کد خبر : 31303 / /
/

خواص و ویژگی های مهم استون

خواص و ویژگی های مهم استون

استون، مایعی بی رنگ و فرار است که از اتم های کربن، هیدروژن، اکسیژن و گروه متنوعی از مولکول ها تشکیل شده است. این ترکیب شیمیایی اولین بار حدود 700 سال پیش کشف شد و اکنون به صورت ارگانیک و سینتتیک قابل تهیه است.

نقطه انجماد پایین استون یعنی 80- درجه سانتی گراد، این ماده را به یک ترکیب ایده آل برای انجام واکنش ها در دماهای پایین تبدیل کرده است. درختان، گیاهان، گازهای آتشفشانی و آتش سوزی جنگل ها برخی از منابع تولید استون هستند. استون یک حلال شیمیایی قوی است که برای تمیز کردن، چربی زدایی، پاک کردن لاک، واکس ها، رزین ها و رنگ ها استفاده می شود.

اگرچه استون یک ماده طبیعی است که پستانداران و برخی دیگر از حیوانات نیز به طور طبیعی در بدن خود آن را تولید می کنند اما بیشتر استون مورد استفاده در جهان امروزه به صورت مصنوعی تولید می شود،

مقادیر استون تولید شده در داخل بدن یک فرد در مقایسه با بیش از 6.5 میلیون تن استونی که سالانه در سراسر جهان تولید می شود، بسیار کم رنگ است.

به طور خلاصه خواص و مشخصات مهم استون عبارت هستند از:

  • نام شیمیایی: Acetone
  • فرمول شیمیایی CH3COCH3
  • مایعی بی رنگ، فرار، آتش گیر و بدون بو
  • کاملا قابل حل در آب
  • در گریدهای صنعتی و آزمایشگاهی معامله می شود

ساختار شیمیایی استون

در مرکز استون یک گروه کربونیل قرار دارد. گروه کربونیل به دو مولکول CH3 متصل می شود، که به معنای مولکولی متشکل از یک کربن و سه اتم هیدروژن است. این ساختار ساده قابلیت های مهمی را در استون ایجاد کرده و تبدیل آن به مواد دیگر را آسان می کند.

چگالی استون در حدود 0.788 گرم در میلی لیتر در دمای اتاق (25 درجه سانتیگراد) است. اگرچه استون در دمای اتاق به صورت مایع وجود دارد، اما چگالی آن کمتر از آب است که در دمای اتاق به مقدار حدود 1 گرم در میلی لیتر اعلام می شود.

چگالی استون، مانند سایر مواد، با تقسیم جرم بر حجم آن تعیین می شود. یک ماده با چگالی بالا مقدار زیادی جرم نسبت به حجم خود دارد، در حالی که ماده ای با چگالی کمتر، جرم کمتری در هر حجم دارد. به عنوان مثال، یک توپ فولادی جامد از یک توپ با اندازه مساوی ساخته شده از فوم چگال تر است، زیرا حتی اگر حجم توپ ها یکسان باشد، فولاد جرم بیشتری دارد.

افزایش دما چگالی استون را کاهش می دهد زیرا افزایش انرژی حرارتی باعث می شود که مولکول های استون پرانرژی شوند و از یکدیگر فاصله بگیرند. در نتیجه این فرآیند، حجم ماده افزایش می یابد، اما جرم آن ثابت می ماند. با معادله چگالی، این امر منجر به کاهش چگالی می شود - ماده در واحد حجم جرم کمتری دارد.

از طرف دیگر فشار باعث افزایش چگالی استون می شود. با افزایش فشار، مولکول های ماده به هم نزدیک تر می شوند. حجم کاهش می یابد، در حالی که جرم ثابت می ماند. این رابطه باعث افزایش جرم در واحد حجم می شود.

