کد خبر : 26289 / /
/

هیچ شخصی نیست که عاری از هر گونه ترس باشد. زمانی که در خیابان به چپ و راست نگاه میکنیم، کمربندهای ایمنی خود را در ماشین میبندیم، در مسیری شیبدار، به نرده ها میچسبیم و یا موارد مشابه دیگر، ترس دائما جان ما را نجات میدهد. در واقع ترس و اختلالات اضطراب، بدون اینکه خود ما خبر داشته باشیم ما را از خطرات زندگی نجات میدهد.

با این حال برخی از افراد، ترس نسبتا اغراق آمیز به خود میگیرند. در اینجاست که ما با مشکل اختلالات اضطرابی (Anxiety disorders) روبرو هستیم. اختلالات اضطراب؛ یکی از شایعترین بیماریهای روانی در کنار افسردگی است. به همین دلیل، ما قصد داریم در این قسمت از مرکز مشاوره آنلاین دکتر قیومی، شما را با علائم و نشانه های اضطراب، انواع اختلالات اضطرابی و روشهای تشخیص و درمان آن آشنا کنیم.

اختلالات اضطرابی (Anxiety disorders) چیست؟

احساس ترس، برای ما انسانها یک عملکرد حیاتی میباشد و ما را از ریسک کردن و به خطر انداختن در زندگی باز میدارد. اما اشخاص زیادی از ترس غیرمنطقی رنج میبرند که در اصطلاح عمومی به آن اختلال اضطرابی میگویند.

به طور کلی، اختلالات اضطرابی (Anxiety disorders)؛ انواع مختلفی از ترسها هستند که معمولا بدون هیچ گونه خطر واقعی، ایجاد میشوند. اگر ترسی، بارها و بدون هیچ دلیل مشخصی رخ میدهد؛ به یک عارضه ی جانبی مداوم زندگی روزمره تبدیل میشود و آنگاه شاهد ترس بیمارگونه خواهیم بود.

این بیماری میتواند خود را به شکلهای مختلف نشان دهد و باید به صورت روان درمانی تحت درمان قرار گیرد. در دو سال اخیر، تعداد افرادی که از ترس و اضطراب روانی ناشی از بیماری کووید 19 رنج میبرند، افزایش داشته است.

نشانه های ترس و اضطراب

ترس در هر فردی به طور متفاوتی تجربه میشود. برخی از افراد فقط در یک موقعیت تهدید آمیز، احساس ناراحتی میکنند، بعضی دیگر با عصبی شدن، از خود واکنش نشان میدهند.

از سوس دیگر، ترسها معمولا همراه با خشونت و به طور مکرر تکرار میشوند. اختلالات اضطرابی؛ علاوه بر بار عاطفی زیاد، اغلب علائم فیزیکی بسیاری از جمله تپش قلب، تعریق، لرزش، افزایش ضربان قلب، مشکل در تنفس و سرگیجه دارند.

ترس بسیار زیاد میتواند منجر به اسهال و استفراغ نیز شود. بسیاری از افراد همچنین از درد قفسه سینه به دلیل اضطراب رنج میبرند. در مورد حمله ی پانیک حاد (Panic attack)، علائم فیزیکی آنقدر شدید هست که افراد مبتلا به آن میترسند که به یک بیماری تهدید کننده مبتلا شوند.

علائم معمولی حمله پانیک شامل لرزش، درد و فشار در قفسه سینه و همچنین تپش قلب شدید، تنگی نفس و سرگیجه است.

حمله اضطرابی که بخش مهمی از اختلالات اظطرابی را تشکیل می‌دهد؛ معمولا فقط چند دقیقه طول میکشد، اما میتواند طولانی تر نیز باشد. هنگامی که هراس به اوج خود میرسد، علائم فروکش میکند. از آنجایی که علائم فیزیکی حمله پانیک، بسیار مشابه نشانه های بیماریهایی مانند آنژین حاد یا حمله قلبی است، حتما به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

برخلاف حمله پانیک، اضطراب فراگیر؛ به سرعت و به صورت اسپاسم ظاهر نمیشود. بلکه به تدریج ایجاد میشود. تنش درونی فزاینده، عصبی بودن و بی‌قراری، در این اختلال وجود دارد.

در اختلال اضطرابی فراگیر از نظر فیزیکی؛ ترس اغلب در ناحیه معده احساس میشود و یا احساس فلج بودن میکنید. همچنین در این نوع اختلالات اضطرابی، افکار با هم رقابت میکنند، همپوشانی دارند و به سختی میتوان شفاف و منطقی فکر کرد.

با این حال، علائم گفته شده برای اضطراب فراگیر، تنها زمانی پاتولوژیک هستند که احساس ترس و اضطراب در درجات مختلف و در مدت زمان طولانی تری ادامه یابد. در صورتیکه اختلال اضطراب فراگیر درمان نشود؛ غالبا افراد مبتلا را به انزوای اجتماعی سوق میدهد.

