کد خبر : 32366 / /
/

راهنمای ساده انحلال شرکت به زبان ساده از موسسه ثبت فرهنگ

راهنمای ساده انحلال شرکت به زبان ساده از موسسه ثبت فرهنگ

تمامی شرکت های تجاری و یا غیر تجاری ممکن است اختیارا و یا اجبارا به فعالیت خود پایان بدهند و شرکت را منحل کنند. مبحث انحلال شرکت دارای اهمیت بسیار بالایی میباشد زیرا باید پروسه و فرایند آن به دقت انجام شود تا آثار حقوقی آن شامل حال شما و دیگر شرکای شرکت نشود. در این مقاله هر آنچیزی که برای منحل کردن شرکت لازم است بدانید را به زبان کاملا ساده به شما خواهیم گفت.

انحلال شرکت غیر فعال

یکی از سوالاتی که بسیار پرسیده میشود نحوه انحلال شرکت های غیر فعال است و آیا اینکه نحوه انحلال این شرکت ها با شرکت های فعال تفاوت دارد یا خیر؟

از لحاظ ثبت شرکت فعال با شرکت غیر فعال هیچ تفاوتی ندارد به زبان ساده شرکت غیر فعال همان شرکتی است که شما تمامی مراحل ثبت آن را انجام میدهید و در نهایت آن را به ثبت میرسانید اما ممکن است از ابتدا و یا در نیمه راه به هر دلیلی فعالیت شرکت خود را متوقف کنید که به این صورت شرکت شما به یک شرکت غیر فعال تبدیل میشود.

مالیات تمامی شرکت ها بر اساس فعالیت و میزان گردش مالی آن ها تعیین میشود پس در نتیجه اگر شرکت شما غیر فعال باشد و هیچ فعالیتی نداشته باشد، مالیاتی به شرکت شما تعلق نخواهد گرفت.

البته برای اینکه مالیات شامل حال شرکت شما نشود باید به اداره امور مالیاتی مراجعه کنید و عدم فعالیت شرکت خود را گزارش دهید تا مالیات شامل حال شما نشود، در غیر این صورت مالیات علی الراس برای شرکت شما در نظر گرفته خواهد شد.

انحلال شرکت به این معنا است که شرکت شما در آینده قطعا هیچ فعالیتی نخواهد داشت اما در شرکت غیر فعال هیچ تضمینی برای عدم فعالیت شرکت شما در آینده وجود ندارد و هر زمان ممکن است فعالیت شرکت غیر فعال از سر گرفته شود.

هرچند اگر غیر فعال بودن شرکت طولانی شود و یا ادامه فعالیت شرکت به دلایل مختلفی امکان پذیر نباشد باید تصمیم به انحلال شرکت گرفته شود.

انحلال-شرکت-غیر-فعال

پیشنهاد میشود که اگر تصمیم شما برای عدم فعالیت شرکت قطعی است و دیگر قصد ادامه فعالیت ندارید، شرکت خود را منحل کنید تا از پرداخت جریمه های احتمالی در امان بمانید. هر چند زمانی که شرکت غیر فعال باشد و از زمان عدم فعالیت آن 5 سال گذشته باشد، سازمان امور مالیاتی موظف است تا منحل نمودن شرکت را اعلام کند تا راه را برای سو استفاده شرکای شرکت مسدود کند.

مالیات انحلال شرکت

اگر میخواهید تا شرکت خود را منحل کنید باید مالیات پرداخت کنید و پرداخت مالیات آن باید همراه با پرداخت قروض و بدهی های شرکت باشد.

با شروع پروسه انحلال و فرایند تصفیه شرکت، مدیر تصفیه که توسط هیئت مدیره انتخاب میشود، مسئول رسیدگی به تمامی امور انحلال میباشد، همچنین مدیر تصفیه مسئول پرداخت مالیات انحلال شرکت نیز است.

طبق قانون در شرکت های در حال تصفیه، خود شرکت به عنوان شخص حقوقی مسئول پرداخت مالیات انحلال میباشد البته علاوه بر خود شرکت، مدیر تصفیه هم در پرداخت مالیات مسئولیت دارد در نتیجه سازمان امور مالیاتی میتواند هم از خود شرکت و هم از مدیر تصفیه شرکت تقاضای پرداخت مالیات کند.

