کد خبر : 29651 / /
/

هنگامی ‌که صحبت از مهاجرت به خارج از کشور می‌شود، بیشتر افراد به مهاجرت از طریق تحصیل فکر می‌کنند. این مسیر اگرچه دشواری‌های خاص خود را دارد، اما از نگاه بسیاری از دانشجویان و دانش‌آموزان، کم‌هزینه‌ترین روش مهاجرت به برترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. در ادامه همراه ما باشید تا برخی از اصلی‌ترین شرایط و مراحل دریافت ویزای تحصیلی را شرح دهیم.

شرایط مهاجرت تحصیلی و دریافت ویزا

اگرچه اولین قدم برای مهاجرت تحصیلی تصمیم‌گیری برای تعیین کشور مقصد است، اما بسیاری از شرایط و مراحل اعزام دانشجو به خارج از کشور در بیشتر کشورهای مطرح جهان یکسان است؛ در ادامه برخی از این شرایط مشترک را مطرح می‌کنیم.

تمامی افرادی که تمایل به مهاجرت دارند لازم است در ابتدا با شرایط ویزای تحصیلی آشنایی کاملی داشته باشند. ویزای تحصیلی یک سند اقامت موقت است که برای دانشجویان و دانش آموزان طراحی شده است و همهٔ متقاضیان تحصیل در خارج از کشور باید برای دریافت آن اقدام کنند.

افراد در ابتدا باید پیش از اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی، از موسسات، دانشگاه‌ها یا مدارس کشور مقصد خود نامهٔ پذیرش دریافت کنند. پس از اخذ پذیرش، داوطلبان با نهایی‌کردن ثبت‌نام و پرداخت هزینه‌ها می‌توانند نامۀ تأییدیهٔ خود را دریافت کنند.

درخواست‌کنندگان باید تمامی مدارک موردنیاز را جمع‌آوری کرده و در صورت لزوم آن‌ها را ترجمه و به همراه اصل مدارک برای دریافت ویزا ارسال کنند. برخی از این مدارک شامل موارد زیر می‌شود:

گواهی اثبات تمکن مالی: متقاضیان برای تحصیل در خارج از کشور به اسناد مالی و بانکی احتیاج دارند تا ثابت کنند که از بودجۀ کافی برای تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور مقصد برخوردارند. تمامی این مدارک باید دارای مهر بانک و سربرگ رسمی باشند.

مدرک زبان: زبان رسمی تحصیل (به همراه زبان بومی کشور مقصد) در بسیاری از کشورها انگلیسی است و متقاضیان برای تحصیل و زندگی در این مناطق به مدرک زبان انگلیسی احتیاج خواهند داشت. آیلتس و تافل جزء معتبرترین آزمون‌های بین‌المللی برای تعیین سطح تسلط به این زبان هستند که تقریبا همهٔ دانشگاه‌های جهان آن را تأیید می‌کنند.

بیمه: متقاضیان باید برای تحصیل در بیشتر کشورها از جمله انگلستان، استرالیا و کانادا تحت پوشش بیمۀ معتبر باشند.

علاوه بر این موارد، مدارکی مانند گواهی عدم سوء پیشینه، گواهی سلامت و .. نیز احتیاج خواهد بود. این موارد تنها بخشی از مدارک و شرایط لازم برای تحصیل در خارج از کشور است و متقاضیان باید شرایط اختصاصی مربوط به کشور مقصد را هم بررسی کنند.

اعزام دانشجو به کانادا

مراحل پیش‌رو جهت اعزام دانشجویان به خارج از کشور

داوطلبانی که تمایل به اعزام دانشجو به کانادا یا هر کشور دیگری دارند، در قدم اول باید از یک دانشگاه یا موسسۀ معتبر پذیرش دریافت کنند تا پروسۀ مهاجرت تحصیلی برای آن‌ها آغاز شود. در ادامه مراحل اخذ پذیرش دانشگاه و سپس دریافت ویزا را برای شما شرح می‌دهیم.

اخذ پذیرش دانشگاه

پیش از آن‌که برای اپلای و اخذ پذیرش دانشگاه اقدامی انجام دهید، لازم است تا اطلاعات کافی دربارۀ دانشگاه‌ها و کشور مقصد کسب کنید. از آن‌جا که انتخاب کشور و دانشگاه متناسب با شرایط هرفرد متفاوت است، برخی از متقاضیان ترجیح می‌دهند با مشاوران امور مهاجرت و موسسات معتبر مشورت کنند تا انتخاب درستی داشته باشند.

