کد خبر : 26642 / /
/

 

با شناخت انواع دشمن درخت گردو و از بین بردن آنها میزان محصول باغ گردوی شما افزایش چشمگیری خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، با شناخت انواع دشمن درخت گردو و از بین بردن آنها میزان محصول باغ گردوی شما افزایش چشمگیری خواهد کرد، البته جهت کاهش عوامل مخرب به‌روی رشد و باردهی درختان گردو باید از اولین اقدامات کاشت نهال یا بذر نکاتی را رعایت کنید. اگر در این زمینه اطلاعات زیادی ندارید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

 

چه مواردی دشمن درخت گردو محسوب می‌شود؟

درخت گردو درختی پربازده و اقتصادی است که میوه آن در سرتاسر دنیا استفاده می‌شود. خواص میوه این درخت به‌قدری زیاد است که خوردن روزانه 2 عدد از آن برای تمامی افراد توصیه می‌گردد. این مسائل باعث شده است بسیاری از باغداران تمایل به داشتن باغی پر از درخت گردو داشته باشند. البته باید تمامی دشمنان درخت گردو را بشناسند تا بهترین استفاده را از عمر مفید درخت ببرند و بیشترین سود ممکن در فصل میوه‌چینی، عایدشان شود. از مهم‌ترین دشمن درخت گردو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. خاک نامناسب

پس از خرید نهال گردو باید آن را در خاک مناسبی بکارید. بهترین خاک برای این درخت خاکی است که نه خیلی نرم و رس‌مانند باشد و نه خیلی سنگین و سنگلاخی؛ چراکه ریشه‌ها به‌خوبی رشد نمی‌کنند و به‌دلیل رطوبت بالا می‌پوسند، لذا بهترین خاک برای کاشت نهال گردو خاکی متشکل از ترکیبات رس، لوم و شن به‌صورت مساوی است.

بسیاری از باغداران و کارشناسان بدترین دشمن درخت گردو را خاک فقیر درخت می‌دانند. به‌طور کلی خاک زمین باید غنی باشد و قدرت رشد نهال و تبدیل آن به درختی تنومند را داشته باشد، لذا بهتر است پیش از کاشت، از غنی بودن خاک مطمئن شوید و به‌صورت سالیانه آن را تقویت نمایید. لازم به ذکر است که ph خاک درخت گردو باید بین 6 تا 7.5 باشد و از این محدوده تخطی نکند.

 2. شیوع بیماری‌

بیماری‌های خاصی میان درختان گردو وجود دارد که در صورت بروز کردن باید به‌سرعت درمان شود تا میان درختان دیگر شیوع پیدا نکند، لذا آبیاری و کوددهی درختان باید به‌اندازه و به‌موقع انجام گردد تا کمترین میزان بیماری متوجه درختان شود. از مهم‌ترین بیماری‌هایی که آنها را دشمن درخت گردو می‌دانند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ـ قارچ فیتوفترایی

این بیماری در ابتدا در سال 1912 در ایالت کالیفرنیا آمریکا مشاهده شد و به‌تدریج به اروپا و آسیا نیز رسید. این قارچ یکی از مهاجم‌ترین گونه‌هایی است که به درختان گردو حمله‌ور می‌شود تا ریشه و طوقه درخت را بپوساند. علایم این بیماری شکاف روی طوقه و خارج شدن تراوشات سیاه‌رنگ از آن است. البته در برخی از موارد پوسیدگی تنها به ریشه می‌زند و باغدار متوجه هجوم این قارچ به درخت نخواهد شد.

زهکشی نشدن کامل باغ مهم‌ترین دلیل شیوع این قارچ میان درختان است، لذا با زه‌کشی کامل، از بین بردن علف‌های هرز و اضافه کردن کودهای آلی و حیوانی به خاک درخت در جهت درمان این بیماری قدم بردارید. توصیه می‌شود به‌جای پرداخت ‌هزینه‌های بالا برای سمپاشی و درمان درختان خود، اقدامات پیشگیری‌کننده را انجام دهید. علت این مسئله طولانی و سخت بودن پروسه درمان و از بین بردن این قارچ است که گاهی مقداری از آن به‌صورت نهفته در خاک باقی می‌ماند.

