کد خبر : 32037 / /
/

روش های مهاجرت به آمریکا

روش های مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

آمریکا کشور رویاهای آمریکایی است و تقریبا اکثر ایرانیان آرزوی داشتن پاسپورت آمریکا و اقامت دائم آن جا را دارند. اما از چه راه هایی می توان به امریکا مهاجرت کرد؟

 

مهاجرت تحصیلی به آمریکا

مهاجرت تحصیلی یکی از رایج ترین و ساده ترین روش های مهاجرت ایرانیان به آمریکا است.

برای تحصیل در ایالات متحده، متقاضیان باید ویزای دانشجویی از دسته های M یا F دریافت کنندکه اغلب با مصاحبه همراه است و داوطلبان باید بتوانند اهداف و انگیزه های خود را برای تحصیل در این کشور بیان کنند.

در ایالات متحده، برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا بسیار محبوب هستند و هر ساله دانشجویان بیشتری پذیرش می شوند. کارشناسی ارشد و دکترا شانس بیشتری برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی آمریکا دارند. آمریکا به عنوان کشوری با بیشترین تعداد کالج های معتبر، انتخابی مناسب برای تحصیلات تکمیلی است.

دوره دکتری این کشور حدود 5 تا 6 سال است که بیشتر از کشورهای اروپایی می باشد. از سوی دیگر، فارغ التحصیلان دکترا شانس بسیار بالایی برای کار در موسسات تحقیقاتی و دانشگاه های سراسر جهان خواهند داشت. همچنین مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای تحصیلی آمریکا راه مناسبی برای اخذ گرین کارت این کشور پس از چندین سال تحصیل و کار است؛ زیرا پس از تحصیل، دانشجویان اجازه کار و اخذ مجوز کار (پس از چند سال کار کردن) را خواهند داشت. افراد پس از گذشت چند سال با پرداخت مالیات و عدم ایجاد مشکلات قانونی می توانند گرین کارت، اقامت دائم و در نهایت شهروندی ایالات متحده را دریافت کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در آمریکا، می توانید با کارشناسان ما در قصران گروپ مشورت کنید.

مهاجرت کاری به آمریکا

در حال حاضر مهاجرت به ایالات متحده از طریق کار و استخدام در این کشورر فقط ویزای H1B امکان پذیر است. برای دریافت این نوع ویزای کاری، کاندیداها باید یک پیشنهاد کاری از یک شرکت قانونی ایالات متحده دریافت کنند. شرکت ها نیز برای استخدام کارمندان خارجی، باید به مدت سه ماه در روزنامه ها و تابلوهای کاریابی آنلاین آگهی دهند. اگر آنها نتوانند نامزد مورد نیاز را پیدا کنند، می توانند متقاضیان خارجی را استخدام کنند. این روش بسیار سخت و پیچیده است و نیاز به مدارک علمی و تخصصی، تجربه شغلی، دستاوردهای بالا و ... دارد و هزینه بالایی خواهد داشت. بنابراین، فردی که فاقد صلاحیت‌های ذکر شده است، ممکن است وقت و پول خود را هدر دهد.

نکته دیگر اینکه ویزای موقت H1B نسبت به انواع دیگر ویزای کاری فرصت بیشتری برای اقامت در کشور به شما می دهد. از این رو، بسیاری از دانشجویان ایرانی در ایالات متحده پس از اتمام تحصیلات خود به دنبال این ویزا هستند. مهاجرت از طریق کار به آمریکا مستلزم صلاحیت شغلی، تجربه کاری مناسب و تعامل با کارفرمایان آینده است.

2

مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج

افرادی که مایل به ازدواج با یک شهروند آمریکایی یا دارنده گرین کارت هستند، می توانند با ویزای K-1 به این کشور سفر کنند و ظرف مدت ۹۰ روز ازدواج کنند. پس از ازدواج، همسر شخص که مقیم دائم آمریکا است می تواند خود را به عنوان حامی مالی معرفی کند و درخواست L-130 را برای اتباع خارجی به اداره مهاجرت ایالات متحده ارائه دهند. بسته به اینکه آیا فرد مورد نظر در ایالات متحده اقامت دارد یا خیر، اداره مهاجرت از روش های قانونی جداگانه ای برای ارزیابی پرونده استفاده می کند. روند مهاجرت به ایالات متحده از طریق گرین کارت برای همسر می تواند بین شش تا نه ماه طول بکشد و نیز برای اثبات مشروعیت ازدواج نیاز به مصاحبه دارد. همچنین برای دریافت گرین کارت آمریکا، زوجین باید حداقل سه سال با هم زندگی کنند و در این مدت صحت ازدواجشان آشکار و شفاف باشد. پس از پنج سال، این زوج می توانند برای شهروندی و اخذ پاسپورت آمریکایی اقدام کنند.