مالیات-انحلال-شرکت

مالیات شرکت های در حال انحلال طبق ماده 115 قانون مالیات های مستقیم محاسبه میشود. طبق این قانون مالیات دوره انحلال با اعمال نرخ ۲۵ درصد بر ارزش دارایی شخص حقوقی منهای بدهی‌ها و سرمایه پرداخت‌شده و اندوخته‌ها و مانده سود هایی که مالیات آن قبلاً پرداخت گردیده، تعیین می‌شود.

مدارک ثبت انحلال شرکت

به مانند ثبت شرکت شما برای انحلال آن نیز باید مدارک مورد نیاز را تهیه کنید. در ابتدا برای منحل نمودن شرکت کلیه اعضای شرکت باید صورت جلسه آن را امضا کنند. لازم به ذکر است که تمامی شرکای شرکت برای انحلال آن باید رضایت داشته باشند و حتی اگر یکی از شرکا راضی به انحلال نباشد نمیتوان شرکت را منحل نمود.

اگر یکی از شرکا غایب باشد آیا میشود بدون رضایت او شرکت را منحل کرد؟

در صورتی که اعضای شرکت از شخص غایب وکالتنامه تام داشته باشند، میتوانند شرکت را بدون حضور وی منحل کنند و در غیر این صورت هیچ راهی برای منحل نمودن شرکت در این فرض وجود ندارد.

مدارک-ثبت-انحلال-شرکت

مدارک مورد نیاز منحل نمودن شرکت تجاری

  • اصل صورتجلسه انحلال شرکت که تایید و امضا همه شرکا، اعضا و مدیر تصفیه رسیده است.
  • آخرین روزنامه رسمی که آگهی شرکت در آن ثبت شده باشد.
  • مدارک شناسایی مدیر تصفیه اگر خارج از شرکا انتخاب شده باشد.
  • ارائه اصل روزنامه کثیر الانتشار شرکت در صورتی مجمع عمومی فوق العاده با حضور همه شرکا تشکیل نشده باشد.

به صورت کلی برای منحل نمودن شرکت شما باید مدارک بالا را تهیه کنید، هرچند مدارک مورد نیاز هر نوع شرکت تجاری برای انحلال کمی متفاوت میباشد که در این مورد باید با کارشناس رسمی انحلال شرکت موسسه ثبت فرهنگ تماس بگیرید چراکه یک ثبت خوب فرهنگ است.

مراحل انحلال شرکت

  1.  تشکیل مجمع عمومی فوق العاده

اولین گام برای منحل نمودن شرکت تشکیل مجمع عمومی فوق العاده میباشد که در مجمع تصمیم منحل نمودن شرکت گرفته میشود و همچنین مدیر تصفیه از بین شرکا یا خارج از آن ها انتخاب میشود.

  1.  ارسال مدارک انحلال شرکت به اداره ثبت شرکت ها

در این مرحله باید نسخه ای از صورت جلسه که در آن تصمیم به منحل نمودن شرکت و انتخاب مدیر تصفیه گرفته شده است را به همراه سایر مدارک مورد نیاز به اداره ثبت شرکت ها ارسال نمود.

  1.  بررسی درخواست منحل نمودن شرکت

در این مرحله درخواست شما توسط کارشناس اداره ثبت شرکت ها مورد بررسی قرار میگیرد و در صورتی که تمامی موارد قانونی درخواست شما رعایت شده باشد، انحلال شرکت شما به ثبت میرسد.

  1.  ثبت آگهی انحلال نمودن شرکت

در این مرحله باید انحلال شرکت در روزنامه رسمی و روزنامه کثیر الانتشار آگهی های شرکت به ثبت برسد و آگهی شود.

  1.  تصفیه امور و مطالبات شرکت

در این مرحله مدیر تصفیه وظیفه دارد تا تمامی امور شرکت از قبیل تصفیه و دریافت مطالبات و پرداخت دیون و بدهی های شرکت را انجام دهد.

  1.  ذکر عبارت در حال تصفیه در اسناد شرکت

پس از اینکه شرکت شما منحل شد باید در تمامی اسناد و اوراق شرکت عبارت درحال تصفیه پس از نام شرکت ذکر شود.

در این مقاله هر آنچیزی که برای منحل نمودن شرکت لازم بود را به زبان ساده و به صورت مختصر به شما گفتیم. پروسه و فرایند منحل نمودن شرکت بسیار طولانی میباشد و در این راه باید از دانش و تجربه کارشناسان امور شرکتی استفاده کنید. همین حالا با موسسه ثبت شرکت فرهنگ تماس بگیرید و تمامی امور انحلال شرکت خود را به کارشناسان متخصص و خبره موسسه ثبت شرکت فرهنگ واگذار کنید.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.