کد خبر : 29650 / /
/

استرالیا یکی از کشورهای پیشرفته با اقتصاد پویا و سطح رفاه اجتماعی بالا است که شرایط و زمینه‌های متنوعی را برای مهاجرت افراد از کشورهای دیگر فراهم کرده است. یکی از این روش‌های پرطرفدار، مهاجرت از طریق تحصیل به استرالیا است. این کشور دارای دانشگاه‌های معتبر در سطح استاندارد بین‌المللی است که برخی از آن‌ها جزء برترین دانشگاه‌های جهان به شمار می‌روند.

بدون شک قدم اول در مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل آشنایی با شرایط این روش و چگونگی دریافت ویزای تحصیلی این کشور است. در این مطلب به بررسی برخی از نکات کلیدی برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا و مهاجرت به این کشور می‌پردازیم.

چگونه می‌توانیم ویزای تحصیلی استرالیا را دریافت کنیم؟

متقاضیانی که تمایل به دریافت ویزای تحصیلی استرالیا را دارند، در ابتدا باید با شرایط و الزامات موردنیاز آن آشنا باشند. اولین قدم برای تحصیل در استرالیا اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور است.

برای این کار، ابتدا لازم است باتوجه به شرایط خود و الزامات تعیین‌شده از طرف موسسات، یک دانشگاه مناسب را انتخاب کرده و پس از جمع‌آوری مدارک موردنیاز، در زمان اعلام‌شده برای اپلای اقدام کنید. در صورتی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه موردنظر شوید، پس از پرداخت هزینۀ شهریه یک نامۀ تأییدیۀ پذیرش دریافت خواهید کرد. با دریافت این نامه که (CoE) نام دارد، می‌توانید پروسۀ اخذ ویزای تحصیلی خود را آغاز کنید.

متقاضیان برای دریافت ویزای دانشجویی استرالیا باید شرایط زیر را در نظر بگیرند:

 • در یکی از مراکز علمی استرالیا ثبت‌نام کرده باشند؛
 • تحت پوشش بیمۀ دانشجویان خارجی (OSHC) قرار بگیرند یا شرایط لازم برای معافیت از آن را داشته باشند؛
 • از توانایی مالی کافی برای پرداخت هزینه‌های زندگی در استرالیا برخوردار باشند؛
 • ثابت کنند که پس از پایان تحصیل و اعتبار ویزا به کشور خود بازخواهند گشت؛
 • تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشند و با شرکت در یکی از آزمون‌های معتبر سطح خود را اثبات کنند؛
 • الزامات شخصیتی موردنیاز برای ورود به استرالیا را برآورده کنند.

برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا چه مدارکی باید ارائه دهیم؟

متقاضیان برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا باید مدارک مختلفی را جمع‌آوری کنند. این مدارک لازم است به زبان انگلیسی ترجمه شده و توسط ادارۀ دادگستری و وزارت امور خارجه تأیید شوند. برخی از این اسناد عبارتند از:

 • اصل و ترجمۀ مدارک هویتی؛
 • عکس پرسنلی؛
 • فرم تکمیل‌شدۀ درخواست ویزا؛
 • فیش واریز هزینۀ ویزا؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • مدرک زبان انگلیسی؛
 • بیمۀ سلامت دانشجویان خارجی (OSHC)؛
 • گواهی اثبات تمکن مالی؛
 • گواهی GTE؛
 • رزومهٔ تحصیلی؛
 • مدرک تحصیلی و ریزنمرات.

ویزای تحصیلی استرالیا

چگونه می‌توانیم بدون مدرک زبان در استرالیا به ادامه تحصیل بپردازیم؟

افرادی که تمایل به مهاجرت تحصیلی به استرالیا را دارند باید تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشند. با این وجود برخی از افراد به دلیل ضعیف‌بودن سطح دانش زبان انگلیسی خود یا نداشتن مدرک، از این تصمیم منصرف می‌شوند.

بسیاری از دانشگاه‌های استرالیا داشتن مدرک زبان انگلیسی را جزء یکی از اصلی‌ترین الزامات خود درنظر می‌گیرند. با این وجود برخی از کالج‌ها یا دانشگاه‌ها از این شرط صرفه‌نظر می‌کنند و این فرصت را در اختیار افراد می‌گذارند تا با شرط شرکت در دوره‌های زبان انگلیسی ضعف خود را جبران کنند. این دوره‌ها که معمولاً ۶ ماهه است، در این موسسات برگزار می‌شود و افراد با گذراندن آن می‌توانند سطح زبان انگلیسی خود را به حد قابل قبولی برسانند.

با این وجود از آن‌جا که تسلط به زبان انگلیسی برای دریافت ویزای استرالیا نیز اهمیت زیادی دارد، پیشنهاد می‌شود که داوطلبان پیش از اقدام برای مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل مهارت خود در زبان انگلیسی را تقویت کنند.

تحصیل در مقاطع مختلف در استرالیا چه شرایطی دارد؟

هر یک از دانشگاه‌های استرالیا شرایط و ضوابط خاص خود را در پذیرش دانشجویان بین‌المللی دارند. با این وجود بسیاری از این الزامات در اکثر موسسات آموزشی یکسان است.