مهاجرت از طریق تولد به آمریکا

ایالات متحده یکی از معدود کشورهایی است که هنوز تابعیت از طریق خاک را اعطا می کند. به عبارت دیگر، اگر فرد در سرزمین آمریکا (از جمله در کشتی یا هواپیما و در داخل مرزهای فیزیکی کشور) متولد شده باشد، بدون توجه به وضعیت شهروندی والدین خود می تواند تابعیت آمریکا را به دست آورد. لازم به ذکر است که این روش ورود به آمریکا، برای والدین ایده آل نیست؛ زیرا فرد متولد شده تا سن 21 سالگی نمی تواند برای دریافت گرین کارت والدین خود اقدام کند، همچنین کلیه هزینه های پزشکی و کارگری تحت پوشش بیمه نیست و باید مبلغی بالغ بر 140000 دلار به اضافه هزینه تشکیل پرونده توسط متقاضی پرداخت شود.

مهاجرت با ویزای EB-1

ویزای EB-1 برای سه گروه از افراد صادر می شود:

افراد با استعداد برجسته در ورزش، هنر یا علم (معمولاً بازیگران، خوانندگان و ورزشکاران و با ظهور اخیر فناوری، تأثیرگذاران، یوتیوب‌برهای محبوب و غیره)، اساتید دانشگاهی مشهور بین‌المللی و محققان برجسته دانشگاه با حداقل سه سال سابقه کار و تجربه آموزشی و پژوهشی و مدیران شرکت های خارج از ایالات متحده.

برای واجد شرایط بودن دریافت این ویزا، متقاضیان باید سابقه درخشانی در حرفه خود داشته باشند. مانند؛ برنده شدن جوایز معتبر بین المللی، انتشار مقالات مرتبط، صاحب یک تجارت سودآور با درآمد بالا و غیره.

مهاجرت به آمریکا از طریق سرکایه گذاری

ایالات متحده یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان را دارد و بسیاری از افراد با سرمایه گذاری دراین کشور به دنبال اقامت دائم آن هستند. ایرانیان فقط با ویزای EB5 می توانند در آمریکا سرمایه گذاری کنند. حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری با این روش برای مناطق عادی 1.8 میلیون دلار و برای مناطقی با امکانات کمتر 900000 دلار است. دریافت گرین کارت و ورود به ایالات متحده از طریق سرمایه گذاری معمولاً سه سال طول می کشد.

برای مشاوره و بررسی شرایط خود برای دریافت انواع ویزای مهاجرتی به آمریکا می توانید با ما در تماس باشید.

مهاجرت به آمریکا از طریق لاتاری

هر سال در ماه اکتبر، ایالات متحده سیستم ثبت نام لاتاری را راه اندازی می کند و 55000 گرین کارت صادر می کند. این ویزا که به عنوان ویزای DV نیز شناخته می شود، برای بهبود تنوع قومیتی کشور در نظر گرفته شده است و هر کشور دارای یک سهمیه است. سهمیه سالانه این ویزا در ایران حدود 4000 نفر است و کسانی که برنده می شوند باید در مصاحبه ای در سفارت آمریکا (در یکی از کشورهای همسایه) شرکت کنند. افراد بالای 18 سال با پاسپورت معتبر، عکس و حداقل داشتن مدرک دیپلم می توانند در لاتاری شرکت کرده و شانس خود را برای برنده شدن امتحان کنند. اگر داوطلب تحصیلات دبیرستانی نداشته باشد، باید حداقل دو سال سابقه کار داشته باشد، در یکی از مشاغلی که توسط دولت آمریکا برای لاتاری در طول پنج سال گذشته به رسمیت شناخته شده است. لاتاری بر اساس قرعه کشی تصادفی است و برندگان ممکن است همراه با خانواده خود مهاجرت کنند. برای مهاجرت به آمریکا از طریق لاتاری  که سالانه میلیون ها متقاضی را به خود جذب می کند، هیچ شرایطی مانند مهارت زبان یا منابع مالی وجود ندارد. ثبت نام در ماه های اکتبر تا نوامبر انجام و نتایج آن در ماه می سال بعد اعلام می شود.