به طور معمول، ماده ای که وزن مخصوص آن کمتر از آب است - کمتر از 1 - وقتی در آب قرار می گیرد روی سطح شناور می شود. موادی که دارای وزن مخصوص 1 هستند به طور خنثی شناور هستند، در مقابل، آن هایی که وزن مخصوص آنها بیشتر از 1 است غرق می شوند. استون در آب محلول است و بنابراین حل شده و یک محلول استون-آب ایجاد می کند. چگالی محلول استون آب متناسب با غلظت استون موجود متفاوت است.

2

کاربرد استون

خرید استون در بازار تقاضای بالایی دارد و در طیف وسیعی از پلاستیک ها استفاده می شود. از دیگر موارد کاربرد استون می توان به رقیق کردن رنگ های روغنی و رزین و همچنین تمیز کردن ابزارها پس از استفاده، اشاره نمود.

خطر مهم استون برای سلامتی انسان، اغلب به دلیل قرار گرفتن در معرض مقدار بیش از حد استون از طریق استنشاق یا بلع است.

در حالی که بسیاری از فرآیندها از استون استفاده می کنند، بسیاری دیگر به پردازش بیشتری نیاز دارند تا آن را به یک ماده متفاوت تبدیل کنند. رایج ترین محصول نهایی بیسفنول A  (BPA)است که در تعداد زیادی از محصولات یافت می شود. BPA برای تولید پلیمرها و رزین‌های مصنوعی استفاده می ‌شود و می ‌توان آن را از بطری‌ های آب پلاستیکی گرفته تا آسترهای فلزی قوطی‌ ها و کاغذ حرارتی مشاهده نمود.

خواص استون

استون دارای طیف گسترده ای از خواص گوناگون است. به عنوان مثال هم تبخیر می شود و هم در دمای پایین به طور خودکار دچار احتراق می شود. استون از هوا سنگین ‌تر است، بنابراین بخار آن به جای شناور شدن در امتداد سطوح حرکت می‌ کند. این امر خطرناک است زیرا بخار می تواند به سمت منبع احتراق حرکت کرده و به مایع برگردد. در نتیجه احتمال یک آتش سوزی بزرگ در صورت بی احتیاطی بسیار زیاد است.

علاوه بر این، استون یک حلال است، به این معنی که می تواند مواد دیگر را حل کند و به دلیل آنکه با آب قابل اختلاط است، به راحتی در هر مقدار با آب مخلوط می شود.

3

استفاده از استون برای پاک کردن لاک ناخن

استونی که معمولا در پاک کننده های ناخن استفاده می شود، بوی بسیار قوی دارد و به راحتی تبخیر می شود. هر زمان که بطری استون باز شود، بوی این ماده، فضایی را که تهویه ضعیفی داشته باشد، پر می کند.

تولید استون

استون نوعی کتون است. بنابراین می توان آن را از اکسیداسیون الکل های نوع دوم تولید کرد. تولید استون اغلب به سه روش زیر امکان پذیر خواهد بود.

  • فرآیند واکر- هوخست
  • اکسید کردن ایزو پروپیل الکل (روش واکر)
  • تولید استون در فرایند هوک به عنوان محصول جانبی

تفاوت استون آزمایشگاهی و صنعتی

استون مورد استفاده در آزمایشگاه ها به علت استفاده در کارهای تحقیقاتی نیاز به درجه خلوص بالایی دارد. این ویژگی باعث می شود که قیمت استون گرید آزمایشگاهی در مقایسه با استون گرید صنعتی بیشتر باشد. در مقابل، گرید صنعتی که خلوص کمتری نسبت به نوع آزمایشگاهی دارد به عنوان حلال نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

4

قیمت استون

همانطور که گفته شد استون در دو گرید صنعتی و آزمایشگاهی قابل تهیه است. هرچه خالص تر باشد قیمت استون بیشتر خواهد بود. شرکت تولید کننده نیز عامل مهم دیگری در تعیین قیمت استون است.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.