مقطع کارشناسی: داوطلبانی که تصمیم به تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند، باید در یکی از آزمون‌های زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل شرکت کرده و حداقل نمرۀ ۶ در آیلتس یا نمرۀ هم‌تراز آن در دیگر آزمون‌ها را کسب کنند. همچنین باید حداقل معدل ۱۲ (برای برخی از رشته‌ها نمرۀ ۱۵) را در دورۀ پیش‌دانشگاهی یا پایهٔ دوازدهم کسب کرده باشند. بنابراین لازم است مدارک تحصیلی خود در مقطع دبیرستان و پیش‌دانشگاهی را به همراه ریز نمرات آن برای دانشگاه ارسال کنند.

مقطع کارشناسی ارشد: دانشگاه‌های استرالیا مدرک کارشناسی ارشد را در دو نوع پژوهش‌محور و آموزش‌محور ارائه می‌دهند. داوطلبانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند، باید حداقل ۶۵% از نمرۀ معدل را در دورۀ کارشناسی خود کسب کرده باشند. علاوه بر این، افرادی که برای مقطع کارشناسی ارشد پژوهش‌محور اقدام می‌کنند باید پیشنهاد تحقیق مناسبی برای این مقطع خود داشته باشند.

متقاضیان این مقطع علاوه بر داشتن مدرک کارشناسی خود، باید حداقل نمرۀ مناسب برای زبان انگلیسی در یکی از آزمون‌های معتبر را نیز کسب کنند. برای مثال حداقل نمرۀ لازم برای آزمون آیلتس بین ۶ و ۶.۵ است.

مقطع دکتری: برای تحصیل در مقطع دکتری، افراد باید حداقل ۶۵% از نمرۀ کل یا معدل بالای ۱۵ را در مقطع کارشناسی ارشد کسب کرده باشند. علاوه بر این، داوطلبان لازم است در یکی از آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی شرکت کرده و بتوانند حداقل نمرۀ موردنیاز را کسب کنند. به طور معمول حداقل نمرۀ مشخص شده برای آزمون آیلتس ۷ است و در صورتی که داوطلبان در آزمون دیگری شرکت کرده باشند باید نمرۀ معادل آن را کسب کنند.

مهاجرت تحصیلی به استرالیا

هزینه اخذ ویزای تحصیلی و هزینه تحصیل در استرالیا چه قدر است؟

یکی از نکات مهمی که هنگام تصمیم برای تحصیل در استرالیا اهمیت دارد، هزینه‌های این فرآیند است. تمامی اشخاصی که قصد مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل را دارند باید ثابت کنند که از بودجۀ کافی برای پرداخت هزینه‌های زندگی و شهریۀ دانشگاه برخوردارند. به صورت کلی هزینۀ درخواست ویزای دانشجویی استرالیا ۶۵۰ دلار استرالیا است. علاوه بر این، متقاضیان باید برای انجام انگشت‌نگاری، ترجمۀ مدارک، معاینۀ پزشکی و دیگر موارد نیز هزینه‌هایی را بپردازند.

هزینۀ تحصیل در استرالیا با توجه به فاکتورهای مختلفی تعیین می‌شود. بخش اصلی از این موارد مربوط به شهریۀ دانشگاه است. در جدول زیر میانگین هزینۀ شهریه برای هریک از مقاطع به صورت حدودی مشخص شده است:

مقطع تحصیلی

میزان هزینه (دلار استرالیا)

کارشناسی

۱۵۰۰۰ تا ۳۳۰۰۰ دلار

کارشناسی ارشد

۲۲۰۰۰ تا ۵۵۰۰۰ دلار

دکتری

۱۸۰۰۰ تا ۴۲۰۰۰ دلار

 

 

 

 

 

 

مهاجرت تحصیلی به استرالیا چه مزایایی دارد؟

تحصیل در استرالیا مزایای متعددی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • امکان تحصیل در برترین دانشگاه‌های جهان؛
 • مدرک تحصیلی معتبر؛
 • فرصت کار حین تحصیل؛
 • فرصت‌های کاری مناسب پس از فارغ‌التحصیلی؛
 • امکان همراهی اعضای خانواده؛
 • کیفیت بالای سطح زندگی؛
 • امکان دریافت بورسیۀ تحصیلی.

کلام آخر

استرالیا یک مقصد بی‌نظیر برای افرادی است که تمایل به تحصیل در برترین دانشگاه‌های جهان را دارند. این کشور یک میزبان ایدئال برای دانشجویان است و به همین دلیل هرسال افراد بیشتری برای تحصیل در این کشور و اخذ ویزای تحصیلی استرالیا اقدام می‌کنند. در صورتی که شما نیز تمایل به تحصیل در استرالیا را دارید، بهتر است زمان را غنیمت بشمارید و مقدمات سفر خود را از همین حالا فراهم کنید. شما می‌توانید چالش‌های این روند را به یک تیم قدرتمند و باتجربه مانند موسسۀ مهاجرت پلاس بسپارید تا تمام این پروسۀ طولانی را برای شما طی کنند. در صورت تمایل برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت این موسسه مراجعه کنید.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.