در صورت تایید و برنده شدن، امکان رفتن به آمریکا در 2 سپتامبر سال بعد وجود دارد (مثال: ثبت نام اکتبر 2022، اعلام نتیجه در می 2023، عزیمت به آمریکا در سپتامبر 2024).

3

مهاجرت به آمریکا با ویزای خانوادگی

خانواده های شهروندان ایالات متحده و دارندگان گرین کارت می توانند با استفاده از انواع ویزاهای خانوادگی به ایالات متحده بروند. دسته بندی ویزای خانوادگی این کشور و دریافت کنندگان آن را در ادامه آورده ایم:

ویزای IR2 برای فرزندان مجرد زیر 21 سال که والدین آنها شهروند ایالات متحده هستند.

ویزای F2B برای فرزندان مجرد زیر 21 سال که والدین آنها هر دو اقامت دائم آمریکا را داند.

ویزای F1 برای فرزندان مجرد بالای 21 سال که والدین آنها شهروند ایالات متحده هستند.

ویزای F3 برای فرزندان متاهلی که والدین آن ها شهروند ایالات متحده هستند.

ویزای F4 برای خواهر و برادر شهروندان ایالات متحده.

ویزایIR5 برای والدینی که فرزندان آن ها شهروند ایالات متحده هستند.

مهاجرت به آمریکا از طریق پناهندگی

متثاضیان پناهندگی به آمریکا باید دلایل قانع کننده ای مثل دلایل نژادی، مذهبی، سیاسی یا سایر زمینه ها را به افسر مربوطه ارائه کنند و در مصاحبه سفارت نشان دهند که در صورت بازگشت به کشور خود با مشکلاتی مواجه خواهند شد. امکان درخواست گرین کارت یک سال پس از ورود به آمریکا از این طریق وجود دارد. روش پناهندگی برای مهاجرت نامناسب است زیرا متقاضی دیگر قادر به بازگشت به کشور خود نخواهد بود و با مشکل سلامتی و بهداشت روانی در ایالات متحده مواجه خواهد شد.

به دلیل غیرقانونی بودن این مسیر، قصران گروپ قادر به ارائه راهنمایی و یا اقدام در این زمینه نمی باشد.

 

بسیاری از مقامات آمریکایی حضور مهاجران را برای انسجام فرهنگی مضر می دانند و ادعا می کنند که حضور آنها به افزایش نرخ بیکاری و جرم و جنایت منجر شده است. با این حال، مطالعات اقتصادی و جامعه‌شناختی نشان داده‌اند که مهاجران آمریکایی نه تنها به راحتی در جامعه آمریکا جذب می‌شوند، بلکه از نظر مالی نیز به کشور کمک می‌کنند. به عبارت دیگر، مهاجران سهم مثبتی در اقتصاد آمریکا داشته اند.

اما باید به این نکته اشاره کرد که مهاجران، چه تحصیلکرده باشند یا نه، تأثیر چندانی بر دستمزد و نرخ اشتغال بومیان نداشته اند. در طول چند دهه گذشته، حضور مهاجران نه تنها این امکان را برای بومیان فراهم کرده است تا به مشاغل با درآمد بالاتر و سطح بالاتر دست یابند، بلکه خلاقیت و نوآوری را نیز پرورش داده است. ضمن اینکه برای جوان نگه داشتن جمعیت آمریکا علیرغم روند کلی پیری جمعیت بومی و رسیدن آن ها به سن بازنشستگی، مهاجران به عنوان نیروی کار جدید و با افزایش بهره وری اقتصادی دولت جایگزین شده اند. اقتصاددانان احساس می کنند که حضور مهاجران در دراز مدت برای اقتصاد آمریکا مفید خواهد بود.

اگر فکر می کنید که شرایط شما با موارد ذکر شده در بالا برای مهاجرت به امریکا تطابق دارد،‌می توانید همین حالا با کارشناسان ما در قصران گروپ تماس گرفته و وقت مشاوره دریافت کنید.

02122118085

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.