کد خبر : 28853 / /
/

 

بلایای طبیعی یک رویداد مخرب ناشی از باران، باد، آتش سوزی و حتی خاک است که جان و مال مردم را به خطر می‌اندازد. با این حال اقدامات کمی برای جلوگیری از تخریب این بلایا می‌شود که متاسفانه در سال‌های اخیر، شاهد پیامدهای ناگوار آن بوده‌ایم. مردم می‌توانند اقداماتی را برای کاهش تأثیر آسیب‌های مخاطرات طبیعی بر خود و دارایی خود انجام دهند. وقتی صحبت از خانه‌های ما می‌شود، مهم است که بدانیم چگونه برای تهدیدهای متعدد طبیعت آماده شویم. این نه تنها اموال شما را از آسیب بیش از حد نجات می‌دهد، بلکه ممکن است به نجات جان عزیزان نیز کمک کند.

ایمن سازی ساختمان در برابر سیل

سیل یک بلای طبیعی است که می‌تواند در هر منطقه‌ای رخ دهد. متاسفانه در سال‌های اخیر در کشورمان شاهد سیل‌های ویرانگر هستیم که صدمات زیادی به جان و مال هموطنان وارد کرده است. برای محافظت از خود در صورت وقوع سیل، همیشه باید به دنبال مکان های بلندتر باشید.

برخی اقداماتی پیشگیرانه وجود دارد که شما می‌توانید با انجام آنها، خانه‌های خود را در مقابل سیل مقاوم کنید. یکی از راه‌های محافظت از خانه خود در برابر آسیب سیل، آب‌بندی دیوارهای زیرزمین با ترکیبات ضد آب است. در صورت امکان، دیوارهای سیل نیز ممکن است برای جلوگیری از جریان احتمالی سیل قبل از رسیدن به خانه شما ساخته شوند.

موضوع مهم دیگر، عدم ساخت خانه در بستر رودخانه‌ها، آبراه‌ها و مناطق سیل خیز است. بیشترین خسارت در هنگام وقوع سیل شامل کسانی می‌شود که خانه‌های خود را در بستر رودخانه‌ها و یا در مسیر آب ساخته‌اند.

6

ایمن سازی در برابر زلزله

زمین لرزه یک رویداد طبیعی است که زمانی رخ می‌دهد که صفحات تکتونیکی در زمین جابجا شوند، بشکنند و یا روی هم سر بخورند. در اثر این فعالیت‌ها، انرژی زیادی آزاد می‌شود و این انرژی باعث جابجایی و حرکت زمین می‌شود که ما آن را در سطح زمین به صورت تکان‌های شدید حس می‌کنیم. این تکان‌ها بسته به قدرتی که دارند، قادر هستند هر نوع ساختمانی را ویران کنند.

بر خلاف سیل، زلزله ممکن است در هر جایی رخ دهد و صدمات جانی و مالی آن بسیار شدید است. متاسفانه در ایران نیز شاهد زلزله‌های شدید بوده‌ایم و کشور ما یک کشور زلزله خیز است. با وجود این موضوع ساختمان‌هایی که در ایران ساخته می‌شوند، اصلا در برابر زلزله مقاوم نمی‌باشند و یک زلزله کوچک در تهران می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

خوشبختانه امروز توجه به این موضوع بیشتر شده و سازندگان ساختمان، به مسائل ایمنی در برابر زلزله اهمیت ویژه‌ای می‌دهند. به مجموعه اقداماتی که در جهت ایمن سازی خانه در مقابل زلزله صورت می‌گیرد، بهسازی لرزه ای می‌گویند. شرکت بتن برش تهران با داشتن گواهینامه بین المللی در بهسازی لرزه‌ای می‌تواند بهترین خدمات را به شما ارائه دهد.

 

7

ایمن سازی در برابر آتش سوزی

مانند بسیاری از بلایای طبیعی، آتش سوزی می‌تواند در هر جایی رخ دهد. پس از شروع، آتش سوزی به سرعت گسترش می‌یابد و پوشش گیاهی، حیات وحش و هرچیز دیگر را در مسیر خود از بین می‌برد. اغلب آنها در جنگل‌ها، تپه‌های دورافتاده، مناطق کوهستانی یا سایر مناطق جنگلی شروع می‌شوند. توجه داشته باشید که مناطق دارای خشکسالی بیشتر در معرض آتش سوزی هستند.

آتش سوزی می‌تواند در مناطق شهری و در اثر اشتباهات انسانی هم شکل بگیرد. خانه‌ها، ساختمان‌ها و مغاره‌ها معمولا پر از وسایلی هستند که سریعا آتش می‌گیرند و در صورت بروز یک آتش سوزی کوچک، سریعا بقیه مناطق رو درگیر می‌کند. بهترین راه مقابله با آتش رعایت نکات ایمنی است.

علاوه بر پیشگیری، ما باید خودمان را برای مواقع آتش سوزی نیز آماده کنیم. استفاده از فایر استاپ یا آتش بند یکی از اقاماتی است که با انجام صحیح آن می‌توان از ساختمان در برابر آتش محافظت کرد.

ایمن سازی در برابر طوفان

سالانه خسارات شدیدی به اموال مردم در اثر طوفان وارد می‌شود. این طوفان‌های استوایی کم فشار در سواحل خلیج‌فارس رایج هستند و می‌توانند باعث وزش بادهای شدید و یا سیل بشوند. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که خطر این طوفان‌ها وحود دارد، مهم است که خانه خود را در برابر طوفان قبل از وقوع آن مقاوم کنید.

برای محافظت از خود در برابر آسیب‌های ناشی از طوفان، باید درهای گاراژ را مستحکم کنید و برای حفظ ساختار آن، گیره یا تسمه به سقف خود اضافه کنید. برای کمک به محافظت از پنجره‌ها در برابر آسیب، چند کرکره دائمی طوفانی اضافه کنید. همچنین ساختن یک اتاق امن در خانه یا زیرزمین می‌تواند فکر خوبی باشد.

 

 8

ساختن و تعمیر سازه‌ها و حتی خانه‌ها هزینه‌های سنگینی در پی دارد. لذا در صورتی صدمه دیدن آن‌ها، خسارت‌های جبران ناپذیری به مردم وارد می‌شود. به همین منظور  به شما توصیه می‌شود هنگام ساختن خانه‌ها و ساختمان‌هایتان، حتما موارد و نکات ایمنی را رعایت کنید و با استاندارهای روز پیش بروید. امروزه مقاوم سازی ساختمان یک اصل است و در سراسر دنیا بسیار جدی گرفته می‌شود.

شرکت عمرانی بی بی تی سازه (بتن برش تهران)، دارای گواهینامه صلاحیت پیمانکاری از سازمان برنامه بودجه و همچنین گواهینامه‌های بین امللی در زمینه‌های برش بتن، آتش بند، مقاوم سازی و بهسازی لرزه‌ای است. این شرکت با استفاده از تجهیزات به روز و متخصصین متعهد و با تجربه، نوید یک همکاری حرفه‌ای را به شما می‌دهد.

 

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.