر اندازه شبیه به فرزهای آهنگری هستند ولی دور موتور یا سرعت چرخش آنها نسبت به فرزهای آهنگری کمتر بوده و چیزی در حدود 6000 الی 6500 دور بر دقیقه می باشد. فرزهای سنگبری برای برش انواع سنگ های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد و صفحاتی که بر روی این دستگاه ها نصب می گردند داری قطر 230 میلی متر می‌باشند.

مینی فرز:

مینی فرزها دارای اندازه کوچکتری نسبت به فرز بوده و توان آنها معمولا از 1200 وات تجاوز نمی کند. البته سرعت چرخش این دستگاه بسیار بالا بوده و در برخی از انواع این دستگاه تا 15000 دور بر دقیقه نیز می رسد. مینی فرزها قابلیت برشکاری در سنگ، فلز و چوب و ... را دارد، که البته باید صفحه برش مختص به خود آنها را به کار برد.

صفحاتی که بر روی مینی فرزها بسته می شوند دارای قطر 115 میلی متر بوده و از تنوع بالایی نیز برخوردار هستند، که می بایست صفحه منطبق با برش هر مصالح را مختص به آن انتخاب نموده و به کار برد.

فرزهای دیگری نیز همچون انواع اور فرزها، فرزهای رومیزی و انگشتی یا مینی فرزها نیز در بازار وجود دارند که هر کدام کاربرد مختص به خود را دارند و در مطالب بعدی به آنها نیز خواهیم پرداخت.

 

از سنگ فرز برای چه کاری می توان استفاده کرد؟

سنگ فرز بیشتر برای سنگ زنی توده‌های جوش، گوشه های تیز و سایر سطوح خریداری می شوند. با این حال، می‌توانید برای سنباده کاری مؤثر به این ابزارهای برقی نیز تکیه کنید تا رنگ، لکه‌ها و عیوب مواد قدیمی را از بین ببرید. کاربردهای جایگزین برای سنگ فرز شامل برش موادی مانند کاشی بنایی، بتن و فلز است.

11

کاربردهای سنگ فرز عبارتند از:

فرزها دارای حوزه کاری بسیاری هستند که بیشترین آنها عبارتند از :

  • برش کاری در انواع فلزات، سنگ و سایر مصالح
  • زدودن زنگ زدگی
  • استفاده برای پرداخت بخش های مات
  • تیز کردن تیغه
  • نجات اضطراری

 

نحوه استفاده ایمن از سنگ فرز

سنگ فرز‌های  معمولاً طیف وسیعی از ویژگی‌های ایمنی را برای پیشگیری مؤثر از آسیب در خود دارند. استارت آهسته یکی از این ویژگی‌هاست که بلافاصله پس از راه اندازی چرخش را از چرخش جلوگیری می کند. ضد لگد زدن یکی دیگر از ویژگی‌های ارزشمند است که تضمین می کند در صورت گیرکردن خطرناک چرخ روی هر ماده، موتور قطع شود. حفاظت راه‌اندازی مجدد اطمینان حاصل می‌کند که در صورت گرم شدن بیش از حد یا قطع شدن و روشن ماندن چرخ ، خاموش می‌ماند. یک ویژگی ایمنی اضافی، دست و پا زدن یا سوئیچ مرده است که تضمین می کند که سنگ فرز فقط کار می‌کند

علاوه بر مطالب گفته شده موارد همچون :

استفاده از دستکش کار مناسب

استفاده از عینک محافظ و ماسک

کار در محیط مناسب با برشکاری

استفاده از صفحه برش سالم و مرتبط با کار

استفاده توسط اپراتور وارد و دوره دیده

را در زمان کار با فرزها در نظر داشت و رعایت نمود.

 

منبع: rs online shop

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.