پس از تعیین دانشگاه زمان آن است که پروسۀ اخذ پذیرش را آغاز کنید.

قدم اول: بررسی دانشگاه‌ موردنظر و شرایط آن

در قدم اول شما باید دانشگاه موردنظر را بررسی کنید تا از شرایط آن آگاه شوید و مدارک موردنیاز را فراهم کنید. برای مثال یکی از الزامات برخی از رشته‌ها یا دانشگاه‌ها شرکت در آزمون‌های خاصی مانند GMAT، GRE و ... است.

قدم دوم: جمع‌آوری مدارک

حالا زمان آن است که همهٔ مدارک موردنیاز برای درخواست خود را جمع‌آوری و آماده کنید. همچنین در صورتی که نیاز به شرکت در آزمون خاصی باشد، باید برای آن برنامه‌ریزی کنید.

قدم سوم: ارسال درخواست

در این مرحله باید در زمان اعلام‌شده توسط دانشگاه، مدارک خود را برای آن‌ها ارسال کنید. در صورت نیاز بهتر است برای مصاحبه با دانشگاه نیز آماده شوید.

قدم چهارم: اخذ پذیرش و ثبت‌نام

در صورتی که تمامی مراحل بالا با موفقیت انجام شوند، پس از دریافت ایمیل پذیرش دانشگاه می‌توانید هزینه‌های مربوط به شهریه را بپردازید تا نامۀ تأییدیهٔ پذیرش را دریافت کنید.

اخذ ویزای تحصیلی

دریافت ویزا تحصیلی کشور مقصد

حال که موفق به دریافت نامهٔ تاییدیهٔ پذیرش شد‌ه‌اید، وقت آن است که مقدمات درخواست ویزای خود را آماده کنید.

قدم اول: جمع‌آوری مدارک

در ابتدا باید به سایت ادارۀ مهاجرت کشور موردنظر مراجعه و شرایط و مدارک لازم را بررسی کنید. سپس اسناد موردنیاز را جمع‌آوری کرده و برای ثبت‌ درخواست اقدام کنید.

قدم دوم: درخواست ویزا

برای درخواست ویزای تحصیلی باید به سایت ادارۀ مهاجرت کشور مقصد مراجعه و با ثبت‌نام در آن یک حساب کاربری بسازید. پس از آن لازم است که فرم‌های مربوطه را تکمیل و به همراه مدارک در سایت آپلود کنید.

قدم سوم: آمادگی برای انجام انگشت‌نگاری و معاینات پزشکی

پس از آن‌که درخواست خود را ثبت و هزینۀ آن را پرداخت کردید، زمان آن است که برای انجام انگشت‌نگاری و معاینات پزشکی آماده شوید.

قدم چهارم: اخذ ویزا

در صورتی که مراحل با موفقیت طی شده و درخواست شما پذیرفته شود، پس از چند هفته باید ایمیل حاوی ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید.

نکات مهم در فرآیند مهاجرت از طریق تحصیل

فرآیند مهاجرت تحصیلی اگرچه در ظاهر کمی ساده به‌نظر می‌رسد، اما نکات پیچیدهٔ خود را دارد. بنابراین بهتر است از ابتدا متقاضیان تمامی مراحل را به دقت بررسی کرده تا از ریجکت ویزای خود جلوگیری کنند.

  • تمامی مدارک خود را چندین بار بررسی کنید و از کامل و صحیح‌بودن فرم‌ها و اسناد مطمئن شوید؛
  • برای ارسال مدارک، اپلای و زمان مناسب درخواست ویزا از قبل برنامه‌‌ریزی کنید.

کلام آخر

اگرچه مهاجرت یک تصمیم دشوار است، اما دریافت ویزای تحصیلی مزایای متعددی دارد که موجب می‌شود دانشجویان و دانش‌آموزان سختی‌های آن را به جان بخرند و برای دریافت آن اقدام کنند. از آن‌جا که این مسیر پیچیدگی‌های بسیاری دارد، شما می‌توانید با دریافت مشاوره از وکلای خبره در آکادمی اپلای احتمال موفقیت خود را افزایش دهید. در صورت تمایل برای دریافت مشاورهٔ رایگان مهاجرت تحصیلی می‌توانید به وبسایت رسمی آکادمی اپلای مراجعه کنید.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.