دشمن نهال گردو

ـ باکتری بلایت

بیماری بلایت به‌عنوان خطرناک‌ترین دشمن درخت گردو شناخته می‌شود چرا که بسیار خطرناک و مهلک است. این بیماری معمولاً در فصل زمستان و بهار فعال می‌گردد و بیشتر در مناطق پرباران دیده می‌شود چرا که به‌هنگام بارش باران و آبیاری انتقال پیدا می‌کند.

باکتری بلایت به مغز گردو حمله‌ور می‌شود و باعث پوسیده شدن آن می‌گردد، در این حالت لکه‌های سیاه‌رنگی به‌روی میوه و برگ درختان دیده می‌شود و در صورت عود کردن می‌تواند تا 90 درصد محصولات را از بین ببرد.

بهترین روش درمان این بیماری استفاده از سموم مسی در مرحله 7روزه شدن جوانه، شکوفه کامل و ظهور میوه است.

3 ـ نور و فاصله کم درختان

یکی دیگر از مسائلی که باید به‌هنگام کاشت نهال گردو به آن توجه کنید، فاصله هر درخت از دیگری است. با توجه به تنومند بودن درخت بالغ و گستردگی زیاد شاخه‌های آن، شما باید به‌هنگام کاشت هر نهال حدود 6 تا 9 متر فاصله قایل شوید، بدین ترتیب درخت گردو به‌خوبی نور مورد نیاز خود را دریافت خواهد کرد.

4 ـ کوددهی اشتباه

درخت گردو مانند دیگر درخت‌ها نیاز به جذب عناصر معدنی دارد که این کار باید از طریق ریشه‌ها انجام شود. خاک غنی تا حد زیادی می‌تواند این عناصر را برای رشد درخت تأمین کند، اما برخی از مواد معدنی به‌صورت طبیعی به‌مقدار زیادی در خاک وجود ندارند و یا برای رشد درخت کافی نیستند، لذا باغداران باید جهت رشد و تقویت درختان خود به‌صورت سالیانه از کودهای آلی و حیوانی استفاده نمایند تا عمر مفید درخت به حداکثر برسد و باردهی فوق‌العاده‌ای داشته باشد.

عناصر خاک باید ترکیبی از آهن، فسفات، مس، کلسیم، ازت و غیره باشد تا ریزمغذی‌های مورد نیاز نهال یا درخت بالغ شما به‌خوبی تأمین گردد و به‌هنگام شیوع بیماری مقاومت خوبی از خود نشان دهد، لذا کوددهی غیراصولی و اشتباه دشمن درخت گردو محسوب می‌شود و حتی در برخی مواقع موجب سوختن ریشه درخت و میوه خواهد شد.

5 ـ آبیاری اشتباه

آبیاری اشتباه و نامناسب به‌عنوان یک دشمن درخت گردو محسوب می‌شود. آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی در ریشه‌ها می‌شود و آبیاری کم نیز از رشد میوه و شکوفه جلوگیری می‌کند، همچنین روش آبیاری غرقابی می‌تواند تا حد زیادی شیوع بیماری‌های قارچی را تشدید نماید، به همین دلیل بهترین روش آبیاری بر اساس موقعیت جغرافیایی و میزان باران سالیانه محل خود را انتخاب نمایید و تعداد دفعات و حجم آب را بر اساس فصل و نیاز درختان خود کنترل نمایید.

دشمن درخت گردو از اولین قدم کاشت نهال وجود دارد، لذا باید تمامی موارد لازم جهت کاشت و نگهداری از آن به‌خوبی انجام شود و این کار به‌صورت مستمر ادامه یابد تا هر سال بهترین باردهی ممکن را داشته باشید.

منبع خبر: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1401/04/15/2739835/دشمن-درخت-گردو-چیست

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.