انواع اختلالات ترس و اضطراب

بیماری اختلالات ترس و اضطراب، دارای چندین نوع میباشد که هریک از آنها نشانه های مخصوص به خود را دارند. در پایین انواع اختلال اضطرابی را به همراه ویژگیهای هر یک معرفی میکنیم.

1- اختلال اضطراب فراگیر (GAD)

اختلال اضطراب فراگیر (GAD)، معمولا با نگرانی و اضطراب بیش از حد مشخص میشود. به علاوه، استرس روحی و جسمی نیز؛ در اضطراب فراگیر بسیار زیاد است. افراد مبتلا به این مشکل، خیلی شدیدتر و طولانی تر از سایر افراد نگران هستند.

 

2- انواع فوبیا (Phobia)

فوبیا (Phobia)؛ ترس بیش از حد، از یک شی یا موقعیت خاص است. کسانی که از اختلال اضطرابی فوبیا رنج میبرند؛ معمولا میدانند که این ترسها بی‌اساس هستند، اما هنوز نمیتوانند آنها را کنترل کنند.

افراد مبتلا به اختلال اضطراب از نوع فوبیا به برخی از محرک های کلیدی مانند حضور حیوانات، به عنوان مثال عنکبوت یا سگ واکنش نشان میدهند. برای اطلاعات بیشتر به وبسایت دکتر قیومی مراجعه بفرمایید.

3- اختلال هراس یا پانیک  (Panic Disorder)

ترس از ترسیدن و هراس، نشان دهنده اختلال اضطراب پانیک (Panic Disorder) میباشد. افراد مبتلا بارها و بارها از حملات اضطراب شدید رنج میبرند و همواره از حمله اضطراب بعدی می‌ترسند. حمله میتواند به طور ناگهانی و غیرمنتظره  و یا در یک شرایط خاص رخ دهد. مبتلایان به آگورافوبیا (Agoraphobia) اغلب زمانی که در ازدحام جمعیت یا در وسایل نقلیه عمومی هستند؛ دچار حمله پانیک میشوند و می‌ترسند که نتوانند به سرعت از این موقعیت فرار کنند. یا از جلب توجه از طریق علائم ناشی از حمله وحشت دارند. حمله پانیک معمولا بیشتر از 30 دقیقه طول نمیکشد.

4- اختلالات استرس پس از سانحه (Post-traumatic stress disorder)

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)؛ میتواند توسط رویدادهای بسیار استرس زا ایجاد شود. به عنوان مثال، در نتیجه تجربیات جنگ، بلایای طبیعی، حوادث جدی یا مرگ یکی از عزیزان به وجود بیاید. با این حال، تجارب خشونت، مانند سوء استفاده جنسی نیز منجر به اختلال استرس پس از سانحه میشود.

5- اختلال وسواس فکری و جبری (OCD) یا Obsessive-compulsive disorder

افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری (OCD)، از افکار وسواسی یا اجباری رنج میبرند. به عنوان مثال، شخصی به دلیل ترس از باکتری یا آلودگی و بیمار شدن؛ دائماً دستهای خود را میشوید که دچار وسواس فکری باشد. ترس همچنین میتواند خود را به صورت اجبار به تمیز کردن نشان دهد.

اما اجبار به کنترل نیز یکی از این نوع اختلالات اضطرابی است. علاوه بر این شخص به طور مداوم بررسی میکند که مثلاً درها بسته هستند یا اینکه آیا اتو واقعاً خاموش شده است. همچنین بیماران مبتلا به اختلال وسواس فکری (Obsessive-compulsive disorder) و فکری اگر از انجام مراسم خود منع شوند، معمولاً دچار تنش و اضطراب خواهند شد. این اشخاص اغلب از دیگران کناره گیری میکنند و همچنین دچار افسردگی و سایر ترسها میشوند.

روشهای درمان اختلالات اضطرابی

هنگامی که یک اختلال اضطرابی (Anxiety disorder) تشخیص داده شود، اکنون مسئله درمان این مشکل مطرح میشود. روشهای رفتار درمانی در این زمینه بسیار مؤثر بوده و بسته به علائم فردی؛ میتواند همراه با دارو نیز انجام شود. درمان روانشناختی عمیق نیز ممکن است برای برخی از بیماران مبتلا به انواع اختلال اضطراب، انجام گیرد.

 درمان اختلالات اضطراب، معمولا توسط روان درمانگران و یا روانپزشکان و کلینینک روانشناسی انجام میشود. علاوه بر این، تکنیک های مختلف آرام سازی تأثیر مثبتی دارند، زیرا به کاهش علائم فیزیکی مانند تنش عصبی کمک میکنند. این امر در مورد ورزش و سایر فعالیت ها نیز صدق میکند.

اگر ترس و اضطراب؛ ناشی از بیماریهای جسمی باشد، روان درمانی، تکنیک های آرام سازی و مدیریت استرس نیز به مقابله با این علائم کمک میکنند.

منبع: https://drghaumi.com/types-of-anxiety-disorders

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.